Moje roszczenie ma zostać rozpatrzone w tym kraju

Ирландия

Съдържание, предоставено от
Ирландия

W związku z jakim rodzajem czynu zabronionego otrzymam kompensatę?

Trybunał ds. Kompensaty za Szkody Wyrządzone Przestępstwem (zwany dalej „Trybunałem”) może przyznać kompensatę w ramach systemu kompensaty za szkody na osobie poniesione w wyniku przestępstwa (zwanego dalej „systemem”) na rzecz:

  • Osoby, które poniosły szkodę na osobie, w przypadku gdy uszczerbek na zdrowiu można bezpośrednio przypisać zgłoszonemu przestępstwu polegającemu na przemocy lub
  • Osoby, które doznały uszczerbku na zdrowiu w okolicznościach wynikających z podjętych przez nie działań mających na celu pomoc w zapobieganiu zgłoszonemu przestępstwu lub uratowaniu życia ludzkiego, lub
  • Osoby pozostające na utrzymaniu ofiary, która zmarła w wyniku przestępstwa z użyciem przemocy.

Obrażenia (śmiertelne i nieśmiertelne) muszą zostać poniesione na terytorium państwa irlandzkiego lub na pokładzie irlandzkiego statku lub samolotu.

W związku z jakim rodzajem uszczerbku na zdrowiu otrzymam kompensatę?

Kompensatę można przyznać z tytułu szkody na osobie, jeżeli uszczerbek na zdrowiu jest bezpośrednio spowodowany zgłoszonym przestępstwem z użyciem przemocy.

Czy mogę otrzymać kompensatę, jeżeli jestem krewnym lub osobą pozostającą na utrzymaniu ofiary czynu zabronionego zmarłej w następstwie jego popełnienia? Kto z krewnych lub jakie osoby pozostające na utrzymaniu ofiary czynu zabronionego mogą otrzymać kompensatę?

Osoby pozostające na utrzymaniu ofiary, która zmarła w wyniku przestępstwa z użyciem przemocy, mogą ubiegać się o przyznanie nagrody w ramach programu. Definicja osoby pozostającej na utrzymaniu została określona w art. 47 ust. 1 ustawy o odpowiedzialności cywilnej z 1961 r., z późniejszymi zmianami.

Przepis ten stanowi, że w odniesieniu do osoby pozostającej na utrzymaniu, której śmierć została spowodowana czynem niedozwolonym*, jest to osoba pozostająca na utrzymaniu:

  • małżonek/małżonka, partner cywilny w rozumieniu ustawy z 2010 r. o związkach partnerskich i niektórych prawach i obowiązkach współżycia z 2010 r., rodzic, dziadkowie, rodzice, dzieci, wnuki, wnuki, brat, siostra, półbrońca lub połowa spadkodawcy
  • osoba, której małżeństwo ze zmarłym zostało rozwiązane na mocy orzeczenia rozwodowego wydanego na mocy ustawy z 1996 r. o prawie rodzinnym (rozwód) lub na mocy prawa państwa lub jurysdykcji innej niż to państwo i uznanej w tym państwie,
  • osoba, której zarejestrowany związek partnerski ze zmarłym został rozwiązany na mocy orzeczenia o rozwiązaniu wydanego na mocy ustawy o związkach partnerskich i niektórych prawach i obowiązkach współżycia z 2010 r. lub na mocy prawa państwa lub jurysdykcji innej niż to państwo i która jest uznawana w tym państwie, lub
  • osoba, która nie pozostawała w związku małżeńskim ani partnerze zmarłego, ale która do dnia śmierci zmarłego zamieszkiwała ze zmarłym jako konkubent zmarłego w rozumieniu art. 172 ustawy o związkach partnerskich i niektórych prawach i obowiązkach współżycia z 2010 r. nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż trzy lata,

* »błędny czyn« obejmuje przestępstwo”.

Czy otrzymam kompensatę, jeżeli jestem krewnym lub osobą pozostającą na utrzymaniu ofiary czynu zabronionego, która pozostała przy życiu? Kto z krewnych lub jakie osoby pozostające na utrzymaniu ofiary czynu zabronionego mogą otrzymać kompensatę w tym przypadku?

W ramach programu osoby pozostające na utrzymaniu ofiar nie mogą otrzymać nagrody wyłącznie w przypadku, gdy ofiara umiera z powodu przestępstwa z użyciem przemocy, którego doświadczyła.

