En matière de justice civile, les procédures en cours et les procédures ouvertes avant la fin de la période de transition se poursuivront en vertu du droit de l’Union. Sur la base d’un accord mutuel avec le Royaume-Uni, le portail e-Justice conservera les informations relatives au Royaume-Uni jusqu’à la fin de 2024.

Vnútroštátne právne predpisy

Ecosse

Na tejto stránke sú uvedené informácie o práve a právnych databázach v Spojenom kráľovstve s osobitným poukázaním na škótsku jurisdikciu.

Contenu fourni par
Ecosse

Pramene práva

K základným prameňom práva škótskej jurisdikcie v Spojenom kráľovstve patria:

  • Primárne právne predpisy vo forme zákonov parlamentu Spojeného kráľovstva ( Acts of the United Kingdom Parliament) a zákonov škótskeho parlamentu (Acts of the Scottish Parliament)
  • Právo Európskej únie
  • Sekundárne (alebo podriadené) právne predpisy vo forme zákonné nástroje ( Statutory Instruments) a škótske zákonné nástroje (Scottish Statutory Instruments). Niektoré podriadené právne predpisy môžu byť vydané ako úradné nariadenia ( Administrative Orders),
  • Obyčajové právo vytvorené na základe súdnych rozhodnutí.

Druhy právnych nástrojov – opis

Primárnu legislatívu alebo zákony parlamentu prijíma Parlament Spojeného kráľovstva v Londýne a môže sa vzťahovať na celé Spojené kráľovstvo alebo ktorúkoľvek jeho časť. Parlament Spojeného kráľovstva tiež schválil prenesenie zákonodarnej právomoci na poverené parlamenty a zhromaždenia, na základe ktorej môžu vypracovávať primárne právne predpisy týkajúce sa obmedzeného rozsahu predmetov, ktoré budú platiť v ich vlastných jurisdikciách. Ostatné právne predpisy môže prijímať suverénny dlžník v rôznych formách, napríklad príkazy v Rade, vyhlásenia, kráľovské opčné listy, kráľovské pokyny, nariadenia a listy.

Sekundárne právne predpisy sa vyhotovujú na základe právomoci, ktorú Jej Veličenstvo alebo zákon Jej Veličenstva udeľuje Rade, ministrom, rezortom (ministerstvám), škótskym ministrom alebo iným orgánom alebo osobám. Nazýva sa tiež delegovaná alebo sekundárna legislatíva a zákon prenášajúci právomoci sa nazýva poverujúci alebo splnomocňujúci alebo „materský“ zákon. Sekundárne právne predpisy môžu mať rôzne názvy (napríklad nariadenia rady, nariadenia alebo predpisy) a tieto možno spoločne nazvať ako „zákonné nástroje“ alebo „škótske zákonné nástroje“.

Zákonom o Škótsku z roku 1998 bola ustanovená a prenesená právomoc na škótsky parlament v Edinburgu. Na základe neho bol v Škótsku (po referende) obnovený samostatný parlament, o ktorý Škótsko prišlo po vytvorení únie s Anglickom a Walesom v roku 1707. Keďže je však Škótsko naďalej súčasťou Spojeného kráľovstva, parlament Spojeného kráľovstva môže v určitých oblastiach ešte vždy vydávať právne predpisy. Škótsky parlament môže prijať primárne právne predpisy v oblastiach s prenesenými právomocami (t. j. hlavne podľa zákonov o Škótsku z rokov 1997, 2012 a 2016). Ktoré zahŕňajú: zdravie; vzdelávanie; miestne samosprávy; sociálnu prácu; bývanie; plánovanie; cestovný ruch a hospodársky rozvoj, niektoré aspekty dopravy; spravodlivosť vrátane väčšiny aspektov súkromného a trestného práva; políciu a požiarnu službu; mnohé aspekty životného prostredia; poľnohospodárstvo a rybárstvo; šport a umenie a vykonávanie medzinárodných záväzkov vo zverených oblastiach. Škótske zákony z rokov 2012 a 2016 rozšírili tieto prenesené právomoci na oblasti, ako sú: určitých aspektov zdaňovania; služby na podporu zamestnanosti; aspekty sociálneho zabezpečenia (vrátane dávok pre osoby so zdravotným postihnutím a opatrovateľov); zákon o umelom prerušení tehotenstva; správa spoločnosti Crown Estate; spotrebiteľstvo a konkurencia; energetika (vrátane udeľovania licencií na ťažbu ropy a zemného plynu a systémov energetickej chudoby); rovnosť (vrátane kvót na rodovú rovnosť vo verejnom sektore); ďalšie aspekty dopravy (vrátane policajnej ochrany železníc); a licenčné a hracie automaty. Škótske zákonné nástroje môžu vydávať aj škótski ministri na základe právomocí udelených na základe zákonov parlamentu Spojeného kráľovstva alebo škótskeho parlamentu.

