Teisminės institucijos ir bet kurios kitos valstybinės institucijos, su kuriomis bendraujate, suteiks jums informaciją apie Socialinio darbo ir vaikų apsaugos generalinių direktoratų (Direcții Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului – DGASPCs) paramos aukoms tarnybas ir atitinkamas paslaugas teikiančias NVO, su kuriomis galite susisiekti.
Ši informacija pateikiama žodžiu ir raštu formoje, kurią reikia pasirašyti. Joje pateikiamas bent informaciją teikiančios institucijos jurisdikcijoje esančios paramos aukoms tarnybos adresas ir jos atsakomybių sąrašas.
Pirmoji teisminė institucija (policija ar prokuratūra), į kurią kreipiatės, ar atitinkamu atveju paramos aukoms tarnybos pirmą kartą su jomis susisiekus informuos apie jūsų teises ir paramos bei apsaugos paslaugas, kurias galite gauti.
Jums bus suteikta informacija apie:
Informacija bus pateikta jums suprantama kalba. Jums taip pat bus pateikta forma su visa šia informacija, kurią turėsite pasirašyti. Pirmą kartą kreipiantis į atitinkamas institucijas jus gali lydėti pasirinktas asmuo.
Jei teisminei institucijai pateiksite skundą, gausite rašytinį patvirtinimą apie jūsų pranešimo gavimą. Pareiškimas gali būti pateiktas raštu arba žodžiu. Taip pat galite prašyti, kad apie nusikaltimą už jus praneštų kitas asmuo, tačiau tam asmeniui turite suteikti rašytinį įgaliojimą. Rašytinis įgaliojimas, kurį būtinai turite pasirašyti, bus įtrauktas į bylos medžiagą.
Jei esate užsienietis ir tapote nusikaltimo auka Rumunijoje, jums suteikiamos visos Rumunijos piliečių, tapusių nusikaltimo aukomis, teisės.
Jei rumuniškai nekalbate, turite teisę į nemokamą vertėją, kuris jums padės bendraujant su valdžios institucijomis. Tai reiškia, kad savo paraišką pateikti ir informaciją, į kurią turite teisę pranešimo apie nusikaltimą metu, galėsite gauti jums suprantama kalba.
Jei gyvenate kitoje valstybėje narėje, pranešimą apie nusikaltimą arba paraišką dėl finansinės kompensacijos pateikti galite toje valstybėje narėje. Be to, Rumunijos teisminės institucijos jus gali išklausyti net jums nebūnant Rumunijoje.
Jei tapote prekybos žmonėmis auka, galite būti apgyvendintas specialiose prieglaudose, kuriose būsite apsaugotas. Baudžiamosios bylos nagrinėjimo metu gausite informaciją apie procedūrą jums suprantama kalba; taip pat galite gauti psichologinio konsultavimo paslaugas ir medicinos pagalbą. Rumunijos institucijos dės visas pastangas, kad padėtų jums kuo greičiau grįžti į gimtąją šalį, ir pasirūpins saugiu jūsų nuvežimu iki Rumunijos sienos.
Jei esate užsienietis, galite prašyti, kad valstybė sumokėtų jums finansinę kompensaciją, jeigu tapote bet kurio iš toliau nurodytų nusikaltimų auka, t. y. tapote: pasikėsinimo nužudyti ir pasikėsinimo nužudyti sunkinančiomis aplinkybėmis, kaip nustatyta Baudžiamojo kodekso 188 ir 189 straipsniuose, auka; smurto šeimoje, kaip nustatyta Baudžiamojo kodekso 194 straipsnyje, auka; tyčinio nusikaltimo, dėl kurio patyrėte fizinį sužalojimą, ir smurto namuose, kaip išdėstyta Baudžiamojo kodekso 199 straipsnyje, auka; išžaginimo, lytinių santykių turėjimo su nepilnamečiu ar seksualinio išpuolio, kaip nustatyta Baudžiamojo kodekso 218–220 straipsniuose, auka; prekybos žmonėmis ar vaikais, kaip išdėstyta Baudžiamojo kodekso 210 ir 211 straipsniuose, terorizmo ar kito tyčinio smurtinio nusikaltimo auka.
Jei tapote pasikėsinimo nužudyti, pasikėsinimo nužudyti sunkinančiomis aplinkybėmis auka, kūno sužalojimo, tyčinių nusikaltimų, dėl kurių auka patiria kūno sužalojimų, išžaginimo, seksualinės prievartos, lytinių santykių turėjimo su nepilnamečiu ir seksualinio nepilnamečių tvirkinimo auka, jūs taip pat turite teisę į nemokamą teisinę pagalbą. Dėl nužudymo arba nužudymo sunkinančiomis aplinkybėmis mirusių asmenų ir tyčinių nusikaltimų, dėl kurių auka miršta, sutuoktinis (-ė), vaikai ir išlaikomi asmenys taip pat turi teisę gauti nemokamą teisinę pagalbą.
