Súdny poplatok súvisiaci s konaním vo veciach s nízkou hodnotou sporu

Polen

Inhoud aangereikt door
Polen

Úvod

Poplatky v občianskoprávnych konaniach upravuje zákon o súdnych trovách v občianskych veciach z 28. júla 2005 (Journal) (Zbierka zákonov 2014, 1025). Poplatok sa spravidla platí za každé podané vyhlásenie o pohľadávke vrátane pohľadávok prihlásených v rámci konania, ktoré upravuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 861/2007 z 11. júla 2007, ktorým sa ustanovuje európske konanie vo veciach s nízkou hodnotou sporu (ďalej len EDR).

Poľské právo stanovuje možnosť podať žiadosť o oslobodenie od týchto nákladov v uvedenom zákone (hlava IV – Oslobodenie od súdnych trov).

Aké poplatky sa uplatňujú?

Na konanie vo veciach s nízkou hodnotou sporu sa vzťahuje pevne stanovený poplatok.

Koľko musím zaplatiť?

Za žiadosť v európskom konaní vo veciach s nízkou hodnotou sporu sa účtuje pevný poplatok vo výške 100 PLN (článok 27b zákona o trovách konania). Rovnaký poplatok sa účtuje pri odvolaniach (článok 18 v spojení s článkom 27b zákona).

Čo sa stane, ak nebudem platiť včas?

Podľa článku 126 ods. 2 bodu 1 Občianskeho súdneho poriadku zo 17. novembra 1964 (Zbierka zákonov) Zákonov č. 43, položka 269 v znení zmien a doplnení) – k. p. c., súd nebude konať na základe listu, za ktorý nebol uhradený splatný poplatok. Inými slovami, poplatok sa musí uhradiť, keď sa podáva procesná písomnosť (žalobný návrh) na súde s príslušnou právomocou, alebo sa musí podať žiadosť o oslobodenie od súdnych trov.

Procesné dôsledky nezaplatenia písomnosti upravujú okrem iného články 130 a 130 ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku.

Ak procesnú písomnosť (vrátane žalobného návrhu) nemožno spracovať v dôsledku neuhradenia poplatku, podľa článku 130 Občianskeho súdneho poriadku predsedajúci sudca vyzve príslušnú stranu, aby uhradila tento poplatok do jedného týždňa, lebo v opačnom prípade sa jej procesná písomnosť vráti. Ak bola procesná písomnosť podaná osobou žijúcou v zahraničí, ktorá nemá vymenovaného zástupcu v Poľsku, predsedajúci sudca určí lehotu na uhradenie poplatku, ktorá nesmie byť kratšia ako jeden mesiac. Ak poplatok nebude uhradený v stanovenej lehote, procesná písomnosť sa strane vráti. Ak poplatok bude uhradený v stanovenej lehote, procesná písomnosť bude mať právne účinky od dátumu, keď bola podaná.

Podľa článku 130 ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku sa písomnosť, ktorú podal advokát, právny zástupca alebo patentový zástupca a ktorá nebola riadne zaplatená, vráti bez žiadosti o zaplatenie poplatku, ak je podmienená poplatkom v pevnej alebo relatívnej výške vypočítanej podľa predmetu sporu uvedeného účastníkom konania. Ak sa však poplatok za procesnú písomnosť uhradí do jedného týždňa od doručenia rozhodnutia o vrátení písomnosti, písomnosť bude mať právne účinky od dátumu, keď bola podaná.

Ako môžem zaplatiť súdne poplatky?

Spôsob úhrady súdnych poplatkov v občianskych veciach sa riadi nariadením z 21. marca 2016 o spôsobe úhrady súdnych poplatkov v občianskych veciach (Zbierka zákonov č. 2023.923, zv.), ktorým sa vykonáva uvedený zákon o súdnych trovách.

Súdne poplatky v občianskoprávnych veciach je možné zaplatiť bezhotovostným prevodom na bežný účet príslušného súdu (informácie o účte možno získať priamo z webového sídla súdu alebo z webového sídla ministerstva spravodlivosti), priamo v pokladni súdu alebo vo forme súdnych kolkových známok získaných v pokladni súdu.

Čo mám urobiť po platbe?

Po úhrade poplatku a predložení prípadných chýbajúcich písomností súd vec preskúma za zatvorenými dverami. Súd môže nariadiť pojednávanie len v prípadoch uvedených v nariadení č. 861/2007.

Posledná aktualizácia: 13/07/2023

Toto je strojový preklad obsahu. Vlastník tejto webovej lokality nenesie žiadnu zodpovednosť ani inak neručí za kvalitu strojového prekladu.