Ak sa môj nárok má posudzovať v tejto krajine

Airija

Turinį pateikė
Airija

V prípade akého druhu trestného činu môžem získať odškodnenie?

Náhradu škody môže priznať súd pre náhradu škody v trestných veciach (ďalej len „súd“) v rámci systému odškodnenia za ujmu na zdraví, ktorá bola trestným činom spôsobená (ďalej len „systém“)

  • Jednotlivcom, ktorí utrpeli ujmu na zdraví, ak je ujma priamo pripísateľná oznámenému násilnému trestnému činu alebo
  • Jednotlivcom, ktorí utrpeli ujmu na zdraví za okolností vyplývajúcich z ich konania pri napomáhaní alebo pokuse pomôcť pri predchádzaní hlásenému trestnému činu alebo pri záchrane ľudského života, alebo
  • Závislé osoby obete, ktorá zomrela v dôsledku násilného trestného činu.

Zranenia (smrteľné a nesmrteľné) sa museli utrpieť v írskom štáte alebo na palube írskej lode alebo lietadla.

Za aký druh ujmy môžem získať náhradu škody?

Náhradu škody možno priznať za ujmu na zdraví, ak je ujma priamo spôsobená oznámeným násilným trestným činom.

Môžem získať odškodnenie, ak som príbuzný(-á) alebo závislá osoba obete, ktorá zahynula v dôsledku trestného činu? Ktorí príbuzní alebo závislé osoby môžu získať odškodnenie?

Závislé osoby obete, ktorá zomrela v dôsledku násilného trestného činu, môžu požiadať o priznanie odmeny v rámci systému. Vymedzenie pojmu závislá osoba je stanovené v oddiele 47 ods. 1 zákona o občianskoprávnej zodpovednosti z roku 1961 v znení zmien.

To stanovuje, že nezaopatrená osoba znamená vo vzťahu k závislej osobe, ktorej smrť bola spôsobená protiprávnym konaním* —

  • manžel/manželka, registrovaný partner v zmysle zákona o občianskom partnerstve a určitých právach a povinnostiach spolužitia z roku 2010, rodič, starý rodič, nevlastný rodič, dieťa, vnuk, nevlastné dieťa, brat, sestra, neplnoletý alebo nevlastný sestra zosnulého
  • osoba, ktorej manželstvo so zosnulým bolo zrušené rozhodnutím o rozvode, ktoré bolo udelené podľa zákona o rodine (Divorce) Act z roku 1996 alebo podľa práva krajiny alebo jurisdikcie inej ako štát a ktoré je uznané v štáte,
  • osoba, ktorej registrované partnerstvo so zosnulým bolo zrušené rozhodnutím o zrušení, ktoré bolo udelené podľa zákona o občianskom partnerstve a určitých právach a povinnostiach spolužitia z roku 2010 alebo podľa práva krajiny alebo jurisdikcie inej ako štát a je uznané v tomto štáte, alebo
  • osoba, ktorá nebola zosobášená so zosnulým alebo registrovaným partnerom zosnulého, ale ktorá do dňa smrti zosnulého žila so zosnulým ako spolubývateľ zosnulého v zmysle § 172 zákona o občianskom partnerstve a určitých právach a povinnostiach spolužitia z roku 2010 nepretržite najmenej tri roky,

* „neoprávnený čin“ zahŕňa trestný čin.“

Môžem získať náhradu škody, ak som príbuzný alebo závislou osobou obete, ktorá prežila? Ktorí príbuzní alebo závislé osoby môžu v takomto prípade získať odškodnenie?

V rámci systému sa nezaopatrené osoby obetí nemôžu priznať len v prípade, že obeť zomrie v dôsledku násilného trestného činu, s ktorým sa obeť stretla.

Môžem získať odškodnenie, ak nie som štátnym príslušníkom krajiny EÚ?

Áno, ako aj osoby s pobytom vo všetkých členských štátoch EÚ, ktoré pri návšteve Írska utrpia zranenie v dôsledku násilného trestného činu, môžu požiadať tribunál pre náhradu škody v trestných veciach o náhradu škody.

