Koszty

Nizozemska

Na tej stronie przedstawiono informacje na temat kosztów sądowych w Niderlandach.

Vsebino zagotavlja
Nizozemska

Przepisy regulujące opłaty pobierane przez przedstawicieli zawodów prawniczych

Z wyjątkiem opłat na rzecz osób świadczących dotowaną pomoc prawną opłaty w Niderlandach nie są regulowane przepisami.

Koszty stałe

Koszty stałe stron w postępowaniu cywilnym

Zgodnie z ustawą o opłatach sądowych (Wet griffierechten in burgerlijke zaken) strony w sprawach cywilnych są zobowiązane do uiszczenia opłat sądowych. Opłaty sądowe są to opłaty, które należy uiścić w sekretariacie sądu (organ administracyjny sądu) przy rozpoczęciu postępowania.

Koszty stałe stron w postępowaniu karnym

Niderlandzkie prawo karne nie przewiduje stałych kosztów stron w postępowaniu karnym. W postępowaniu karnym nie obowiązują żadne opłaty sądowe.

Koszty stałe stron w postępowaniu konstytucyjnym

W niderlandzkim systemie prawnym nie ma przepisów regulujących postępowanie konstytucyjne przed sądem.

Etap postępowania cywilnego, na którym strony muszą uiścić koszty stałe

W sprawach cywilnych każdy powód i pozwany ma obowiązek opłacić koszty stałe. Powód jest zobowiązany do uiszczenia opłaty sądowej, gdy tylko okaże się, że sprawa zostanie wniesiona do sądu. Pozwany jest zobowiązany do uiszczenia opłaty rejestrowej po wdaniu się w spór przed sądem.

Etap postępowania karnego, na którym strony muszą uiścić koszty stałe

W postępowaniu karnym nie obowiązują żadne opłaty sądowe.

Informacje wstępne, których powinni udzielić zastępcy prawni

Prawa i obowiązki stron

Kwestia ta nie jest uregulowana w prawie niderlandzkim. Prawa i obowiązki można jednak wywieść z zasad postępowania z 2018 r. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Niderlandzkiej Izby Adwokackiej. Zobacz w szczególności zasady dotyczące relacji między adwokatem a klientem. Zob. również Kodeks postępowania dla europejskich prawników. Zgodnie z tym kodeksem postępowania adwokat musi zawsze starać się znaleźć rozwiązanie sporu z klientem, dostosowane do wagi sprawy. Powinien on również, we właściwym czasie, wyraźnie doradzać klientowi co do celowości zawarcia ugody lub skorzystania z alternatywnych rozwiązań w celu rozstrzygnięcia sporu. Prawnik powinien poinformować klienta o dostępności pomocy prawnej z urzędu, jeśli taka pomoc przysługuje.

Koszty ponoszone przez stronę wygrywającą

W sprawach cywilnych strona wygrywająca może ponieść następujące koszty:

  • pomocy prawnej (na przykład honorarium adwokata);
  • wynagrodzenia lub odszkodowania dla świadków lub biegłych,
  • koszty podróży i zakwaterowania; oraz
  • inne koszty sądowe i pozasądowe.

Koszty, które ponosi strona przegrywająca

Strona przegrywająca ponosi te same koszty co strona wygrywająca, przy czym sąd może od niej zasądzić zwrot kosztów poniesionych przez stronę wygrywającą.

Regulacje prawne dotyczące kosztów

Gdzie znaleźć informacje na temat kosztów postępowania w Niderlandach?

Informacje na temat kosztów postępowania można znaleźć na stronie internetowej sądownictwa. Więcej informacji na temat kosztów postępowania sądowego można znaleźć na tej stronie poświęconej wymiarowi sprawiedliwości. Strona internetowa biur pomocy prawnej ( Het Juridisch Loket) zawiera również informacje na temat kosztów postępowania sądowego.

W jakich językach można uzyskać informacje na temat kosztów postępowania w Niderlandach?

Informacje na temat regulacji prawnych dotyczących kosztów w Niderlandach są dostępne wyłącznie w języku niderlandzkim.

Gdzie zdobyć informacje na temat mediacji?

Informacje na temat mediacji można znaleźć na niderlandzkiej stronie internetowej poświęconej wymiarowi sprawiedliwości oraz na stronie punktów pomocy prawnej. Informacje są również dostępne na stronach internetowych Niderlandzkiej Federacji Mediatorów (mediatorsfederatie Nederland) oraz Rady ds. Pomocy Prawnej ( Raad voor Rechtsbijstand).

Gdzie można znaleźć dodatkowe informacje na temat kosztów?

Strony internetowe zawierające informacje na temat kosztów

Ustawa o opłatach sądowych (sprawy cywilne) i inne przepisy niderlandzkie znajdują się m.in. na stronie internetowej rządu niderlandzkiego.

Gdzie mogę znaleźć informacje na temat średniego czasu trwania różnych procedur?

Sprawozdanie roczne Rady Sądownictwa zawiera dane liczbowe dotyczące czasu trwania postępowania. Sprawozdanie jest dostępne w internecie na niderlandzkiej stronie internetowej wymiaru sprawiedliwości.

