Съдебни системи в държавите-членки - Хърватия
Съдебна система в Република Хърватия
В Конституцията на Република Хърватия се предвижда, че държавната власт в Хърватия е организирана въз основа на принципа за разделение на властите, като законодателната власт се упражнява от хърватския парламент, изпълнителната власт — от правителството на Република Хърватия, а съдебната власт — от съдилищата в Хърватия. Като органи на съдебната власт, съдилищата осъществяват правораздавателна дейност в съответствие с Конституцията, законите и подзаконовите актове и международните договори, които Хърватия е подписала и ратифицирала. Съдебните функции се изпълняват от съдии, назначени от Държавния съдебен съвет. При упражняването на съдебните си функции съдиите трябва да бъдат независими и автономни и се ползват с имунитет в съответствие със закона. Съдийската длъжност е постоянна длъжност и съдиите не могат да изпълняват други функции.
Организация на съдебната система в Хърватия
Министерството на правосъдието на Република Хърватия осъществява:
- правни и други функции, отнасящи се до:
гражданското, наказателното и търговското право и правораздаването, структурата, функционирането и професионалното обучение на съдиите, прокурорите и служителите в съдилищата, прокуратурата, органите, отговарящи за производствата по простъпки, и органите, отговарящи за изпълнението на наказателните санкции, административни и други задачи, свързани с работата на нотариусите и прокуратурата, съдебните и нотариалните такси, международната правна помощ и други форми на правна помощ, изпълнението на наказателните санкции, помилванията и условното предсрочно освобождаване, компютризацията, институционализирането и координацията на системата за подкрепа на жертвите и свидетелите на престъпления в рамките на съдебната система, дейностите, свързани с предоставяне на информация и подкрепа на жертвите и свидетелите на престъпления, въпросите, свързани с изплащането на обезщетения на лица, които са задържани неоснователно и осъдени несправедливо, и административните задачи, свързани с финансовата компенсация на жертвите на престъпления,
- надзор върху изпълнението на административната дейност в рамките на съдебната система, прокуратурата и органите, отговарящи за производствата за простъпки,
- административни и други задачи, отнасящи се до:
правото на собственост, вещноправни въпроси, свързани с отчуждаване на собственост и други ограничения на правото на собственост, вещноправни въпроси, свързани със строителни терени, земеделски и горски земи, комасация на земята, продажбата и закупуването на земя и сгради и селскостопански операции, които не са от компетентността на други държавни органи, собствеността на чуждестранни граждани, обезщетенията за собственост, конфискувана по време на комунистическия режим в бивша Югославия, които не са от компетентността на други държавни органи, и наследяването на собствеността, правата и задълженията на бившата СФРЮ,
- административни и професионални задачи, свързани със сътрудничеството на правителството на Република Хърватия с международните наказателни съдилища, представителство на Република Хърватия пред Европейския съд по правата на човека в Страсбург, Международния съд и други международни съдилища, освен ако не е предвидено друго в специално решение на правителството на Хърватия, както и задачи, свързани със защитата на правата на човека и правата на националните малцинства,
- задачи, свързани с участието на Хърватия в работата на органите на Европейския съюз в сферите на компетентност на министерството,
- други задачи, включени в компетентността на министерството по силата на специален закон.
Съдебна академия
Съдебната академия е независима публична институция, която осигурява качествено първоначално професионално обучение за стажанти в органите на съдебната власт и за обучаващите се в Държавното училище за съдебни кадри и организира и непрекъснато подобрява ученето през целия живот на съдебните кадри и съветниците в органите на съдебната власт.
Структура
- Държавно училище за съдебни кадри
- Дирекция за професионално обучение на стажанти, съветници в съдебните органи и съдебни кадри
-
- Регионални центрове в жупанийските (окръжните) съдилища в Загреб, Сплит, Риека, Осиек и Вараздин
- В ръководството на Съдебната академия участват съдии, прокурори, университетски преподаватели и други експерти.
Съдебната академия се включва активно в дейности по международно сътрудничество, а също така взема участие в проекти на Европейския съюз като бенифициер или участник. Тези проекти са насочени към институционалното укрепване на академията и професионалното развитие на нейните целеви групи.
Съдилища в Република Хърватия
Със Закона за съдилищата се регламентират организацията, компетентността и юрисдикцията на съдилищата.
