Pokud se má o mé žádosti rozhodnout v této zemi

Irlandia

Autor treści:
Irlandia

Za jaký druh trestného činu mohu být odškodněn?

Odškodnění může přiznat tribunál pro náhradu újmy způsobené trestným činem (dále jen „Tribunál“) v rámci systému odškodnění za újmy na zdraví způsobené trestným činem (dále jen „systém“)

  • Jednotlivci, kteří utrpěli újmu na zdraví, pokud je újma přímo přičitatelná oznámenému trestnému činu násilí, nebo
  • Jednotlivci, kteří utrpěli újmu za okolností vyplývajících z jejich činnosti při napomáhání nebo pokusu o pomoc při předcházení oznámenému trestnému činu nebo při záchraně lidských životů, nebo
  • Osoby závislé na oběti, která zemřela v důsledku násilného trestného činu.

Zranění (s smrtelnými a bez následovníky) musí vzniknout uvnitř irského státu nebo na palubě irského plavidla či letadla.

Za jaký druh újmy mohu být odškodněn?

Odškodnění může být přiznáno v případě újmy na zdraví, pokud je újma přímo způsobena nahlášeným násilným trestným činem.

Mohu získat odškodnění, pokud jsem příbuzný oběti nebo osoba závislá na oběti, jež zemřela v důsledku trestného činu? Které příbuzné či závislé osoby mohou získat odškodnění?

Osoby závislé na oběti, která zemřela v důsledku násilného trestného činu, mohou požádat o ocenění v rámci systému. Definice závislé osoby je uvedena v čl. 47 odst. 1 zákona o občanskoprávní odpovědnosti z roku 1961 ve znění pozdějších předpisů.

To stanoví, že vyživovanou osobou se rozumí vyživovaná osoba, jejíž smrt byla způsobena protiprávním jednáním* —

  • manžel/manželka, registrovaný partner ve smyslu zákona z roku 2010 o registrovaném partnerství a některých právech a povinnostech soužití, rodič, prarodič, nevlastní rodič, dítě, vnoučata, nevlastní dítě, bratr, sestra, nevlastní bratr nebo nevlastní sestra zůstavitele
  • osoba, jejíž manželství se zůstavitelem bylo rozvedeno rozhodnutím o rozvodu vydaným podle zákona o rodině (Divorce) z roku 1996 nebo podle práva jiné země nebo jurisdikce, než je stát, a která je ve státě uznána,
  • osoba, jejíž registrované partnerství se zesnulou osobou bylo zrušeno rozhodnutím o zrušení, které bylo uděleno podle zákona o občanském partnerství a některých právech a povinnostech soužití z roku 2010 nebo podle práva jiné země nebo jurisdikce, než je stát, a které je ve státě uznáno, nebo
  • osoba, která nebyla manželem nebo registrovaným partnerem zůstavitele, ale která až do dne smrti zůstavitele žila se zesnulou osobou ve smyslu článku 172 zákona o občanském partnerství a některých právech a povinnostech soužití z roku 2010 nepřetržitě po dobu nejméně tří let,

* „nesprávný čin“ zahrnuje trestný čin.“

Mohu získat odškodnění, pokud jsem příbuzný oběti nebo osoba závislá na oběti, jež přežila trestný čin? Které příbuzné či závislé osoby mohou získat odškodnění v takovém případě?

V rámci programu nemohou být osobám závislým na obětech udělena odměna pouze v případě, že oběť zemře v důsledku násilného trestného činu, který zažila.

Mohu získat odškodnění, pokud nejsem státním příslušníkem některé ze zemí EU?

Ano, stejně jako rezidenti všech členských států EU, mohou návštěvníci z jiné jurisdikce, kteří při návštěvě Irska utrpí újmu v důsledku násilného trestného činu, požádat o odškodnění u trestního soudu pro odškodnění.

Mohu žádat odškodnění od této země, pokud zde žiji a pocházím odsud (tato země je zemí mého bydliště nebo státní příslušnosti), i když byl trestný čin spáchán v jiné zemi EU? Mohu tak učinit místo toho, abych požadoval odškodnění v zemi, kde k trestnému činu došlo? Pokud ano za jakých podmínek?

Ne, tribunál může přiznat pouze újmu vzniklou v důsledku trestného činu spáchaného ve státě nebo na palubě irského plavidla či letadla. Podle směrnice 2004/80/ES může žadatel zraněný při trestném činu v jiném členském státě EU podat žádost podle systému členského státu, v němž k trestnému činu došlo.