Môžem žiadať o odškodnenie v tejto krajine, ak tu žijem alebo z tejto krajiny pochádzam (toto je krajina môjho bydliska alebo mojej štátnej príslušnosti) dokonca aj vtedy, ak bol trestný čin spáchaný v inej krajine EÚ? Môžem to vykonať namiesto toho, že budem žiadať o odškodnenie v krajine, kde bol trestný čin spáchaný? Ak áno, za akých podmienok?

Nie, Tribunál môže rozhodnúť len o ujme, ktorá vznikla v dôsledku trestného činu spáchaného v štáte alebo na palube írskej lode alebo lietadla. Podľa smernice 2004/80/ES žiadateľ, ktorý utrpel ujmu v dôsledku trestného činu v inom členskom štáte EÚ, môže podať žiadosť podľa podmienok systému členského štátu, v ktorom bol trestný čin spáchaný.

Európska komisia poskytuje online portál, v ktorom sú uvedené systémy náhrad dostupné v členských štátoch EÚ. Toto je k dispozícii tu.

Ak máte pobyt v Írsku a potrebujete pomoc pri podaní žiadosti do iného členského štátu EÚ, v ktorom ste boli zranený v dôsledku trestného činu, obráťte sa na sekretariát Tribunálu pre náhradu škody v trestných veciach, ktorý sa vám pokúsi pomôcť a v prípade potreby sa skontaktovať so svojimi náprotivkami v inej jurisdikcii.

Musím trestný čin najskôr oznámiť na polícii, aby som mohol žiadať odškodnenie?

Áno, v schéme sa vyžaduje, aby bol trestný čin bezodkladne oznámený An Garda Síochána, t. j. írskemu policajnému zboru [alebo komisii ombudsmana Garda Síochána (GSOC) v každom prípade, keď trestný čin údajne spáchal člen An Garda Síochána]. Žiadateľ bude musieť takisto v plnej miere spolupracovať pri vyšetrovaní trestného incidentu týmito orgánmi.

Musím počkať na výsledok policajného vyšetrovania alebo trestného konania pred tým, ako budem môcť žiadať o odškodnenie?

Pri posudzovaní žiadosti v rámci systému súd vyžaduje správu o incidente od An Garda Síochána, t. j. írskeho policajného zboru [alebo v prípade potreby komisie ombudsmana Garda Síochána (GSOC)]. Ak sa plánuje alebo prebieha akékoľvek občianske a/alebo trestné súdne konanie týkajúce sa trestného činu, tribunál bude zvyčajne pred posúdením žiadosti počkať na ukončenie súdneho konania.

Musím najskôr požadovať náhradu škody od páchateľa – ak sa potvrdila jeho totožnosť?

V systéme sa nevyžaduje, aby obeť najprv žiadala od páchateľa náhradu škody. V systéme sa však stanovuje, že nedôjde k dvojitému odškodneniu, takže ak sa odškodnenie vyplatí obeti páchateľom alebo v jeho mene za ten istý incident, tribunál to zohľadní pri zabezpečovaní toho, aby nedochádzalo k duplicitnému odškodneniu.

Ak nebola zistená totožnosť páchateľa alebo páchateľ nebol odsúdený, môžem napriek tomu žiadať o odškodnenie? Ak áno, aké dôkazy musím predložiť na podporu mojej žiadosti o odškodnenie?

Stále môžete mať nárok na odškodnenie za okolností, keď páchateľ nebol identifikovaný alebo odsúdený, pokiaľ bol trestný čin oznámený An Garda Síochána. t. j. írskemu policajnému zboru [prípadne Komisii ombudsmana Garda Síochána (GSOC)]. Vyžaduje sa tiež, aby An Garda Síochána (prípadne GSOC) poskytla súdu správu o incidente, v ktorej potvrdí trestný čin, jeho povahu a jej vyšetrovanie.

Existuje lehota, v rámci ktorej musím podať žiadosť o odškodnenie?

V schéme sa stanovuje, že žiadosť sa musí podať písomne čo najskôr po násilnom trestnom čine, ktorý spôsobil zranenie, vrátane smrteľného zranenia, v každom prípade však najneskôr do 3 mesiacov od dátumu udalosti, ktorá spôsobila ujmu.

