Съдебни такси за процедурата за искове с малък материален интерес

Κροατία

Περιεχόμενο που παρέχεται από
Κροατία

Въведение

Съдебните такси се определят в Република Хърватия със Закона за съдебните такси (NN № 118/18 и 51/23) и с Указ относно тарифата за съдебните такси (NN № 37/23), определен от правителството на Република Хърватия.

Съгласно член 5 Законът за съдебните такси, предвидените в Тарифата такси се плащат в безброй, в брой, в брой, в печатите за емисии на Хърватия или по електронен път.

Съгласно член 7 Законът за съдебните такси за документи, подадени в електронна форма в съответствие със специални разпоредби чрез информационната система, използвана в дейността на съда, следва да се заплаща такса в момента на подаването им, равна на половината от определения размер на таксата, определен в Тарифата.

Решения на съда, връчени съгласно специално законодателство в електронен формат чрез информационната система, използвана от съда при неговите дейности, подлежат на такса, равна на половината от размера на определената в тарифата такса, ако плащането се извършва в срок до 3 дни от деня на връчването по електронен път на решението.

Ако съдебната такса не бъде платена в посочените по-горе срокове, тя се дължи в размера, определен в Тарифата.

Какви такси се прилагат?

Съдебните такси се заплащат във всички граждански и търговски съдебни производства и са дължими съгласно член 11. Законът за съдебните такси оправдава:

  1. Република Хърватия и правителствени органи
  2. лица и органи, упражняващи публична власт при процедури, произтичащи от упражняването на тези правомощия
  3. работници в спорове и други производства, свързани с упражняването на техните трудови права
  4. държавни служители и служители по административни спорове относно упражняването на техните права в областта на публичната служба
  5. лица с увреждания, въз основа на подходящи документи, доказващи техния статут
  6. съпрузи, деца и родители на ветерани от войната, убити, изчезнали и лишени от свобода по време на войната, въз основа на подходящи документи, доказващи техния статут
  7. съпрузи, деца и родители, убити, изчезнали и лишени от свобода по време на войната, въз основа на подходящи документи, доказващи техния статут
  8. бежанци, разселени лица и завърнали се лица въз основа на подходящи документи, доказващи техния статут
  9. получатели на социални помощи, които получават дневни надбавки
  10. хуманитарни организации, организации, занимаващи се със защитата на семействата на загиналите, изчезналите и задържаните при извършването на хуманитарни дейности, и организации на хора с увреждания
  11. децата като страни в производства за издръжка или в производства, свързани с вземания, основани на това право
  12. страни, образуващи производство за определяне на майчинство или бащинство и производство за разноските, свързани с бременност и раждане на дете извън брака
  13. страни, които искат възстановяване на дееспособността
  14. малолетни или непълнолетни лица, които искат разрешение за встъпване в брак
  15. страни в производството с цел предаване на дете и с цел упражняване на лични отношения с дете
  16. страни, иницииращи производства във връзка с правата, произтичащи от задължителното пенсионно осигуряване и общото здравно осигуряване, правата на безработните лица съгласно разпоредбите в областта на заетостта и социалните права
  17. страни, иницииращи процедури за защита на конституционно гарантирани права и свободи на човека срещу окончателни индивидуални актове
  18. страни по спорове за обезщетение за замърсяване на околната среда
  19. синдикални организации и синдикални сдружения на по-високо равнище в граждански производства за съдебно одобрение на заместването и при колективни трудови спорове и представители на синдикатите в граждански производства при упражняване на правомощията на работническия съвет
  20. потребители като неплатежоспособни длъжници и ищци в производства, образувани въз основа на влязло в сила съдебно решение за защита на колективните интереси
  21. други лица и органи съгласно изискванията на специален закон.

Дадена чужда държава се освобождава от плащането на такси, ако това е предвидено в международен договор или при условията на реципрочност.

В случай на съмнение относно наличието на условия за реципрочност съдът ще поиска разяснения от Министерството на правосъдието.

Изключението, посочено в точка 10, се прилага за хуманитарните организации, определени с решение на министъра на социалните въпроси.

Освобождаването от съдебни такси не се прилага за органи на единици на местно и регионално самоуправление, освен ако на тях е делегирано упражняването на публични правомощия в съответствие със специален акт.

