Uplatnění nároku na náhradu škody od pachatele

Estonja

Il-kontenut ipprovdut minn
Estonja

Jak mohu uplatnit nárok na náhradu škody nebo jiné opravné prostředky/prostředky nápravy vůči pachateli v trestním řízení a komu bych měl příslušnou žádost adresovat?

Máte právo podat občanskoprávní žalobu na náhradu škody proti obviněnému v rámci trestního řízení. Vyšetřovací orgán nebo státní zastupitelství musí oběti vysvětlit postup pro podání občanskoprávní žaloby, základní požadavky na občanskoprávní řízení, lhůtu pro podání občanskoprávní žaloby a důsledky uplynutí této lhůty.

V jakém okamžiku bych měl během trestního řízení podat žalobu?

Občanskoprávní žalobu můžete podat do 10 dní od chvíle, kdy jste si prostudovali trestní spis. Můžete rovněž úřad státního zástupce požádat, aby tuto lhůtu prodloužil. Považuje-li státní zastupitelství za možné použít vyrovnací řízení, stanoví státní zastupitelství přiměřenou lhůtu pro podání návrhu na zahájení občanskoprávního řízení.

Pokud je lhůta překročena, občanskoprávní žaloba bude vrácena, ale v tomto případě můžete uplatnit nárok na náhradu škody u občanskoprávního soudu.

Co mohu v žádosti požadovat a jakým způsobem ji mám předložit (uvést celkovou částku a/nebo specifikovat jednotlivé ztráty, ušlý zisk a úroky)?

V občanskoprávním řízení můžete uplatnit nárok, jehož cílem je obnovit nebo napravit podmínku blahobytu porušenou jednáním, které je předmětem trestního řízení. Skutkové okolnosti, na nichž je takový nárok založen, se musí v podstatě překrývat se skutkovými okolnostmi projednávaného trestného činu a musí být rovněž možné o takové žalobě rozhodnout v občanskoprávním řízení.

Občanskoprávní žaloba musí být podána písemně a musí obsahovat údaje o žalobci a odpůrci a jasně formulovaný nárok oběti a skutkové okolnosti a důkazy, na nichž je nárok oběti založen. Nárok musí být úplný (tj. musí zahrnovat výši všech druhů škod, za které poškozený požaduje náhradu). V rámci žaloby na náhradu nemajetkové újmy může být výše požadované náhrady ponechána neurčitá a podle uvážení soudu může být požadována spravedlivá náhrada.

Soud může stanovit lhůtu pro nápravu nedostatků v občanskoprávním řízení.

Existuje pro takové žádosti zvláštní formulář?

Pro občanskoprávní žaloby nebyl vytvořen žádný zvláštní formulář.

Jaké důkazy musím na podporu své žádosti předložit?

Občanskoprávní žaloba musí být doprovázena důkazem o skutečnostech, které tvoří základ nároku oběti a na které se oběť hodlá odvolávat bez ohledu na soubor důkazů předložených státním zastupitelstvím.

Jsou s mojí žádostí spojené nějaké soudní výlohy či jiné náklady?

Řízení o občanskoprávní žalobě v trestním řízení je osvobozeno od státních poplatků, s výjimkou občanskoprávní žaloby na náhradu nemajetkové újmy, pokud je nárok na náhradu škody založen na jiných důvodech, než je způsobení újmy na zdraví nebo jiná zdravotní porucha nebo smrt poskytovatele.

Je-li občanskoprávní žaloba zamítnuta, hradí náklady související s občanskoprávní žalobou nebo důkazem o veřejnoprávním nároku oběť. Je-li občanskoprávní žalobě částečně vyhověno, soud rozdělí náklady související s občanskoprávním řízením mezi oběť, obviněného a obžalovaného s přihlédnutím ke všem okolnostem. Soud může rovněž rozhodnout, že náklady poškozeného spojené s řízením v občanskoprávním řízení hradí oběť zčásti nebo v plné výši, pokud by uložení náhrady škody ze strany poškozeného bylo ve vztahu k poškozenému krajně nespravedlivé nebo nepřiměřené.

Pokud soud odmítne projednat občanskoprávní žalobu z důvodu rozhodnutí o zproštění obžaloby nebo zastavení trestního řízení, hradí náklady spojené s řízením o občanskoprávní žalobě stát. Pokud soud odmítne projednat občanskoprávní žalobu z jiných důvodů, rozdělí náklady související s občanskoprávním řízením mezi oběť a stát s přihlédnutím ke všem okolnostem.

Mohu získat právní pomoc před zahájením řízení a/nebo v jeho průběhu? Mohu si ji vyžádat, pokud nežiji v zemi, kde řízení probíhá?

Státní právní pomoc obdržíte, pokud existují důvody stanovené v zákoně o státní právní pomoci. Pokud soud zjistí, že vaše základní zájmy mohou být bez pomoci obhájce nedostatečně chráněny, může z vlastního podnětu rozhodnout o poskytnutí státní právní pomoci na základě a v souladu s postupem stanoveným v zákoně o státní právní pomoci.

