Consumer Law Database

A tool offering easy access to the national rules transforming the key EU consumer directives in EU countries.

Who’s it for?

It’s for everyone – from consumers and businesses through to legal practitioners and enforcement authorities.

What does it cover?

It includes:

  • key EU directives on consumer law
  • measures to incorporate them into national law
  • past legal rulings from EU countries and the European Court of Justice
  • relevant national administrative practice.

How does it work?

It helps consumers, businesses, lawyers, judges etc. to quickly check rights and obligations arising from consumer law.

How does it fit into the EU’s overall consumer policy?

It aims to raise awareness of EU consumer law, make compliance easier and enhance enforcement of consumer law.

To help make this database as complete and easy to use as possible, use this form to send us your comments.

Šalis

ES direktyvų, reglamentuojančių vartotojų teises, perkėlimas į nacionalinę teisę. Šioje duomenų bazėje kaupiama aktualiausia kiekvienos valstybės narės medžiaga, susijusi su teismų praktika, doktrina ir teisine literatūra, taip pat kita medžiaga, kaip antai nacionalinių institucijų administraciniai aktai.

Direktyvos

Galiojančios ir panaikintos ES direktyvos, reglamentuojančios vartotojų teises. Duomenų bazėje kaupiama aktualiausia teismų praktika, doktrina ir teisinė literatūra, susijusi su kiekvienu direktyvos straipsniu, ir kita susijusi medžiaga, kaip antai kitų institucijų administraciniai aktai ir sprendimai. Medžiaga suskirstoma pagal šalis, todėl ją galima įvairiai interpretuoti ir naudoti.

Vykdymas

Pagal valstybes nares suskirstytos priemonės, kuriomis užtikrinamas tinkamas direktyvų taikymas ir vartotojų apsauga. Šios priemonės suskirstomos į administracines vykdymo užtikrinimo priemones, teismo sprendimų vykdymo užtikrinimo priemones, sankcijas ir kt. Be kita ko, sprendžiami šie klausimai: kokios priemonės taikomos, kas turi teisę jų imtis, kokios procedūros ir reikalavimai taikomi, kokie yra civilinių ir baudžiamųjų sankcijų skirtumai ir ar yra neteisminio ginčų sprendimo institucija.

Last update: 15/07/2021

This page is maintained by the European Commission. The information on this page does not necessarily reflect the official position of the European Commission. The Commission accepts no responsibility or liability whatsoever with regard to any information or data contained or referred to in this document. Please refer to the legal notice with regard to copyright rules for European pages.