-
Polityka UE w zakresie kształcenia kadr wymiaru sprawiedliwości
Szkolenie kadr wymiaru sprawiedliwości w zakresie prawa Unii stanowi podstawowe narzędzie przyczyniające się do zapewnienia prawidłowego i skutecznego stosowania prawa Unii, które sprzyja budowaniu wzajemnego zaufania między osobami wykonującymi zawody prawnicze w postępowaniach transgranicznych oraz wnosi wkład we wdrażanie wartości i zasad UE takich jak praworządność. Jego celem jest zapewnienie wszystkim osobom wykonującym zawody prawnicze (sędziom, prokuratorom, pracownikom sądów, adwokatom, notariuszom, komornikom, kuratorom sądowym, personelowi więziennemu itp.) możliwości dostrzeżenia roli, jaką prawo Unii odgrywa w ich codziennej praktyce zawodowej, zagwarantowania pełnej skuteczności tego prawa oraz zapewnienia poszanowania praw i obowiązków wynikających z prawa Unii w krajowych i transgranicznych postępowaniach sądowych.
-
Europejska platforma szkoleniowa
Wyszukiwarka szkoleń i materiałów do samodzielnej nauki dla pracowników wymiaru sprawiedliwości. W aplikacji europejskiej platformy szkoleniowej przedstawiciele zawodów prawniczych i pracownicy wymiaru sprawiedliwości mogą znaleźć szkolenia oraz materiały do samodzielnej nauki z szerokiego zakresu tematycznego.
-
Sieci i struktury w zakresie szkolenia unijnego
W ubiegłym dziesięcioleciu, wraz z rozwojem europejskiego prawodawstwa i rosnącą mobilnością europejskich obywateli, pojawiła się wyraźna potrzeba doskonalenia zawodowego przedstawicieli zawodów prawniczych na szczeblu europejskim. Szkolenia tego rodzaju są organizowane przez liczne struktury o wymiarze europejskim założone przy wsparciu państw członkowskich oraz szereg organizacji zawodowych, które często korzystają ze wsparcia finansowego ze strony UE.
-
Krajowe systemy szkolenia
Informacje na temat organizacji krajowego szkolenia dla prawników praktyków i pracowników sądu. Rozwiązania szkoleniowe w państwach członkowskich UE zapewniają jakość i intensywność szkolenia.
-
Dobre praktyki szkoleniowe
Trenerzy znajdą w tym miejscu arkusze informacyjne zawierające opis dobrych praktyk w szkoleniu sędziów i prokuratorów. Opisane powyżej praktyki dotyczą szeregu zagadnień: od oceny potrzeb szkoleniowych aż po realizację i ocenę szkoleń.
-
Metodyka szkoleń
Do udanego kursu szkoleniowego niezbędny jest dobry plan. Poniżej przedstawiono przykłady dobrych praktyk szkoleniowych, które mogą okazać się przydatne dla organizatorów szkoleń (mimo że nie zawsze są one bezpośrednio związane z problematyką szkolenia kadr wymiaru sprawiedliwości na szczeblu europejskim).