Ak je žiadosť podaná oneskorene, t. j. ak je podaná písomne viac ako 3 mesiace po incidente, systém umožňuje súdu považovať oneskorené žiadosti za výnimočné. Toto obdobie trvá najviac dva roky po udalosti a ak je súd presvedčený, že okolnosti takéhoto oneskoreného podania žiadosti odôvodňujú takéto výnimočné zaobchádzanie. V prípadoch, keď sa žiadosť oneskorí, musia žiadatelia vo formulári žiadosti písomne odôvodniť oneskorenie, v ktorom uvedú okolnosti a vysvetlia dôvody omeškania. Po preskúmaní poskytnutého vysvetlenia je vecou Súdu pre verejnú službu, aby rozhodol, či sa má návrh posúdiť.

Súd pre verejnú službu nemôže vyhovieť návrhom, ak k udalosti, ktorá spôsobila ujmu, došlo viac ako dva roky pred dátumom podania žiadosti.

Na aké straty a výdavky sa vzťahuje odškodnenie?

V súvislosti s trestnou udalosťou možno rozhodnúť o tom, že:

  • uhradené náklady súvisiace s osobnou starostlivosťou žiadateľa a náklady na zdravotnú starostlivosť, ktoré môžu zahŕňať odškodnenie priznané na zabezpečenie vybavenia domova/špecialistu, ktoré obeť potrebuje v dôsledku zranení, ktoré utrpela.
  • uhradené cestovné výdavky, napríklad na využitie zdravotnej a osobnej starostlivosti v dôsledku zranení.
  • doterajšia doterajšia úhrada ušlého zárobku vypočítaná (zvyčajne poistným matematikom) do budúcnosti, ktorá vznikla v dôsledku ujmy spôsobenej trestným činom.
  • ostatné z výdavkov na vreckové a osobitných výdavkov, ktoré vznikli.
  • žiadateľ môže tiež požiadať o úhradu akýchkoľvek výdavkov, ktoré vznikli pri získaní lekárskych alebo iných znaleckých posudkov potrebných na podporu žiadosti podanej na Súd pre verejnú službu.

Vypláca sa odškodnenie jednou platbou alebo v mesačných splátkach?

Vo všeobecnosti sa odmena vypláca jednorazovou platbou. Z času na čas to nemusí byť možné, ak sa vyčerpá ročný rozpočet súdu. Za určitých okolností môže súd rozhodnúť o vydaní predbežného rozsudku na pokrytie doteraz vzniknutých uhradených výdavkov až do prijatia rozhodnutia o konečnom rozsudku (napr. počas urovnania zranení).

Akým spôsobom by mohlo moje vlastné správanie v súvislosti s trestným činom, môj záznam v registri trestov alebo nedostatok spolupráce počas súdneho konania ovplyvniť pravdepodobnosť získania odškodného a/alebo jeho výšku?

Podľa ustanovení systému sa náhrada škody nevyplatí, ak sa Súd pre verejnú službu presvedčí, že žalobca bol zodpovedný za trestný čin, ktorý viedol k jeho ujme, a to buď z dôvodu provokácie, alebo inak, alebo ak Súd pre verejnú službu môže znížiť výšku náhrady škody, ak bol žalobca podľa jeho názoru čiastočne zodpovedný za trestný čin.

Okrem toho podľa ustanovení systému sa náhrada škody nevyplatí, ak sa Súd pre verejnú službu presvedčí, že správanie žiadateľa, jeho povaha alebo spôsob života spôsobujú, že nie je vhodné, aby im bol priznaný nárok na náhradu škody, alebo ak Súd pre verejnú službu môže znížiť výšku náhrady škody, ak je to podľa jeho názoru vhodné s ohľadom na správanie, povahu alebo spôsob života žiadateľa.

Ako už bolo uvedené, podmienkou schémy je aj to, že žiadatelia musia spolupracovať s policajnými orgánmi v súvislosti s trestnou udalosťou.

Akým spôsobom by mohla moja finančná situácia ovplyvniť pravdepodobnosť získania odškodnenia a/alebo jeho výšku?