Czy mogę otrzymać kompensatę, jeżeli nie jestem obywatelem państwa członkowskiego UE?

Tak, a także mieszkańcy wszystkich państw członkowskich UE mogą zwrócić się do Trybunału ds. Kompensaty za Szkody Wyrządzone Przestępstwem o kompensatę do Trybunału ds. Kompensaty za Szkody Wyrządzone Przestępstwem, który doznał uszczerbku na zdrowiu w wyniku przestępstwa przemocy podczas pobytu w Irlandii.

Czy mogę dochodzić kompensaty od państwa, jeżeli w nim mieszkam lub z niego pochodzę (jest to państwo mojego zamieszkania lub obywatelstwa), nawet jeżeli czyn zabroniony został popełniony w innym państwie członkowskim UE? Czy mogę tak zrobić zamiast dochodzić kompensaty w państwie, w którym doszło do popełnienia czynu zabronionego? Jeżeli tak, na jakich warunkach?

Nie, Trybunał może wydać orzeczenie wyłącznie w odniesieniu do szkody poniesionej w wyniku przestępstwa popełnionego na terytorium państwa lub na pokładzie irlandzkiego statku lub samolotu. Zgodnie z dyrektywą 2004/80/WE wnioskodawca doznający uszczerbku na popełnieniu przestępstwa w innym państwie członkowskim UE może złożyć wniosek zgodnie z systemem państwa członkowskiego, w którym przestępstwo zostało popełnione.

Komisja Europejska udostępnia portal internetowy, w którym przedstawiono systemy rekompensat dostępne w państwach członkowskich UE. Informacje te są dostępne tutaj.

Jeżeli mieszkasz w Irlandii i potrzebujesz pomocy przy składaniu wniosku do innego państwa członkowskiego UE, w którym ponieśli Państwo obrażenia w wyniku przestępstwa, proszę skontaktować się z sekretariatem Trybunału ds. Kompensaty za Szkody Wyrządzone Przestępstwem, który będzie starał się udzielić pomocy i w razie potrzeby skontaktować się ze swoimi odpowiednikami w innej jurysdykcji.

Czy aby móc dochodzić kompensaty, muszę zawiadomić policję o popełnieniu przestępstwa?

Tak, system wymaga niezwłocznego zgłoszenia przestępstwa An Garda Síochána, tj. irlandzkiej policji (lub komisji rzecznika praw obywatelskich Garda Síochána (GSOC) w każdym przypadku, gdy przestępstwo zostało rzekomo popełnione przez członka An Garda Síochána). Wnioskodawca będzie również musiał w pełni współpracować w ramach prowadzonego przez te organy dochodzenia w sprawie incydentu kryminalnego.

Czy muszę czekać na zakończenie dochodzenia policyjnego lub postępowania karnego przed wystąpieniem o kompensatę?

Rozpatrując wniosek złożony w ramach programu, Trybunał wymaga od An Garda Síochána, tj. irlandzkich sił policyjnych (lub, w stosownych przypadkach, Komisji Rzecznika Praw Obywatelskich Garda Síochána (GSOC) zgłoszenia incydentu, w przypadku gdy planowane lub prowadzone są jakiekolwiek postępowania cywilne lub karne dotyczące przestępstwa, trybunał zazwyczaj czeka na zakończenie postępowania sądowego przed rozpatrzeniem wniosku.

Czy muszę dochodzić najpierw odszkodowania od sprawcy – jeżeli został zidentyfikowany?

System nie wymaga, aby ofiara najpierw ubiegała się o odszkodowanie od sprawcy. System przewiduje jednak, że nie będzie podwójnej kompensaty, w związku z czym w przypadku wypłaty kompensaty na rzecz ofiary przez sprawcę lub w jego imieniu za ten sam incydent Trybunał weźmie to pod uwagę, upewniając się, że nie występuje podwójne odszkodowanie.

Jeżeli sprawca nie został zidentyfikowany lub skazany, czy jestem nadal uprawniony do otrzymania kompensaty? Jeżeli tak, jakie dowody powinienem przedstawić na potwierdzenie mojego roszczenia?

Ofiara może nadal kwalifikować się do kompensaty w sytuacji, gdy sprawca nie został zidentyfikowany lub skazany, dopóki przestępstwo zostało zgłoszone An Garda Síochána, tj. irlandzkiej policji (lub, w stosownych przypadkach, Komisji Rzecznika Praw Obywatelskich Garda Síochána (GSOC)). Wymagane jest również, aby An Garda Síochána (lub, w stosownych przypadkach, GSOC) dostarczyła do Trybunału sprawozdanie z incydentu potwierdzające popełnienie przestępstwa, jego charakter i dochodzenie w jego sprawie.