Podatek od wartości dodanej

Jak podaje się informacje na ten temat?

W przypadku publikacji informacji na temat kosztów podane dane liczbowe nie obejmują VAT (w stosownych przypadkach).

Jakie opłaty są pobierane?

Ogólna stawka podatku VAT od towarów i usług wynosi 21 %.

Pomoc prawna

Próg dochodów obowiązujący w sprawach cywilnych

Osobom, które nie są w stanie samodzielnie pokryć wszystkich kosztów wynagrodzenia adwokata lub mediatora, w określonych okolicznościach przysługuje pomoc prawna finansowana przez państwo.

Pomoc prawną przyznaje się wyłącznie osobom, których roczny dochód nie przekracza 27,300 EUR (w przypadku osób stanu wolnego) lub 38,600 EUR (w przypadku małżonków lub konkubentów lub rodzin niepełnych z małoletnim dzieckiem). Pomocy prawnej nie otrzyma osoba posiadająca majątek, którego wartość przekracza próg określony dla kapitału zwolnionego z podatku. Zob. art. 12 i 34 ustawy o pomocy prawnej (WRB).

Próg dochodów w sprawach karnych stosowany w odniesieniu do oskarżonych

Pomoc prawna jest bezpłatna, jeżeli pełnomocnika wyznacza sąd (zob. art. 43 ustawy o pomocy prawnej). W pozostałych przypadkach Rada Pomocy Prawnej (Raad voor rechtsbijstand) może wyznaczyć obrońcę osobie kwalifikującej się do uzyskania zastępstwa prawnego zgodnie z kodeksem karnym (Wetboek van Strafrecht) lub kodeksem postępowania karnego (Wetboek van Strafvordering) (zob. art. 44 ustawy o pomocy prawnej). Zgodnie z art. 35 ustawy o pomocy prawnej strona procesu, której udzielono pomocy prawnej, ma obowiązek uiszczenia opłaty proporcjonalnej do uzyskiwanych dochodów.

Próg dochodów w sprawach karnych stosowany w odniesieniu do pokrzywdzonych

Artykuł 44 WRB stanowi, że pomoc prawna dla ofiary przestępstwa przeciwko obyczajom lub przestępstwa z użyciem przemocy jest bezpłatna, niezależnie od możliwości finansowych ofiary. Należy również zauważyć, że w przedmiotowej sprawie ofiara musiała być ścigana, a ofiara ma prawo do zasiłku zgodnie z art. 3 ustawy o przestępstwach odszkodowawczych.

Brak obowiązku

Pozwani nie mają obowiązku korzystania z zastępstwa procesowego w sprawach rozpoznawanych przez wydział rejonowy sądu okręgowego (kantonrechter) lub wydział ds. najmu i dzierżawy (huur- en pachtkamer). Przymus adwokacki istnieje jednak we wszystkich innych postępowaniach cywilnych, takich jak postępowania przed sądem okręgowym (rechtbank) lub sądem apelacyjnym (gerechtshof).

Kiedy strona przegrywająca musi pokryć koszty poniesione przez stronę wygrywającą?

O tym, która strona pokrywa koszty postępowania, orzeka sąd. Koszty oblicza się na podstawie stawek ryczałtowych (tj. nie na podstawie faktycznie poniesionych kosztów).

Wynagrodzenie biegłych

Wynagrodzenie biegłych może być różne. Prawidłowe kwoty można znaleźć w dekrecie z dnia 16 sierpnia 2003 r. w sprawie opłat, o których mowa w art. 3, 6, 8, 11 i 7 dekretu w sprawieopłat w sprawach karnych z 2003 r. (dekretu w sprawie opłat w sprawach karnych z 2003 r.).

Wynagrodzenie tłumaczy

Wynagrodzenie tłumaczy pisemnych i ustnych wyjaśniono poniżej.

  • Tłumacze ustni otrzymają minimalną stawkę w wysokości 59,53 EUR za godzinę pracy. Kwota ta podlega corocznej indeksacji.
  • Tłumacze pisemni otrzymują wynagrodzenie za każdy przetłumaczony wiersz. W przypadku tłumaczeń z języka francuskiego, niemieckiego i angielskiego lub na ten język obowiązuje stawka w wysokości 0,079 EUR za słowo. Stawka dla innych wspólnych języków europejskich wynosi 1,20 EUR za linię. Stawka dla innych języków europejskich i wspólnych języków pozaeuropejskich wynosi 1,51 EUR, natomiast w przypadku innych języków pozaeuropejskich – 1,69 EUR za linię.

Więcej informacji na temat wynagrodzenia tłumaczy pisemnych i ustnych można znaleźć w dekrecie z 2003 r. w sprawach karnych.

Powiązane strony

Niderlandzka Federacja Mediatorów

Punkt Pomocy Prawnej

Trybunał Sprawiedliwości

Koszty postępowania sądowego

Ustawa o pomocy prawnej

Ustawa o wynagrodzeniach w sprawach karnych

Dekret o wynagrodzeniach w sprawach karnych z 2003 r.

Ostatnia aktualizacja: 12/02/2024

Ta wersja treści strony została przetłumaczona maszynowo. Autorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakość tłumaczenia maszynowego.