Právomoc vypracovávať medzinárodné zmluvy v mene Spojeného kráľovstva má Koruna, t.j. panovník na základe kráľovskej výsady, konajúci po porade s vládou Spojeného kráľovstva. Parlament Spojeného kráľovstva nemá žiadnu formálnu úlohu pri uzatváraní zmlúv, ak si však zmluva vyžaduje zmenu právnych predpisov alebo pridelenie verejných finančných prostriedkov, bude o tom parlament hlasovať obvyklým spôsobom. Všetky zmluvy s EÚ vyžadujú pre svoju implementáciu v Spojenom kráľovstve právne predpisy, preto podliehajú parlamentnému preskúmaniu.Keď nadobudne platnosť zákon o ústavnej reforme a vládnutí z roku 2010, zmluva sa bude môcť ratifikovať, len ak a) štátny minister najskôr predložil parlamentu kópiu zmluvy, b) zmluva bola uverejnená a c) uplynula lehota 21 zasadacích dní bez toho, aby parlament rozhodol, že sa zmluva nemá ratifikovať.

Hierarchia noriem

V prípade konfliktov medzi rozličnými prameňmi práva, hlavným fórom na ich vyriešenie sú súdy. Súdy môžu riešiť aj spory týkajúce sa výkladu práva. Keďže však v Spojenom kráľovstve neexistuje žiadna „písomná ústava“, nie je možné spochybniť zákon Parlamentu na súde z dôvodu jeho „neústavnosti“. V ústavnej doktríne „parlamentnej suverenity“ sa uvádza, že parlament Spojeného kráľovstva je najvyšším zákonodarným orgánom – v tom zmysle, že môže vypracovať alebo zrušiť akýkoľvek zákon, a že žiadny iný orgán nemôže zrušiť alebo spochybniť platnosť parlamentného zákona.Napriek tomu, že Parlament Spojeného kráľovstva si ponecháva právomoc prijímať právne predpisy týkajúce sa akejkoľvek otázky, bez ohľadu na to, či ide o prenesenú alebo neprenesenú právomoc, vláda Spojeného kráľovstva sa zaviazala postupovať v súlade s dohovorom (Sewel), že parlament Spojeného kráľovstva by za bežných okolností neprijímal právne predpisy týkajúce sa decentralizovaných záležitostí s výnimkou dohody s decentralizovaným zákonodarcom.

Avšak doktrína parlamentnej suverenity je vymedzená členstvom Spojeného kráľovstva v Európskej únii. Na základe zákona o Európskych spoločenstvách z roku 1972 tvorí právo Európskej únie súčasť práva Anglicka a Walesu (a Škótska a Severného Írska). Domáce právne predpisy sa musia vykladať tak, aby boli vždy, keď je to možné, v súlade s právom EÚ.

Zákon z roku 1998 o ľudských právach, ktorým sa začlenil Európsky dohovor o ľudských právach do práva Spojeného kráľovstva, zveruje súdom ďalšiu právomoc, a to spochybňovať zákony Parlamentu. Vnútroštátne právne predpisy je v najvyššej možnej miere potrebné vykladať tak, aby boli zlučiteľné s právami obsiahnutými v dohovore.