Evropská komise poskytuje internetový portál, v němž jsou uvedeny systémy odškodnění dostupné v členských státech EU. To je k dispozici zde.

Pokud pobýváte v Irsku a potřebujete pomoc při podání žádosti v jiném členském státě EU, kde jste byli zraněni v důsledku trestného činu, obraťte se prosím na sekretariát tribunálu pro odškodnění trestních úrazů, který se pokusí vám pomoci a v případě potřeby navázat kontakt se svými protějšky v jiné jurisdikci.

Musím trestný čin oznámit nejdříve policii, abych mohl požadovat odškodnění?

Ano, je podmínkou programu, aby byl trestný čin neprodleně oznámen An Garda Síochána, tj. irským policejním silám (nebo komisi veřejného ochránce práv Garda Síochána (GSOC) ve všech případech, kdy byl trestný čin údajně spáchán členem An Garda Síochána). Žadatel bude rovněž muset plně spolupracovat při vyšetřování trestného činu vedeném těmito orgány.

Musím počkat na výsledek policejního vyšetřování či trestního řízení, než mohu podat žádost?

Při posuzování žádosti v rámci režimu vyžaduje tribunál zprávu o incidentu od An Garda Síochána, tj. irského policejního sboru (nebo případně Komise veřejného ochránce práv Garda Síochána (GSOC)). Pokud je plánováno nebo probíhá jakékoli občanskoprávní nebo trestní soudní řízení týkající se trestného činu, tribunál obvykle před posouzením žádosti vyčká na ukončení soudního řízení.

Musím nejprve požadovat odškodnění od pachatele – pokud byl identifikován?

Systém registrace nevyžaduje, aby se oběť nejprve domáhala odškodnění od pachatele. Systém však stanoví, že k dvojímu odškodnění nedojde, pokud je odškodnění oběti vyplaceno pachatelem nebo jeho jménem za stejný incident, soud to zohlední při zajišťování toho, aby nedocházelo k dvojímu odškodnění.

V případě, že pachatel nebyl identifikován nebo nebyl odsouzen, mohu přesto uplatnit nárok na odškodnění? Pokud ano, jaké důkazy musím předložit na podporu své žádosti?

Můžete mít nárok na odškodnění i za okolností, kdy pachatel nebyl identifikován nebo odsouzen, dokud byl trestný čin oznámen An Garda Síochána.i. Irské policejní složce (nebo případně Komisi veřejného ochránce práv v Gardě Síochána). Vyžaduje se rovněž, aby An Garda Síochána (nebo případně GSOC) předložila soudu zprávu o incidentu potvrzující trestní incident, jeho povahu a jeho vyšetřování.

Je stanovena lhůta, v níž musím žádost o odškodnění podat?

Systém stanoví, že žádost musí být podána písemně co nejdříve po násilném trestném činu, který způsobil zranění, včetně smrtelného zranění, avšak ve všech případech nejpozději do tří měsíců ode dne události, která způsobila újmu.

Je-li žádost podána pozdě, tj. je-li podána písemně více než tři měsíce po události, systém umožňuje tribunálu považovat opožděné žádosti za výjimečné. Činí tak nejdéle po dobu dvou let od incidentu, a pokud je tribunál přesvědčen, že okolnosti takové opožděné žádosti takové výjimečné zacházení odůvodňují. V případech, kdy je žádost opožděná, musí žadatelé poskytnout písemné odůvodnění zpoždění s uvedením okolností ve formuláři žádosti a s vysvětlením důvodů zpoždění. Po zvážení poskytnutého vysvětlení je na Soudu, aby rozhodl, zda žalobu posoudí.

Soud nemůže žádostem vyhovět, pokud událost, která vedla ke vzniku újmy, nastala více než dva roky přede dnem podání žádosti.

Na jaké ztráty a výdaje se odškodnění vztahuje?

V důsledku trestného činu může být přisouzeno:

  • účtované náklady na osobní péči a zdravotní péči žadatele, což může zahrnovat odškodnění přiznané za účelem poskytnutí domovních úprav/odborného vybavení, které oběť potřebuje kvůli zraněním, které utrpěla.
  • cestovní výdaje spojené například s využitím lékařské a osobní péče v důsledku zranění.
  • ušlý výdělek dosud vyplácený a vypočtený (obvykle pojistným matematikem) do budoucna, případně vzniklý v důsledku utrpěné újmy způsobené trestným činem.
  • ostatní výdaje hrazené z kapsy a vzniklé zvláštní výdaje.
  • žadatel může rovněž požádat o jakékoli výdaje, které vznikly v souvislosti se získáním lékařských posudků nebo jiných znaleckých posudků nezbytných na podporu návrhu podaného k Soudu.

