Bendrieji nacionaliniai teismai

Zypern

Inhalt bereitgestellt von
Zypern

Kipro Respublikoje yra trijų lygių teismai. Aukščiausiasis Teismas ir Aukščiausiasis Konstitucinis Teismas, be kita ko, nagrinėja bylas trečiojoje instancijoje pagal Konstitucijoje ir atitinkamuose teisės aktuose jiems suteiktus įgaliojimus, apeliacinės instancijos teismas nagrinėja antrosios instancijos bylas, kuriose pateikiamas apeliacinis skundas dėl pirmosios instancijos teismo sprendimo, ir šiuos pirmosios instancijos teismus:

  • Administracinis teismas
  • Apylinkės teismai
  • Prisiekusiųjų teismai
  • Šeimos bylų teismas
  • Nuomos kontrolės teismas
  • Darbo ginčų teismas
  • Administracinis tarptautinės apsaugos teismas (Dioikitikó Dikastírio Diethnoús Prostasías)
  • Karo teismas
  • Komercinių bylų teismas ir
  • Jūrų bylų teismas.

Bendrosios kompetencijos teismai. Įvadas

Aukščiausiasis Konstitucinis Teismas (Anótato Syntagmatikó Dikastírio)

Aukščiausiąjį Konstitucinį Teismą sudaro devyni teisėjai, iš kurių vienas yra Teismo pirmininkas. Aukščiausiasis Konstitucinis Teismas turi įgaliojimus, kuriuos pagal Konstituciją vykdo Aukščiausiasis Konstitucinis Teismas, išskyrus atvejus, kai atitinkamuose teisės aktuose numatyta kitaip. Aukščiausiasis Konstitucinis Teismas nagrinėja Apeliaciniam teismui pateiktą apeliacinį skundą dėl Administracinio teismo sprendimo viešosios teisės, viršesnio viešojo intereso, visuotinės svarbos ar teisės nuoseklumo klausimais, jei Apeliacinis teismas yra vienas kitam prieštaraujantis arba vienas kitam prieštaraujantis Apeliacinio teismo sprendimas, priimtas trečiojoje ir paskutinėje instancijoje po prašymo, priimto po išankstinio apeliacinio proceso dėl su Apeliacinio teismo sprendimu susijusių teisinių klausimų, susijusių su nusistovėjusios teismo praktikos diferenciacija arba būtinybe teisingai aiškinti pirminės ar antrinės materialinės teisės nuostatą, arba svarbiausiu viešojo intereso ar visuotinės svarbos klausimu, arba klausimą dėl teisės aktų dėl prieštaringų ar vienas kitam prieštaraujančių Teisingumo Teismo jurisdikcijos peržiūrėjimo. Ji taip pat panaikina Aukščiausiosios magistratų tarybos sprendimą.

