Koszty postępowania - Portugalia
La pagina è stata tradotta automaticamente. Non è possibile garantirne la qualità.
La qualità della traduzione è stata giudicata: inaffidabile
La traduzione vi risulta utile?
Na tej stronie przedstawiono informacje na temat kosztów sądowych w Portugalii.
Bardziej szczegółowa analiza kosztów prawnych znajduje się w następujących analizach przypadków:
Prawo rodzinne - prawo do opieki nad dzieckiem
Prawo handlowe - odpowiedzialność
Przepisy regulujące opłaty pobierane przez przedstawicieli zawodów prawniczych
1. Radcy prawni
W Portugalii opłaty adwokackie, jako komorników, reguluje zarządzenie nr 282/2013 z dnia 29 sierpnia z późniejszymi zmianami (art. 43-51).
2. Doradcy prawni
W Portugalii opłaty dla doradców prawnych (consultores jurídicos) nie są regulowane.
3. Prawnicy
W Portugalii honoraria prawników (advogados) nie są regulowane.
4. Komornicy
Koszty udziału komorników w postępowaniu egzekucyjnym reguluje art. 9e i tabela II rozporządzenia w sprawie kosztów postępowania, zatwierdzonego dekretem z mocą ustawy nr 34/2008 z dnia 26 lutego z późniejszymi zmianami oraz ministerialne rozporządzenie wykonawcze nr 282/2013 z dnia 29 sierpnia 2013 r., ze zmianami (art. 43-51 mające zastosowanie na mocy art. 59 ust. 1).
5. Prawnicy udzielający pomocy prawnej
Honoraria adwokackie za usługi świadczone przez nich w dziedzinie ochrony prawnej reguluje ministerialne rozporządzenie wykonawcze nr 1386/2004 z dnia 10 listopada 2009 r. oraz ministerialne rozporządzenie wykonawcze nr 161/2020 z dnia 30 czerwca 2009 r., z późniejszymi zmianami.
Koszty stałe
Koszty stałe w postępowaniu cywilnym
Koszty stałe stron w postępowaniu cywilnym
Koszty stałe ponoszone przez strony postępowania cywilnego zostały określone w art. 5-7 oraz w tabelach I i II załączonych do regulaminu postępowania zatwierdzonego dekretem z mocą ustawy nr 34/2008 z dnia 26 lutego, ze zmianami.
Etap postępowania cywilnego, w którym należy uiścić koszty stałe stron postępowania
Co do zasady opłaty sądowe uiszcza się na początku postępowania i w dniu wyznaczonym na rozprawę sądową. Co do zasady termin płatności na rzecz biegłych i komorników następuje przed ich udziałem w postępowaniu.
Koszty stałe w postępowaniu karnym
Koszty stałe stron w postępowaniu karnym
Koszty stałe ponoszone przez strony postępowania karnego zostały określone w art. 8e tabeli III załączonej do rozporządzenia w sprawie kosztów postępowania zatwierdzonego dekretem z mocą ustawy nr 34/2008 z dnia 26 lutego 2006 r. ze zmianami.
Etap postępowania karnego, w którym należy uiścić koszty stałe stron postępowania
Etap postępowania karnego, na którym należy uiścić koszty stałe, zależy od sytuacji interwenienta w postępowaniu oraz od czynu, jaki należy podjąć. Jedynym przypadkiem uiszczenia opłaty sądowej w momencie dokonywania czynności prawnej jest ustanowienie asystenta i wszczęcie dochodzenia przez asystenta. WE wszystkich innych przypadkach, tj. we wszystkich sprawach dotyczących oskarżonego oraz w innych sprawach z udziałem asystenta, opłata sądowa jest uiszczana na końcu postępowania, w którym się znajduje (postępowanie przygotowawcze, proces lub środek zaskarżenia), w zależności od orzeczenia sędziego.
Koszty stałe w postępowaniu konstytucyjnym
Koszty stałe stron w postępowaniu konstytucyjnym
Koszty stałe ponoszone przez strony postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym reguluje art. 6-9 dekretu z mocą ustawy nr 303/98 z dnia 7 października z późniejszymi zmianami oraz art. 84 ustawy nr 28/82 z dnia 15 listopada z późniejszymi zmianami).
Etap procesu konstytucyjności, na którym należy uiścić koszty stałe
Koszty stałe należy uiścić dopiero po zakończeniu postępowania.
Informacje wstępne, których powinni udzielić zastępcy prawni
Prawa i obowiązki stron
Przedstawiciele prawni są zobowiązani z etycznego i prawnego punktu widzenia do udzielania wszelkich informacji na temat praw i obowiązków stron w zakresie, w jakim posiadają wystarczającą wiedzę na temat szans powodzenia i związanych z tym kosztów.
Źródła kosztów
Gdzie mogę znaleźć informacje na temat źródeł kosztów w Portugalii?
Więcej informacji na temat systemu kosztów w Portugalii można znaleźć na stronie https://justica.gov.pt/Servicos/Custas-processuais.
W jakich językach mogę uzyskać informacje na temat źródeł kosztów w Portugalii?
Informacje na temat źródeł kosztów w Portugalii są dostępne wyłącznie w języku portugalskim.
Gdzie mogę uzyskać informacje na temat mediacji?
Informacje na temat mediacji, w szczególności na temat publicznych systemów mediacji w sprawach cywilnych, rodzinnych, pracowniczych i karnych, można znaleźć na stronie https://dgpj.justica.gov.pt/English/Alternative-Dispute-Resolution.