Jums teikiant pareiškimą apie nusikaltimą, jį priimantis pareigūnas paaiškins apie tolesnes procedūras. Jūs gausite informaciją apie savo teises ir paslaugas, kurias galite gauti. Policija turi parengti rašytinį pranešimą, kuriame nurodoma, kokią informaciją jums pateikė.
Jums bus suteikta informacija apie:
Taigi bylos nagrinėjimo metu galite gauti informaciją apie tyrimo eigą ir sprendimo, kuriuo prokuroras nusprendžia neperduoti bylos teismui, jei tas sprendimas priimamas, kopiją. Norėdami gauti tą informaciją, turėsite pateikti prašymą policijos pareigūnui arba jūsų bylą nagrinėjančiam prokurorui ir nurodyti pašto adresą Rumunijoje ar e. pašto adresą arba elektroninių žinučių adresą, kuriuo su jumis galima susisiekti.
Prokurorui nusprendus perduoti bylą nagrinėti teisme, gausite šaukimą į teismą.
Apklausos teisme atveju taip pat būsite informuotas apie savo teises ir pareigas, kaip nurodyta toliau:
Taip. Turite teisę visos baudžiamosios bylos nagrinėjimo metu naudotis vertimo raštu ir žodžiu paslaugomis.
Teisminė institucija gali pareikalauti, kad aukų, kurioms pagal įstatymą priklauso apsauga, apklausos vyktų tarpininkaujant ar dalyvaujant psichologui ar kitam aukų konsultavimo srities specialistui.
Kalbos ar klausos sutrikimų turinčios aukos bus apklausiamos dalyvaujant asmenims, galintiems bendrauti ženklų kalba. Tokiais atvejais taip pat galite bendrauti raštu.
Tam, kad aukos galėtų gauti tinkamą paramą ir apsaugą, kiekviena jų įvertinama individualiai. Aukas įvertina aukų paramos tarnybos ar privatūs socialinių paslaugų teikėjai. Atitinkamais atvejais ir aukai sutikus šios tarnybos bendradarbiauja su viešojo ar privačiojo sektoriaus sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais.
Nusikaltimų aukos ir jų šeimos nariai gali gauti tokias paramos ir apsaugos paslaugas:
Paramos ir apsaugos paslaugos gali būti teikiamos:
Smurto šeimoje ar prekybos žmonėmis aukos gali būti apgyvendinamos priėmimo centruose, kuriuose jos ir jų globojami nepilnamečiai tam tikrą laiką gali gauti nemokamą šeimai, apsaugą nuo nusikalstamą veiką padariusio asmens, medicinos priežiūrą, priežiūros paslaugas, maisto, apgyvendinimą, psichologines konsultacijas ir teisinę pagalbą.
Kiekvienas Socialinio darbo ir vaikų apsaugos generalinis direktoratas turi paramos aukoms tarnybą.
Paramą aukoms taip pat gali teikti privatūs socialinių paslaugų teikėjai.
Jei tapote smurto šeimoje auka, galite kreiptis į Nacionalinę moterų ir vyrų lygių galimybių agentūrą (Agenția Națională pentru Egalitate de Șanse între Bărbați și Femei) ir socialinio darbo ir vaikų apsaugos generalinius direktoratus (DGASPC).
Jei esate jaunesnis nei 18 metų ir tapote nusikaltimo auka, galite kreiptis į Nacionalinę vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo agentūrą (Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție, ANPDCA) ir socialinio darbo ir vaikų apsaugos generalinius direktoratus (DGASPC).
Jei tapote prekybos žmonėmis auka, galite kreiptis į Nacionalinę kovos su prekyba žmonėmis agentūrą (Agenția Națională împotriva Traficului de Persoane, ANITP), kuri priklauso Vidaus reikalų ministerijai (Ministerul Afacerilor Interne, MAI).
Teisingumo ministerija yra Rumunijos padedančioji valdžios institucija, atsakinga už finansinių kompensacijų tyčinių nusikaltimų, įvykdytų kitoje valstybėje narėje nei ta, kurioje yra nukentėjusiojo gyvenamoji vieta, aukoms procedūrą.
Taip pat yra daugybė nevyriausybinių organizacijų (NVO), kurios teikia įvairių rūšių paramą aukoms. Institucija, į kurią kreipiatės, nusiųs jus tiesiai į atitinkamą NVO.
Taip, teisminės institucijos privalo jus nukreipti į tokias tarnybas.