Rozhodnutia súdov, a najmä odvolacích súdov, zohrávajú dôležitú úlohu vo vývoji práva. Nielenže poskytujú smerodajné rozhodnutia týkajúce sa výkladu právnych predpisov, ale tiež tvoria základ obyčajového práva, ktoré vyplýva zo súdnych rozhodnutí v predchádzajúcich prípadoch (alebo judikatúry). Pokiaľ ide o to, rozhodnutia ktorého súdu zaväzujú iné súdy, všeobecnou zásadou je, že súd bude viazaný predchádzajúcimi rozhodnutiami vyššieho súdu. Vo vzťahu k veciam práva Európskej únie je Európsky súdny dvor najvyšším orgánom. Najvyšším trestným súdom v Škótsku je Najvyšší trestný súd, kým Lordi práva ( Law Lords) v hornej snemovni pôsobili ako Najvyšší súd pre civilné záležitosti v Škótsku. Nahradil ich však nový Najvyšší súd, ktorý vznikol 1. októbra 2009. Lordi práva sa stali prvými sudcami Najvyššieho súdu a Najvyšší Lord práva sa stal jeho predsedom.

Inštitucionálny rámec

Inštitúcie zodpovedné za prijímanie právnych predpisov a rozhodovací proces

Primárne právne predpisy vytvára parlament Spojeného kráľovstva v Londýne. Pred tým, ako sa návrh právnych predpisov (známy ako návrh zákona) môže stať aktom Parlamentu, musia ho schváliť obidve komory Parlamentu: dolná snemovňa a Snemovňa lordov. Nasledujúce etapy sú spoločné pre obe snemovne:

  • Prvé čítanie (formálne predstavenie návrhu zákona bez diskusie)
  • Druhé čítanie (všeobecná diskusia)
  • Rokovanie vo výbore (podrobné preskúmanie, diskusia a zmeny, V Dolnej snemovni táto fáza vo všeobecnosti prebieha vo výbore pre návrhy zákonov týkajúcich sa vecí verejných),
  • Fáza vypracovania správy (príležitosť pre ďalšie zmeny)
  • Tretie čítanie (posledná šanca na diskusiu; pozmeňujúce a doplňujúce návrhy v Snemovni lordov).

Potom, čo návrh zákona schválili obe snemovne, návrh sa vráti prvej snemovni (tam, kde sa s ním začalo), aby bolo možné zvážiť pozmeňujúce a doplňujúce návrhy druhej snemovne.

Obidve snemovne sa potom musia dohodnúť na konečnom znení. Až do dosiahnutia dohody o každom slove návrhu zákona môže dôjsť k viacerým kolám výmen medzi oboma snemovňami. po tomto kroku sa návrh zákona môže predložiť na účely kráľovského súhlasu.

V škótskom parlamente prebieha podobný proces pozostávajúci z predstavenia návrhu zákona, posúdenia, prerokovania a hlasovania, hoci v parlamente s prenesenou právomocou je iba jedna komora. Proces má tri fázy:

  • Stupeň 1: Príslušný (-né) parlamentný (-é) výbor (-y) prevezme (-ú) návrh zákona a pripraví (-ia) správu o základných zásadách návrhu zákona. Parlament na svojom zasadnutí posúdi správu a prerokuje, či súhlasí so základnými zásadami návrhu zákona. Ak parlament súhlasí, prechádza návrh zákona do 2. fázy,
  • Stupeň 2: Návrh zákona podrobne posúdi výbor alebo príležitostne celoparlamentný výbor. V tejto fáze možno urobiť zmeny, ktoré sú známe ako pozmeňujúce alebo doplňujúce návrhy,
  • Stupeň 3: Návrh zákona znova posúdi parlament na svojom zasadnutí. Možno ho ďalej pozmeňovať a dopĺňať a potom rokuje parlament, ktorý rozhodne, či návrh zákona v konečnom znení možno schváliť.

