W państwach członkowskich UE aplikacje prawnicze prowadzone są głównie przez izby zrzeszające prawników, spółki prawnicze, indywidualne kancelarie prawnicze, instytucje szkoleniowe i uniwersytety. W niektórych państwach członkowskich zadanie to wykonują sądy apelacyjne i ministerstwo sprawiedliwości. Nadzór nad szkoleniem zawodowym, o ile w danym państwie członkowskim go ustanowiono, sprawuje izba zrzeszająca prawników.
W poniższych zestawieniach informacji przedstawiono systemy szkolenia prawników w państwach członkowskich UE. Informacje te mogą być przydatne zarówno dla krajowych zrzeszeń prawników, jak i dla tych prawników, którzy zamierzają skorzystać z przysługującej im swobody przedsiębiorczości w innym państwie członkowskim i w tym w celu poszukują informacji porównawczych na temat poszczególnych systemów szkolenia zawodowego.
- Belgia:
Organizacja aplikacji należy do francusko i niemieckojęzycznej(157 Kb)
Izby Adwokackiej oraz niderlandzkojęzycznej
(150 Kb)
Izby Adwokackiej.
- Bułgaria
(163 Kb)
- Republika Czeska
(159 Kb)
Za organizację aplikacji odpowiadająIzba Adwokacka i kancelarie lub spółki prawnicze. Izba Adwokacka nie nadzoruje szkoleń w ramach doskonalenia zawodowego, a jedynie własną działalność szkoleniową.
- Dania
(149 Kb)
Aplikację organizują kancelarie indywidualne, spółki prawnicze orazStowarzyszenie Adwokatury Duńskiej.
- Niemcy
(160 Kb)
Za organizację aplikacji odpowiadająFederalna Izba Adwokacka i sądy apelacyjne. Nadzór nad doskonaleniem zawodowym adwokatów sprawują regionalne izby adwokackie,
Niemiecki Instytut Adwokacki oraz
Niemiecka Akademia Adwokacka.
- Estonia
(158 Kb)
Aplikację organizująIzba Adwokacka oraz uniwersytety. Doskonalenie zawodowe adwokatów nadzoruje Izba Adwokacka.
- Irlandia
(155 Kb)
Aplikację organizująIrlandzkie Towarzystwo Prawnicze oraz kancelarie indywidualne i spółki prawnicze.
- Grecja
(162 Kb)
Organizacja aplikacji leży w gestiiMinisterstwa Sprawiedliwości.
- Hiszpania
(150 Kb)
Izby Adwokackie i uniwersytety to podmioty odpowiedzialne za prowadzenie aplikacji w tym państwie. Fakultatywne doskonalenie zawodowe adwokatów prowadzone przez Szkoły Praktyki Prawniczej nadzoruje Izba Adwokacka.
- Francja
(201 Kb)
Regionalne Centra Kształcenia Zawodowego Adwokatów oraz
Krajowa Rada Adwokacka to podmioty odpowiedzialne za organizację aplikacji we Francji. Doskonalenie zawodowe adwokatów nadzoruje Krajowa Rada Adwokacka,
Wielobranżowy Fundusz Doskonalenia Zawodowego Przedstawicieli Wolnych Zawodów oraz związki zawodowe adwokatów.
- Chorwacja
(153 Kb)
Za organizację aplikacji oraz nadzór nad doskonaleniem zawodowym adwokatów odpowiedzialna jestIzba Adwokacka
- Włochy
(158 Kb)
Izby Adwokackie, prywatne instytucje szkoleniowe, instytucje szkoleniowe akredytowane przy Izbie Adwokackiej, uniwersytety i akademie prawnicze lub inne podmioty utworzone przez Izbę Adwokacką to podmioty odpowiedzialne za organizację aplikacji w tym państwie. Doskonalenie zawodowe adwokatów nadzoruje Izba Adwokacka.
- Cypr
(147 Kb)
Aplikację organizujeRada ds. Prawnych Izby Adwokackiej.
- Łotwa
(167 Kb)
Aplikację organizują kancelarie indywidualne lub spółki prawnicze oraz wyspecjalizowana instytucja utworzona przezRadę Adwokatów Przysięgłych. Rada Adwokatów Przysięgłych sprawuje również nadzór nad doskonaleniem zawodowym adwokatów.
- Litwa
(162 Kb)
Aplikację organizująIzba Adwokacka, kancelarie indywidualne lub spółki prawnicze. Nadzór nad doskonaleniem zawodowym adwokatów to również domena Izby Adwokackiej.
- Luksemburg
(150 Kb)
Aplikację organizująIzba Adwokacka, kancelarie indywidualne lub spółki prawnicze.
- Węgry
(158 Kb)
Aplikację organizujeIzba Adwokacka.
- Malta
(156 Kb)
Aplikację prowadzą indywidualne kancelarie prawnicze oraz spółki prawnicze. - Niderlandy
(153 Kb)
Organizacja aplikacji spoczywa na indywidualnych kancelariach prawniczych i spółkach prawniczych, prywatnych instytucjach szkoleniowych akredytowanych przyIzbie Adwokackiej oraz akademiach prawniczych i innych podmiotach utworzonych przez tę izbę.
- Austria
(156 Kb)
Aplikację organizująIzby Adwokackie, indywidualne kancelarie prawnicze i spółki prawnicze, prywatne instytucje szkoleniowe utworzone przy Izbie Adwokackiej, uniwersytety i akademie prawnicze lub inne podmioty powołane przez tę izbę w celach szkoleniowych.
- Polska
(166 Kb)
Za organizację aplikacji oraz nadzór nad doskonaleniem zawodowym adwokatów odpowiedzialna jestIzba Adwokacka
- Portugalia
(156 Kb)
Aplikację organizujeIzba Adwokacka.
- Rumunia
(160 Kb)
Organizacja aplikacji adwokackiej należy doKrajowego Instytutu Rozwoju i Doskonalenia Zawodowego Adwokatów, a aplikacji radcowskiej – do
Zrzeszenia Izb Radców Prawnych Rumunii.
- Słowenia
(157 Kb)
- Słowacja
(157 Kb)
Aplikację organizująIzba Adwokacka, kancelarie indywidualne lub spółki prawnicze.
- Finlandia
(150 Kb)
Aplikację prowadzą spółki prawnicze i biura publicznej pomocy prawnej. - Szwecja
(149 Kb)
Za organizację aplikacji oraz nadzór nad doskonaleniem zawodowym adwokatów odpowiedzialna jestIzba Adwokacka
Zestawienia informacji przygotowały Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) oraz
Europejskie Centrum Sądownictwa i Zawodów Prawniczych Europejskim Instytucie Administracji Publicznej (EIPA), w ramach projektu pilotażowego dotyczącego szkolenia kadr wymiaru sprawiedliwości. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Stroną zarządza Komisja Europejska. Informacje na tej stronie nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Komisji Europejskiej, nie ponosi ona również odpowiedzialności za wszelkie informacje, dane czy odniesienia na niej zawarte. Więcej informacji na temat praw autorskich odnoszących się do stron UE znajduje się na stronie „Informacje prawne”.
Ostatnia aktualizacja: 01/02/2020