Czy istnieje termin do wniesienia wniosku o kompensatę?

Program przewiduje, że wniosek musi zostać złożony w formie pisemnej jak najszybciej po przestępstwie, które spowodowało uszczerbek na zdrowiu, w tym uraz śmiertelny, jednak w każdym przypadku nie później niż w terminie trzech miesięcy od daty zdarzenia powodującego uszczerbek na zdrowiu.

Jeżeli wniosek został złożony z opóźnieniem, tj. jeżeli został złożony na piśmie ponad trzy miesiące po zaistnieniu zdarzenia, system pozwala Trybunałowi na uznanie wniosków złożonych z opóźnieniem za wyjątkowe. Okres ten wynosi maksymalnie dwa lata po zdarzeniu i jeżeli Trybunał jest przekonany, że okoliczności takiego spóźnionego zastosowania uzasadniają takie wyjątkowe traktowanie. W przypadku gdy wniosek został złożony z opóźnieniem, wnioskodawcy muszą przedstawić pisemne uzasadnienie opóźnienia, podając okoliczności w formularzu wniosku i wyjaśniając przyczyny opóźnienia. Po rozważeniu przedstawionych wyjaśnień do Sądu należy decyzja, czy rozpatrzyć skargę.

Sąd nie może uwzględnić żadnych skarg, jeżeli zdarzenie powodujące szkodę miało miejsce wcześniej niż dwa lata przed datą złożenia wniosku.

Jakie straty i wydatki zostaną pokryte przez kompensatę?

Orzeczenie może zostać przyznane w odniesieniu do następujących kwot powstałych w związku z popełnieniem przestępstwa:

  • koszty związane z opieką osobistą i leczeniem wnioskodawcy, które mogą obejmować odszkodowanie za adaptację domu/wyposażenie specjalistyczne potrzebne poszkodowanemu w związku z doznanymi przez nią urazami.
  • poręczone koszty podróży, na przykład w celu skorzystania z opieki medycznej i osobistej wynikającej z urazów.
  • poświadczona utrata zarobków do chwili obecnej i obliczona (zazwyczaj przez aktuariusza) w przyszłości, poniesiona w wyniku szkody wyrządzonej przestępstwem.
  • inne poniesione koszty kieszonkowe i specjalne.
  • skarżący może również ubiegać się o zwrot wszelkich kosztów poniesionych w związku z uzyskaniem opinii lekarskich lub innych ekspertyz niezbędnych do uzasadnienia wniosku do Sądu.

Czy kompensata zostanie wypłacona jednorazowo czy będzie wypłacana w miesięcznych ratach?

Ogólnie rzecz biorąc, świadczenie jest wypłacane w formie jednorazowej płatności. Od czasu do czasu może to nie być możliwe, jeżeli roczny budżet Trybunału jest wyczerpany. W pewnych okolicznościach Trybunał może podjąć decyzję o wydaniu orzeczenia tymczasowego w celu pokrycia poniesionych dotychczas wydatków, do czasu podjęcia decyzji w sprawie ostatecznego orzeczenia (np. w przypadku osiedlenia się urazów).

W jaki sposób moje zachowanie w związku z czynem zabronionym, moja karalność lub brak mojej współpracy w toku postępowania o kompensatę wpływają na otrzymanie kompensaty lub jej wysokość?

Zgodnie z warunkami programu kompensata nie przysługuje, jeżeli Sąd uzna, że skarżący ponosi odpowiedzialność, czy to z powodu prowokacji, czy też w inny sposób, za przestępstwo, które spowodowało jego obrażenia, lub Sąd może obniżyć kwotę orzeczenia, jeżeli jego zdaniem skarżący ponosi częściową odpowiedzialność za przestępstwo.

Ponadto zgodnie z warunkami systemu odszkodowanie nie jest należne, jeżeli Sąd uzna, że zachowanie skarżącego, jego charakter lub sposób życia czynią nieodpowiednim przyznanie mu orzeczenia lub Sąd może obniżyć kwotę orzeczenia, jeżeli jego zdaniem jest to właściwe ze względu na zachowanie, charakter lub sposób życia skarżącego.

Jak wspomniano powyżej, warunkiem programu jest również współpraca wnioskodawców z organami policyjnymi w odniesieniu do incydentu kryminalnego.

