Soudní poplatky související s řízením o drobných nárocích

Polónia

Conteúdo fornecido por
Polónia

Úvod

Poplatky v občanskoprávním řízení upravuje zákon o soudních nákladech v občanských věcech ze dne 28. července 2005 (Journal). (Sbírka zákonů 2014, 1025). Zpravidla se platí poplatek za přihlášku, včetně nároků podaných v rámci řízení upraveného nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 861/2007 ze dne 11. července 2007, kterým se zavádí evropské řízení o drobných nárocích (dále jen EDR).

Polské právo stanoví možnost podat žádost o osvobození od těchto nákladů ve výše uvedeném zákoně (hlava IV – Osvobození od soudních nákladů).

Jaké poplatky se uplatňují?

Na SCP se vztahuje pevně stanovený poplatek.

V jaké výši?

Za návrh v rámci evropského řízení o drobných nárocích (článek 27b zákona o soudních nákladech v občanských věcech) se účtuje pevně stanovený poplatek ve výši 100 PLN. Stejný poplatek se účtuje za odvolání (článek 18 ve spojení s článkem 27b zákona).

Co se stane, pokud nezaplatím včas?

Podle čl. 126 odst. 2 bodu 1 občanského soudního řádu ze dne 17. listopadu 1964 (Sbírka zákonů) Zákonů č. 43, položka 269 ve znění pozdějších předpisů) – k. s. c. soud nepřijme žádné opatření na základě dopisu, za který nebyl zaplacen splatný poplatek. Jinými slovy, poplatek musí být zaplacen při podání procesní písemnosti (návrhu) u příslušného soudu nebo při podání návrhu na osvobození od soudních nákladů.

Procesní důsledky nezaplacení písemnosti se řídí zejména článkem 130 a čl. 130 odst. 2 občanského soudního řádu.

Podle článku 130 občanského soudního řádu v případě, že procesní písemnost (včetně žaloby) nemůže být zpracována v důsledku nezaplacení poplatku, vyzve předseda senátu účastníka řízení, aby tuto platbu provedl do jednoho týdne, jinak je procesní písemnost vrácena. Pokud byla procesní písemnost podána osobou žijící v zahraničí, která nemá v Polsku žádného jmenovaného zástupce, stanoví předseda senátu lhůtu pro zaplacení poplatku, která nesmí být kratší než jeden měsíc. Není-li poplatek zaplacen ve stanovené lhůtě, je procesní písemnost účastníku řízení vrácena. Je-li poplatek zaplacen ve stanovené lhůtě, procesní písemnost vyvolává právní účinky ode dne, kdy byla podána.

Podle čl. 130 odst. 2 občanského soudního řádu se písemnost podaná advokátem, právním poradcem nebo patentovým zástupcem, která nebyla řádně zaplacena, vrátí bez žádosti o zaplacení poplatku, pokud je předmětem poplatku ve výši pevné nebo relativní částky vypočtené z částky předmětu sporu uvedené stranou. Pokud je však poplatek za podání zaplacen ve lhůtě jednoho týdne od doručení rozhodnutí o vrácení písemnosti, má písemnost právní účinky ode dne jejího podání.

Jak mohu zaplatit soudní poplatky?

Způsob úhrady soudních poplatků v občanských věcech je upraven nařízením ze dne 21. března 2016 o způsobu úhrady soudních poplatků v občanských věcech (Sbírka zákonů č. 2023.923, svazek), kterým se provádí výše uvedený zákon o soudních nákladech.

Soudní poplatky v občanskoprávních věcech lze hradit bezhotovostním převodem na běžný účet příslušného soudu (informace o tomto účtu podá přímo soud nebo je lze nalézt na internetových stránkách ministerstva spravedlnosti), přímo v pokladně soudu nebo soudními kolky, které jsou k zakoupení v pokladně soudu.

Co udělat po uhrazení poplatků?

Po zaplacení poplatku a po předložení chybějících dokumentů soud věc přezkoumá za zavřenými dveřmi. Soud může naplánovat jednání pouze v případech stanovených v nařízení č. 861/2007.

Poslední aktualizace: 13/07/2023

Toto je strojový překlad. Provozovatel těchto stránek odmítá právní odpovědnost za kvalitu tohoto strojového překladu.