Mediacja w państwach UE

Niederlande

Mediacja, której towarzyszy niezależny mediator, przynosi wiele korzyści konfliktowi. W wielu przypadkach mediacja jest konieczna przez krótki okres. Może to zapobiec długotrwałym i kosztownym ścieżkom. I przyczynia się do utrzymania stosunków między stronami Strony wspólnie poszukują rozwiązania.

Inhalt bereitgestellt von
Niederlande

Z kim należy się skontaktować?

W Niderlandach funkcjonują różne rejestry mediatorów. Mediatorsfederatie Nederland (MfN) jest tradycyjnie organizacją, która prowadzi rejestr (dawny rejestr krajowych instytutów metrologicznych). Oprócz MfN istnieją inne organizacje, które prowadzą rejestr mediatorów. Przykładem tego jest międzynarodowy rejestr ADR.

Rada ds. Pomocy Prawnej prowadzi również rejestr. Rejestracja jest obowiązkowa dla mediatorów prowadzących sprawy na podstawie ustawy o pomocy prawnej (w tym dodatkowej mediacji).

W jakich dziedzinach dopuszcza się korzystanie z mediacji lub jest ona najbardziej rozpowszechniona?

Mediacja jest zawsze możliwa, lecz najczęściej stosuje się ją w sprawach z zakresu prawa cywilnego i publicznego. Ponadto mediacja w postępowaniu karnym jest możliwa, jeżeli spełnione są pewne warunki.

Czy istnieją przepisy szczególne, do których należy się stosować?

Korzystanie z mediacji jest całkowicie dobrowolne. Można zawrzeć ugodę mediacyjną. Umowa taka obejmuje umowy dotyczące na przykład poufności i kosztów.

Mediatorzy wpisani do rejestru jakości muszą przestrzegać (obowiązujących) zasad określonych w odpowiednim rejestrze. W wielu przypadkach przewidziano mechanizm składania skarg.

Informacje i szkolenia

Aby zostać wpisanym do rejestru jakości, mediatorzy muszą spełniać określone wcześniej wymogi. Wymogi te mogą obejmować uznane podstawowe szkolenie w zakresie mediacji, zdanie egzaminu z wiedzy teoretycznej, ocenę zintegrowaną oraz deklarację postępowania.

Ponadto po rejestracji można nałożyć dodatkowe wymogi, aby móc pozostać zarejestrowanym, takie jak minimalna liczba spraw związanych z mediacją rocznie, szkolenia lub kursy, udział w interwizjach lub w wzajemnej ocenie, w przypadku gdy niezależna i bezstronna wzajemna wzajemna ocena, czy usługi mediacyjne osiągają średni poziom, jakiego można oczekiwać od profesjonalisty.

Jaki jest koszt mediacji?

Poszczególni mediatorzy mogą stosować różne stawki godzinowe. Na wysokość stawki wpływają takie czynniki jak doświadczenie mediatora, jego wykształcenie zawodowe i dziedzina specjalizacji. Warto zatem dowiedzieć się przed rozpoczęciem mediacji, jaka jest stawka godzinowa danego mediatora i z jakimi dodatkowymi kosztami należy się liczyć. Mediatorzy zawsze muszą określić swoje wynagrodzenie, Którego wysokość zależy również od czasu trwania mediacji oraz liczby konsultacji z mediatorem. Średnie wynagrodzenie mediatora wynosi 150 EUR za godzinę (bez podatku VAT). Jeżeli sąd zwróci się do mediatora, strona uiszczająca opłatę może domagać się opłaty za rozpoczęcie działalności w wysokości 150 EUR za pierwsze 2,5 godziny mediacji.

Osoby, których nie stać na skorzystanie z usług mediatora, mogą – po spełnieniu określonych kryteriów – skorzystać z pomocy prawnej. Jeżeli masz prawo do dotowanej pomocy prawnej, płacisz jedynie „wkład własny”. Wysokość wkładu własnego zależy od Twojego dochodu i majątku.

Dodatkowe informacje na temat kosztów mediacji można znaleźć tutaj.

Czy umowa zawarta w wyniku mediacji może być egzekwowana?

Ugoda zawarta między stronami może, na ich wniosek, zostać wpisana do aktu notarialnego, co pozwala na jej wykonanie w Niderlandach na podstawie art. 430 ust. 1 kodeksu postępowania cywilnego.

Powiązane strony

Niderlandzka Federacja Mediatorów

Rejestr Rady Pomocy Prawnej

Rejestr ADR

Ostatnia aktualizacja: 22/02/2024

Ta wersja treści strony została przetłumaczona maszynowo. Autorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakość tłumaczenia maszynowego.