Vyplácí se odškodné jednorázově, nebo v měsíčních splátkách?

Obecně se přiznaná částka vyplácí jednorázově. Občas to nemusí být možné, pokud je roční rozpočet tribunálu vyčerpán. Za určitých okolností může tribunál rozhodnout o předběžném nálezu s cílem pokrýt dosud vzniklé náklady do doby, než bude rozhodnuto o konečném nálezu (např. v době, kdy se usadí zranění).

Jak by mé vlastní jednání ve vztahu k trestnému činu, můj trestní rejstřík nebo nedostatečná spolupráce během řízení o odškodnění mohly ovlivnit mou šanci na získání odškodnění a/nebo výši částky, kterou dostanu?

Podle podmínek systému se náhrada škody nevyplácí, pokud se Soud přesvědčí, že žalobce byl buď z důvodu provokace, nebo z jiného důvodu odpovědný za trestný čin, který způsobil jeho zranění, nebo může Soud snížit výši přiznané částky, pokud podle jeho názoru byl žalobce za trestný čin částečně odpovědný.

Kromě toho podle podmínek systému se náhrada škody nevyplácí, pokud je Soud přesvědčen, že v důsledku jednání žadatele, jeho povahy nebo způsobu života je nevhodné, aby mu byl přiznán nárok, nebo Soud může snížit přiznanou částku, je-li to podle jeho názoru vhodné s ohledem na chování, povahu nebo způsob života žadatele.

Jak bylo uvedeno výše, je rovněž podmínkou režimu, aby žadatelé v souvislosti s trestním případem spolupracovali s policejními orgány.

Jakým způsobem by mohla má finanční situace ovlivnit mou šanci na získání odškodnění a/nebo jeho výši?

Vaše finanční situace nemá vliv na způsobilost k získání ocenění za zranění a ztráty, které jste utrpěli v důsledku incidentu. Soud však musí zajistit, aby nedocházelo k dvojímu odškodnění, takže v případě, že jste od události pobírali dávky sociálního zabezpečení, bude tribunál tyto dávky při rozhodování o přiznání náhrady brát v úvahu.

V případech, kdy je odškodnění přiznáno tak, aby zahrnovalo platby související s ušlým nebo budoucím ušlým výdělkem, které vznikly v důsledku utrpěných zranění, zohlední soud vaši dosavadní výši výdělku a předpokládané budoucí výdělky, stejně jako veškeré platby zaměstnavatele, např. nemocenská atd.

Existují nějaká další kritéria, která by mohla ovlivnit mou šanci na získání odškodnění a/nebo jeho výši?

Omezení a omezení týkající se přiznání vyrovnávací platby v rámci režimu jsou uvedena v odstavcích 6 a 7 a 9–15, včetně, režimu, který je k dispozici zde:

Jakým způsobem se odškodnění vypočítá? Je stanovena minimální/maximální částka, která může být přiznána?

V současné době je minimální výše grantu 500 EUR. V současné době neexistuje maximální výše grantu.

Očekává se ode mne, že uvedu částku ve formuláři žádosti? Pokud ano, budou mi poskytnuty pokyny ohledně jejího výpočtu nebo ohledně jiných aspektů?

Soud proplácí účtované výdaje, takže musí být předloženy příjmy za vzniklé výdaje. Sekretariát Soudu vás obvykle spojí a požádá o ně po obdržení Vaší přihlášky. V případě ušlého výdělku budou navíc obvykle požadovány informace o vaší mzdě od vašeho zaměstnavatele a/nebo ministerstva sociální ochrany a příjmů a v případě budoucí ztráty výdělku se obvykle vyžaduje pojistněmatematický výpočet. Ve fázi podání žaloby žalobci obvykle uvádějí své ztráty a výdaje, které mají v úmyslu požadovat, a sekretariát Soudu bude pokračovat ve spolupráci s žalobcem, který si vyžádá příslušnou dokumentaci.

Budou z odškodnění vyplaceného daným orgánem nebo subjektem odečteny částky, které obdržím za své ztráty z jiných zdrojů (jako je pojištění prostřednictvím mého zaměstnavatele nebo systému soukromého pojištění)?