Vaša finančná situácia nemá vplyv na vašu oprávnenosť na udelenie odmeny za zranenia a straty, ktoré ste v dôsledku incidentu utrpeli. Súd však musí zabezpečiť, aby nedochádzalo k dvojitej náhrade škody, takže ak ste od incidentu poberali dávky sociálneho zabezpečenia, súd ich zohľadní pri rozhodovaní o priznaní.

V prípadoch, keď sa priznáva náhrada škody tak, aby zahŕňala platby v súvislosti so stratou zárobku k dnešnému dňu alebo v budúcnosti, ktoré vznikli v dôsledku utrpených zranení, súd zohľadní Vašu doterajšiu úroveň zárobku a predpokladané budúce príjmy, ako aj všetky platby, ktoré zaplatí váš zamestnávateľ, napr. nemocenské dávky atď.

Existujú akékoľvek iné kritériá, ktoré by mohli ovplyvniť pravdepodobnosť na získanie odškodnenia a/alebo jeho výšku?

Obmedzenia a obmedzenia týkajúce sa poskytovania kompenzácie v rámci schémy sú stanovené v odsekoch 6 a 7 a 9 – 15 schémy, ktoré sú k dispozícii tu:

Ako sa odškodnenie vypočíta? Existuje minimálna/maximálna výška odškodnenia, ktorú možno priznať?

Súčasná minimálna úroveň ocenenia je 500 EUR. V súčasnosti neexistuje žiadna maximálna úroveň ocenenia.

Očakáva sa odo mňa uvedenie výšky odškodnenia vo formulári žiadosti o odškodnenie? Ak áno, dostanem pokyny na výpočet jeho výšky alebo v súvislosti s jeho inými aspektmi?

Súd pre verejnú službu nahrádza uhradené výdavky, takže sa musia predložiť príjmy za vynaložené výdavky. Sekretariát súdu vás zvyčajne kontaktuje a požiada o ne po doručení prihlášky. Okrem toho sa v prípade ušlého zárobku zvyčajne vyžadujú informácie o vašej mzde od zamestnávateľa a/alebo ministerstva sociálnej ochrany a príjmov a v prípade budúcej straty zárobku sa zvyčajne vyžaduje poistno-matematický výpočet. Vo fáze podania žiadosti žalobcovia zvyčajne uvádzajú svoje straty a výdavky, ktoré majú v úmysle uplatniť, a sekretariát Súdu pre verejnú službu bude pokračovať so žiadosťou o príslušnú dokumentáciu.

Ak dostanem odškodnenie za utrpenú stratu z iných zdrojov (napríklad od môjho zamestnávateľa alebo zo systému súkromného poistenia), odráta sa jeho výška z výšky odškodnenia, ktoré mi vyplatí tento orgán/subjekt?

V rámci schémy sa uplatňuje všeobecná zásada, že nemôže dôjsť k dvojitej kompenzácii. Pri rozhodovaní o Vašej žiadosti súd zohľadní akúkoľvek inú platbu, ktorú ste v dôsledku incidentu dostali z iného zdroja.

Môžem získať preddavok odškodnenia? Ak áno, za akých podmienok?

Priznaná náhrada sa zvyčajne vyplatí jednorazovou platbou po tom, ako Súd pre verejnú službu prijme konečné rozhodnutie o návrhu a žalobca ho prijal. Za určitých okolností však súd môže rozhodnúť o predbežnom rozsudku až do rozhodnutia o konečnom rozsudku. Súd zvyčajne zváži vydanie predbežného rozsudku len vtedy, ak existuje dôvod na odloženie konečného rozsudku (napr. čakanie na vyriešenie zdravotných problémov) alebo ak je žiadateľ vo finančných ťažkostiach a uhradené výdavky (napr. náklady na zdravotnú starostlivosť) sú jednoznačne oprávnené na náhradu.

Môžem získať doplnkové alebo dodatočné odškodnenie (napr. v nadväznosti na zmenenú situáciu alebo zhoršenie zdravotného stavu atď.) po vydaní hlavného rozhodnutia?

Nie – po tom, ako Súd pre verejnú službu rozhodne a po tom, ako bol rozsudok prijatý žalobcom a zaplatený mu, nie je možné vydať dodatočné alebo ďalšie rozhodnutie.