В Република Хърватия съдебната власт се упражнява от съдилищата като отделни органи на държавната власт. Те упражняват правомощията си самостоятелно и независимо в обхвата на дейност и компетентността, предвидени от закона.
Съдилищата защитават законовия ред на Хърватия, установен в съответствие с предвиденото в Конституцията, законите и международните договори, и гарантират еднаквото прилагане на закона и равенството на всички пред закона.
Съдилищата разглеждат дела, отнасящи се до основните права на човека и задълженията на гражданите, правата и задълженията на Република Хърватия и на органите на местното и регионалното самоуправление, както и правата и задълженията на други юридически лица, налагат санкции и други мерки срещу извършителите на престъпления и правонарушения, определени със закон и други нормативни актове, произнасят се по законосъобразността на общи и индивидуални административни актове на държавните административни органи, постановяват решения по спорове, свързани с личните отношения на гражданите, спорове в областта на трудовото, търговското и вещното право и други гражданскоправни спорове и разглеждат други правни въпроси, предвидени от закона.
Съдилищата осъществяват правораздаване в съответствие с Конституцията, законите, международните договори и други валидни източници на правото.
Съдебната власт в Република Хърватия се упражнява от обикновени и специализирани съдилища и от Върховния съд на Република Хърватия.
Обикновените съдилища са общинските (районните) съдилища и жупанийските (окръжните) съдилища.
Специализираните съдилища са търговските съдилища, административните съдилища и съдилищата за простъпки, Висшият търговски съд на Република Хърватия, Висшият административен съд на Република Хърватия и Висшият съд за простъпки на Република Хърватия.
Общинските (районните) съдилища и съдилищата за простъпки са създадени за територията на една или повече общини, един или повече градове или части от населено място, а жупанийските (окръжните), търговските и административните съдилища са създадени за територията на една или повече жупании.
Висшият търговски съд на Република Хърватия, Висшият административен съд на Република Хърватия, Висшият съд за простъпки на Република Хърватия и Върховният съд на Република Хърватия са създадени за територията на Република Хърватия.
Върховният съд на Република Хърватия е най-висшата съдебна инстанция в Хърватия.
Със закон могат да се създават други обикновени и специализирани съдилища с компетентност в дадена техническа или правна област.
Върховен съд на Република Хърватия
Жупанийски (окръжни) съдилища (15) |
Висш търговски съд (1) |
Висш административен съд (1) |
Висш съд за простъпки (1) |
Общински (районни) съдилища (67) |
Търговски съдилища (7) |
Административни съдилища (4) |
Съдилища за простъпки (61) |

Върховният съд на Република Хърватия е със седалище в Загреб.
- Той осигурява еднаквото прилагане на закона и равенството на всички при неговото прилагане,
- Постановява решения относно обичайните средства за правна защита, когато това е предписано от специален закон,
- Постановява решения относно извънредни средства за правна защита срещу окончателните решения на съдилищата в Хърватия,
- Произнася се по спорове за подсъдност, когато това е предписано от специален закон,
- Разглежда актуални правни въпроси, засягащи съдебната практика, анализира необходимостта от професионално развитие на съдиите, съветниците и стажантите в органите на съдебната власт и извършва други дейности, предвидени от закона.
Върховен съд на Република ХърватияTrg Nikole Šubića Zrinskog 3
10 000 Zagreb
Телефон: +385 1 486 22 22, +385 1 481 00 36
Факс: +385 1 481 00 35
Електронна поща: vsrh@vsrh.hr
http://www.vsrh.hr/
Закон за съдебните райони и седалищата на съдилищата

Служба за борба с корупцията и организираната престъпност
Службата за борба с корупцията и организираната престъпност е специална структура в системата на прокуратурата, създадена за цялата територия на Република Хърватия, която извършва дейности по наказателно преследване по дела за корупция и участие в организирана престъпност.
Служба за борба с корупцията и организираната престъпностGajeva 30a
10 000 ZagrebТелефон: +385 4591 874
Факс: + 385 1 4591 878
Електронна поща: tajnistvo@uskok.dorh.hr
Закон за Службата за борба с корупцията и организираната престъпност
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Последна актуализация: 20/07/2016