Juridisko profesiju veidi

Olanda

Šajā lapā sniegts pārskats par juridiskajām profesijām Nīderlandē.

Il-kontenut ipprovdut minn
Olanda

Prokurori

Organizācija

Prokuratūra (Openbaar Ministerie jeb OM) ir valsts organizācija, kuras biroji atrodas visos reģionos. Ir arī valsts prokuratūra, kas koncentrējas uz (starptautiskās) organizētās noziedzības apkarošanu, un funkcionālā prokuratūra, kas cīnās pret noziedzību vides un finanšu jomā un krāpšanu.

Pastāv 10 apgabala prokuroru biroji; šajos birojos strādājošie prokurori ar administratīvo un juridisko ekspertu palīdzību katru gadu izskata vairākus simtus tūkstošu lietu. Ja tiek iesniegta pārsūdzība, lietu nosūta vienam no četriem reģionālajiem prokuratūras birojiem. Prokuratūru šajos birojos pārstāv amatpersonas, kas tiek sauktas par ģenerāladvokātiem (advocaat-generaal). Šos birojus vada galvenie prokurori un galvenie ģenerāladvokāti. Valsts līmenī prokuratūru pārvalda Ģenerālprokuroru padome (College van Procureurs-generaal), kas atrodas Hāgā. Politiskā atbildība par prokuratūras darbu ir tieslietu ministram. Kopā ar Ģenerālprokuroru padomi tieslietu ministrs lemj par prioritātēm izmeklēšanas un kriminālvajāšanas jomā.

Loma un uzdevumi

Katrai personai, kura tiek turēta aizdomās par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, jāsaskaras ar prokuratūru. Prokuratūra ir vienīgā Nīderlandes iestāde, kas lemj par to, vai apsūdzētās personas lieta ir jānodod iztiesāšanai. Tā nodrošina noziedzīgu nodarījumu izmeklēšanu un kriminālvajāšanu.

Tā sadarbojas ar policiju un citām izmeklēšanas iestādēm. Prokuratūra atbild par izmeklēšanu. OM arī pārrauga tiesas nolēmumu pienācīgu izpildi; naudas sodi ir jāmaksā, brīvības atņemšanas sodi ir jāizcieš un darbs sabiedrības labā ir jāveic. Prokuratūra kopā ar tiesnešiem ir daļa no tiesu sistēmas. Jāņem vērā, ka prokuratūra nav uzskatāma par ministriju šā vārda ierastajā nozīmē, kaut arī tās nosaukums nīderlandiešu valodā — Openbaar Ministerie — varētu likt tā domāt.

Tiesneši

Organizācija

Visiem, kas vēlas kļūt par tiesnešiem, jābūt vairāku gadu profesionālai pieredzei. Plašāka informācija par prasībām ir pieejama šeit. Profesionālo pieredzi var iegūt iekšējā tiesu iestāžu apmācību kursā vai citās tiesu sistēmas ietvaros. Tiesu iestāžu sistēma nodrošina nepieciešamā apmācību.

Tiesnešus ieceļ monarhs tieslietu un drošības lietu ministra pārraudzībā. Tiesneša amatā var iecelt tikai Nīderlandes pilsoņus. Kandidātam jābūt Nīderlandes universitātē iegūtam juridiskam grādam.

Personas var izvirzīt tiesu iestādes tiesneša amatam tikai pēc valsts atlases komitejas ieteikuma. Komiteju veido pārstāvji no dažādām tiesām, prokuratūras, kā arī sabiedriski aktīvas personas.

Tiesnesi ieceļ tiesu organizācijā konkrētā tiesā. Iecelšana amatā var notikt tikai tad, ja konkrētā tiesa izvirza iespējamo tiesnesi. Šādi nosacījumi iecelšanas sistēmu padara maksimāli objektīvu.

Tiesnesis ir valdības amatpersona ar īpašu statusu. Pēc iecelšanas tiesnesis nevar pieņemt iecelšanu citā vietā. Tiesneši var palikt amatā līdz 70 gadu vecumam. Pirms šī vecuma tiesnešus no amata pret to gribu var atstādināt tikai augstākās instances tiesa Nīderlandē — Nīderlandes Augstākā tiesa (Hoge Raad der Nederlanden) pēc šīs tiesas ģenerālprokurora (procureur-general) iniciatīvas.

Loma un uzdevumi

Tiesneša uzdevums ir pieņemt taisnīgu lēmumu juridiskos strīdos, tostarp strīdos, kuros viena no pusēm ir valdība. Lai garantētu taisnīgumu saistībā ar valdību, ir ieviesta īpaša atlases un iecelšanas sistēma. Tādējādi tiesnešu juridiskais statuss atšķiras no citu valdības amatpersonu juridiskā statusa.