Aké podporné dokumenty musím predložiť spolu so žiadosťou o odškodnenie?

Vaša žiadosť sa musí predložiť na štandardnom formulári žiadosti, ktorý je k dispozícii tu.

Okrem predloženia úplne vyplneného formulára žiadosti sa od vás bude vyžadovať, aby ste podľa možnosti priložili kópiu svojho vyhlásenia, v ktorom sa o incidente informuje An Garda Síochána, t. j. írsky policajný zbor [alebo komisia ombudsmana Garda Síochána (GSOC) v každom prípade, keď trestný čin údajne spáchal člen An Garda Síochána].

Rovnako ako vo vašom prípade budete musieť poskytnúť aj ďalšie relevantné podporné dokumenty (napr. potvrdenia o výdavkoch) požadované vo formulári žiadosti. To môže zahŕňať potrebu poskytnúť podpornú dokumentáciu od vášho zamestnávateľa a/alebo štátnych orgánov, napríklad v prípade, keď sa požaduje strata príjmu. V závislosti od povahy vašej žiadosti o náhradu škody môže byť potrebné predložiť aj podporné lekárske alebo iné znalecké posudky. Sekretariát Súdu zvyčajne kontaktuje žiadateľa po doručení prihlášky so žiadosťou o predloženie podpornej dokumentácie.

Keď sa žiadosť prijme a spracuje, je potrebné uhradiť správne alebo iné poplatky?

Nie.

Ktorý orgán rozhoduje o žiadosti o odškodnenie (vo vnútroštátnych prípadoch)?

O žiadostiach o náhradu škody podaných v rámci írskeho systému rozhoduje tribunál pre náhradu škody v trestných veciach.

Kam musím svoju žiadosť zaslať (v národných prípadoch)?

Žiadosti o náhradu v rámci systému by sa mali predkladať na štandardných formulároch žiadostí, ktoré sú k dispozícii tu.

Vyplnené žiadosti je potrebné zaslať na adresu:

Súd pre náhradu škodypri trestných činoch
,
odbor spravodlivosti
Bishop’s Hill
Dublin 2, D02 TD99

e-mail: criminalinjuries@justice.ie

Vyžaduje sa moja účasť na tomto konaní a/alebo v čase, keď sa rozhoduje o mojej žiadosti?

V rámci schémy sa v prvom rade rozhoduje o nároku len na základe predložených dokumentov, t. j. bez vypočutia.

Prvostupňové rozhodnutie o návrhu môže vydať riadne splnomocnený úradník Súdu pre verejnú službu v prípadoch, keď požadovaná suma nepresahuje 3 000 EUR.

Ak je požadovaná suma vyššia ako 3 000 EUR, návrh na rozhodnutie v prvom stupni sa musí podať na Súd pre verejnú službu. Ak je požadovaná suma nižšia ako 75 000 EUR, o žalobe rozhodne v prvom stupni jeden člen Súdu pre verejnú službu a ak požadovaná suma presahuje 75 000 EUR, o žiadosti spoločne rozhodnú traja členovia Súdu pre verejnú službu.

Sekretariát informuje žiadateľa o rozhodnutí pri jeho sprístupnení. Žiadateľ môže rozhodnutie prijať alebo sa proti nemu odvolať.

Ak sa žalobca proti rozhodnutiu Súdu prvého stupňa odvolal, žalobca bude pozvaný na odvolacie pojednávanie, na ktorom výbor zložený z troch členov súdu (bez členov, ktorí prijali pôvodné rozhodnutie) vec ústne vypočuje a prijme kolektívne konečné rozhodnutie.

Odvolacie pojednávanie sa bude konať súkromne a neformálne – nebudete potrebovať právne zastúpenie. Vypočutie sa bude vo všeobecnosti konať na diaľku prostredníctvom telekonferencie alebo videokonferencie na internete alebo za určitých okolností sa môže konať na mieste. Rozhodnutia súdu upravené s cieľom odstrániť osobné údaje sa môžu sprístupniť verejnosti.

Ako dlho trvá (približne) prijatie rozhodnutia orgánu o žiadosti o náhradu škody?

