Družinsko pravo so vsi pravni predpisi, ki se nanašajo na odnose med sorodniki (na primer sorodstveni odnos med otrokom in njegovo materjo ali očetom) ali osebami v zakonski zvezi (ali živečimi v registrirani partnerski skupnosti).
Družinsko pravo se torej nanaša na zakonsko zvezo, razvezo, posvojitve otrok, različna vprašanja v zvezi s starševsko odgovornostjo (pravica do varstva in vzgoje otroka, pravica do stikov z otrokom,...).
Ti predpisi so v posameznih državah zelo različni, ker so tesno povezani z njihovo zgodovino, kulturo in socialnim razvojem.
Cilj Evropske unije je določitev skupnih predpisov na področju družinskega prava, ki bodo evropskim državljanom omogočili uveljavljanje pravic tudi, če živijo v različnih državah Evropske unije ali so se tekom svojega življenja preselili iz ene države v drugo.
Za njihovo sprejetje pa je potrebno soglasje vseh držav članic.
Podrobnejše informacije so na voljo na podstraneh o:
- Razveza zakonske zveze
- Starševska odgovornost
- Starševska ugrabitev otroka
- Preživninski zahtevki
- Čezmejna družinska mediacija
- Zakonita selitev otroka
- Premoženjska razmerja med zakoncema
- Premoženjskopravne posledice registriranih partnerskih skupnosti
- Čezmejna namestitev otrok, tudi v rejniške družine
Stran vzdržuje Evropska komisija. Informacije na teh straneh ne izražajo nujno uradnega stališča Evropske komisije. Komisija ne sprejema nobene odgovornosti v zvezi z informacijami in podatki, vsebovanimi ali navedenimi v tem dokumentu. Pravila glede avtorskih pravic spletnih strani EU so navedena v pravnem obvestilu.
Zadnja posodobitev: 28/04/2020