På det civilretlige område vil verserende sager og sager, der er indledt inden overgangsperiodens udløb, fortsætte i henhold til EU-retten. E-Justice-portalen vil – i overensstemmelse med en aftale med Det Forenede Kongerige – fortsat indeholde relevante informationer vedrørende Det Forenede Kongerige indtil udgangen af 2024.

Nacionalno pravo

Skotland

Na tej strani so na voljo informacije o pravu in pravnih podatkovnih zbirkah v Združenem kraljestvu, s posebnim poudarkom na pristojnosti Škotske.

Indholdet er leveret af
Skotland

Pravni viri

Glavni pravni viri na Škotskem so:

  • Primarna zakonodaja v obliki zakonov parlamenta Združenega kraljestva ( Acts of the United Kingdom Parliament) in zakonov škotskega parlamenta (Acts of the Scottish Parliament);
  • Pravo unije
  • Sekundarna zakonodaja v obliki podzakonskih aktov (Statutory Instruments) in škotskih podzakonskih aktov (Scottish Statutory Instruments). Druga sekundarna zakonodaja je lahko v obliki upravnih predpisov ( Administrative Orders);
  • Obče pravo, ki se je razvilo na podlagi sodnih odločb.

Vrste pravnih aktov – opis

Primarno zakonodajo ali zakone parlamenta sprejme parlament Združenega kraljestva v Londonu in lahko veljajo za celotno Združeno kraljestvo ali njegov del. Parlament Združenega kraljestva je odobril tudi prenos zakonodajnih pooblastil na parlamente in skupščine, ki lahko sprejemajo primarno zakonodajo, ki zajema le nekatera področja in velja le znotraj njihove pristojnosti. Drugo zakonodajo lahko izvaja suverena pravica v različnih oblikah, na primer naročila v Svetu, razglasitve, kraljevi nalogi, kraljevi odloki in patent.

Sekundarna zakonodaja se sprejme v skladu s pooblastili, ki so prenesena z aktom Njenega Veličanstva v svetu (Her Majesty in Council) ali ministra, ministrstva, škotskega ministra ali drugega organa ali osebe. To se imenuje tudi delegirana ali sekundarna zakonodaja, pravni akt, ki prenaša pooblastila, pa se imenuje pooblastitveni ali „matični“ zakon. Sekundarna zakonodaja ima lahko različne oblike (kot na primer uredbe v svetu (Orders in Council), uredbe ali pravila), vsem pa se lahko skupno reče „podzakonski akti“ ali „škotski podzakonski akti“.

Zakon o Škotski iz leta 1998 je bil oblikovan in prenesen na škotski parlament v Edinburgu. Škotska je z njim (po referendumu) ponovno dobila ločen parlament, ki ga je izgubila v času združitve z Anglijo in Walesom leta 1707. Ker pa je Škotska še vedno del Združenega kraljestva, lahko parlament Združenega kraljestva še vedno sprejema zakone na določenih področjih. Škotski parlament lahko primarno zakonodajo sprejme na naslednjih področjih (predvsem v skladu z zakoni o Škotski iz leta 1997, 2012 in 2016). Te vključujejo: zdravje; izobraževanja; lokalna samouprava, socialno delo, stanovanja; načrtovanje; turizem in gospodarski razvoj, nekateri vidiki prometa, pravosodje, vključno z večino vidikov zasebnega in kazenskega prava; policija in gasilci, številni okoljski vidiki, kmetijstvo in ribištvo; šport in umetnost ter izvajanje mednarodnih obveznosti na področjih s prenesenimi pooblastili. S škotskimi akti iz leta 2012 in 2016 so bila ta prenesena pooblastila razširjena na področja, kot so: nekaterih davčnih vidikov; podporne storitve za zaposlovanje; vidike socialne varnosti (vključno s koristmi za invalide in skrbnike); zakon o splavu; upravljanje nepremičnine podjetja Crown Estate; adovočnost za potrošnika in konkurenca; energijo (vključno z licenciranjem kopenskih naftnih in plinskih sistemov ter sistemi za zmanjšanje revščine z gorivom); enakost (vključno s kvotami za enakost spolov v upravnih odborih javnega sektorja); nadaljnji vidiki prometa (vključno z nadzorom železnic); ter za licence in naprave za igre na srečo. Škotske podzakonske akte lahko sprejmejo tudi škotski ministri, ki so za to pooblaščeni z zakoni parlamenta Združenega kraljestva ali zakoni škotskega parlamenta.

