Mediácia v krajinách EÚ

Ţările de Jos

Mediácia sprevádzaná nezávislým mediátorom prináša konfliktu mnoho výhod. V mnohých prípadoch je mediácia potrebná na krátke obdobie. To môže zabrániť dlhotrvajúcim a nákladným cestám. A prispieva k udržaniu vzťahov medzi účastníkmi konania. Zmluvné strany budú spoločne hľadať riešenie.

Conținut furnizat de
Ţările de Jos

Koho kontaktovať?

V Holandsku existuje viacero registrov mediátorov. Mediatorsfederatie Nederland (MfN) je tradične organizáciou, ktorá zabezpečuje register (bývalý register NMI). Okrem MfN existujú aj ďalšie organizácie, ktoré vedú register mediátorov. Príkladom je medzinárodný register ADR.

Register vedie aj Rada pre právnu pomoc. Registrácia je povinná pre mediátorov, ktorí vykonávajú prípady na základe zákona o právnej pomoci (vrátane dodatočnej mediácie).

V ktorých oblastiach je využitie mediácie prípustné a/alebo najbežnejšie?

Mediácia sa využíva v mnohých oblastiach, pričom najčastejšie sa využíva v oblasti občianskeho a verejného práva. Okrem toho je mediácia v trestnom konaní možná, ak sú splnené viaceré podmienky.

Existujú osobitné pravidlá, ktoré treba dodržiavať?

Využitie mediácie je úplne dobrovoľné. Môže sa vypracovať dohoda o mediácii. Takáto dohoda zahŕňa napríklad dohody o dôvernosti a nákladoch.

Mediátori zapísaní v registri kvality musia dodržiavať (platné) pravidlá stanovené príslušným registrom. V mnohých prípadoch je ustanovený mechanizmus podávania sťažností.

Informácie a odborná príprava

Aby mediátori mohli byť zaradení do registra kvality, musia spĺňať vopred stanovené požiadavky. Tieto požiadavky môžu zahŕňať uznávanú základnú odbornú prípravu v oblasti mediácie, úspešné absolvovanie skúšky teoretických vedomostí, hodnotiace centrum a poskytnutie vyhlásenia o správaní (VOG).

Okrem toho sa po registrácii môžu uložiť dodatočné požiadavky, ako napríklad minimálny počet prípadov mediácie za rok, odborná príprava alebo kurzy, účasť na intervízii alebo účasť na partnerskom preskúmaní, ak nezávislý a nestranný partner vyhodnotí, či mediačné služby spĺňajú priemernú úroveň, ktorú možno očakávať od odborníka.

Aké sú náklady na mediáciu?

Rôzni mediátori si môžu účtovať rôzne hodinové sadzby. Sadzby môžu byť ovplyvnené faktormi ako skúsenosti mediátora, odborné zázemie či odborné zameranie. Pred začatím mediačného konania je teda rozumné opýtať sa mediátora, akú hodinovú sadzbu si účtuje a aké ďalšie náklady môžu vzniknúť. Mediátor vždy musí očakávané náklady presne uviesť. Výška nákladov na mediáciu závisí aj od trvania mediačného konania a počtu konzultácií s mediátorom. Mediátor si priemerne účtuje 150 EUR za hodinu (bez DPH). Ak sa súd obráti na mediátora, vyplácajúca strana si môže uplatniť nárok na počiatočný príspevok vo výške 150 EUR za prvých 2,5 hodiny mediácie.

V prípade, že si nemôžete dovoliť uhradiť náklady na mediátora, pri splnení určitých kritérií môžete mať nárok na právnu pomoc. Ak máte nárok na dotovanú právnu pomoc, zaplatíte len „vlastný príspevok“. Výška vlastného príspevku závisí od vášho príjmu a majetku.

Kliknite sem pre viac informácií o nákladoch na mediáciu.

Je dohoda, ktorá je výsledkom mediácie, vymáhateľná?

Dohoda o urovnaní uzavretá medzi účastníkmi konania môže byť na ich žiadosť zaznamenaná v notárskej zápisnici, ktorá umožňuje jej výkon v Holandsku na základe článku 430 ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku.

Súvisiace prepojenia

Holandská federácia mediátorov

Register Rady pre právnu pomoc

Register ARS

Posledná aktualizácia: 22/02/2024

Toto je strojový preklad obsahu. Vlastník tejto webovej lokality nenesie žiadnu zodpovednosť ani inak neručí za kvalitu strojového prekladu.