Nacionalinės teisės aktai

Nizozemska

Šiame puslapyje pateikiama informacija apie Nyderlandų teismų sistemą. Nyderlandų vyriausybę sudaro ministrai ir karalius. Todėl Nyderlandai yra išimtis tarp Vakarų Europos monarchijų, kurių dauguma monarchas nepriklauso vyriausybei. Nuo tada, kai 1848 m. buvo atlikta išsami Konstitucijos peržiūra, Nyderlandai tapo konstitucine monarchija su parlamentine sistema.

Vsebino zagotavlja
Nizozemska

Teisės šaltiniai

Įvairių rūšių teisinių priemonių aprašas

Konstitucija yra Nyderlandų valstybės organizavimo pagrindas ir teisės aktų pagrindas. Nyderlandų ir kitų valstybių sutartys yra svarbus teisės šaltinis. Konstitucijos 93 straipsnyje numatyta, kad tarptautinių organizacijų sutarčių ir sprendimų nuostatos gali veikti tiesiogiai Nyderlandų teisės sistemoje. Tokiu atveju šios nuostatos viršija Nyderlandų teisės aktus. Nyderlandų Karalystėje galiojančios įstatyminės priemonės netaikomos, jeigu jos nesuderinamos su šiomis nuostatomis. Todėl sutartyse, reglamentuose ir direktyvose nustatyti Europos Sąjungos reglamentai yra pagrindinis Nyderlandų teisės šaltinis.

Nyderlandų Karalystės chartija reglamentuoja konstitucinius Nyderlandų, Arubos, Kiurasao ir Sint Marteno santykius.

Įstatymai priimami nacionaliniu lygmeniu. Deleguodama įstatymu, centrinė valdžia gali nustatyti (papildomas) taisykles tarybos nutarimuose ir ministrų nutarimuose. Taip pat galimi nepriklausomi tarybos potvarkiai (kurie nėra nustatyti įstatyme). Pagal Konstituciją žemesniosios valdžios institucijoms (provincijoms, savivaldybėms ir vandens valdyboms) suteikiami reguliavimo įgaliojimai.

Teismų praktika yra teisės šaltinis, nes teismo sprendimai turi didesnę reikšmę nei konkretus atvejis, kuriuo sprendimas buvo paskelbtas. Aukštesnės instancijos teismų sprendimai yra gairės. Aukščiausiojo Teismo sprendimai yra ypač autoritetingi, nes šio teismo užduotis – skatinti teisės vienodumą. Todėl naujose bylose žemesnės instancijos teismas, priimdamas sprendimą, atsižvelgs į Aukščiausiojo Teismo sprendimą.

Bendrieji teisės principai yra svarbūs vyriausybei ir teisingumo atleidimui. Kartais įstatyme nurodomi bendrieji teisės principai, kaip ir Civiliniame kodekse (pagrįstumas ir teisingumas). Teismas, priimdamas sprendimą, taip pat gali remtis bendraisiais teisės principais.

Paprotinė teisė, dar vadinama nerašytine teise, yra dar vienas teisės šaltinis. Iš esmės papročiai svarbūs tik tuo atveju, jei į juos daroma nuoroda teisės aktuose, tačiau kolizijos atveju teismas savo sprendime gali atsižvelgti į papročius. Paprotinė teisė negali būti teisės šaltinis nustatant nusikalstamą veiką (Konstitucijos 16 straipsnis).

Normų hierarchija

Konstitucijos 94 straipsnyje nustatyta, kad kai kurios tarptautinės teisės normos turi hierarchinę viršenybę: su šiomis tarptautinės teisės normomis nesuderinamos įstatymų nuostatos netaikomos. Europos teisė dėl savo pobūdžio yra viršesnė už nacionalinę teisę. Toliau – Chartija, Konstitucija ir Parlamento aktai. Jie užima aukštesnę vietą nei kiti teisės aktai. Parlamento aktus kartu priima vyriausybė ir Generalinės valstybės (žmonių išrinkti atstovai).

Taip pat nustatyta, kad įstatymas gali visiškai ar iš dalies prarasti savo poveikį tik dėl vėlesnio įstatymo. Be to, yra bendroji aiškinimo taisyklė, pagal kurią konkretūs teisės aktai yra viršesni už bendruosius įstatymus. Be to, pagal žemyno tradicijas rašytinė teisė laikoma aukštesniu teisės šaltiniu nei teismų praktika.

Institucinė sistema

Institucijos, atsakingos už teisinių nuostatų priėmimą

Teisėkūros procesas

Parlamento aktus kartu priima vyriausybė ir Generalinės valstybės. Pasiūlymus dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų gali teikti vyriausybė arba generalinių žemųjų rūmų atstovai. Valstybės taryba konsultuoja dėl pasiūlymų dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų, taip pat dėl nutarimų Taryboje. Rengiant pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto paprastai konsultuojamasi su kitomis suinteresuotosiomis šalimis.

Paprastai Ministrų Taryba priima pasiūlymus dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų ir siunčia juos Valstybės tarybos patariamajam skyriui, kad šis pateiktų rekomendaciją. Vyriausybė, atsižvelgdama į šią rekomendaciją, parengia papildomą ataskaitą. Tada vyriausybė Karališkuoju pranešimu Žemutiesiems rūmams siunčia pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto su visais būtinais pakeitimais. Pasiūlymas gali būti iš dalies keičiamas, kol jis svarstomas Žemutuosiuose Rūmuose. Teisę iš dalies keisti turi Žemutiniai Rūmai. Kai Žemieji Rūmai jį priims, Aukštieji Rūmai aptaria pasiūlymą. Aukštieji Rūmai gali tik priimti arba atmesti pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto. Šiame etape negalima daryti jokių kitų pakeitimų. Kai teisės akto tekstą priima Aukštieji Rūmai, jį pasirašo karalius ir ministras, o vėliau jis tampa įstatymu.

Teisės duomenų bazės

Overheid.nl yra centrinis prieigos prie visos oficialios informacijos iš Nyderlandų viešojo sektoriaus organizacijų punktas. Šiame puslapyje pateikiama prieiga prie vietos ir nacionalinės teisės aktų. Šiame portale yra šios duomenų bazės.

Officielebekendmakingen.nl galima rasti Įstatymų ir dekretų biuletenį, Vyriausybės leidinį, Tractatenblad ir keturis regioninės vyriausybės leidinius. Čia taip pat rasite Nyderlandų parlamento posėdžių dokumentus (įskaitant pasiūlymų dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų svarstymą parlamente).

Wetten.overheid.nl pateikiami konsoliduoti nacionalinės teisės aktų ir konvencijų tekstai.

Lokalregelelgeving.overheid.nl sudaro konsoliduoti visų regionų valdžios institucijų (provincijų, savivaldybių, vandens valdybų ir bendradarbiavimo organizacijų) reglamentai.

Taip pat yra duomenų bazė, kurioje pateikiama informacija apie tai, kaip ES direktyvos buvo įgyvendintos Nyderlanduose.

Ar duomenų baze galima naudotis nemokamai?

Su visomis šiomis duomenų bazėmis galima susipažinti nemokamai.

Kokiomis kalbomis ji prieinama?

Visos duomenų bazės prieinamos tik olandų kalba.

Paskutinis naujinimas: 15/02/2024

Tai teksto mašininis vertimas. Šio puslapio savininkas neprisiima jokios atsakomybės dėl šio mašininio vertimo priemone išversto teksto kokybės.