A különböző jogi szakmák

Netherlands

Ez az oldal áttekintést nyújt a hollandiai jogi szakmákról.

Content provided by:
Netherlands

Ügyészek

Szervezés

Az ügyészség (Openbaar Ministerie, OM) olyan nemzeti szervezet, amely valamennyi régióban rendelkezik hivatalokkal. Egy nemzeti ügyészség is működik, amely a (nemzetközi) szervezett bűnözés elleni küzdelemre összpontosít, valamint a környezeti és pénzügyi bűncselekmények, valamint a csalás elleni küzdelemmel foglalkozó funkcionális ügyészség.

10 körzeti ügyészség működik, ahol az ügyészek közigazgatási és jogi szakértők segítségével évente több százezer ügyet kezelnek. Ha fellebbezést nyújtanak be, az ügyet a négy regionális ügyészség egyike elé utalják. Az OM képviselője ezen irodákban főtanácsnoknak vagy Advocaat-Generaalnak nevezzük. Ezekért az irodákért a főügyészek és a főügyészek felelősek. Nemzeti szinten az OM-ot Hágában működő Legfőbb Ügyészség (College van Procureurs-generaal) irányítja. A megfigyelő misszióért a politikai felelősség az igazságügyi minisztert terheli. A miniszter a legfőbb ügyészi testülettel együtt dönt a nyomozás és a vádhatósági eljárás prioritásairól.

Szerep és feladatok

Bárkinek, akit bűncselekmény elkövetésével gyanúsítanak, az OOM-mal kell foglalkoznia. Hollandiában az OM az egyetlen olyan szerv, amely bíróság elé állíthatja a gyanúsítottakat. Biztosítja a bűncselekmények kivizsgálását és a büntetőeljárás megindítását.

Együttműködik a rendőrséggel és más nyomozószolgálatokkal. A nyomozásért az ügyész felel. Az OM felügyeli a bírósági ítéletek megfelelő végrehajtását is; a pénzbírságokat meg kell fizetni, le kell tölteni a szabadságvesztés-büntetéseket, és végre kell hajtani a közszolgálatot. A bírákkal együtt az ügyészség az igazságszolgáltatás részét képezi. Az OM tehát egyáltalán nem a szokásos értelemben vett minisztérium.

Bírák

Szervezés

Annak, aki bíróvá kíván válni, több év szakmai tapasztalattal kell rendelkeznie. A követelményekről további információk itt találhatók. A szakmai tapasztalat a bírói kar belső képzésén vagy az igazságszolgáltatási rendszer más részén is megszerezhető. A bírói kar biztosítja a szükséges képzést.

A bírákat az igazságügyi és biztonsági miniszter égisze alatt a korona nevezi ki. Csak holland állampolgárok nevezhetők ki bírói tisztségre. A pályázónak holland egyetemen szerzett jogi diplomával kell rendelkeznie.

Egyéneket csak a különböző bíróságok, az ügyészség és a társadalomban tevékenykedő személyek képviselőiből álló nemzeti kiválasztási bizottság ajánlására lehet kinevezni.

Egy bírót egy adott bíróság igazságszolgáltatására jelölnek ki. Ilyen kijelölésre csak akkor kerülhet sor, ha a szóban forgó bíróság kijelöli a leendő bírót. E feltételek célja, hogy a kinevezési rendszer a lehető legobjektívebb legyen.

A bíró különleges jogállású kormánytisztviselő. A kinevezést követően a bíró máshol nem fogadhat el kinevezést. A bírák 70 éves korig hivatalban maradhatnak. Ezt megelőzően akaratuk ellenére csak az ország legfelsőbb bírósága, a holland legfelsőbb bíróság (Hoge Raad der Nederlanden) mentheti fel hivatalából, e bíróság főügyészének (főügyész) kezdeményezésére.

Szerep és feladatok

A bíró feladata, hogy elfogulatlan határozatot hozzon a jogvitákban, ideértve azokat az eseteket is, amelyekben a kormány részes fél. A kormány pártatlanságának biztosítása érdekében különleges kiválasztási és kinevezési rendszert alkalmaznak. Ezért a bírák jogállása eltér a többi kormánytisztviselő jogállásától.

A holland alkotmány előírja a bírák számára, hogy döntsenek a jogvitákról, és rendelkezéseket tartalmaz a bírói kar tagjainak jogállására vonatkozóan.

