Национални обикновени съдилища

Kipra

Saturu nodrošina
Kipra

В Република Кипър има три нива съдилища. Върховният съд и Върховният конституционен съд разглеждат, наред с другото, дела на трета инстанция, в съответствие с правомощията, предоставени им от Конституцията и съответното законодателство, Апелативният съд разглежда като втора инстанция дела, при които е подадена жалба срещу решение на първоинстанционен съд и следните първоинстанционни съдилища:

  • Административен съд
  • Районни съдилища
  • Наказателни съдилища
  • Семеен съд
  • Трибунал за контрол на наемите
  • Трибунал за промишлени спорове
  • Административен съд за международна закрила
  • Военен съд
  • Търговски съд и
  • Морски съд.

Обикновени съдилища — въведение

Върховен конституционен съд

Върховният конституционен съд се състои от девет съдии, един от които е председател на Съда. Върховният конституционен съд има правомощията, упражнявани от Върховния конституционен съд съгласно Конституцията, освен ако в съответното законодателство не е предвидено друго. Върховният конституционен съд разглежда жалба, подадена пред Апелативния съд срещу решение на административен съд по публичноправен въпрос или по въпрос от по-висш обществен интерес, или от обществен интерес или от последователност на правото в случай на противоречащи си или противоречиви решения на Апелативния съд, който се произнася на трета и последна инстанция въз основа на жалба, след предварителна процедура по обжалване по правни въпроси, свързани с решението на Апелативния съд, които се отнасят до диференциация на постоянната съдебна практика или до необходимостта от правилно тълкуване на първична или вторична материалноправна разпоредба, или на важен въпрос от обществен интерес или от общо обществено значение, или на въпрос за съгласуваност на правото в областта на стълкновителните или противоречивите решения на Апелативния съд. Той действа и като отменителен съдебен съвет срещу решение на Висшия съдебен съвет.

Върховен съд

Върховният съд се състои от седем съдии, един от които е председател на Съда. Освен ако в съответното законодателство не е предвидено друго, Върховният съд упражнява компетентността и правомощията, предвидени в Конституцията, освен ако в съответното законодателство не е предвидено друго. Разглеждане на жалба, подадена пред Апелативния съд срещу решение на съд, който упражнява гражданска и/или наказателна компетентност, включително съд със специална компетентност, по въпрос от по-висш обществен интерес или от общо обществено значение или съгласуваност на правото по отношение на противоречащи си или противоречиви решения на Апелативния съд. Sąd Najwyższy (Върховният съд) се произнася на трета и последна инстанция въз основа на молба, подадена след предходно производство по обжалване по граждански или наказателни дела, по правни въпроси, произтичащи от решението на Апелативния съд и свързани с диференциацията на постоянната съдебна практика или с необходимостта от правилно тълкуване на първичното или вторичното материално право, или на важен въпрос от обществен интерес, или от обществен интерес, или от последователност на правото в случай на противоречащи си или противоречиви решения на Апелативния съд, в съответствие с неговата компетентност по граждански или наказателни дела. Освен това той се произнася по повторното разглеждане от Апелативния съд или от първоинстанционния съд на наказателна компетентност, в зависимост от случая, на наказателно дело, по което е постановена осъдителна присъда, било то на първа и последна инстанция или при обжалване, въз основа на нови факти или факти, които по негово мнение могат да отменят изцяло или частично решението, след отхвърлянето на такава молба за отвод от апелативния съд се отправя искане за изключване на съдия от съд, различен от Върховния конституционен съд, и накрая издава процедурен регламент относно функционирането на Апелативния съд.

Върховният съд има изключителна компетентност да издава прерогативите на Habeas Corpus, Mandamus, Certiorari, Quo Waranto и Prohibition.

Апелативен съд

Апелативният съд е второинстанционният съд на Републиката и ако не е предвидено друго, той е компетентен да се произнася по всяка жалба срещу решение на съд, различен от Върховния конституционен съд и Върховния съд. По правило жалбите се разглеждат от 3 съдии. Съдебното заседание по обжалване се основава на протокола от първоинстанционното производство (освен в изключителни случаи, когато е възможно да бъдат изслушани и свидетелски показания). Като упражнява апелативната си компетентност, апелативният съд може да потвърди, измени или отмени обжалваното решение или да разпореди повторно разглеждане на делото.

Районни съдилища

Районните съдилища разглеждат на първа инстанция всички граждански дела (с изключение на морските съдебни дела), както и наказателните дела за престъпления, наказуеми с лишаване от свобода до 5 години. Всеки административен район в Кипър има районен съд. Делата се разглеждат от един съдия и няма съдебни заседатели.

Наказателни съдилища

Наказателните съдилища разглеждат само наказателни дела. Обикновено те разглеждат най-тежките случаи, свързани с престъпления, за които има максимално наказание лишаване от свобода за повече от 5 години. Всеки мажоритарен съд се състои от 3 съдии. Решенията се вземат с мнозинство. Няма жури.

Правни бази данни

Все още няма официална юридическа база данни. Съществуват редица частни правни бази данни, някои от които предлагат абонатни услуги, докато други предоставят безплатен достъп.

Те съдържат информация относно съдебни решения и първичното законодателство.

Полезни връзки

Върховен съд на Кипър

Последна актуализация: 10/07/2023

Това е машинен превод на съдържанието. Собственикът на настоящата страница не носи никаква отговорност за качеството на този машинно преведен текст.