Informacija, parama ir apsauga nusikaltimo aukoms teikiama užtikrinant jų asmens duomenų ir bet kokios informacijos apie aukos asmeninį gyvenimą bei jos patiriamus sunkumus, konfidencialumą. Paramos paslaugos teikiamos anonimiškai, joms gauti nereikia su jų gavėjais sudaryti sutarčių.
Duomenys apie nusikaltimų aukas saugomi vienus metus. Jie gali būti naudojami paramai aukoms suteikti ir jų apsaugai arba teikiami teisminėms institucijoms paprašius. Pasibaigus vienų metų laikotarpiui, išsaugoti duomenys bus ištrinti.
Jei jums teikiama parama aukoms ir apsauga, jūsų tapatybės duomenys bus saugomi tų priemonių galiojimo laikotarpiu ir dar tris mėnesius jam pasibaigus.
Smurto šeimoje ir prekybos žmonėmis aukų apgyvendinimo centrų adresas laikomas paslaptyje.
Jei teisminės institucijos mano, kad baudžiamojo tyrimo metu ir per teisminį bylos nagrinėjimą jūsų privatumui arba orumui gali būti daromas poveikis dėl jūsų pateikiamos informacijos arba kitų priežasčių, jos savo iniciatyva arba jums paprašius gali taikyti priemones jūsų konfidencialumui ir privatumui apsaugoti, pavyzdžiui:
Be to, proceso metu teismas gali uždrausti skelbti tekstus, piešinius, nuotraukas ar atvaizdus, kurie galėtų atskleisti jūsų tapatybę.
Teismas taip pat gali paskelbti, kad teismo posėdis bus uždaras, jeigu viešas bylos nagrinėjimas gali pakenkti jūsų orumui arba privatumui.
Tam, kad gautumėte nusikaltimų aukoms teikiamą informaciją, paramą ir apsaugą, jums nebūtina pateikti skundą baudžiamųjų bylų tyrimo įstaigoms.
Baudžiamojo tyrimo metu ir per teisminį bylos nagrinėjimą turite teisę į apsaugos priemones, kai teisminės institucijos mano, kad jums gali grėsti pavojus.
Labai svarbu, kad žinotumėte, jog tais atvejais, kai teisminės institucijos mano, kad jums gali grėsti pavojus dėl jūsų pateikiamos informacijos arba dėl kitų priežasčių, jos jums paprašius arba savo iniciatyva gali taikyti tam tikras priemones, siekdamos užtikrinti jūsų apsaugą, pavyzdžiui:
Be to, proceso metu teismas gali uždrausti skelbti tekstus, piešinius, nuotraukas ar atvaizdus, kurie galėtų atskleisti jūsų tapatybę.
Be to, jei esate liudytojas baudžiamojoje byloje arba net ir nedalyvaudamas byloje pateikiate informaciją, kuri padeda teisminėms institucijoms išspręsti bylas, susijusias su sunkiais nusikaltimais, arba užkirsti kelią didelei žalai, galite prašyti tyrimą atliekančio policijos pareigūno arba prokuroro įtraukti jus į liudytojų apsaugos programą. Ši programa apima įvairias priemones, pavyzdžiui:
Jei esate įtraukiamas į liudytojų apsaugos programą, pasinaudosite papildoma pagalba, pavyzdžiui:
Prireikus jūsų pirmo laipsnio giminaičiai (pvz., jūsų vaikai, tėvai) ir jūsų sutuoktinis (-ė) taip pat gali būti įtraukti į liudytojų apsaugos programą.
Jei į liudytojų apsaugos programą nebuvote įtrauktas baudžiamojo tyrimo metu, dėl dalyvavimo šioje programoje galite kreipti į teismą.
Atsižvelgiant į nusikaltimo rūšį, galima pasinaudoti papildoma apsauga.
Jei manote, kad jums kyla pavojus, turėtumėte informuoti policijos pareigūną, prokurorą arba teisėją ir pateikti kuo daugiau informacijos.
Pirmiau minėtomis priemonėmis galima pasinaudoti baudžiamojo tyrimo etape ir nagrinėjant bylą teisme.
Apsaugą suteikia Rumunijos policija.
Siekiant išvengti antrinės viktimizacijos, nustačius jūsų tapatybę, būsite kuo greičiau įvertintas, siekiant apriboti pareiškimų ir medicininių, psichologinių ir socialinių vertinimų skaičių.
Paramos aukoms departamentai ir (arba) teikėjai patars dėl bauginimo ir keršo grėsmės. Siekiant išvengti bauginimo ir keršto grėsmės, galite būti laikinai apgyvendintas apgyvendinimo centre.