A hatályos jogszabályok alapján a bírák saját belátásuk szerint tárgyalhatják az ügyeket. Nagymértékben meghatározzák továbbá az eljárás gyakorlati menetét (például az eljárás egyes részeinek hosszát).

A bírák magatartását számos jogszabályi rendelkezés szabályozza, amelyek célja annak biztosítása, hogy a bírák pártatlanul végezzék munkájukat. Ha az eljárásban részt vevő félnek kétségei vannak a bíró pártatlanságát illetően, a törvény lehetőséget biztosít számára, hogy kifogást emeljen az ügyben eljáró bíróval szemben. Néha a perben részt vevő egyik fél elégedetlen a bíró munkájával. Itt különbséget kell tenni a bíróság határozata és a bíró magatartása között.

  1. Ha az elégedetlenség az ítéletre vonatkozik, a panaszosnak általában lehetősége van fellebbezést benyújtani;
  2. A bíró magatartásával kapcsolatos panaszokat annak a bíróságnak az igazgatótanácsához lehet benyújtani, ahol a szóban forgó bíró hivatalban van. Minden bíróság rendelkezik panasztételi eljárással, amely meghatározza a panaszok kezelésére vonatkozó szabályokat.

A bíráknak legalább két területen kell szakértelmet szerezniük. Általában egy adott jogterületen tárgyalnak egy ügyet, majd áttérnek a másikra. E szabály célja annak megakadályozása, hogy a bírák túl hosszú ideig és túlságosan egyetlen szakterületre összpontosítsanak.

A bírák a kerületi bíróságokon (rechtbanken) dolgoznak. Ezek legalább négy ágazatra terjednek ki: a polgári jogi ágazat, a büntetőjogi ágazat, a közigazgatási és a körzeti bírósági ágazat. Az utóbbi ágazatban dolgozó bírákat kantonrechternek nevezik, a többit rechter-nek nevezik. A fellebbviteli bíróságokon és a Legfelsőbb Bíróságon dolgozó bírákat rágalmazónak nevezik.

A bíróságok összetétele a következő:

  • A körzeti bírósági részleg bírái önállóan tárgyalják az ügyeket.
  • A kerületi bíróságok bírái általában önállóan tárgyalnak ügyeket, de egyes ügyeket egy három bíróból álló tanácsnak kell elbírálnia.
  • A fellebbviteli bíróságok bírái háromból álló ítélkező testületben tárgyalják az ügyeket, kivéve, ha az ilyen ügyeket egy bíró tárgyalhatja. Ennek szabályait a törvény (az igazságszolgáltatási szervezetekről szóló törvény) határozza meg.
  • A Legfelsőbb Bíróság minden, öt bíróból álló ügyet tárgyal.

A szakma szabályozásáért az Igazságszolgáltatási Tanács felel.

Jogi adatbázis

További információkért látogasson el a holland igazságszolgáltatásról szóló általános honlapra, amely a nagyközönség számára hozzáférhető.

A jogi szakmák szervezése

Ügyvédek

A Nederlandse Orde van Advocaten (az ügyvédek szövetsége) valamennyi ügyvéd közjogi szakmai szervezete Hollandiában.

Az ügyvédekről szóló törvény értelmében az alsóházban bejegyzett valamennyi ügyvéd együtt alkotja az egyesületet. Jelenleg több mint 18.000 bejegyzett ügyvéd működik.

Az Ordre a megfelelő igazságszolgáltatás érdekében előmozdítja az ügyvédi tevékenység megfelelő gyakorlását. Ezt többek között az ügyvédi hivatásra vonatkozó szabályok megállapításával teszi (az Advocatenwet 28. cikke alapján). Az Ordre az ügyvédek szakmai képzését is biztosítja (az Advocatenwet 9. cikke alapján), és hozzájárul a jogi szakma minőségéhez és felügyeletéhez. Ezenkívül az egyesület kérésre és felkérés nélkül tanácsot ad a holland hatóságoknak a szakpolitikai tervekkel és a jogszabálytervezetekkel kapcsolatban.

Az egyesületet meg kell különböztetni a járások helyi ügyvédi kamaráitól. Ezek a különálló szervezetek saját feladatokkal, szerepekkel és hatáskörökkel rendelkeznek.

Jogi tanácsadók

Nincs olyan központi szerv, amely szabályozná ezt a szakmát.

