Fil-qasam tal-ġustizzja ċivili, il-proċeduri u l-proċedimenti pendenti mibdija fi tmiem il-perjodu ta’ tranżizzjoni se jkomplu skont il-liġi tal-UE. Il-Portal tal-e-Ġustizzja, abbażi tal-ftehim reċiproku mar-Renju Unit, se jżomm l-informazzjoni rilevanti marbuta mar-Renju Unit sa tmiem l-2024.

Национално законодателство

Skozja

Настоящата страница ви предоставя информация за базите с юридически и правни данни в Обединеното кралство, по-специално във връзка с юрисдикцията на Шотландия.

Il-kontenut ipprovdut minn
Skozja

Източници на правото

Основните източници на правото в юрисдикцията на Шотландия в Обединеното кралство са:

  • Първично законодателство под формата на законодателни актове на парламента на Обединеното кралство ( Acts of the United Kingdom Parliament) и законодателни актове на парламента на Шотландия (Acts of the Scottish Parliament).
  • А — Право на Съюза
  • Вторично законодателство (или подзаконови актове) под формата на нормативни актове инормативни актове на Шотландия. Някои други подзаконови актове могат да са изготвени като административни заповеди.
  • Общо право, развивано чрез съдебни решения.

Видове правни инструменти — описание

Първичното законодателство, или законодателните актове на парламента, се изготвят от Парламента на Обединеното кралство (UK Parliament) в Лондон и могат да се отнасят за цялата територия или за която и да е част на Обединеното кралство. Парламентът на Обединеното кралство също така е одобрил прехвърлянето на законодателни правомощия на делегираните парламенти и събрания, съгласно които те могат да изготвят първично законодателство, обхващащо ограничен брой теми, което ще се прилага в рамките на техните собствени юрисдикции. Друго законодателство може да бъде направено от суверена по силата на прерогатива под различни форми, като например постановления в Съвета, прокламации, кралски варантите, кралски указания, разпоредби и патенти на букви.

Вторичното законодателство се изготвя съгласно правомощия, предоставени от или съгласно статута на Нейно величество в Съвета или този на министри, ведомства (министерства), министрите на Шотландия или друг орган или лице. То също така се нарича делегирано или вторично законодателство, а статутът, предоставящ това правомощие се нарича овластяващ, упълномощаващ или „основен“ акт. Вторичното законодателство може да се нарича по различен начин (например кралски укази в Съвета, норми или правилници), като те всички се наричат обобщено „нормативни актове „или „нормативни актове на Шотландия“.

Т. нар „Шотландски акт“ ( Scotland Act) от 1998 г. създаде и делегира правомощие на парламента на Шотландия в Единбург. То възстанови на Шотландия (след провеждането на референдум), през 1707 г. в рамките на Съюза с Англия и Уелс се е стигнало до закриването на самия Парламент. Тъй като обаче Шотландия продължава да бъде част от Обединеното кралство, парламентът на Обединеното кралство все още е в състояние да законодателства в определени области. Първично законодателство може да бъде изготвено от шотландския парламент в децентрализираните тематични области (т.е. основно по законите на Шотландия от 1997 г., 2012 г. и 2016 г.). Те включват: здравеопазване; образование; местна власт; социална работа; жилищно настаняване; планиране; туризма и икономическото развитие; някои аспекти на транспорта; правосъдие, включително повечето аспекти на частното и наказателното право; полицията и противопожарните служби; много аспекти на околната среда; селско стопанство и рибарство; спортът и изкуствата и изпълнението на международните задължения в децентрализираните области. Законите на Шотландия от 2012 г. и 2016 г. разшириха тези правомощия в области като: някои аспекти на данъчното облагане; услуги в подкрепа на заетостта; аспекти на социалната сигурност (включително обезщетения за хора с увреждания и лица, полагащи грижи); закон за абортите; управление на имуществото на Короната; информираността на потребителите и конкуренцията; енергия (включително лицензиране на петролни и газови схеми за нефт и газ на сушата); равенство (включително квоти за равенство между половете в управителните съвети на публичния сектор); други аспекти на транспорта (включително контрола върху железниците); и машини за издаване на разрешителни и игри. Нормативни актове на Шотландия също така могат да бъдат изготвяни от министрите на Шотландия съгласно правомощията, делегирани им от законодателни актове на парламента на Обединеното кралство или тези на парламента на Шотландия.