V rámci režimu platí obecná zásada, že k žádnému dvojímu odškodnění nemůže docházet. Při rozhodování o Vaší žádosti tribunál zohlední jakoukoli jinou platbu, kterou jste v důsledku incidentu obdrželi z jiného zdroje.

Mohu obdržet zálohu na odškodnění? V případě kladné odpovědi, za jakých podmínek?

Přiznané odškodnění se obvykle vyplácí jednorázově poté, co Soud vydá konečné rozhodnutí o žalobě a žalobce jej přijme. Za určitých okolností však může Soud rozhodnout o předběžném nálezu, dokud nebude rozhodnuto o konečném nálezu. Soud obvykle zváží vydání předběžného nálezu pouze v případě, že existuje důvod k odkladu konečného nálezu (např. čekání na vyřešení zdravotních problémů) nebo pokud se žadatel nachází ve finančních potížích a hrazené výdaje (např. náklady na zdravotní péči) jsou jednoznačně způsobilé k úhradě.

Mohu získat doplňující nebo dodatečné odškodnění (např. v důsledku změny okolností nebo zhoršování zdraví atd.) po vydání hlavního rozhodnutí?

Ne – jakmile Soud vydá rozhodnutí a nález bude přijat žalobcem a žalobci bude vyplacen, není možné žádné další nebo další nálezy.

Jaké podpůrné doklady musím ke své žádosti přiložit?

Vaše žádost musí být podána na standardním formuláři žádosti, který je k dispozici zde.

Kromě podání úplně vyplněného formuláře žádosti budete požádáni, abyste pokud možno přiložili kopii Vašeho oznámení o incidentu An Garda Síochána, tj. irským policejním silám (nebo komisi veřejného ochránce práv v Gardě Síochána (GSOC) v každém případě, kdy je trestný čin údajně spáchán členem An Garda Síochána).

Budete rovněž požádáni o předložení další relevantní podpůrné dokumentace (např. stvrzenky o vzniklých výdajích) požadované ve formuláři žádosti, jak je tomu ve Vašem případě. To může zahrnovat nutnost předložit podklady od vašeho zaměstnavatele a/nebo státních orgánů, například v případě, kdy se žádá o ušlý výdělek. V závislosti na povaze vaší žádosti o odškodnění může být rovněž nezbytné předložit podpůrné lékařské nebo jiné znalecké posudky. Sekretariát Soudu obvykle kontaktuje žalobce po obdržení formuláře žádosti, v němž požádá o předložení podpůrných dokladů.

Je třeba zaplatit nějaké správní nebo jiné poplatky poté, co je žádost podána a zpracovává se?

Ne.

Který orgán rozhoduje o žádostech o odškodnění (ve vnitrostátních věcech)?

Trestní soud rozhoduje o žalobách na odškodnění podaných v rámci irského systému pro odškodnění.

Kam mám žádost zaslat (ve vnitrostátních věcech)?

Žádosti o odškodnění v rámci systému by měly být podány na standardních formulářích žádostí, které jsou k dispozici zde.

Vyplněné žádosti je třeba zaslat na adresu:

Biskupský soud na
náměstí Redmond’s
Square Redmond’
s Hill
Dublin 2, D02 TD99

e-mailová adresa: criminalinjuries@justice.ie

Musím být přítomen během řízení, a/nebo když se rozhoduje o mé žádosti?

V rámci režimu se o žádosti rozhoduje v prvním stupni pouze na základě předložených dokumentů, tj. bez jednání.

Rozhodnutí v prvním stupni o žalobě může vydat řádně zmocněný úředník Soudu v případech, kdy požadovaná částka nepřesahuje 3 000 EUR.

Je-li požadovaná částka vyšší než 3 000 EUR, musí být žaloba podána k Soudu prvního stupně. Je-li požadovaná částka nižší než 75 000 EUR, rozhodne o žalobě v prvním stupni jediný člen Soudu a pokud požadovaná částka přesahuje 75 000 EUR, rozhodnou o žalobě společně tři členové Soudu.

Rozhodnutí je žadateli sděleno sekretariátem, jakmile je dáno k dispozici. Žadatel může rozhodnutí přijmout nebo se proti němu odvolat.

