Wydarzenia i aktualności

W ramach europejskiej sieci sądowej w sprawach cywilnych odbywają się regularnie spotkania punktów kontaktowych i organów centralnych. Program spotkań oraz sprawozdania z tych spotkań są publicznie dostępne.

Posiedzenia

W ramach europejskiej sieci sądowej w sprawach cywilnych odbywają się regularnie spotkania punktów kontaktowych i organów centralnych. Poniżej przedstawiono najnowsze roczne harmonogramy posiedzeń Europejskiej Sieci Sądowej:

 

Posiedzenia w 2023 r.

Temat

Dzień

Lokalizacja

Doroczne posiedzenie

23–24 stycznia

Bruksela

Rozporządzenia Bruksela II ter

13–14 marca

Bruksela

Rozporządzenia Bruksela Ia, Rzym I i II

20–21 kwietnia

Bruksela

Przepisydotyczące doręczania dokumentów i przeprowadzania dowodów

1-2 czerwca

Bruksela

Rozporządzenie w sprawie zobowiązań alimentacyjnych

4-5 września

Madryt

Rozporządzenie w sprawie dziedziczenia

30 listopada – 1 grudnia

Bruksela

 

Posiedzenia w 2024 r.

Temat

Dzień

Lokalizacja

Doroczne posiedzenie

29–30 stycznia

Bruksela

Rozporządzenie w sprawie niewypłacalności

20–21 marca

Bruksela

Procedury UE (salC laims, europejski nakaz zapłaty i rozporządzenie w sprawieeuropejskiego nakazu zabezpieczenia)

25-26 kwietnia

Bruksela

Rozporządzenia Bruksela II ter

23-24 maja

Brugii

Rozporządzenie w sprawie zobowiązań alimentacyjnych

16–17 października

Budapeszt

Przepisydotyczące doręczania dokumentów i przeprowadzania dowodów

4–5 grudnia

Bruksela

 

Grupy robocze

Grupy robocze Europejskiej Sieci Sądowej w sprawach cywilnych przygotowują konkretne tematy/kwestie istotne dla sądów, prawników praktyków i właściwych organów. Mogą one opracować nowe narzędzia służące poprawie lub harmonizacji współpracy sądowej.

Poniżej znajduje się lista aktywnych grup roboczych:

Grupa robocza ds. praktycznego przewodnika dotyczącego rozporządzenia w sprawie przeprowadzania dowodów (rozporządzenie 2020/1783). W następstwie niedawnego przekształcenia rozporządzenia w sprawie przeprowadzania dowodów grupa robocza dokonuje przeglądu poprzedniego przewodnika praktycznego, ze szczególnym uwzględnieniem cyfryzacji.

Grupa robocza ds. widoczności sieci. Grupa robocza omawia inicjatywy mające na celu poprawę widoczności sieci w tej dziedzinie. Jego celem jest zapewnienie, aby sędziowie, właściwe organy i przedstawiciele zawodów prawniczych, którzy potrzebują pomocy, byli w pełni informowani.

Grupa robocza ds. lepszej integracji urzędników sądowych z siecią. Grupa robocza omawia różne działania mające na celu zapewnienie odpowiedniego zaangażowania i reprezentacji pracowników sądów w państwach członkowskich, w których mają oni szczególne obowiązki w zakresie współpracy sądowej.

Grupa robocza ds. dziedziczenia (rozporządzenie 650/2012). Grupa robocza omawia konkretne kwestie związane z funkcjonowaniem rozporządzenia w sprawie dziedziczenia i proponuje rozwiązania zidentyfikowanych problemów.

Aktualności

Strona internetowa Europejskiej Sieci Sądowej poświęcona dzieciom ukraińskim

Odwiedź stronę opracowaną przez Europejską Sieć Sądową, aby dowiedzieć się więcej na temat przepisów jurysdykcyjnych i prawa właściwego mających zastosowanie do spraw transgranicznych z udziałem ukraińskich dzieci. Przedstawiono w nim również przepisy dotyczące uznawania i wykonywania ukraińskich środków/orzeczeń sądowych, a także mechanizm współpracy między organami centralnymi. Na koniec znajdą Państwo listę często zadawanych pytań i przydatne linki. Strona jest dostępna we wszystkich językach UE.

Praktyczny przewodnik dotyczący rozporządzenia Bruksela II ter, spraw małżeńskich i spraw dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej w sprawach transgranicznych (rozporządzenie 2019/111)

Równolegle z wejściem w życie nowego rozporządzenia Bruksela II ter sieć opublikowała praktyczny przewodnik, który ma pomóc sądom i prawnikom w stosowaniu nowego instrumentu. Jest on dostępny online we wszystkich językach UE.

Przewodnik praktyczny Europejskiej Sieci Sądowej dotyczący rozporządzenia w sprawie zobowiązań alimentacyjnych (4/2009)

Długo oczekiwany praktyczny przewodnik dotyczący rozporządzenia w sprawie zobowiązań alimentacyjnych jest dostępny we wszystkich językach UE. Zapewni on kluczowe wytyczne wszystkim sędziom i praktykom zajmującym się sprawami transgranicznymi z udziałem dzieci lub wsparcia małżonków.

Ostatnia aktualizacja: 24/04/2024

Ta wersja treści strony została przetłumaczona maszynowo. Autorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakość tłumaczenia maszynowego.