Nīderlandes Konstitūcijā noteikts, ka tiesu iestādes pieņem lēmumus par strīdiem, un tajā ir noteikumi, kas regulē tiesu iestāžu darbinieku juridisko statusu.

Tiesneši izskata lietas pēc saviem ieskatiem, vadoties tikai no spēkā esošajiem tiesību aktiem. Lielā mērā tie arī nosaka tiesāšanās praktisko virzību (piemēram, tiesāšanās atsevišķu posmu ilgumu).

Pastāv vairākas tiesību normas, kas reglamentē tiesnešu rīcību, un to mērķis ir garantēt, ka tiesneši veic savu darbu objektīvi. Ja kādai no tiesāšanās pusēm rodas šaubas par tiesneša objektivitāti, likumā noteikta iespēja iebilst tiesnesim, kas izskata lietu. Dažkārt kāda no pusēm tiesas prāvā nav apmierināta ar tiesneša darbu. Šeit tiek nošķirts tiesas pieņemtais lēmums un tiesneša rīcība.

  1. Ja neapmierinātība attiecas uz spriedumu, sūdzības iesniedzējai pusei parasti ir iespēja iesniegt apelāciju;
  2. Sūdzības par tiesneša rīcību var iesniegt tiesas padomē tajā tiesā, kurā attiecīgais tiesnesis ir amatā. Visās tiesās ir sūdzību izskatīšanas procedūra, kas paredz sūdzību izskatīšanas noteikumus.

Tiesnešiem ir jāgūst pieredze vismaz divās jomās. Tādejādi parasti pēc vienas lietas izskatīšanas konkrētā jomā, tiesneši skata lietas citā jomā. Šis noteikums ir paredzēts, lai novērstu to, ka tiesneši pārāk ilgi un pārāk daudz pievēršas vienai kompetences jomai.

Tiesneši strādā apgabaltiesās (rechtbanken). Tie aptver vismaz četras nozares: civiltiesību sektors, krimināltiesību sektors, administratīvo tiesību sektors un apakšapgabala tiesu sektors. Pēdējā minētajā nozarē strādājošus tiesnešus sauc par kantonrechter, pārējie tiek saukti par rechter. Apelācijas tiesās un Augstākajā tiesā strādājošos tiesnešus sauc par “raadsheer”.

Tiesas sastāvs, izskatot lietas, ir šāds:

  • Apakšapgabalu tiesu sektora tiesneši izskata lietas individuāli.
  • Apgabaltiesu tiesneši parasti izskata lietas paši, taču dažos gadījumos tās izskata trīs tiesnešu sastāvā.
  • Tiesneši apelācijas tiesās izskata lietas, kurās ir trīs iztiesāšanas sastāvs, izņemot gadījumus, kad šādu lietu var izskatīt viens tiesnesis. Noteikumi par to ir paredzēti Likumā (Tiesu organizācijas likumā).
  • Augstākā tiesa izskata katru lietu piecu tiesnešu sastāvā.

Tiesu padome ir atbildīga par profesijas regulējumu.

Juridiskā datubāze

Plašāku informāciju sk. Nīderlandes tiesu iestāžu vispārējā tīmekļa vietnē, kas ir pieejama plašai sabiedrībai.

Juridisko profesiju organizācija

Advokāti

Nederlandse Orde van Advocaten (Advokātu asociācija) ir publisko tiesību profesionālā organizācija visiem advokātiem Nīderlandē.

Saskaņā ar Advokātu likumu visi advokāti, kas reģistrēti apakšpalātā, kopā veido asociāciju. Pašlaik reģistrēti 18.000 advokātu.

Asociācija pareizas tiesvedības interesēs veicina advokātu prakses pienācīgu īstenošanu. Tas tiek darīts, cita starpā paredzot noteikumus advokāta profesijai (pamatojoties uz Advocatenwet 28. pantu). Asociācija arī nodrošina advokātu profesionālo apmācību (saskaņā ar Advocatenwet 9. pantu) un veicina juridiskās profesijas kvalitāti un uzraudzību. Turklāt asociācija konsultē Nīderlandes iestādes par politikas plāniem un tiesību aktu projektiem pēc pieprasījuma un pēc pieprasījuma.

Asociācija ir jānošķir no vietējām advokātu apvienībām rajonos. Šīm atsevišķajām organizācijām ir savi uzdevumi, uzdevumi un pilnvaras.

Juridiskie konsultanti

Šo profesiju regulēšanai nav izveidota neviena centralizēta iestāde.