Potom, čo návrh zákona prešiel v parlamente Spojeného kráľovstva alebo Škótska všetkými parlamentnými fázami, zašle sa panovníkovi na udelenie kráľovského súhlasu a následne sa stáva zákonom. V Škótsku majú právni úradníci (Law Officers) štyri týždne, aby proti zákonu vzniesli námietky, ak si myslia, že nespadá do zákonodarných právomocí škótskeho parlamentu.

Primárne právne predpisy možno vo všeobecnosti zmeniť a doplniť alebo zrušiť len na základe nových primárnych právnych predpisov. existujú však výnimky, na základe ktorých je možné vykonať určité zmeny a zrušenia prostredníctvom zákonného nástroja – ak tieto vykonávajú povinnosti EÚ alebo legislatívny reformný proces, ktorý znižuje alebo eliminuje regulačnú záťaž alebo nedodržiava Európsky dohovor o ľudských právach. Takéto nariadenia si však pred vykonaním vyžadujú schválenie oboch snemovní parlamentu.

Primárne právne predpisy vstupujú do účinnosti v súlade s ustanoveniami o nadobudnutí účinnosti, ktoré sú súčasťou zákona. V zákone môže byť určený konkrétny dátum nadobudnutia účinnosti. Môže ním byť bezprostredne deň kráľovského súhlasu, konkrétne stanovený deň (v zásade najmenej dva mesiace po udelení kráľovského súhlasu) alebo deň, ktorý určí minister alebo ministerstvo vydaním nariadenia o nadobudnutí účinnosti (zákonný nástroj). Jednotlivým ustanoveniam zákona je možné priradiť rôzne dátumy nadobudnutia účinnosti.

Dátum nadobudnutia účinnosti ktorejkoľvek časti sekundárnych právnych predpisov sa vo všeobecnosti stanoví v samotnom nástroji. Výnimočne je možné dátum nadobudnutia účinnosti uverejniť vo forme oznamu v úradných vestníkoch (londýnsky alebo edinburský úradný vestník).

Právne databázy

Existuje niekoľko právnych databáz.

  • Webové sídlo Úradu pre informácie verejného sektora (Office of Public Sector Information – OPSI) obsahuje úplné znenie všetkých primárnych právnych predpisov, ktoré prijal parlament Spojeného kráľovstva, škótsky parlament, zhromaždenie Severného Írska a národné zhromaždenie pre Wales, spolu so všetkými sekundárnymi právnymi predpismi, ktoré sa vzťahujú na Spojené kráľovstvo ako celok alebo na isté časti Spojeného kráľovstva. Prístup k informáciám je bezplatný.
  • Revidované primárne právne predpisy, ktoré sa týkajú všetkých častí Spojeného kráľovstva od roku 1235 až do súčasnosti sa nachádzajú v databáze právnej úpravy Spojeného kráľovstva. Prístup do tejto databázy je bezplatný.

Aj keď sú všetky škótske právne predpisy dostupné na webových stránkach OPSI, všetky škótske primárne a sekundárne predpisy prijaté a vydané od prenesenia právomoci v roku 1999 sú k dispozícii aj na webovom sídle Kráľovského tlačového úradu pre Škótsko. Prístup k týmto právnym predpisom je bezplatný.

Oficiálnym webovým sídlom právnych predpisov Spojeného kráľovstva je webové sídloLegislation.gov.uk, ktoré zahŕňa webové stránky OPSI, ako aj databázy právnej úpravy, a ktoré nahrádza webové stránky Kráľovského tlačového úradu pre Škótsko

Súvisiace odkazy

Office of Public Sector Information (OPSI), Database Law Databasehttp://www.legislation.gov.uk, legislation.gov.uk, Kancelária kráľovnej Printer pre Škótsko

Posledná aktualizácia: 23/10/2019

Toto je strojový preklad obsahu. Vlastník tejto webovej lokality nenesie žiadnu zodpovednosť ani inak neručí za kvalitu strojového prekladu.