W jaki sposób moja sytuacja finansowa może wpłynąć na moje szanse na uzyskanie kompensaty lub na jej wysokość?

Sytuacja finansowa ofiary nie wpływa na możliwość ubiegania się o nagrodę za obrażenia i straty poniesione w wyniku incydentu. Trybunał musi jednak zadbać o to, by nie dochodziło do podwójnej kompensaty, tak więc w przypadku gdy ofiara otrzymała świadczenia socjalne od czasu zdarzenia, zostaną one rozpatrzone przez Trybunał przy wydawaniu orzeczenia.

W przypadkach, w których przyznaje się odszkodowanie w celu uwzględnienia płatności z tytułu utraty zarobków do dnia dzisiejszego lub w przyszłości, które zostały poniesione w wyniku doznanych obrażeń, poziom dotychczasowego zarobków oraz przewidywane przyszłe zarobki zostaną uwzględnione przez Trybunał, podobnie jak wszelkie płatności dokonywane przez pracodawcę, np. świadczenia chorobowe itp.

Czy istnieją jeszcze inne kryteria, które mogłyby wpłynąć na szansę otrzymania przeze mnie kompensaty lub wysokość kwoty?

Ograniczenia związane z przyznawaniem rekompensat w ramach programu są określone w ust. 6 i 7 oraz 9-15 programu, który jest dostępny pod adresem:

W jaki sposób oblicza się wysokość odszkodowania? Czy istnieje kwota minimalna/maksymalna kompensaty?

Obecny minimalny poziom nagrody wynosi 500 EUR. Obecnie nie ma maksymalnego poziomu nagrody.

Czy oczekuje się ode mnie podania we wniosku o kompensatę określonej kwoty? Jeżeli tak, czy dostanę instrukcje dotyczące sposobu jej obliczenia lub innych kwestii?

Sąd zwraca poniesione koszty, w związku z czym należy dostarczyć pokwitowania za poniesione wydatki. Zazwyczaj po otrzymaniu formularza zgłoszeniowego sekretariat Trybunału skontaktuje się z Tobą. Ponadto w przypadku utraty zarobków wymagane będą zazwyczaj informacje na temat wynagrodzenia od pracodawcy lub Departamentu Ochrony Socjalnej i Dochodów, a w przypadku utraty zarobków w przyszłości wymagane jest obliczenie aktuarialne. Na etapie składania wniosku skarżący zazwyczaj przedstawiają swoje straty i wydatki, o które zamierzają się ubiegać, a sekretariat Sądu podejmie działania następcze z wnioskodawcą ubiegającym się o odpowiednią dokumentację.

Czy kompensata wypłacana przez właściwy organ zostanie pomniejszona o odszkodowanie, które otrzymam z tytułu poniesienia szkody z innych źródeł (od pracodawcy lub z prywatnego systemu ubezpieczeń)?

W ramach programu obowiązuje ogólna zasada, zgodnie z którą nie można mówić o podwójnej kompensacie. Przy podejmowaniu decyzji w sprawie wniosku Trybunał weźmie pod uwagę wszelkie inne płatności otrzymane z innego źródła w wyniku incydentu.

Czy mogę otrzymać zaliczkę na poczet odszkodowania? Jeżeli tak, na jakich warunkach?

Co do zasady przyznane odszkodowanie jest wypłacane jednorazowo po wydaniu przez Sąd ostatecznej decyzji w przedmiocie skargi, która została przyjęta przez skarżącego. Jednakże w pewnych okolicznościach Trybunał może podjąć decyzję o wydaniu tymczasowego orzeczenia w oczekiwaniu na decyzję w sprawie ostatecznego orzeczenia. Zazwyczaj Trybunał rozważa wydanie orzeczenia tymczasowego tylko wtedy, gdy istnieje powód opóźnienia w wydaniu ostatecznego orzeczenia (np. w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie kwestii medycznych) lub gdy wnioskodawca znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, a poniesione wydatki (np. koszty leczenia) wyraźnie kwalifikują się do zwrotu.

Czy po wydaniu głównej decyzji mogę otrzymać uzupełniającą lub dodatkową kompensatę (ze względu na zmianę okoliczności lub pogorszenie stanu zdrowia itp.)?

Nie – po wydaniu przez Sąd orzeczenia, a orzeczenie zostało zaakceptowane i wypłacone skarżącemu, dodatkowe lub dalsze orzeczenie nie jest możliwe.

Jakie dokumenty należy załączyć do wniosku o kompensatę?

