Liikmesriigi õigus

Σουηδία

Sellel lehel antakse teavet Rootsi õigussüsteemi kohta.

Περιεχόμενο που παρέχεται από
Σουηδία

Õigusallikad

Rootsis on neli peamist õigusallikat: õigusaktid, ettevalmistavad seadusandlikud materjalid, kohtupraktika ja teaduskirjandus.

Kõige olulisemad õiguse allikad on põhikiri. Need avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas. Põhikiri on jagatud õigusaktideks, määrusteks ja määrusteks. Õigusaktide kohta teeb otsuse parlament, määruste kohta teeb otsuse valitsus ja määrused annavad välja ametiasutused.

Rootsi parlament on ainus avalik-õiguslik asutus, kellel on õigus võtta vastu uusi seadusi või muuta kehtivaid seadusi. Vastuvõetud õigusakte võib kehtetuks tunnistada või muuta üksnes Riksdagi uue otsusega.

Kohtute otsused ja kohtupraktika mängivad õiguse kohaldamisel olulist rolli. See kehtib eelkõige kõrgeimate kohtute, ülemkohtu ja kõrgeima halduskohtu otsuste kohta.

Õigusaktide eelnõudega seotud ettevalmistavat tööd, st õigusloomeprotsessi käigus koostatud tekste, kasutatakse ka õigusaktide kohaldamisel.

Otsustusprotsess

Tavaliselt teeb uue seaduse või õigusakti muudatuse ettepaneku valitsus. Enne seaduseelnõu esitamist Riksdagile peab valitsus tavaliselt põhjalikult uurima erinevaid võimalusi. Sellele ülesandele on määratud eriuurimiskomisjon.

Enne kui Riksdag otsustab, kas seaduseelnõu vastu võtta, peavad Riksdagi liikmed ettepaneku parlamendikomisjonis läbi vaatama. On olemas viisteist komiteed, millest igaühel on oma vastutusala, näiteks transport või haridus.

Seejärel esitab komisjon Riksdagile aruande, mis sisaldab soovitusi otsuse kohta, et Riksdag peaks võtma vastu valitsuse ja Riksdagi liikmete ettepanekud. Seejärel arutavad eelnõud kõik Riksdagi liikmed, et teha lõplik otsus.

Valitsuse ülesanne on rakendada Riksdagi otsuseid ja tagada nende täitmine Riksdagi kavandatud viisil. Valitsusasutused, sealhulgas kõik ministeeriumid ja umbes 300 riigiasutust abistavad valitsust selle ülesande täitmisel.

Kõik seadused ja määrused on avaldatud Rootsi põhimääruses, mis on kättesaadav nii paberkandjal kui ka Internetis.

Õigusandmebaasid

Õigusteavet avaliku halduse kohta leiate Lagrummetist. Selle portaali kaudu on kättesaadavad lingid valitsuse, Riksdageni, kõrgemate kohtute ja valitsusasutuste õigusteabele.

Kõik seadused ja määrused avaldatakse Rootsi põhikirja veebisaidil.

Juurdepääs portaalidele on tasuta.

Viimati uuendatud: 23/11/2020

See on sisu masintõlge. Lehekülje omanik ei vastuta masintõlgitud teksti kvaliteedi eest.