A kis értékű követelésekre vonatkozó eljárással kapcsolatos bírósági illetékek

Kroatien

Inhalt bereitgestellt von
Kroatien

Bevezetés

A bírósági illetékeket a Horvát Köztársaságban a bírósági illetékekről szóló törvény (NN 118/18. és 51/23. sz.), valamint a Horvát Köztársaság kormánya által megállapított, a bírósági illetékek díjszabásáról szóló rendelet (NN 37/23. sz.) határozza meg.

Az 5. cikk szerint A bírósági illetékekről szóló törvény értelmében a tarifa által előírt díjakat készpénzmentesen, készpénzben, Horvátország kibocsátási bélyegzőjével vagy elektronikus úton kell megfizetni.

A 7. cikk szerint A bírósági illetékekről szóló törvény a különös szabályozásnak megfelelően, a bíróság üzleti tevékenységében használt információs rendszeren keresztül elektronikus formában benyújtott beadványok benyújtásuk időpontjában a díjszabásban rögzített díjösszeg felének megfelelő díjat fizet.

A bíróság által a feladatai ellátása során használt informatikai rendszeren keresztül, külön jogszabály alapján elektronikus formában kézbesített határozatok esetében a díjszabásban meghatározott díj felének megfelelő összeget kell megfizetni, amennyiben a fizetésre a határozat elektronikus kézbesítésének napjától számított 3 napon belül sor kerül.

Ha a bírósági illetéket a fent meghatározott határidőn belül nem fizetik meg, a bírósági illetéket a tarifában rögzített összegben kell megfizetni.

Milyen díjakat kell alkalmazni?

A bírósági illetékeket minden polgári és kereskedelmi bírósági eljárásban meg kell fizetni, és a 11. cikk alapján kell megfizetni. A bírósági illetékekről szóló törvény felmentette:

  1. A Horvát Köztársaság és kormányzati szervek
  2. az e hatáskörök gyakorlásából eredő eljárásokban közhatalmat gyakorló személyek és szervek
  3. munkavállalók a munkavállalói jogaik érvényesítésével kapcsolatos jogvitákban és egyéb eljárásokban
  4. köztisztviselők és alkalmazottak a közszolgálati jogviszonyokban őket megillető jogok gyakorlásával kapcsolatos közigazgatási jogvitákban
  5. fogyatékossággal élő személyek, a jogállásukat igazoló megfelelő dokumentumok alapján
  6. a belháborúban megölt, eltűnt és bebörtönzött háborús veteránok házastársai, gyermekei és szülei a jogállásukat igazoló megfelelő dokumentumok alapján
  7. a belháborúban megölt, eltűnt és bebörtönzött házastársak, gyermekek és szülők jogállásukat igazoló megfelelő dokumentumok alapján
  8. menekültek, lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek és visszatérésre kötelezett személyek a jogállásukat igazoló megfelelő dokumentumok alapján
  9. napidíjban részesülő szociális ellátásban részesülők
  10. humanitárius szervezetek, humanitárius tevékenységek végzése során meggyilkolt, eltűnt és fogva tartott személyek családjainak védelmével foglalkozó szervezetek, valamint a fogyatékkal élők szervezetei
  11. a gyermekek mint felek a tartási vagy az e jogon alapuló követelésekkel kapcsolatos eljárásokban
  12. az anyaság vagy apaság megállapítására, valamint a terhességgel és a gyermek házasságon kívüli születésével kapcsolatban felmerült költségekre vonatkozó eljárást kezdeményező felek
  13. a jogképesség visszaállítását kérő felek
  14. házasságkötési engedélyt kérő kiskorúak
  15. a gyermek átadása és a gyermekkel való személyes kapcsolat gyakorlása céljából folytatott eljárásban részt vevő felek
  16. a kötelező nyugdíjból és az általános egészségbiztosításból eredő jogosultságok, a munkanélkülieknek a foglalkoztatási szabályok és a szociális jóléti jogok alapján fennálló jogai tekintetében eljárást kezdeményező felek
  17. az alkotmányosan garantált emberi jogok és szabadságok végleges egyedi aktusokkal szembeni védelmére irányuló eljárást kezdeményező felek
  18. a környezetszennyezéssel kapcsolatos kártérítési vitákban részt vevő felek
  19. szakszervezetek és magasabb szintű szakszervezeti szövetségek a helyettesítés bírósági jóváhagyására irányuló polgári eljárásokban és kollektív munkaügyi jogvitákban, valamint a szakszervezetek képviselői az üzemi tanács hatáskörének gyakorlása során
  20. a fogyasztók mint fizetésképtelen adósok és felperesek a kollektív érdekek védelme érdekében hozott jogerős bírósági ítélet alapján indított eljárásban
  21. külön törvény által előírt egyéb személyek és szervek.

A külföldi állam mentesül a díjfizetés alól, ha azt nemzetközi szerződés írja elő, vagy viszonossági alapon.

Amennyiben kétség merül fel a viszonossági feltételek meglétével kapcsolatban, a bíróság felvilágosítást kér az Igazságügyi Minisztériumtól.

A 10. pont szerinti mentesség a szociális ügyekért felelős miniszter határozatával kijelölt humanitárius szervezetekre vonatkozik.

