1 - Моите права по време на разследването

А. Ако съм чужденец, това има ли значение за разследването?

Не. Всички лица в Гърция се ползват с пълна закрила на техния живот, чест и свобода, без дискриминация въз основа на националност, раса, език и религиозни или политически убеждения.

Б. Какви са етапите на разследването?

i) Етап на събиране на доказателства / правомощия на разследващите

Целта на предварителната проверка е да се съберат необходимите доказателства, за да се вземе решение дали да бъде образувано наказателно производство.

ii) Полицейско задържане

Всеки арестуван, който е заловен при извършване на престъпление или по отношение на който е издадена заповед за задържане, трябва да бъде изправен пред компетентния съдия-следовател не по-късно от 24 часа след задържането му. Ако задържането е извършено на място, различно от седалището на съдия-следователя, лицето трябва да бъде изправено пред съда в рамките на най-краткия срок, необходим за прехвърлянето му. Съдия-следователят трябва в тридневен срок от довеждането на арестуваното лице да го освободи или да издаде заповед за лишаване от свобода. Този срок може да бъде удължен с два дни по искане на лицето, изправено пред съда.

iii) Разпит

Целта на основното разследване е да се съберат необходимите доказателства, за да се установи дали е извършено престъпление и да се вземе решение дали дадено лице трябва да бъде изправено пред съда за това престъпление.

iv) Задържане под стража в досъдебното производство

Временно задържане се допуска само ако обвиняемият е преследван за извършване на тежко престъпление и няма известно място на пребиваване в страната, или е предприел подготвителни действия за укриване, или преди това е бил беглец или укриващ се, или е признат за виновен за бягство от ареста или за нарушаване на ограниченията за пребиваване и предвид тези обстоятелства очевидно възнамерява да се укрие, или основателно се смята, въз основа на предишните му влезли в сила присъди за подобни престъпления, че има голяма вероятност, ако бъде освободен, да извърши нови престъпления. Ако престъплението, в което е обвинено лицето, е наказуемо по закон с доживотен затвор или временно лишаване от свобода за срок до 15 години, или ако престъплението е извършено повторно или при участие в престъпна или терористична организация, или ако има голям брой пострадали лица, може да бъде наложено временно задържане, ако, предвид специфичните характеристики на деянието, има основания да се смята, че въпросното лице, ако бъде освободено, е много вероятно да извърши нови престъпления. Само правната тежест на деянието не е достатъчна, за да бъде наложено временно задържане.

В. С какви права се ползвам по време на разследването?

i) С какви права се ползвам по отношение на предоставянето на устен и писмен превод?

Заподозрените или обвиняемите, които не говорят или не разбират достатъчно добре гръцки език, имат право на устен и писмен превод на всички основни процесуални документи.

ii) Какви са правата ми по отношение на информацията и достъпа до материалите по делото?

Веднага след като обвиняемият бъде призован да се яви, за да се защити, съдия-следователят трябва да го запознае със съдържанието на обвинителния акт и с документите по разследването. Обвиняемият или неговият защитник също имат право да се запознаят с обвинителния акт и документите по разследването. Преписи от обвинителния акт и от документите по разследването могат да бъдат предоставени на обвиняемия по негово писмено искане и за негова сметка.

iii) Какви са правата ми по отношение на достъпа до адвокат и информирането на трето лице за моето положение?

Обвиняемите имат право да бъдат представлявани от защитник дори при кръстосан разпит със свидетели или с други обвиняеми. При никакви обстоятелства на обвиняемия не може да бъде забранено да общува със своя защитник. Такава комуникация е строго поверителна.

iv) Какви са правата ми по отношение на правната помощ?

Заподозрените или обвиняемите имат право на безплатна правна помощ, включително правни съвети и съдействие, както и на представителство пред съда, съгласно съответните законови разпоредби.

v) Какво е важно да знаете за:

а) Презумпцията за невиновност

Заподозрените и обвиняемите се смятат за невинни до доказване на противното по предвидения от закона ред.