В европейската процедура за искове с малък материален интерес се дължат следните такси:

  • за иска — платено от ищеца
  • за защитата — която се заплаща от ответника
  • за съдебното решение — платено от ищеца
  • в производството по обжалване — Възнаграждение на жалбоподателя
  • отговор на жалбата — платена от ответника (не е необходимо да отговаря на жалбата)

Колко ще платя?

I. За иск, насрещен иск, съдебно решение и възражение срещу заповед за плащане се заплаща съдебна такса, съответстваща на сумата по спора (изчислена само за размера на основната молба без лихви и разноски), както следва:

над

до EUR

еврото

0,00

398,17

13,27

398,18

796,34

26,54

796,35

1.194,51

39,82

1.194,52

1.592,67

53,09

1.592,68

1.990,84

66,36

Над 1.990,84 EUR се дължи такса от 66,36 EUR и още 1 % за разликата над 1.990,84 EUR, но не повече от 663,61 EUR.

 

II. За писмената защита и писмения отговор се заплаща половината от таксата, посочена в точка I.

III. За обжалване на съдебното решение се заплаща размерът на таксата, посочена в точка I, плюс 100 %.

IV. Съдебна такса не се дължи, когато страните са постигнали споразумение в хода на съдебното производство.

Какво става, ако не заплатя съдебните такси в срок?

Ако страната не плати таксата в определения срок или не уведоми съда незабавно, в срок от още 15 дни съдът прилага удостоверение за изпълняемост на решението относно таксата или на уведомлението за възражение и го представя на Финансовата агенция за принудително изпълнение срещу средствата на страната в съответствие с разпоредбите на закона, уреждащ принудителното изпълнение на средствата.

Съгласно член 28 Съдът първо уведомява страната, която присъства на съдебния иск, за който се дължи таксата, и таксата не е платена незабавно, да плати таксата в срок от 3 дни. Ако страната не предприеме действия във връзка с предупреждението или не е присъствала в съдебното производство, за което се дължи таксата, и таксата не е платена, съдът издава известие за такса, с което приканва страната да плати таксата в срок от осем дни от връчването на решението. Върху известието за таксата се заплаща допълнителна такса в размер на 13,27 EUR.

Как мога да плащам съдебни такси?

Съдебните такси се заплащат чрез безкасово плащане, в брой, в печати за приходи, издадени от Република Хърватия, или по електронен път.

Паричната такса може да бъде платена и от счетоводството на съда, който е длъжен да я внесе в бюджета приходите от съдебни такси в срок от пет дни от датата на събирането му.

Таксите за гербов налог могат да бъдат платени, ако размерът на таксите е по-малък от 13,27 EUR.

Информация за начина на плащане на съдебната такса се показва на уебсайта на електронния съвет, на уебсайтовете на съдилищата и на съдебните служби.

Съдебните такси могат да се плащат чрез всяка банка или пощенска служба в държавния бюджет на Република Хърватия.

При плащане на съдебните такси от чужбина трябва да бъде посочена следната информация:

КОД SWIFT: NBHRHR2X

IBAN: HR1210010051863000160

Джиро сметка (CC): 1001005—1863000160

Образец: HR64

Покана за: 5045—20735-OIB (т.е. друг идентификационен номер на платеца)

Бенефициер: Министерство на финансите на Република Хърватия от името на Търговския съд в Загреб

Описанието на плащането трябва да включва таксата за дело ___ (номер на преписката и описание на плащането, напр. съдебна такса за молба за издаване на европейска заповед за плащане).

Какво трябва да направя след извършване на плащането?

Получаването на таксата се прилага към подаването, за което е платена таксата, като се посочват страните в производството, а когато се представя удостоверение за плащане на таксата за съдебното решение, молителят посочва за кое решение се дължи таксата.

Страните трябва редовно да представят документи в съда по пощата (препоръчана или обикновена доставка на колетни пратки) или по електронен път във форма съгласно специални разпоредби чрез информационната система, която се използва в съдебната дейност.

Последна актуализация: 27/03/2024

Това е машинен превод на съдържанието. Собственикът на настоящата страница не носи никаква отговорност за качеството на този машинно преведен текст.