Opłaty sądowe – postępowanie w sprawie drobnych roszczeń

Igaunija

Jeżeli opłatę sądową uiszcza się na podstawie orzeczenia sądu, należy ją wpłacić na rachunek wskazany w ugodzie sądowej oraz podać numer referencyjny wskazany w ugodzie sądowej.

Saturu nodrošina
Igaunija

Wprowadzenie

Od wniesienia pozwu w sądzie estońskim w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń pobiera się taką samą opłatę skarbową jak w przypadku pozwu w postępowaniu krajowym. Kwestie opłat skarbowych i innych kosztów postępowania regulują kodeks postępowania cywilnego i ustawa o opłatach skarbowych. Opłaty skarbowe i koszty procesu należne sądowi można wnosić wyłącznie przelewem bankowym.

Jakie opłaty są pobierane?

Przy składaniu pozwu należy uiścić opłatę sądową jako opłatę sądową. W toku postępowania mogą zostać dodane inne koszty procesowe, takie jak koszty doręczania pism procesowych, koszty tłumaczenia.

Ile zapłacę?

Od wniesienia pozwu w sądzie estońskim w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń pobiera się taką samą opłatę skarbową jak w przypadku pozwu w postępowaniu krajowym. Wysokość opłaty skarbowej zależy od dochodzonej kwoty pieniężnej. Na przykład opłata sądowa wynosi 140 EUR za roszczenie w wysokości 500 EUR, 245 EUR za roszczenie w wysokości 1 000 EUR, 280 EUR za roszczenie w wysokości 1 500 EUR i 315 EUR za roszczenie w wysokości 2 000 EUR.

Co się stanie, jeśli nie zapłacę w terminie?

Opłatę skarbową należy wnieść przy składaniu pozwu. W przypadku niewniesienia opłaty skarbowej sąd wyznacza termin zapłaty. Nieuiszczenie opłaty skarbowej w tym terminie skutkuje odrzuceniem pozwu przez sąd.

Jak wnieść opłatę sądową?

Opłaty skarbowe można wnosić wyłącznie przelewem bankowym. Nie ma możliwości zapłaty kartą kredytową. W przypadku wszystkich płatności na rzecz sądów odbiorcą przelewu jest Ministerstwo Finansów.

Jeżeli opłata skarbowa jest uiszczana z góry, w uzasadnieniu zlecenia płatniczego należy jak najdokładniej wskazać czynność, za którą należy uiścić opłatę skarbową. Jeżeli wniosek jest składany za pośrednictwem publicznej dokumentacji elektronicznej, opłata skarbowa może zostać uiszczona w tym samym środowisku, co link bankowy.  Jeżeli opłatę sądową uiszcza się na podstawie orzeczenia sądu, należy ją wpłacić na rachunek wskazany w ugodzie sądowej oraz podać numer referencyjny wskazany w ugodzie sądowej.

Więcej informacji na temat rachunków opłat skarbowych i numerów sądów można znaleźć na stronie internetowej sądów.

Co zrobić po jej wniesieniu?

Należy przekazać sądowi informacje potwierdzające wniesienie opłaty skarbowej, aby umożliwić zweryfikowanie jej otrzymania. Dane te składają się z: imię i nazwisko osoby, która wniosła opłatę skarbową, dane banku i rachunku, na który uiszczono opłatę, zapłaconą kwotę oraz datę płatności. Sąd jest w stanie zweryfikować wpłynięcie opłaty drogą elektroniczną, co oznacza, że nie trzeba przedstawiać polecenia przelewu potwierdzającego płatność. W razie konieczności sąd może jednak wezwać do przedstawienia takiego potwierdzenia.

Ostatnia aktualizacja: 17/05/2022

Ta wersja treści strony została przetłumaczona maszynowo. Autorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakość tłumaczenia maszynowego.