Vahendus ELi liikmesriikides

Nyderlandai

Lepitus, mida saadab sõltumatu vahendaja, toob konfliktile palju kasu. Paljudel juhtudel on vahendamine vajalik lühikeseks ajaks. See võib vältida pikaajalisi ja kulukaid liikumisvõimalusi. Ning lepitus aitab säilitada pooltevahelisi suhteid, Pooled otsivad ühiselt lahendust.

Turinį pateikė
Nyderlandai

Kellega ühendust võtta?

Madalmaades on mitu vahendajate registrit. Mediatorsfederatie Nederland (MfN) on traditsiooniliselt olnud organisatsioon, mis pakub registrit (endine riiklike metroloogiainstituutide register). Lisaks MfNile on teisi organisatsioone, kes peavad vahendajate registrit. Selle näiteks on vaidluste kohtuvälise lahendamise rahvusvaheline register.

Registrit peab ka õigusabiamet. Registreerumine on kohustuslik vahendajatele, kes tegelevad juhtumitega õigusabi seaduse alusel (sealhulgas täiendav vahendusmenetlus).

Millistes valdkondades on vahendus lubatud ja/või kõige tavalisem?

Vahendamine on alati lubatud ja kõige rohkem leiab see kasutust tsiviil- ja avaliku õiguse valdkonnas. Lisaks on lepitusmenetlus kriminaalmenetluses võimalik, kui on täidetud mitu tingimust.

Kas tuleb järgida erieeskirju?

Vahenduse kasutamine on täiesti vabatahtlik. Võib koostada vahenduskokkuleppe. Selline kokkulepe hõlmab näiteks konfidentsiaalsust ja kulusid käsitlevaid kokkuleppeid.

Kvaliteediregistrisse kantud vahendajad peavad järgima asjaomases registris sätestatud (kehtivaid) eeskirju. Paljudel juhtudel on ette nähtud kaebuste esitamise mehhanism.

Teave ja koolitus

Kvaliteediregistrisse kandmiseks peavad vahendajad vastama eelnevalt kindlaks määratud nõuetele. Need nõuded võivad hõlmata tunnustatud põhikoolitust vahenduse valdkonnas, teooriaeksami sooritamist, hindamiskeskust ja käitumisjuhendit (VOG).

Lisaks võib pärast registreerimist kehtestada registreerimise järel täiendavaid nõudeid, näiteks vahendusjuhtumite minimaalne arv aastas, koolitus või kursused, osalemine vastastikuses hindamises või osalemine, kui sõltumatu ja erapooletu vastastikune ekspert hindab, kas vahendusteenused vastavad kutsetöötajalt oodatavale keskmisele tasemele.

Kui suured on lepituse kulud?

Vahendaja tunnitasu varieerub. Lisaks töökogemusele on olulised ka vahendaja ametialane taust ja töövaldkond. Seetõttu on mõistlik vahendajalt enne küsida, kui suur on tunnitasu ja millised lisakulud võivad tekkida. Vahendaja peab oma tegevusega seotud kulusid alati täpsustama. Lisaks sellele sõltuvad vahendusmenetluse kulud selle kestusest ja sellest, kui mitu korda vahendajaga nõu peetakse. Keskmiselt on vahendaja tunnitasu 150 eurot (ilma käibemaksuta). Kui kohus viitab vahendajale, võib maksev pool taotleda 150 EUR suurust starditoetust vahendusmenetluse esimese 2,5 tunni eest.

Kui Te ei suuda tasuda vahendaja tasu, võite teatavatel tingimustel saada toetust õigusnõustamisega seotud kulude katteks. Kui teil on õigus saada subsideeritud õigusabi, peate maksma ainult omapanuse. Omapanuse suurus sõltub teie sissetulekust ja jõukusest.

Lisateavet vahenduse kulude kohta leiate siit.

Kas vahenduse teel saavutatud kokkulepet saab täitmisele pöörata?

Poolte vahel sõlmitud kokkuleppe võib nende taotlusel kanda notariaalakti, mis võimaldab selle täitmisele pöörata Madalmaades tsiviilkohtumenetluse seadustiku artikli 430 lõike 1 alusel.

Seotud lingid

Madalmaade lepitajate liit

Õigusabiameti register

Vaidluste kohtuvälise lahendamise register

Viimati uuendatud: 22/02/2024

See on sisu masintõlge. Lehekülje omanik ei vastuta masintõlgitud teksti kvaliteedi eest.