A bírósági illetékek alóli mentesség nem vonatkozik a helyi és regionális önkormányzatok szerveire, kivéve, ha a közhatalmi jogosítványok gyakorlását külön jogi aktussal ruházták fel rájuk.

A kis értékű követelések európai eljárása során a következő díjakat kell fizetni:

  • a kereset esetében – a felperes által fizetett összeg
  • az alperes által fizetendő ellenkérelem
  • az ítélethez – a felperes által fizetett összeg
  • a fellebbezési eljárásban – A fellebbező illetménye
  • a panaszra való válaszadás – az ellenérdekű fél által fizetett (a panaszra nem köteles)

Mennyit kell fizetnem?

I. A követelés, a viszontkereset, az ítélet és a fizetési meghagyással szembeni ellentmondás esetén a jogvita összegének megfelelő bírósági illetéket kell fizetni (amelyet csak az alapkereset kamat és költségek nélküli összege alapján számítanak ki), az alábbiak szerint:

fent

legfeljebb 000 EUR

euro

0,00

398,17

13,27

398,18

796,34

26,54

796,35

1.194,51

39,82

1.194,52

1.592,67

53,09

1.592,68

1.990,84

66,36

1 990,84 EUR felett 66,36 EUR díjat és további 1%-ot kell fizetni az 1 990,84 EUR feletti különbözet után, de legfeljebb 663,61 EUR.

 

II. Az ellenkérelemért és a válaszért az I. pontban meghatározott díj felét kell megfizetni.

III. Az ítélet elleni fellebbezés esetén az I. pontban említett díj 100%–kal növelt összegét kell megfizetni.

IV. Nem kell bírósági illetéket fizetni, ha a bírósági eljárás során perbeli egyezségre kerül sor.

Mi történik, ha nem fizetem be az illetéket határidőben?

Ha a fél az előírt határidőn belül nem fizeti meg az illetéket, vagy erről haladéktalanul nem értesíti a bíróságot, a bíróság további 15 napon belül végrehajthatósági igazolást csatol az illetékről szóló határozathoz vagy a kifogásról szóló értesítéshez, és azt a pénzeszköz-végrehajtásról szóló törvény rendelkezéseinek megfelelően a Pénzügyi Ügynökséghez nyújtja be a fél pénzeszközeivel szembeni végrehajtás céljából.

A 28. cikk szerint A bíróság először tájékoztatja az illetékköteles perben részt vevő felet, és az illetéket nem fizették meg azonnal, 3 napon belül. Ha a fél nem tesz eleget a felszólításnak, vagy nem volt jelen azon a bírósági eljárásban, amelyért az illetéket meg kell fizetni, és az illetéket nem fizették meg, a bíróság a határozat kézbesítésétől számított nyolc napon belül illetékfizetési felszólítást bocsát ki. A díjfizetési értesítés alapján 13,27 EUR összegű pótdíjat kell fizetni.

Hogyan fizethetem meg a bírósági illetékeket?

A bírósági illetékeket készpénzmentes fizetéssel, készpénzzel, a Horvát Köztársaság által kiállított adójegyekkel vagy elektronikus úton kell megfizetni.

A pénzbeli illetéket a bíróság könyvelője is megfizetheti, amely köteles azt a bírósági illetékekből származó költségvetési bevételbe a beszedéstől számított öt napon belül befizetni.

A bélyegilletékben 13,27 EUR-nál kisebb összegű illetéket lehet fizetni.

A bírósági illeték megfizetésének módjára vonatkozó információk megtalálhatók az e-Notice panel honlapján, a bíróságok honlapjain és a bírósági hivatalokban.

A bírósági illetékeket bármely bankon vagy postahivatalon keresztül be lehet fizetni a Horvát Köztársaság állami költségvetésébe.

A bírósági illetékek külföldről történő megfizetéséhez a következő információkat kell feltüntetni:

SWIFT: NBHR2X

IBAN: HR1210010051863000160

Giroszámla (CC): 1001005–1863000160

Minta: HR64

Felhívás: 5045–20735-OIB (azaz egyéb megbízói azonosító szám)

Kedvezményezett: a Horvát Köztársaság Pénzügyminisztériuma, a zágrábi kereskedelmi bíróság nevében

A fizetési leírásnak tartalmaznia kell a(z) ___ ügy díját (az ügy iratainak száma és a kifizetés leírása, pl. az európai fizetési meghagyás kibocsátására irányuló javaslat bírósági illetéke)

Mit kell tennem a kifizetés után?

A díj átvételét csatolni kell ahhoz a beadványhoz, amelyért az illetéket megfizették, az eljárásban részt vevő felek megjelölésével, és a bírósági határozat díjának megfizetéséről szóló igazolás benyújtásakor a kérelmezőnek meg kell jelölnie, hogy mely határozatért kell díjat fizetni.

A felek az iratokat rendszeresen postai úton (regisztrált vagy rendes csomagkézbesítés) vagy elektronikus úton nyújtják be a bírósághoz, a bírósági üzletben használt információs rendszeren keresztül, a különös szabályok szerinti formában.

Utolsó frissítés: 27/03/2024

Az oldal tartalma ezen a nyelven gépi fordítással készült. A weboldal tulajdonosa nem vállal semminemű felelősséget a gépi fordítás minőségéért.