б) Правото да запазите мълчание и да не се самоуличавате

Заподозрените или обвиняемите имат право да запазят мълчание и да не се самоуличават в извършване на престъпление. Упражняването на това право не може да се използва срещу въпросното заподозряно или обвиняемо лице.

в) Тежестта на доказване

От обвиняемите лица не се изисква да представят доказателства за фактите, на които се позовават в своя защита. Съдиите и прокурорите са длъжни да проверяват внимателно всички факти или доказателства, на които се позовава обвиняемият, ако това е полезно за разкриване на истината. Всяко съмнение във вината е в полза на заподозряното или обвиняемото лице.

vi) Какви са специалните гаранции за децата?

Непълнолетно лице, което е станало жертва на определени престъпления срещу неговата лична или сексуална свобода, има право да присъства при извършване на всички следствени действия и право на достъп до всички материали по делото, дори ако не се яви в съда, за да подкрепи обвинението.

vii) Какви са специалните гаранции за уязвимите заподозрени лица?

Уязвимите лица се информират за техните права, като надлежно се вземат предвид специфичните им нужди. Те винаги се информират за последиците от отказ от такива права.

Г. Какви са законовите срокове по време на разследването?

Нощта се определя от 20 ч. до 06:00 ч. за периода от 1 октомври до 31 март и от 21:00 ч. до 5.00 ч. за периода от 1 април до 30 септември.

Д. Какви са досъдебните действия, включително алтернативите на предварителното задържане и възможностите за предаване на държавата по произход (европейска заповед за надзор)?

Може да бъде наложен домашен арест чрез електронна система за дистанционно наблюдение. Тази мярка се изразява в забрана обвиняемият да напуска определена сграда или комплекс от сгради, посочени в разпореждането на съдия-следователя и за които е доказано, че представляват неговото местожителство или място на пребиваване.

Последна актуализация: 25/06/2018

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.

2 - Моите права по време на съдебния процес

А. Къде ще се проведе съдебният процес?

Съдебният процес се провежда в сградите на териториално компетентния съд. Мястото на провеждане на процеса може да бъде променено в случай на сериозна заплаха за обществения ред.

Б. Може ли обвинителният акт да бъде променен? Ако е възможно, какво право на информация имам в това отношение?

Обвинителният акт не може да бъде променян. Обвиняемият или неговият адвокат имат право да се запознаят с обвинителния акт и следствените документи.

В. Какви са правата ми по време на съдебните заседания?

i. Трябва ли да присъствам в съда? При какви условия мога да отсъствам от съдебното заседание?

Обвиняемият трябва да се яви лично на заседанието и може също да назначи адвокат, който да го защитава в съда както за простъпки, така и за углавни престъпления.

ii. Какви са правата ми по отношение на достъпа до устни преводачи и преведени документи?

На всеки етап от наказателното производство, когато заподозряно лице, обвиняем или свидетел, който не говори или не разбира гръцки език, трябва да бъде изслушан, незабавно се осигурява устен превод. Когато е необходимо, се осигурява устен превод за комуникацията между обвиняемите и техните адвокати на всички етапи от наказателното производство.

iii. Имам ли право на адвокат?

В случай на углавни престъпления председателят на съда трябва да назначи адвокат на обвиняемите, които нямат такъв. Същото задължение важи и за съдията за малолетни и непълнолетни, когато ненавършилото пълнолетие лице е обвинено в действие, което, ако е навършило пълнолетие, би представлявало углавно престъпление. Обвиняемият не може да откаже да бъде защитаван от назначения от председателя на съда адвокат. Когато са назначени няколко защитника, обвиняемият може с мотивирано искане може да поиска от съда да оттегли назначаването само на един (1) от тях адвокат, като в този случай ще продължи да бъде защитаван от останалите.

iv. С какви други процесуални права следва да се запозная? (напр. явяване на заподозрени лица пред съда)

В случаите, когато отсъстващ свидетел не може да се яви в съда, техните показания под клетва, събрани по време на досъдебното производство, се прочитат в съда само с изричното съгласие на обвиняемия или на адвоката, който го представлява, в изявление, записано в протокола.