Правото да се сключват международни договори от името на Обединеното кралство принадлежи на Короната (Crown), т.е. суверена съгласно изключителните кралски права, който действа по съвет на правителството на Обединеното кралство. Парламентът на Обединеното кралство няма официална роля в сключването на договори, но когато определен договор изисква промяна в законодателството на Обединеното кралство или отпускане на държавни парични средства, парламентът гласува по този въпрос по обичайния начин. Всички договори на Европейския съюз изискват законодателство, за да могат да се прилагат в Обединеното кралство и следователно подлежат на парламентарен контрол.Когато влезе в сила Договорът за реформа на конституционната реформа и управлението от 2010 г., даден договор не може да бъде ратифициран, освен ако (а) министърът на държавната власт на първа инстанция представи копие от договора, б) договорът е публикуван и в) срокът от 21 дни е изтекъл, без която и Парламентът да е решила, че договорът не следва да бъде ратифициран.

Йерархия на правните норми

Когато има противоречия между различните източници на правото, основното място за разрешаването им са съдилищата. Спорове относно тълкуването на законодателството, също могат да бъдат решавани от съдилищата. Тъй като обаче в Обединеното кралство няма „писана конституция „, не е възможно да се оспори законодателен акт на парламента в съда въз основа на твърдение, че е „неконституционен“. Конституционната доктрина за „парламентарен суверенитет“ гласи, че Парламентът на Обединеното кралство е върховният законодателен орган, в смисъл, че той може да създаде и отхвърли всеки закон и че никой орган не може да отхвърли или оспори валидността на законодателен акт на Парламента.Въпреки че Парламентът на Обединеното кралство запазва правомощието си да приема законодателни актове по всички въпроси, независимо дали са делегирани или не, правителството на Обединеното кралство обаче се е ангажирало да действа в съответствие с Конвенцията (Swel), според която Парламентът на Обединеното кралство по принцип не приема законодателство по отношение на децентрализираните въпроси, освен със съгласието на децентрализираната власт.

Доктрината за парламентарен суверенитет обаче е ограничена от членството на Обединеното кралство в Европейския съюз. По силата на Закона за Европейските общности от 1972 г. правото на Европейския съюз представлява част от правото на Англия и Уелс (и Шотландия и Северна Ирландия). Вътрешното законодателство трябва да се тълкува така, че да е в съответствие с правото на Европейския съюз, когато това е възможно.

Законът за правата на човека от 1998 г., който включва Европейската конвенция за правата на човека в правото на Обединеното кралство, предоставя на съдилищата още едно правомощие, по силата на което да оспорват законодателни актове на парламента. Доколкото е възможно, вътрешното законодателство трябва да се тълкува в съответствие с правата, заложени в Конвенцията.

Решенията на съдилищата и по-специално на апелативните съдилища играят важна роля в развитието на закона. Те не само представят авторитетни решения относно тълкуването на законодателството, но също така определят основата на общото право, което произтича от съдебни решения по предишни казуси (или съдебна практика). Общо, що се отнася до това кои съдебни решения за кои съдилища са обвързващи, общия принцип е, че даден съд е обвързан с по-ранните решения, издадени от по-висшестоящ съд. По отношение на правото на Европейския съюз, Съдът на Европейския съюз е най-висшият орган. Върховният съд по правораздаване (High Court of Justiciary) е върховния наказателен съд в Шотландия, докато лордовете-съдии ( Law Lords) в Камарата на лордовете са действали като Върховен съд по граждански дела в Шотландия (Supreme Court for Civil matters). Те обаче бяха заменени от Върховния съд, който започна да действа на 1 октомври 2009 г. Камарата на лордовете е първата част от статута на Върховния съд, а старшият лорд-съдия става председател.

Институционална рамка

Институции, компетентни за приемането на правни норми и процеса на вземане на решения

Първичното законодателство се изготвя от Парламента на Обединеното кралство в Лондон. Преди дадено законодателно предложение (наричано законопроект) да стане законодателен акт на парламента, то трябва да бъде одобрено и от двете камари на парламента (Houses of Parliament): Камарата на общините (House of Commons) и Камарата на лордовете (House of Lords). В двете камари протичат следните етапи:

  • Първо четене (официално представяне на законопроекта без разискване)
  • Второ четене (общо разискване)
  • Етап на разглеждане в комисия (подробно разглеждане, обсъждане и изменения. В Камарата на общините този етап обикновено се провежда в комитет за законопроекти.)
  • Отчетен етап (възможност за допълнителни изменения)
  • Трето четене (последна възможност за обсъждане; възможни са изменения в Камарата на лордовете)

След като даден законопроект бъде приет и от двете камари, той се връща в първата камара (откъдето е започнало обсъждането), за да бъдат взети под внимание измененията на втората камара.