Közjegyzők

Szervezés

A Holland Királyi Közjegyzők Szövetsége (Koninklijke Notariële Beroepsorganisatie) hollandiai közjegyzők érdekeit védi, és biztosítja, hogy megfelelően végezhessék munkájukat.

Szerep és feladatok

A törvény számos megállapodás és jogügylet esetében közjegyzői okiratot ír elő. A legfontosabbak a következők:

  1. Ingatlan szállítása Hollandiában;
  2. Jelzálogok létrehozása vagy törlése;
  3. Köz- vagy korlátolt felelősségű társaságok (NV-k és BV-k) egyesülése vagy alapszabályuk módosítása;
  4. Alapítványok vagy egyesületek (beleértve a szövetkezeteket is) alapítása vagy alapszabályuk módosítása;
  5. Végrendeletek készítése, módosítása és végrehajtása;
  6. Házassági szerződések és bejegyzett belföldi élettársi megállapodások kidolgozása vagy módosítása;
  7. I. a törzsrészvények átruházása; és
  8. Ajándékok és adományok biztosítása közjegyzői okiratban.

Független jogi szakértőként közjegyző is bevonható a személyek közötti, jogilag kötelező erejű megállapodások megkötésébe. Ilyenek például az együttműködési megállapodások (kereskedelmi partnerségek, partnerségek és betéti társaságok), az élettársak közötti megállapodások, valamint a korlátolt felelősségű társaságok harmadik felektől való védelmét célzó megállapodások.

Más jogi szakmák

A bírósági tisztviselők hollandiai királyi szakmai szervezetét (Koninklijke Beroepsorganisatie van Gerechtsdeurwaarders, KBvG) a bírósági tisztviselőkről szóló törvény (Gerechtsdeurwaarderswet) szabályozza. A törvény felhatalmazza a KBvG-t – amelyhez Hollandiában minden bírósági tisztviselőnek csatlakoznia kell –, hogy előmozdítsa a szakmán belüli helyes gyakorlatot.

A tagállamokban a polgári és kereskedelmi ügyekben a bírósági és bíróságon kívüli iratok kézbesítéséről szóló, 2007. november 13-i 1393/2007/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel összhangban a holland bírósági végrehajtók felelősek az iratok átvételéért és továbbításáért. A Hollandiában kézbesítendő iratokat közvetlenül az egyik bírósági tisztviselőnek kell megküldeni. A kézbesítés iránti kérelmet német vagy angol nyelven kell benyújtani. A holland központi szervhez, az igazságügyi tisztviselők hollandiai Királyi Szakmai Szervezetéhez nem lehet kérelmet benyújtani. Segítségét csak a fent említett uniós rendelet 3. cikkének c) pontjában meghatározott kivételes körülmények között lehet kérni.

Pro bono jogi szolgáltatások

Az elsődleges jogi tanácsadásért segítséget kérhet az egyik jogi ügyfélszolgálaton (Het Juridisch Loket). Itt tájékoztatást, tanácsot és pontosítást kérhet jogi kérdésekben. Ez az első útiterv szerinti kikötő a költségmentesség biztosítása terén.

Szükség esetén magánügyvédhez vagy közvetítőhöz fordulnak, aki a költségmentesség másodlagos ágaként jár el.

A jogi szolgáltatási irodák valamennyi információs szolgálata ingyenes. Ezeket vagy a helyszínen, vagy konzultáció keretében nyújtják. A polgári, közigazgatási, büntetőjogi és bevándorlási jogi problémákkal foglalkozó irodákhoz fordulhat.

Összesen 44 jogi ügyfélszolgálat jött létre, amelyek egyenletesen oszlanak meg Hollandiában, hogy minden holland állampolgár könnyen elérhető legyen a jogi szolgáltatások számára.

További információkért látogasson el a jogi ügyfélszolgálatok honlapjára.

Kapcsolódó hivatkozások

Közügyi Minisztérium

A holland igazságszolgáltatási rendszer és Hollandia Legfelsőbb Bírósága

Holland Ügyvédi Kamara

Királyi Közjegyzői Szakmai Szervezet

Bírósági tisztviselők Királyi Szakmai Szervezete

Jogi ügyfélszolgálat

Utolsó frissítés: 07/03/2024

Az oldal tartalma ezen a nyelven gépi fordítással készült. A weboldal tulajdonosa nem vállal semminemű felelősséget a gépi fordítás minőségéért.