Г. Възможни присъди

Лишаването от свобода е временно. В изключителни случаи, когато това е изрично предвидено в закона, то е до живот. Продължителността на временното лишаване от свобода е не повече от петнадесет години и не по-малко от пет години. Продължителността на наказанието „задържане“ е не повече от пет години и не по-малко от десет дни. Освен ако не е предвидено друго, продължителността на наказанието „общественополезен труд“ е не повече от 720 часа и не по-малко от 100 часа. Финансовите санкции не могат да надвишават: а) 90 дневни единици, когато санкцията е основното наказание или е алтернатива на наказание „общественополезен труд“, б) 180 дневни единици, когато санкцията е алтернатива на лишаване от свобода, и в) 360 дневни единици, когато санкцията е наложена в добавка към лишаване от свобода. Освен ако в специални разпоредби не е посочено друго, размерът на всяка дневна единица не може да бъде по-малък от едно евро или по-голям от сто евро.

Последна актуализация: 25/06/2018

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.

3 - Моите права след съдебния процес

А. Имам ли право да обжалвам решението на съда?

Да, ако съд за простъпки в едноличен състав е наложил наказание лишаване от свобода за повече от 2 месеца или ако съд за простъпки в тричленен състав е наложил лишаване от свобода за повече от 4 месеца, или ако съд в смесен състав е наложил лишаване от свобода за най-малко 2 години, или ако съд за непълнолетни лица в едноличен или тричленен състав е наложил арест в специален център за задържане на млади хора или реформиращи или терапевтични мерки.

Б. С какви други възможности за обжалване разполагам?

Можете да поискате отмяна на производството в срок от 15 дни, ако обвиняемият, осъден с неотменима присъда, не е могъл своевременно, поради непреодолима сила или други непреодолими причини, да уведоми съда по какъвто и да е начин за непреодолимата пречка да се яви на съдебния процес и да поиска отлагане на съдебното заседание. Можете също да поискате отмяна на съдебно решение, ако местонахождението на обвиняемия е било неизвестно в момента на осъждането, но известно по време на връчването на призовката.

В. Какви са последиците, ако бъда осъден?

i. Досие за съдимост

Всички окончателни присъди се вписват в регистъра за съдимост. В копието за съдебно ползване се записват всички присъди, а присъдите за лишаване от свобода до 6 месеца не фигурират в копието за общо ползване след изтичане на 3 години, присъдите до 5 години — след изтичане на 8 години, а присъдите над 5 години — след изтичане на 20 години. След като лицето навърши 80 години или 5 години след изтичане на условния период, досието се заличава.

ii. Изпълнение на присъда, предаване на затворници, пробация и алтернативни наказания

Ако дадено лице е осъдено на лишаване от свобода за по-малко от 3 години, съдът разпорежда изпълнението на наказанието да бъде отложено за срок от една до три години, освен ако въз основа на изрично посочени основания не счете, че лишаването от свобода е абсолютно необходимо, за да се възпре осъденото лице от извършване на нови престъпления. Допуска се Гърция да признае и изпълни присъда за лишаване от свобода или заповед за задържане, постановени в друга държава — членка на Европейския съюз, както и да поиска признаване и изпълнение на съответна присъда на национален съд, отправена от Гърция до друга държава от Европейския съюз. Осъденото лице трябва да се намира в издаващата или изпълняващата присъдата държава. Изисква се проверка за двойна наказуемост, с изключение на някои тежки престъпления, които в издаващата държава се наказват с лишаване от свобода за максимален срок от най-малко три години.

Последна актуализация: 25/06/2018

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.