Lehota na spracovanie žiadostí v rámci schémy sa môže v jednotlivých prípadoch značne líšiť. Čas bude vo všeobecnosti závisieť od povahy a osobitných okolností prípadu, napríklad by to mohlo zahŕňať možnú potrebu získať od žiadateľa ďalšie informácie týkajúce sa tvrdenia, ako sú lekárske alebo iné znalecké posudky. Pri rozhodovaní o nároku môže súd požadovať dodatočné informácie aj od iných orgánov, ako sú polícia alebo iné štátne orgány. Ak prebieha súdne konanie, súd zvyčajne počká na výsledok konania.

Aktuálna záťaž Súdu pre verejnú službu v čase prijatia žiadosti bude mať vplyv aj na dĺžku príslušného času.

Ak nie som spokojný(-á) s rozhodnutím orgánu, ako ho môžem napadnúť?

Ak nie ste spokojný s rozhodnutím súdu prvého stupňa, môžete sa proti rozhodnutiu odvolať. Ak tak urobíte, dostanete pozvanie na odvolacie pojednávanie, na ktorom výbor zložený z troch členov ústavného súdu (bez člena ústavného súdu, ktorý vydal pôvodné rozhodnutie) vypočuje vec ústne a prijme kolektívne rozhodnutie. Žiadosť posúdia nanovo na základe „de novo“. Rozhodnutie tribunálu prijaté na odvolacom pojednávaní sa považuje za konečné rozhodnutie v rámci schémy. Írsky High Court (Vyšší súd) však uviedol, že vo vhodných prípadoch preskúma rozhodnutie ústavného súdu, napríklad v prípadoch, keď boli porušené zásady ústavného súdnictva alebo keď bol systém náhrady škody nesprávny.

Kde získam potrebné formuláre a iné informácie o tom, ako podať žiadosť?

Informácie o potrebných formulároch a ďalšie informácie o programe sú k dispozícii tu.

Existuje osobitná linka pomoci alebo webové sídlo, ktoré môžem využiť?

Podrobnejšie informácie o írskom systéme vrátane súboru často kladených otázok sú k dispozícii tu.

Ďalšie informácie je možné získať na sekretariáte súdu na adrese alebo na telefónnom čísle uvedenom nižšie.

Kontaktné údaje:

Súd pre náhradu škody z dôvodu trestných činov,

odbor spravodlivosti Bishop’s
Square Redmond’s Hill
Dublin 2
D02 TD99

Webová stránka:

https://www.gov.ie/en/campaigns/0bff8-criminal-injuries-compensation-scheme/

Telefón:

+ 353 1 479 0290

E-mail:

criminalinjuries@justice.ie

Môžem získať právnu pomoc (pomoc od advokáta) pri príprave na uplatnenie nároku?

Schéma má fungovať neformálnym spôsobom, čo je stanovené v podmienkach. Hoci je žiadateľ vždy oprávnený požiadať o nezávislé poradenstvo alebo zastúpenie vrátane právneho poradenstva a právneho zastúpenia, v schéme sa nestanovuje náhrada trov konania.

Existujú nejaké organizácie na podporu obetiam, ktoré mi môžu pomôcť s podaním žiadosti o odškodnenie?

Sekretariát tribunálu bude pomáhať žiadateľom a odpovedať na otázky týkajúce sa fungovania systému.

Služby na podporu obetí so sídlom v Írsku vám môžu takisto pomôcť a radiť pri podávaní žiadosti v rámci schémy. Podrobnosti o širokej škále organizácií na podporu obetí atď. sú uvedené v nasledujúcej publikácii Charty obetí.

Jedna z týchto služieb, Irish Tourist Assistance Service (ITAS), sa špecializuje na podporu turistov, ktorí sú obeťami trestných činov počas ich návštevy Írska. Viac informácií o ITAS nájdete tu.

Možno ich kontaktovať e-mailom na adrese info@itas.ie a telefonicky na čísle + 353 1 666 93 54

Posledná aktualizácia: 27/05/2022

Toto je strojový preklad obsahu. Vlastník tejto webovej lokality nenesie žiadnu zodpovednosť ani inak neručí za kvalitu strojového prekladu.