Je-li proti rozhodnutí Soudu prvního stupně podán opravný prostředek žalobce, bude žalobce vyzván k účasti na jednání o odvolání, v jehož rámci senát složený ze tří členů Soudu (nezahrnující členy, kteří vydali původní rozhodnutí) věc ústně projedná a vydá společné konečné rozhodnutí.

Odvolací řízení se bude konat soukromě a neformálně – nebudete potřebovat právní zastoupení. Slyšení se bude zpravidla konat na dálku prostřednictvím telekonference nebo internetové videokonference nebo za určitých okolností může probíhat na místě. Rozhodnutí tribunálu za účelem odstranění osobních údajů mohou být zveřejněna.

Jak dlouho (přibližně) trvá přijetí rozhodnutí orgánu o žádosti o náhradu škody?

Doba zpracování žádostí v rámci režimu se může v jednotlivých případech značně lišit. Příslušná doba bude obecně záviset na povaze a konkrétních okolnostech případu, například pokud jde o případnou potřebu získat od žadatele další informace týkající se tvrzení, jako jsou lékařské nebo jiné znalecké posudky. Při rozhodování o žalobě může tribunál rovněž požadovat dodatečné informace od jiných orgánů, jako jsou policie nebo jiné státní orgány. Probíhá-li soudní řízení, tribunál obvykle vyčká na výsledek řízení.

Délka trvání řízení bude rovněž ovlivněna současným počtem případů tribunálu v době, kdy je žaloba obdržena.

Pokud s rozhodnutím orgánu nejsem spokojen, jak ho mohu napadnout?

Pokud nejste spokojeni s rozhodnutím soudu prvního stupně, můžete se proti tomuto rozhodnutí odvolat. Pokud tak učiníte, budete pozváni k odvolacímu řízení, kde věc ústně projedná senát složený ze tří členů tribunálu (bez člena tribunálu, který přijal původní rozhodnutí) a tito členové učiní společné rozhodnutí. Žádost budou znovu posuzovat „de novo“. Rozhodnutí soudu přijaté na jednání o odvolání se považuje za konečné rozhodnutí v rámci režimu. Irský vrchní soud však uvedl, že rozhodnutí Ústavního soudu přezkoumá ve vhodných případech, například v případech, kdy byly porušeny zásady ústavního soudnictví nebo kdy byl systém odškodnění nesprávně vyložen.

Kde mohu získat potřebné formuláře a další informace o tom, jak podat žádost?

Informace o nezbytných formulářích a další informace o systému jsou k dispozici zde.

Existuje zvláštní telefonní linka nebo internetové stránky, které mohu využít?

Podrobnější informace o irském systému, včetně souboru často kladených otázek, jsou k dispozici zde.

Další informace lze získat prostřednictvím sekretariátu Soudu na níže uvedenou adresu nebo telefonní číslo.

Kontaktní údaje:

Biskupský soud na
náměstí Redmond’s
Square Redmond’
s Hill
Dublin 2
D02 TD99

Internetové stránky:

https://www.gov.ie/en/campaigns/0bff8-criminal-injuries-compensation-scheme/

Telefon:

+353 1 479 0290

Elektronická pošta:

criminalinjuries@justice.ie

Mohu si vyžádat při přípravě žádosti právní pomoc (pomoc od právníka)?

Projekt má fungovat neformálním způsobem, což je stanoveno v podmínkách. I když je žadatel vždy oprávněn požádat o nezávislé poradenství nebo zastupování, včetně právního poradenství a právního zastoupení, systém náhrady nákladů řízení nestanoví.

Existují nějaké organizace na podporu obětí, které mi mohou pomoci požadovat odškodnění?

Sekretariát tribunálu bude pomáhat žadatelům a odpovídat na dotazy týkající se fungování systému.

Služby podpory pro oběti se sídlem v Irsku mohou být rovněž schopny vám při podávání žádosti v rámci systému pomoci a poradenství. Podrobnosti o široké škále organizací na podporu obětí atd. jsou uvedeny v následující publikaci Charty obětí.

Jedna z těchto služeb, Irish Tourist Assistance Service (ITAS), se specializuje na podporu turistů, kteří se během své návštěvy Irska stali oběťmi trestných činů. Více informací o ITAS je k dispozici zde.

Společnost Itas lze kontaktovat e-mailem na adresu info@itas.ie a telefonicky na +353 1 666 93 54

Poslední aktualizace: 27/05/2022

Toto je strojový překlad. Provozovatel těchto stránek odmítá právní odpovědnost za kvalitu tohoto strojového překladu.