Aukščiausiasis Teismas

Aukščiausiąjį Teismą sudaro septyni teisėjai, iš kurių vienas yra Teismo pirmininkas. Jei atitinkamuose teisės aktuose nenumatyta kitaip, Aukščiausiasis Teismas vykdo Konstitucijoje numatytą jurisdikciją ir įgaliojimus, išskyrus atvejus, kai atitinkamuose teisės aktuose numatyta kitaip. Nagrinėti Apeliaciniam teismui pateiktą apeliacinį skundą dėl teismo, turinčio civilinę ir (arba) baudžiamąją jurisdikciją, įskaitant specialiosios jurisdikcijos teismą, sprendimo viršesnio viešojo intereso arba visuotinės svarbos arba teisės nuoseklumo dėl prieštaraujančių ar vienas kitam prieštaraujančių Apeliacinio teismo sprendimų atžvilgiu. Aukščiausiasis Teismas, kaip trečioji ir paskutinė instancija, priima sprendimą dėl teisinių klausimų, kylančių iš Apeliacinio teismo sprendimo ir susijusių su nusistovėjusios teismo praktikos diferenciacija arba būtinybe teisingai aiškinti pirminę ar antrinę materialinę teisę, arba svarbiausiu viešojo intereso ar bendros svarbos klausimu arba teisės nuoseklumu tuo atveju, kai yra vienas kitam prieštaraujantys arba vienas kitam prieštaraujantys Apeliacinio teismo sprendimai, atsižvelgdamas į savo jurisdikciją civilinėse arba baudžiamosiose bylose. Be to, Apeliacinis teismas arba baudžiamosios jurisdikcijos pirmosios instancijos teismas, atsižvelgdamas į bylą, priima sprendimą dėl baudžiamosios bylos, dėl kurios buvo priimtas apkaltinamasis nuosprendis, pakartotinio nagrinėjimo pirmojoje ir galutinėje instancijose arba apeliaciniame procese, remdamasis naujais faktais ar faktais, kurie, jo nuomone, gali visiškai arba iš dalies panaikinti sprendimą, prašymas pašalinti teisėją iš bet kurio teismo, išskyrus Aukščiausiąjį Konstitucinį Teismą, teisėjo pateikiamas po to, kai apeliacinis teismas atmeta tokį prašymą dėl nušalinimo, ir galiausiai priima Procedūrinį reglamentą dėl apeliacinio teismo veikimo.

Aukščiausiasis Teismas turi išimtinę jurisdikciją išduoti Habeas Corpus, Mandamus, Certiorari, Quo Warranto ir Draudimo prerogatyvus.

Apeliacinis teismas

Apeliacinis teismas yra antrosios instancijos teismas respublikoje ir, jei nenumatyta kitaip, jis turi jurisdikciją priimti sprendimą dėl apeliacinio skundo dėl bet kurio teismo, išskyrus Aukščiausiąjį Konstitucinį Teismą ir Aukščiausiąjį Teismą, sprendimo. Paprastai apeliacinius skundus nagrinėja 3 teisėjai. Apeliacinis posėdis grindžiamas pirmosios instancijos proceso protokolu (išskyrus išimtinius atvejus, kai jį galima išklausyti ir duoti parodymus). Įgyvendindamas savo kompetenciją apeliacinėje instancijoje, Apeliacinis teismas gali patvirtinti, pakeisti ar panaikinti ginčijamą sprendimą arba nurodyti bylą nagrinėti iš naujo.

Apylinkės teismai

Apylinkės teismai pirmąja instancija nagrinėja visas civilines bylas (išskyrus jūrų teismų bylas) ir baudžiamąsias bylas dėl nusikaltimų, už kuriuos baudžiama laisvės atėmimu iki 5 metų. Kiekviename Kipro administraciniame rajone yra apylinkės teismas. Bylas nagrinėja vienas teisėjas ir nėra prisiekusiųjų.

Prisiekusiųjų teismai

Prisiekusiųjų teismai nagrinėja tik baudžiamąsias bylas. Paprastai jie nagrinėja sunkiausius atvejus, susijusius su nusikalstamomis veikomis, už kurias skiriama ilgiau kaip 5 metų laisvės atėmimo bausmė. Kiekvieną prisiekusiųjų teismą sudaro 3 teisėjai. Sprendimai priimami balsų dauguma. Vertinimo komisijos nėra.

Teisės duomenų bazės

Kol kas oficialios teisinių duomenų bazės nėra. Yra keletas privačių teisinių duomenų bazių, iš kurių kai kurios siūlo abonentų paslaugas, o kitos suteikia nemokamą prieigą.

Jose pateikiama informacija apie teismų sprendimus ir pirminės teisės aktus.

Susijusios nuorodos

Kipro Aukščiausiasis Teismas

Paskutinis naujinimas: 10/07/2023

Tai teksto mašininis vertimas. Šio puslapio savininkas neprisiima jokios atsakomybės dėl šio mašininio vertimo priemone išversto teksto kokybės.