Pooblastilo za sklepanje mednarodnih pogodb v imenu Združenega kraljestva ima kraljica, tj. monarh, ki upošteva nasvet vlade Združenega kraljestva. Parlament Združenega kraljestva nima formalne vloge pri sklepanju mednarodnih pogodb; če pa mednarodna pogodba zahteva spremembo zakonodaje Združenega kraljestva ali odobritev javnih sredstev, parlament o tem glasuje na običajen način. Za izvajanje vseh pogodb EU v Združenem kraljestvu je treba sprejeti zakonodajo, zato so te predmet parlamentarnega nadzora.Ko bo začel veljati zakon o ustavni reformi in javnem upravljanju iz leta 2010 (Constitutional Reform and Governance Act), bo mednarodno pogodbo mogoče ratificirati, le če (a) je kronski minister parlamentu predložil izvod mednarodne pogodbe, (b) je bila mednarodna pogodba objavljena in (c) se je iztekel 21-dnevni rok, v katerem noben dom parlamenta ni odločil, da se mednarodna pogodba ne bi smela ratificirati.

Hierarhija predpisov

V primeru kolizije različnih pravnih virov so primarni organi za odločanje o njihovi veljavnosti sodišča. Sodišča odločajo tudi v sporih glede razlage zakonodaje. Ker v Združenem kraljestvu ni „pisane ustave“, zakona parlamenta ni mogoče izpodbijati pred sodiščem zaradi njegove „protiustavnosti“. Ustavna doktrina „parlamentarne suverenosti“ pomeni, da je parlament Združenega kraljestva najvišji zakonodajni organ, kar pomeni, da lahko sprejme in razveljavi kateri koli zakon ter da noben drug organ ne more razveljaviti zakona parlamenta ali izpodbijati njegove veljavnosti.Parlament Združenega kraljestva torej ohrani pristojnost za sprejemanje zakonodaje v zvezi s katerim koli vprašanjem, ne glede na to, ali je ta decentralizirana ali ne, vendar se je vlada Združenega kraljestva zavezala, da bo ravnala v skladu s konvencijo (Sewel), v skladu s katero Parlament običajno ne sprejema zakonodaje v zvezi s prenesenimi zadevami, razen z dogovorom s decentraliziranim zakonodajalcem.

Vendar je doktrina parlamentarne suverenosti omejena s članstvom Združenega kraljestva v Evropski uniji. V skladu z Zakonom o Evropskih skupnostih iz leta 1972 je pravo Evropske unije del zakonodaje Anglije in Walesa (ter Škotske in Severne Irske). Domačo zakonodajo je treba razlagati tako, da je v skladu s pravom EU, kolikor je mogoče.

Zakon o človekovih pravicah iz leta 1998, s katerim je bila Evropska konvencija o človekovih pravicah vključena v pravo Združenega kraljestva, daje sodiščem dodatno pooblastilo za izpodbijanje zakonov parlamenta. Kolikor je mogoče, je treba domačo zakonodajo razlagati v skladu s Konvencijo.

Odločbe sodišč, zlasti pritožbenih sodišč, imajo pomembno vlogo pri razvoju prava. Ne podajajo le avtoritativne razlage zakonodaje, ampak so tudi temelj občega prava, ki izhaja iz odločb sodišč v predhodno zaključenih primerih (tj. sodne prakse). Splošno načelo pri tem, katere odločbe sodišč so zavezujoče za druga sodišča, je, da sodišče zavezujejo predhodne odločitve višjega sodišča. Glede prava Evropske unije je Sodišče Evropske unije najvišji organ. Vrhovno kazensko sodišče (High Court of Justiciary) je najvišje kazensko sodišče na Škotskem, medtem ko so sodni lordi ( Law Lords) v zgornjem domu (Lordska zbornica – House of Lords) delovali kot Vrhovno sodišče za civilne zadeve na Škotskem. Nadomestilo jih je novo vrhovno sodišče, ki je začelo delovati 1. oktobra 2009. Sodni lordi so postali prvi sodniki vrhovnega sodišča, t. i. Senior Law Lord pa je postal predsednik.

Institucionalni okvir

Institucije, pristojne za sprejemanje predpisov, in postopek odločanja

Primarno zakonodajo sprejema parlament Združenega kraljestva v Londonu. Preden lahko zakonodajni predlog ( znan kot predlog zakona) postane zakon Parlamenta, ga morata potrditi oba doma parlamenta: House of Commons in House of Lords. Naslednje faze potekajo v obeh domovih:

  • Prva obravnava (uradna predstavitev predloga zakona brez razprave),
  • Druga obravnava (splošna razprava),
  • Obravnava v odboru (podrobna proučitev, razprava in spremembe); V spodnjem domu ta faza običajno poteka v pristojnem parlamentarnem odboru,
  • Faza poročanja (priložnost za dodatne spremembe),
  • Tretja obravnava (zadnja priložnost za razpravo; spremembe so možne v lordski zbornici.)

Ko predlog zakona potrdita oba domova, se vrne v prvi dom (kjer je bil predlog vložen), da se obravnavajo spremembe, ki jih je predlagal drugi dom.