Notāri

Organizācija

Nīderlandes Karaliskā civiltiesību notāru asociācija (Koninklijke Notariële Beroepsorganisatie) aizstāv notāru intereses Nīderlandē un nodrošina, ka viņi var pienācīgi veikt savu darbu.

Loma un uzdevumi

Vairākiem līgumiem un tiesiskiem darījumiem tiesību aktos noteikta notariālā forma. Vissvarīgākie ir:

  1. Nekustamā īpašuma nodošana Nīderlandē;
  2. Hipotēku izveidošana vai anulēšana;
  3. Akciju sabiedrību vai sabiedrību ar ierobežotu atbildību (NV un BV) nodibināšana vai statūtu mainīšana;
  4. Fondu vai asociāciju (tostarp kooperatīvu) izveidošana vai statūtu mainīšana;
  5. Testamentu sastādīšana, mainīšana un izpildīšana;
  6. Laulības līgumu un reģistrētu partnerattiecību nolīgumu sastādīšana vai mainīšana;
  7. Reģistrētu akciju pārvešana; un
  8. Dāvanu un ziedojumu noformēšana notariāli.

Notāru var iesaistīt arī kā neatkarīgu juridisko ekspertu, lai panāktu juridiski saistošas vienošanās starp personām. Kā piemērus var minēt sadarbības nolīgumus (komercpartnerības, personālsabiedrības un komandītsabiedrības), nolīgumus starp kopdzīves partneriem un vienošanās, lai aizsargātu partnerības ar ierobežotu atbildību no trešām personām.

Citas juridiskās profesijas

Karalisko tiesu amatpersonu profesionālo organizāciju Nīderlandē (Koninklijke Beroepsorganisatie van Gerechtsdeurwaarders, KBvG) reglamentē Tiesu amatpersonu likums (Gerechtsdeurwaarderswet). Tādejādi ar šo likumu dots KBvG, kurā jāiestājas visiem Nīderlandes tiesu ierēdņiem, uzdevums veicināt profesijas labu praksi.

Nīderlandes tiesu izpildītāji ir atbildīgi par dokumentu saņemšanu un pārsūtīšanu saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2007. gada 13. novembra Regulu Nr. 1393/2007 par tiesas un ārpustiesas civillietu un komerclietu dokumentu izsniegšanu dalībvalstīs. Nīderlandē izsniedzamie dokumenti ir jānosūta tieši vienai no tās tiesu amatpersonām. Izsniegšanas pieprasījumi jāiesniedz vācu vai angļu valodā. Pieprasījumus nevar iesniegt Nīderlandes centrālajai iestādei, proti, Karaliskajai tiesu ierēdņu profesionālajai organizācijai. Tās palīdzību var lūgt tikai ārkārtas gadījumos, kas norādīti iepriekš minētās regulas 3. panta c) apakšpunktā.

Pro bono juridiskie pakalpojumi

Sākotnēju juridisku konsultāciju iespējams lūgt vienā no juridisko pakalpojumu palīdzības birojiem (Het Juridisch Loket). Šeit iespējams lūgt izskaidrot juridiskus jautājumus un saņemt informāciju un padomus. Šī ir pirmā piestāšanas osta juridiskās palīdzības sniegšanai.

Ja nepieciešams, jūs nosūtīs pie privāta advokāta vai starpnieka, kas darbojas juridiskās palīdzības otrajā posmā.

Visi informācijas pakalpojumi Juridisko pakalpojumu birojos ir bez maksas. Tos piešķir vai nu uz vietas, vai saistībā ar apspriešanos. Jūs varat sazināties ar šiem birojiem par problēmām, kas saistītas ar civiltiesībām, administratīvajām tiesībām, krimināltiesībām un imigrācijas tiesībām.

Kopā ir izveidoti 44 juridiskās palīdzības dienesti, kas tiek vienmērīgi izplatīti visā Nīderlandē, lai ikviens Nīderlandes pilsonis būtu viegli pieejams juridiskajiem dienestiem.

Sīkāku informāciju sk. Juridiskās palīdzības dienestu tīmekļa vietnē.

Saistītas saites

Valsts ministrija

Nīderlandes tiesu iestādes un Augstākā tiesa

Nīderlandes Advokātu kolēģija

Karaliskā notāra profesionālā organizācija

Tiesu amatpersonu Karaliskā profesionālā organizācija

Juridiskās palīdzības dienests

Lapa atjaunināta: 07/03/2024

Šis ir satura mašīntulkojums. Šīs lapas īpašnieks neuzņemas pilnīgi nekādu atbildību par šī mašīntulkojuma kvalitāti.