Prawa ofiar – w poszczególnych państwach

Rumænien

Indholdet er leveret af
Rumænien

Ofiarę przestępstwa uznaje się za ofiarę przestępstwa, jeżeli poniosła jakąkolwiek szkodę, w tym szkodę fizyczną, psychiczną lub emocjonalną lub szkodę majątkową, w wyniku zdarzenia uznawanego za przestępstwo zgodnie z obowiązującym prawem krajowym. Za ofiary przestępstwa uznaje się również członków rodziny osoby, która zmarła w wyniku przestępstwa, która poniosła szkodę w wyniku śmierci tej osoby.

Jako ofiara przestępstwa prawo przyznaje ofierze określone prawa przed rozpoczęciem postępowania karnego, w jego trakcie i po jego zakończeniu.

Etapy postępowania karnego w Rumunii to: ściganie, izba precyzyjna, proces i wykonywanie prawomocnych wyroków w sprawach karnych. Podczas śledztwa lub dochodzenia właściwe organy dochodzeniowo-śledcze podejmujące czynności pod nadzorem prokuratora badają sprawę i gromadzą dowody mające na celu wykrycie sprawcy. Po zakończeniu tego etapu policja przekazuje sprawę prokuraturze, wraz ze wszystkimi informacjami i materiałem dowodowym zgromadzonym w sprawie. Po otrzymaniu akt sprawy prokurator rozpoznaje sprawę i decyduje, czy sprawa trafi do etapu postępowania, czy też sprawa powinna zostać zamknięta.

Jeżeli sprawa trafi do sądu, wówczas skład orzekający bada okoliczności faktyczne i przesłuchuje osoby uczestniczące w sprawie w celu stwierdzenia, czy oskarżony jest winny popełnienia przestępstwa. Jeżeli sąd stwierdzi winę, wydaje wyrok skazujący. Jeżeli sąd uzna, że pozwany nie jest winny, zostaje zwolniony.

 

Aby uzyskać potrzebne informacje, należy kliknąć na poniższe linki:

1 – moje prawa jako ofiara przestępstwa

2 – zawiadomienie o przestępstwie i moje prawa w toku postępowania przygotowawczego lub sądowego

3 – moje prawa po rozprawie

4 – odszkodowanie

5 – moje prawa do wsparcia i pomocy

Ostatnia aktualizacja: 25/07/2023

Ta wersja treści strony została przetłumaczona maszynowo. Autorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakość tłumaczenia maszynowego.