Oba domova morata soglašati glede končnega besedila. Med njima lahko pride do več izmenjav, dokler se ne dogovorita o vsaki besedi predloga zakona. ko se to zgodi, se predlog zakona predloži monarhu v kraljevo potrditev (Royal Assent).

V škotskem parlamentu poteka podoben postopek predstavitve predloga zakona, obravnave, razprave in glasovanja, čeprav ima parlament s prenesenimi pooblastili le en dom. Obstajajo tri faze:

  • Faza 1: Ustrezni parlamentarni odbori vsebinsko obravnavajo predlog zakona in pripravijo poročilo o njegovih splošnih načelih. Parlament prouči poročilo in razpravlja o splošnih načelih predloga zakona. Če se Parlament strinja, je predlog zakona korak v fazo 2.
  • Faza 2: Odbor oziroma včasih tudi odbor celotnega parlamenta podrobno prouči predlog zakona. V tej fazi se lahko vložijo spremembe oziroma amandmaji k predlogu zakona;
  • Faza 3: Predlog zakona se ponovno obravnava v parlamentu. Možne so dodatne spremembe, potem pa parlament razpravlja in glasuje o sprejetju predloga zakona v njegovi končni različici.

Ko gre predlog zakona čez vse parlamentarne faze v parlamentu Združenega kraljestva ali škotskem parlamentu, se pošlje monarhu v kraljevo potrditev, po kateri postane zakon. Na Škotskem obstaja štiritedenski rok, v katerem lahko sodni uradniki (Law Officers) izpodbijajo predlog zakona, če menijo, da ne spada v zakonodajna pooblastila škotskega parlamenta.

Primarno zakonodajo je na splošno mogoče spremeniti ali razveljaviti le z novo primarno zakonodajo, vendar obstajajo izjeme, v skladu s katerimi se lahko nekatere spremembe in razveljavitve izvedejo s podzakonskim aktom – če gre za izvajanje obveznosti EU ali z zakonodajno reformo, ki zmanjšuje ali odpravlja regulativno breme ali krši Evropsko konvencijo o človekovih pravicah. Vendar morata take uredbe pred sprejetjem s potrditveno odločitvijo (affirmative resolution) odobriti oba domova parlamenta.

Primarna zakonodaja začne veljati v skladu z določbami o začetku veljavnosti, ki so vključene v zakon. Zakon lahko natančno določi datum začetka veljavnosti. To je lahko takoj po kraljevi potrditvi, na določen datum (na splošno vsaj dva meseca po kraljevi potrditvi) ali na datum, ki ga določi minister ali ministrstvo v uredbi o začetku veljavnosti (Commencement Order) (podzakonski akt). Za različne določbe enega zakona se lahko določijo različni datumi.

Datum začetka veljavnosti za kateri koli akt sekundarne zakonodaje je običajno določen v samem aktu. Izjemoma se lahko datum začetka veljavnosti določi z objavo obvestila v uradnem listu (London Gazette ali Edinburgh Gazette).

Pravne zbirke podatkov

Dostopnih je več pravnih zbirk podatkov.

  • Spletišče Urada za informacije javnega sektorja (Office of Public Sector Information – OPSI) vsebuje celotna besedila vse primarne zakonodaje, ki so jo sprejeli parlament Združenega kraljestva, škotski parlament, skupščina Severne Irske in skupščina Walesa, vključno z vso sekundarno zakonodajo, ki velja za celotno Združeno kraljestvo ali njegove dele. Dostop do informacij je brezplačen.
  • Revidirana primarna zakonodaja od leta 1235 do danes, ki je bila sprejeta za vse dele Združenega kraljestva, je na voljo v zbirki podatkov kodificiranega prava Združenega kraljestva ( UK Statute Law Database). Dostop do zbirke podatkov je brezplačen.

Čeprav je vsa škotska zakonodaja dostopna na spletišču OPSI, je celotna škotska primarna in sekundarna zakonodaja, sprejeta od prenosa pooblastil leta 1999, prav tako na voljo na spletišču Urada kraljičinega tiskarja za Škotsko (Office of the Queen’s Printer for Scotland). Dostop do zakonodaje je brezplačen.

Spletišče Legislation.gov.uk, ki bo vključevalo spletišče OPSI in spletišče zbirke podatkov kodificiranega prava ter nadomestilo zakonodajo, ki se objavlja na spletišču Urada kraljičinega tiskarja za Škotsko, je uradno spletišče vse zakonodaje Združenega kraljestva.

Sorodne povezave

Office of Public Sector Information (Urad za informacije javnega sektorja (OPSI)),   podatkovna zbirka zakonodaje o zakonih, zakonodaja. urad kraljice Printer za Škotsko

Zadnja posodobitev: 23/10/2019

To je strojno prevedena različica vsebine. Lastnik te strani ne prevzema nikakršne odgovornosti glede kakovosti tega strojno prevedenega besedila.