Wniosek należy złożyć na standardowym formularzu wniosku dostępnym tutaj.

Oprócz złożenia w pełni wypełnionego formularza wniosku ofiara zostanie poproszona o załączenie, w miarę możliwości, kopii oświadczenia o zdarzeniu do An Garda Síochána, tj. irlandzkiej policji (lub Komisji Rzecznika Praw Obywatelskich Garda Síochána (GSOC) w każdym przypadku, gdy przestępstwo zostało rzekomo popełnione przez członka An Garda Síochána).

Kandydat będzie również zobowiązany, tak jak ma to zastosowanie w Twoim przypadku, do przedstawienia innych istotnych dokumentów potwierdzających (np. pokwitowań poniesionych wydatków) wymaganych w formularzu wniosku. Może to obejmować konieczność dostarczenia dokumentacji potwierdzającej od pracodawcy lub organów krajowych, na przykład w przypadku, gdy dochodzi się utraty zarobków. W zależności od charakteru wniosku o kompensatę konieczne może być również przedłożenie opinii lekarskich lub innych ekspertyz. Zazwyczaj sekretariat Sądu skontaktuje się z wnioskodawcą po otrzymaniu formularza zgłoszeniowego z prośbą o przedłożenie dokumentów potwierdzających.

Czy istnieją opłaty administracyjne lub inne należności, które należy uiścić w chwili wniesienia wniosku oraz w trakcie jego rozpatrywania?

Nie.

Jaki organ rozstrzyga o wnioskach o kompensatę (w sprawach krajowych)?

Trybunał ds. Kompensaty za Szkody Wyrządzone Przestępstwem orzeka w sprawie wniosków o odszkodowanie złożonych w ramach systemu irlandzkiego.

Na jaki adres należy wysłać wniosek (w sprawach krajowych)?

Wnioski o kompensatę w ramach programu należy składać na standardowych formularzach wniosków dostępnych tutaj.

Wypełnione wnioski należy przesyłać na adres:

Sądds. Kompensaty za Szkody Wyrządzone Przestępstwem,
Departament Sprawiedliwości
Bishopa
Redmonda’s Hill
Dublin 2, D02 TD99

e-mail: criminalinjuries@justice.ie

Czy muszę być obecny w trakcie postępowania lub kiedy mój wniosek jest rozpatrywany?

W ramach programu decyzja w sprawie wniosku podejmowana jest w pierwszej instancji na podstawie przedłożonych dokumentów, tj. bez przeprowadzenia rozprawy.

Decyzja sądu pierwszej instancji w sprawie wniosku może zostać podjęta przez należycie upoważnionego urzędnika Sądu w sprawach, w których kwota, której dotyczy wniosek, nie przekracza 3 000 EUR.

Jeżeli żądana kwota przekracza 3 000 EUR, wniosek o wydanie orzeczenia w pierwszej instancji należy złożyć do Sądu. Jeżeli wnioskowana kwota jest niższa niż 75 000 EUR, wniosek zostanie rozpatrzony w pierwszej instancji przez jednego członka Trybunału, a jeżeli żądana kwota przekracza 75 000 EUR, wniosek zostanie rozpatrzony wspólnie przez trzech członków Sądu.

Sekretariat powiadamia wnioskodawcę o decyzji w momencie jej udostępnienia. Wnioskodawca może przyjąć decyzję lub odwołać się od niej.

Jeżeli skarżący odwołał się od orzeczenia Trybunału w pierwszej instancji, wnioskodawca zostanie wezwany do udziału w postępowaniu odwoławczym, podczas którego skład orzekający złożony z trzech członków Trybunału (z wyłączeniem członków, którzy podjęli pierwotną decyzję) rozpoznaje sprawę ustnie i podejmuje zbiorową ostateczną decyzję.

Rozprawa odwoławcza odbędzie się w trybie prywatnym i nieformalnym – nie będziesz potrzebował zastępstwa procesowego. Wysłuchanie odbywa się zazwyczaj zdalnie za pośrednictwem telekonferencji lub wideokonferencji internetowej lub w pewnych okolicznościach może się odbyć na miejscu. Orzeczenia Trybunału, zredagowane w celu usunięcia danych osobowych, mogą być podawane do wiadomości publicznej.

Jak długo będę musiał czekać (w przybliżeniu) na decyzję dotyczącą kompensaty?