По окончателния текст трябва да има съгласие и от двете камари. Между двете камари може да има няколко цикъла на движение, докато се постигне съгласие по всяка дума в законопроекта. след като бъде постигнато такова, законопроектът може да бъде предложен за кралско одобрение (Royal Assent).

В парламента на Шотландия протича подобен процес на представяне, разглеждане, обсъждане и гласуване на законопроекта, въпреки че в делегирания парламент съществува само една-единствена камара. Има три етапа:

  • Етап 1: Съответната парламентарна (и) комисия (и) събира сведения относно законопроекта и представя доклад за общите принципи на законопроекта. След това докладът се разглежда на заседание на парламента и се провеждат дебати дали да бъдат одобрени основните принципи на законопроекта. Ако парламентът постигне съгласие, законопроектът преминава към етап 2.
  • Етап 2: Законопроектът се разглежда подробно от комисия или в някои случаи от общо събрание на парламента. Промени, известни като изменения в законопроекта, могат да бъдат направени на този етап.
  • Етап 3: Законопроектът отново се обсъжда на заседание на парламента. Могат да бъдат направени допълнителни изменения, след което в парламента се провеждат дебати и се решава дали да бъде приет окончателния вариант на законопроекта.

Когато даден законопроект е преминал през всички парламентарни етапи в парламента на Обединеното кралство или парламента на Шотландия, той се изпраща на суверена за кралско одобрение, след което става законодателен акт. В Шотландия има четириседмичен период в който той може да бъде оспорен от юридическите съветници, ако те считат, че попада извън законодателните правомощия на парламента на Шотландия.

Като цяло първичното законодателство може да бъде изменяно или отменяно само от новото първично законодателство. съществуват обаче изключения, съгласно които някои изменения и отменени актове могат да бъдат направени чрез нормативен акт — когато те изпълняват задължения на ЕС, или чрез законодателна реформа, която намалява или елиминира регулаторната тежест или неспазване на Европейската конвенция за правата на човека. Такива разпоредби обаче трябва да бъдат одобрени с потвърдително решение и от двете камари на парламента, преди да бъдат направени.

Първичното законодателство влиза в сила съгласно разпоредбите за влизане в сила, които са посочени в закона. В него може да се посочи конкретна дата на влизане в сила. Това може да в момента на получаване на кралско одобрение, на конкретна дата (обикновено поне два месеца след кралско одобрение) или датата да бъде определена от министър или ведомство чрез разпореждане за влизане в сила (нормативен акт). За различните разпоредби на даден закон може да бъдат определени различни дати.

Датата на влизане в сила на всеки вторичен законодателен документ обикновено се посочва в самия него. По изключение, датата на влизане в сила може да бъде публикувана в съобщение в официалните вестници (London Gazette или Edinburgh Gazette).

Правни бази данни

Съществуват няколко бази данни с правна информация.

  • Уебсайтът на Държавната информационна служба (Office of Public Sector Information, OPSI) предоставя пълните текстове на цялото първично законодателство, както е прието от парламента на Обединеното кралство, парламента на Шотландия, Събранието на Северна Ирландия (Northern Ireland Assembly) и Националното събрание на Уелс (National Assembly for Wales), заедно с цялото вторично законодателство, което е в сила за Обединеното кралство като цяло или за части от Обединеното кралство. Достъпът до информацията е безплатен.
  • Преразгледаното първично законодателство, което обхваща всички части на Обединеното кралство от 1235 г. до днес, може да бъде намерено в Базата данни със законодателно право на Обединеното кралство (UK Statute Law Database). Достъпът до базата данни е безплатен.

Въпреки че цялото законодателство на Шотландия е достъпно на уебсайта на OPSI, цялото първично и вторично законодателство на Шотландия, което е прието и изготвено след делегирането през 1999 г., също и на интернет страницата на Канцеларията на кралската печатница за Шотландия ( Office of the Queen’s Printer for Scotland). Достъпът до информацията е безплатен.

Legislation.gov.uk, в която са включени уебсайтовете на OPSI и на базите данни със закони, а също така заменя законодателството, публикувано на уебсайта на Queen’s Printer for Scotland, е официалното начало на цялото законодателство на Обединеното кралство.

Други връзки

Office of Public Sector Information (OPSI), Database legislation.g./uk, Office of the Queen’s Printer for Scotland

Последна актуализация: 23/10/2019

Това е машинен превод на съдържанието. Собственикът на настоящата страница не носи никаква отговорност за качеството на този машинно преведен текст.