TARTALOMJEGYZÉK
- 1 Van-e lehetőség videokonferencia útján történő bizonyításfelvételre akár a megkereső tagállam bíróságának részvételével, akár közvetlenül e tagállam bírósága által? Ha igen, melyek a vonatkozó nemzeti eljárások vagy jogszabályok, amelyeket alkalmazni kell?
- 2 Vannak-e korlátozások a videokonferencia útján meghallgatható személyek tekintetében – például csak tanúk, vagy mások, mint például szakértők vagy felek is meghallgathatók ilyen módon?
- 3 Milyen korlátozások vannak – ha vannak egyáltalán – a videokonferencia útján beszerezhető bizonyítéktípusok tekintetében?
- 4 Vannak-e korlátozások a videokonferencia alkalmazásával tartott meghallgatás helyszíne tekintetében – pl. kötelező-e bíróságon tartani?
- 5 Megengedett-e a videokonferencia alkalmazásával tartott meghallgatások rögzítése, és ha igen, az ehhez szükséges berendezés rendelkezésre áll-e?
- 6 Milyen nyelven kell a meghallgatást lefolytatni: a) a 10–12. cikk szerinti kérelmek esetében; és b) ha a 17. cikk alapján közvetlen bizonyításfelvételre kerül sor?
- 7 Ha tolmácsokra van szükség, ki köteles biztosítani őket mindkét meghallgatástípus esetében, és hol kell tartózkodniuk?
- 8 Milyen eljárás alkalmazandó a meghallgatáshoz szükséges intézkedésekre és a meghallgatandó személy időpontról és helyszínről történő értesítésére? A meghallgatás időpontjának meghatározása során mennyi időt kell biztosítani, hogy a meghallgatandó személy kellő időben értesüljön?
- 9 Milyen költségekkel jár a videokonferencia alkalmazása, és hogyan kell megfizetni azokat?
- 10 Milyen követelmények vonatkoznak, ha egyáltalán vannak ilyenek, annak biztosítására, hogy a megkereső bíróság által közvetlenül meghallgatott személy tájékoztatást kapjon arról, hogy a bizonyításfelvételre önkéntes alapon kerülhet csak sor?
- 11 Milyen eljárás létezik a meghallgatandó személy személyazonosságának ellenőrzésére?
- 12 Milyen követelmények vonatkoznak az eskütételre, és a megkereső bíróságnak milyen információkat kell megadnia, ha a 17. cikk szerinti közvetlen bizonyításfelvétel során eskütételre van szükség?
- 13 Milyen intézkedések biztosítják azt, hogy a videokonferencia helyszínén jelen legyen egy kapcsolattartó személy, akivel a megkereső bíróság érintkezésbe léphet, és egy olyan személy, aki a meghallgatás napján rendelkezésre áll a videokonferencia-berendezés működtetése és az esetleges műszaki problémák megoldása céljából?
- 14 Milyen további információra van szükség – ha van egyáltalán – a megkereső bíróságtól?
1 Van-e lehetőség videokonferencia útján történő bizonyításfelvételre akár a megkereső tagállam bíróságának részvételével, akár közvetlenül e tagállam bírósága által? Ha igen, melyek a vonatkozó nemzeti eljárások vagy jogszabályok, amelyeket alkalmazni kell?
A bíró a videokonferenciát megelőzően megfelelő időben – a kérelmezővel külön kapcsolatba lépve – dönt a második ország képviselőinek videokonferencián való részvételéről.
A bíró valamennyi kérdésben a polgári perrendtartásról szóló törvénnyel (Civilprocesa likums) összhangban dönt.
2 Vannak-e korlátozások a videokonferencia útján meghallgatható személyek tekintetében – például csak tanúk, vagy mások, mint például szakértők vagy felek is meghallgathatók ilyen módon?
A perrendtartásról szóló törvény 122. szakaszának (1) bekezdése szerint a szakértő meghallgatására videokonferencia alkalmazásával is sor kerülhet.
3 Milyen korlátozások vannak – ha vannak egyáltalán – a videokonferencia útján beszerezhető bizonyítéktípusok tekintetében?
A bíróságnak kell azokat elbírálnia.
4 Vannak-e korlátozások a videokonferencia alkalmazásával tartott meghallgatás helyszíne tekintetében – pl. kötelező-e bíróságon tartani?
Minden egyes esetben a jogi segítségnyújtásra vonatkozó kérelmet valamennyi szempontot megvizsgálva egyénileg kell elbírálni.
5 Megengedett-e a videokonferencia alkalmazásával tartott meghallgatások rögzítése, és ha igen, az ehhez szükséges berendezés rendelkezésre áll-e?
A polgári perrendtartásról szóló törvény 152. szakaszának (3) bekezdése szerint a bírósági tárgyalásról fénykép-, film- vagy videófelvétel kizárólag a bíróság engedélyével készülhet.
