Uždaryti

JAU VEIKIA PORTALO BETA VERSIJA!

Apsilankykite beta versijos Europos e. teisingumo portale ir išsakykite, ką apie jį manote!

 
 

Naršymo kelias

menu starting dummy link

Page navigation

menu ending dummy link

Teismų praktika


Sąvoka „teismų praktika“ nusako taisykles ir principus, suformuotus teismo sprendimuose ir išvadose. Teismai, nagrinėdami bylas, pateikia įstatymų išaiškinimus, kuriais plėtojama teismų praktika. Teismų praktika skelbiama įvairiai (teismo sprendimų rinkiniuose ir leidiniuose, teismų interneto svetainėse, teisinėse duomenų bazėse).


Teismų praktika

Teismo sprendimuose ir išvadose pateikiami įstatymų išaiškinimai. Vėliau šiais išaiškinimais gali remtis kiti teismai arba institucijos kaip „precedentais“ ir (arba) teismų praktika. Teismų praktikos įtaka gali būti itin svarbi tokiose srityse, kurių neapima arba kurias tik iš dalies apima vadinamoji statutinė teisė, t. y. rašytinė teisė, kurią priima įstatymų leidžiamoji valdžia (pavyzdžiui, parlamentas). Vadinasi, tam tikromis aplinkybėmis teisė gali kilti ir iš teismų.

Kai kuriose šalyse teismų praktika – pagrindinis teisės šaltinis, o aukštesniųjų apeliacinių teismų sprendimai laikomi norminiais, t. y. nustato taisykles, kuriomis reikėtų, o tam tikrais atvejais – privalu vadovautis sprendžiant panašius teisinius ginčus (tokie sprendimai vadinami „privalomuoju precedentu“, ypač šalyse, kurių teisės sistema paremta bendrąja teise, pvz., Jungtinėje Karalystėje). Daugelyje kitų šalių (ypač besivadovaujančių iš romėnų teisės kilusia civilinės teisės tradicija) teismai nėra griežtai suvaržyti teismų praktikos taisyklių ir principų.

Didelė dalis

pasiekiama per nemažą skaičių duomenų bazių. Nepretenduojantis tapti baigtiniu e. teisingumo portalas – pagrindinė vieta, iš kurios galėsite pakliūti į tokias duomenų bazes. Dauguma jų nemokamos, tačiau už kai kurias reikia mokėti.


Šį puslapį tvarko Europos Komisija. Šiame tinklalapyje pateikta informacija nebūtinai atitinka Europos Komisijos oficialią poziciją. Europos Komisija neprisiima atsakomybės ar įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą informaciją arba duomenis. Informacija apie ES tinklalapių autorių teises pateikiama teisiniame pranešime.
Komisija šiuo metu atnaujina šios svetainės turinio elementus, susijusius su Jungtinės Karalystės išstojimu iš Europos Sąjungos. Jeigu svetainės turinys dar neatspindi Jungtinės Karalystės išstojimo fakto, toks neatitikimas yra netyčinis ir bus ištaisytas.

Paskutinis naujinimas: 07/10/2020