Gdzie mogę znaleźć informacje na temat średniego czasu trwania różnych procedur?
Informacje na temat średniego czasu trwania postępowania sądowego można znaleźć na stronie https://estatisticas.justica.gov.pt/sites/siej/en-us/pages/default.aspx.
Gdzie mogę uzyskać informacje na temat średniego kosztu danej procedury?
Informacje te nie są dostępne i można je uzyskać jedynie za pomocą różnych taryf lub tabel opłat.
Na stronie internetowej https://justica.gov.pt/Servicos/Simulador-Taxas-de-Justica znajduje się jednak symulator opłat sądowych, które będziesz musiał uiścić przy wszczynaniu postępowania sądowego, co daje obraz kosztów, które mają zostać poniesione.
Podatek od wartości dodanej: w jaki sposób informacje te są udzielane?
Koszty sądowe nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Opłaty należne profesjonalistom podlegają podatkowi VAT, ale informacje o kosztach, które są przewidziane w ustawie, nie obejmują podatku VAT.
Jakie są stosowane stawki?
Nie są dostępne żadne informacje na temat stosowanych stawek VAT.
Pomoc prawna
Próg dochodowy mający zastosowanie do pozwanych w postępowaniu cywilnym
Wzór obliczania progu dochodów dla pomocy prawnej w postępowaniu cywilnym jest dostępny w załączniku do ustawy nr 34/2004 z dnia 29 lipca 2006 r. ze zmianami.
Próg dochodowy mający zastosowanie do oskarżonych w postępowaniu karnym
Wzór obliczania progu dochodów dla pomocy prawnej w postępowaniu karnym znajduje się w załączniku do ustawy nr 34/2004 z dnia 29 lipca 2006 r. ze zmianami.
Próg dochodów mający zastosowanie do ofiar w postępowaniu karnym
W postępowaniu karnym nie przewidziano progu dochodu przysługującego ofiarom w ramach pomocy prawnej.
Pozostałe warunki przyznawania pomocy prawnej ofiarom przestępstw
Przyznanie pomocy prawnej pokrzywdzonym podlega innym warunkom. W przypadku uznania statusu ofiary przestępstwa przemocy domowej, o którym mowa w art. 152 kodeksu karnego, zgodnie z ustawą nr 112/2009 z dnia 16 września 2009 r., domniemywa się, że ofiara nie jest finansowo wystarczająca, jeżeli nie przedstawi dowodu przeciwnego.
Inne warunki związane z przyznaniem oskarżonym pomocy prawnej
Istnieją inne przesłanki przyznania oskarżonemu pomocy prawnej, które odnoszą się do ich sytuacji ekonomicznej i są obliczane na podstawie wzoru opracowanego zgodnie z art. 39 ustawy nr 34/2004 z dnia 29 lipca 2006 r. ze zmianami.
Nieodpłatne postępowania sądowe
Postępowanie sądowe może być bezpłatne dla każdej ze stron lub obu stron na podstawie zwolnienia z kosztów sądowych lub przyznania pomocy prawnej.
Artykuł 4 rozporządzenia w sprawie kosztów proceduralnych przewiduje szereg sytuacji, w których istnieje zwolnienie z kosztów. Zwolnienia dzielą się na dwie kategorie:
- Subiektywne lub osobiste zwolnienia, o których mowa w art. 4e ust. 1, opierają się na szczególnym statusie stron lub stron postępowania; oraz
- Obiektywne lub proceduralne wyłączenia, o których mowa w art. 4 ust. 2, które dotyczą rodzaju postępowania.
Niektóre zwolnienia są jednak uzależnione od treści orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie, jak przewidziano w art. 4e ust. 3, 4, 5, 6 i 7, w związku z czym takie zwolnienia mogą być bezskuteczne w odniesieniu do kosztów lub jedynie kosztów poniesionych w toku postępowania.
Więcej szczegółowych informacji na temat pomocy prawnej można znaleźć na stronie https://justica.gov.pt/Guias/como-pedir-apoio-judiciario.
Kiedy strona przegrywająca musi pokryć koszty poniesione przez stronę wygrywającą?
Co do zasady strona wygrywająca ma prawo do odszkodowania za koszty poniesione przez stronę przegrywającą w części ustalonej przez sąd i zgodnie z prawomocnym wyrokiem. Prawo strony wygrywającej do odszkodowania zostaje uchylone, jeżeli strona przegrywająca korzysta z pomocy prawnej i w związku z tym jest zwolniona z wszelkich opłat sądowych.
Wynagrodzenie biegłych
Zazwyczaj partia musi uiszczać opłaty biegłych. Jeżeli jednak otrzymali pomoc prawną, honoraria biegłych uiszcza Instytut Zarządzania Finansowego i Wyposażenia Sprawiedliwości.
Wynagrodzenie tłumaczy pisemnych i ustnych
Zazwyczaj wynagrodzenie tłumaczy pisemnych i ekspertów jest uiszczane przez zainteresowaną stronę. Jeżeli jednak otrzymał pomoc prawną, honoraria tłumaczy pisemnych i ustnych są pokrywane przez Instytut Zarządzania Finansowego i Wyposażenia Sprawiedliwości.
Najważniejsze dokumenty
Sprawozdanie Portugalii w sprawie badania dotyczącego przejrzystości kosztów(781 Kb)
Ta wersja treści strony została przetłumaczona maszynowo. Autorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakość tłumaczenia maszynowego.
Ostatnia aktualizacja: 01/12/2020