Osoba může obdržet státní právní pomoc, pokud její finanční situace v době, kdy vyžaduje právní pomoc, znamená, že není schopna platit za příslušné právní služby nebo že je schopna hradit právní služby pouze částečně nebo ve splátkách, nebo pokud jim jejich finanční situace neumožňuje pokrýt základní potřeby obživy po zaplacení právních služeb.

Státní právní pomoc se poskytuje osobám, které mají v době podání žádosti o státní podporu bydliště v Estonské republice nebo jiném členském státě Evropské unie nebo jsou občany Estonské republiky nebo jiného členského státu Evropské unie. Jiným osobám je právní pomoc poskytnuta pouze tehdy, vyplývá-li to z mezinárodní povinnosti, která je pro Estonsko závazná.

Zákon stanoví důvody pro odmítnutí poskytnutí státní právní pomoci. Státní právní pomoc se neposkytuje například tehdy, pokud je žadatel schopen chránit svá práva samostatně; pokud žadatel vlastní majetek, který lze bez větších obtíží prodat za účelem pokrytí nákladů na právní služby, a pokud náklady na právní služby pravděpodobně nepřevyšují dvojnásobek průměrného měsíčního příjmu žadatele po odečtení daní a povinných plateb pojištění, částky určené na plnění vyživovací povinnosti vyplývající ze zákona, jakož i přiměřené náklady na bydlení a dopravu. Nejedná se ani o státní právní pomoc, pokud je za daných okolností zjevně nepravděpodobné, že žadatel bude schopen chránit svá práva; pokud je žádost o státní právní pomoc podána za účelem podání návrhu na náhradu nemajetkové újmy a v daném případě neexistují žádné naléhavé veřejné důvody, nebo pokud jsou případné zisky pro žadatele po rozhodnutí ve věci nepřiměřeně nízké ve srovnání s odhadovanými náklady státu na právní pomoc.

Státní právní pomoc je poskytována na základě žádosti dotyčné osoby. Pokud osoba žádá o státní podporu jako oběť v trestním řízení, rozhodne o poskytnutí státní právní pomoci této osobě soud projednávající danou věc nebo, v průběhu přípravného vyšetřování trestního případu, soud, který bude příslušný k projednání trestního případu.

Žádost o státní právní pomoc musí být podána v estonštině za použití příslušného formuláře žádosti. Žádost může být rovněž podána v angličtině, pokud o právní pomoc žádá fyzická osoba, která má bydliště v jiném členském státě Evropské unie nebo je občanem jiného členského státu Evropské unie.

Osoba, která žádá o státní právní pomoc, musí ke své žádosti připojit řádně vyplněné a podepsané prohlášení o finanční situaci žadatele, a je-li to možné, další důkazy o této situaci. Pokud osoba nemá bydliště v Estonsku, musí k žádosti přiložit prohlášení o jejích příjmech a příjmech jejích rodinných příslušníků za poslední tři roky, které vydal příslušný orgán země bydliště dotyčné osoby. Nelze-li toto prohlášení předložit z důvodů nezávislých na žadateli, může být o poskytnutí státní právní pomoci rozhodnuto bez tohoto prohlášení.

V jakém případě trestní soud zamítne můj nárok vůči pachateli nebo o něm odmítne rozhodnout?

Občanskoprávní žaloba bude zamítnuta zejména tehdy, nesplňuje-li nárok požadavky, je-li trestní řízení ukončeno nebo je-li rozhodnuto o zproštění obžaloby, jakož i pokud jste nezaplatili soudní poplatek (za předpokladu, že to bylo ze zákona povinné). Soud může rovněž odmítnout projednání občanskoprávní žaloby, pokud se oběť nebo žalovaný v civilním řízení nedostaví na jednání a věc nemůže být projednána bez jejich přítomnosti. Kromě toho může soud odmítnout projednání občanskoprávní žaloby v případě vynesení odsuzujícího rozsudku v trestním řízení.

Občanskoprávní žaloba se zamítne, pokud neexistují důvody pro její vyhovění.

Mohu se proti takovému rozhodnutí odvolat nebo využít jiných opravných prostředků/prostředků nápravy?

Pokud soud vaši občanskoprávní žalobu odmítl projednat, můžete uplatnit nárok na náhradu škody u občanskoprávního soudu. Máte právo podat odvolání proti rozhodnutí soudu prvního stupně u okresního soudu.

Jestliže mi soud přizná náhradu škody, jak mohu zajistit, aby bylo rozhodnutí vůči pachateli vykonáno, a jakou pomoc mohu za tímto účelem získat?

Pokud odsouzený pachatel nezaplatí částku stanovenou rozsudkem, máte právo obrátit se na soudního vykonavatele na základě rozsudku a soudní vykonavatel zajistí vykonávací řízení.

Poslední aktualizace: 01/10/2020

Toto je strojový překlad. Provozovatel těchto stránek odmítá právní odpovědnost za kvalitu tohoto strojového překladu.