6 Milyen nyelven kell a meghallgatást lefolytatni: a) a 10–12. cikk szerinti kérelmek esetében; és b) ha a 17. cikk alapján közvetlen bizonyításfelvételre kerül sor?
a) a bírósági tárgyalásra hivatalos nyelven, lett nyelven kerül sor. A videokonferenciát kérelmező ország részére lett tolmácsot kell biztosítani.
b) ha közvetlen bizonyításfelvételre kerül sor, akkor a felek kölcsönös megállapodása alapján.
7 Ha tolmácsokra van szükség, ki köteles biztosítani őket mindkét meghallgatástípus esetében, és hol kell tartózkodniuk?
A videokonferenciát kérelmező fél részére tolmácsot kell biztosítani. A tolmács a tárgyalóteremben foglal helyet.
8 Milyen eljárás alkalmazandó a meghallgatáshoz szükséges intézkedésekre és a meghallgatandó személy időpontról és helyszínről történő értesítésére? A meghallgatás időpontjának meghatározása során mennyi időt kell biztosítani, hogy a meghallgatandó személy kellő időben értesüljön?
A jogi segítségnyújtás iránti kérelmet megfelelő időben, legalább 60 nappal a tervezett videokonferenciát megelőzően kell benyújtani.
A tervezett videokonferenciát megelőzően időt kell biztosítani a kapcsolat tesztelésére.
A videokonferencia iránti kérelem benyújtásakor meg kell adni a technikai paramétereket.
9 Milyen költségekkel jár a videokonferencia alkalmazása, és hogyan kell megfizetni azokat?
A polgári perrendtartásról szóló törvény 716. szakasza szerint a felmerült költségeket az állami költségvetésből kell fedezni.
A külföldi ország bizonyításfelvételre vonatkozó megkeresését teljesítő bíróság értesíti az igazságügyi minisztériumot a fentiekben említett megkeresés teljesítésével kapcsolatos alábbi költségről:
- a szakértők és tolmácsok részére megtérítendő kiadások összege;
- jogszabályban meghatározott esetekben a külföldi ország bizonyításfelvételre vonatkozó megkeresésének a külföldi ország perrendtartása szerinti eljárásokkal összhangban történő teljesítése során felmerült költségek;
- abban az esetben felmerült költségek, ha a külföldi ország bizonyításfelvételre vonatkozó, külföldi ország illetékes hatóságának kérelmén alapuló megkeresését technikai eszközök alkalmazásával teljesítik.
Az igazságügyi minisztérium kérheti a külföldi ország illetékes hatóságát, hogy viselje az e szakasz második bekezdésében említett költségeket.
10 Milyen követelmények vonatkoznak, ha egyáltalán vannak ilyenek, annak biztosítására, hogy a megkereső bíróság által közvetlenül meghallgatott személy tájékoztatást kapjon arról, hogy a bizonyításfelvételre önkéntes alapon kerülhet csak sor?
A külföldi ország köteles az adott személy tájékoztatásához szükséges információkat előkészíteni.
11 Milyen eljárás létezik a meghallgatandó személy személyazonosságának ellenőrzésére?
A polgári perrendtartásról szóló törvény alapján bíróságnak kell a személy személyazonosságát ellenőriznie.
12 Milyen követelmények vonatkoznak az eskütételre, és a megkereső bíróságnak milyen információkat kell megadnia, ha a 17. cikk szerinti közvetlen bizonyításfelvétel során eskütételre van szükség?
Ilyen eljárásról nem rendelkezik a polgári perrendtartásról szóló törvény. A külföldi ország azonban kérheti a bíróságot, hogy határozzon az esküt illetően.
13 Milyen intézkedések biztosítják azt, hogy a videokonferencia helyszínén jelen legyen egy kapcsolattartó személy, akivel a megkereső bíróság érintkezésbe léphet, és egy olyan személy, aki a meghallgatás napján rendelkezésre áll a videokonferencia-berendezés működtetése és az esetleges műszaki problémák megoldása céljából?
A videokonferencia időpontja előtt és a videokonferencia tesztelését megelőzően az érintett felek kötelesek egymással megosztani a technikai paramétereiket, valamint (a bíróság és a technikai segítségnyújtást biztosító intézmény) kapcsolattartó személyeinek adatait.
14 Milyen további információra van szükség – ha van egyáltalán – a megkereső bíróságtól?
A technikai információk, valamint a technikai specifikáció adatai szükségesek.
Ennek a lapnak a különböző nyelvi változatait az Európai Igazságügyi Hálózat tagállami kapcsolattartói tartják fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Sem az Európai Igazságügyi Hálózat, sem a Bizottság nem vállal semmilyen felelősséget, illetve kötelezettséget az e dokumentumban közzétett vagy hivatkozott információk és adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.
Utolsó frissítés: 11/01/2021