Czas rozpatrywania wniosków w ramach programu może się znacznie różnić w poszczególnych przypadkach. Czas ten będzie zasadniczo zależał od charakteru i szczególnych okoliczności sprawy, na przykład może to obejmować ewentualną potrzebę uzyskania od wnioskodawcy dalszych informacji dotyczących oświadczenia, takich jak ekspertyzy lekarskie lub inne ekspertyzy. Przy podejmowaniu decyzji w sprawie wniosku Trybunał może również zażądać dodatkowych informacji od innych organów, takich jak policja lub inne organy państwowe. W przypadku gdy postępowanie sądowe jest w toku, Trybunał zazwyczaj czeka na wynik postępowania.

Obecna liczba spraw Trybunału w chwili otrzymania skargi również będzie miała wpływ na czas trwania sprawy.

Jeżeli nie zgadzam się z rozstrzygnięciem organu, w jaki sposób mogę je zaskarżyć?

Jeżeli orzeczenie sądu pierwszej instancji nie jest satysfakcjonujące, ofiara może odwołać się od tego orzeczenia. W takim przypadku zostaną Państwo zaproszeni na rozprawę odwoławczą, podczas której skład orzekający złożony z trzech członków Trybunału (z wyłączeniem członka Trybunału, który wydał pierwotną decyzję) rozpoznaje sprawę ustnie i podejmie decyzję zbiorową. Ponownie rozpatrzą wniosek na zasadzie „de novo”. Orzeczenie Trybunału wydane na rozprawie w postępowaniu odwoławczym uznaje się za ostateczną decyzję w ramach programu. Irlandzki High Court stwierdził jednak, że będzie kontrolował orzeczenie Trybunału w odpowiednich przypadkach, takich jak przypadki naruszenia zasad sądownictwa konstytucyjnego lub gdy system odszkodowań został błędnie zinterpretowany.

Gdzie mogę pobrać niezbędne formularze i uzyskać pozostałe informacje o możliwościach dochodzenia kompensaty?

Informacje na temat niezbędnych formularzy oraz inne informacje na temat programu są dostępne tutaj.

Czy jest specjalna infolinia, pod którą można zadzwonić, lub strona internetowa, z którą można się zapoznać?

Bardziej szczegółowe informacje na temat irlandzkiego programu, w tym zestaw często zadawanych pytań, można znaleźć tutaj.

Dalsze informacje można uzyskać, kontaktując się z sekretariatem Trybunału pod poniższym adresem lub numerem telefonu.

Dane kontaktowe:

Sąd ds. Kompensaty za Szkody Wyrządzone Przestępstwem,
Departament Sprawiedliwości
Bishopa
Redmond’s Hill
Dublin 2
D02 TD99

Strona internetowa:

https://www.gov.ie/en/campaigns/0bff8-criminal-injuries-compensation-scheme/

Telefon:

+353 1 479 0290

E-mail:

criminalinjuries@justice.ie

Czy w trakcie sporządzania wniosku o kompensatę mogę otrzymać pomoc prawną (pomoc ze strony prawnika)?

Program ma funkcjonować w sposób nieformalny, co zostało określone w warunkach. Chociaż osoba ubiegająca się o ochronę międzynarodową jest zawsze uprawniona do zwracania się o niezależną poradę lub zastępstwo, w tym porady prawnej i zastępstwa prawnego, system nie przewiduje zwrotu kosztów prawnych.

Czy istnieją organizacje wspierające ofiary czynów zabronionych, które mogłyby mi pomóc w dochodzeniu kompensaty?

Sekretariat Trybunału będzie pomagał wnioskodawcom i odpowiadał na pytania dotyczące funkcjonowania programu.

Służby udzielające wsparcia ofiarom przestępstw z siedzibą w Irlandii mogą również udzielać pomocy i porad przy składaniu wniosku w ramach programu. Szczegółowe informacje na temat szerokiego grona organizacji udzielających wsparcia ofiarom itp. wymieniono w następującej publikacji Karty ofiar.

Jedna z tych służb, Irlandzka Służba Wsparcia Turystyki (ITAS), specjalizuje się we wspieraniu turystów będących ofiarami przestępstw podczas ich wizyty w Irlandii. Więcej informacji na temat ITAS można znaleźć tutaj.

Z firmą Itas można się skontaktować pocztą elektroniczną pod adresem info@itas.ie i telefonicznie pod adresem +353 1 666 93 54.

Ostatnia aktualizacja: 27/05/2022

Ta wersja treści strony została przetłumaczona maszynowo. Autorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakość tłumaczenia maszynowego.