Jei baudžiamajam procesui pasibaigus jums vis dar kyla pavojus, teisminės institucijos turėtų įvertinti, ar jus reikėtų įtraukti į liudytojų apsaugos programą, nebent jūs tokioje programoje jau dalyvaujate.
Jei tapote prekybos žmonėmis, smurto artimoje aplinkoje, organizuoto nusikalstamumo, terorizmo ar kitų kategorijų nusikaltimų auka, būsite laikomas pažeidžiama auka ir jums bus suteikta įstatymais numatyta liudytojų, kuriems grasinama, ar pažeidžaimų liudytojų apsauga.
Taip, jūsų byla gali būti vertinama. Pavyzdžiui, jei tapote tam tikrų kategorijų nusikaltimų (smurto šeimoje, išžaginimo, seksualinio išpuolio ir pan.) auka, jus apklaus tik tos pačios lyties asmenys, jei to paprašysite.
Auka antrą kartą bus apklausiama tik jei tai griežtai būtina, siekiant išvengti tolesnės žalos aukai baudžiamojoje byloje.
Siekiant išvengti aukos antrinės viktimizacijos ją pakartotinai apklausiant teisminėse institucijose, pagal baudžiamąjį procesą reglamentuojančius įstatymus taip pat reikalaujama, kad pareiškimą dėl nusikaltimo pateikusi nukentėjusioji šalis būtų iš karto apklausta arba, jei to neįmanoma padaryti, be reikalo nedelsiant po to, kai ji pateikė pareiškimą.
Nusikaltimų aukoms teisme numatyti atskiri laukiamieji.
Jei esate pažeidžiama auka, galite pasinaudoti ankstesniuose atsakymuose apie liudytojų apsaugą išsamiai aprašytomis apsaugos priemonėmis.
Jei esate vaikas ir tapote išnaudojimo, smurto, priekabiavimo, aplaidumo, netinkamo elgesio arba bet kurio kito nusikaltimo auka, apie nusikaltimą policijai gali pranešti bet kuris asmuo, įskaitant jus.
Nepilnamečiai nuo pat pradžių laikomi pažeidžiamomis aukomis, o institucijos jus informuos apie apsaugos priemones, kurias galite gauti.
Nuo smurto nukentėję vaikai bus apžiūrėti, jiems Socialinės apsaugos ir vaikų apsaugos generalinių direktoratų specializuoti departamentai, atsakingi už intervencines priemones prievartos, aplaidumo, prekybos žmonėmis, migracijos ir repatriacijos bylose, suteiks pagal įstatymus numatytą paramą ir apsaugą.
Nepilnamečiai gali gauti Nacionalinės vaikų teisių apsaugos ir įvaikinimo institucijos pagalbą.
Prievartą patyrę ar apleisti vaikai arba bet kokios rūšies smurtą patyrę vaikai gali būti laikinai apgyvendinami kitoje šeimoje, specialiame centre ar patikėti globėjams – tai taikoma kaip neatidėliotina priemonė.
Jei esate kviečiamas atvykti į baudžiamąjį tyrimą atliekančias įstaigas ir esate jaunesnis nei 14 metų, jus privalo lydėti jūsų tėvai arba globėjas. Jei jūsų tėvai arba globėjai taip pat dalyvauja baudžiamojoje byloje arba gali būti suinteresuoti daryti įtaką jūsų parodymams, apklausa vyks dalyvaujant giminaičiui arba kitam policijos pareigūno, prokuroro ar teisėjo paskirtam asmeniui.
Be to, teisminės institucijos gali nuspręsti, kad apklausoje turėtų dalyvauti psichologas, kuris suteiktų pagalbą. Atitinkamos pagalbos galite paprašyti teisminių institucijų.
Apklausa privalo būti įrašyta. Jei to padaryti neįmanoma, būtina tai pažymėti protokole ir nurodyti priežastis.
Jus gali apklausti tas pats asmuo specialiai suprojektuotose / pritaikytose patalpose, jei tai įmanoma.
Tiriant tam tikrų kategorijų nusikaltimus, apklausas gali vykdyti tos pačios lyties kaip ir auka asmuo. Jus taip pat gali lydėti jūsų pasirinktas asmuo.
Jūs turite teisę turėti atstovą visos bylos metu. Jei neturite advokato, teismas padės jums jį surasti. Jei jūsų šeima negali sumokėti už advokato paslaugas, turite teisę gauti nemokamą teisinę pagalbą.
Prekybos žmonėmis bylų atveju jaunesni nei 14 metų nepilnamečiai apklausiami dalyvaujant bent vienam iš tėvų ar kitam teisiniam atstovui. Be to, dalyvauti apklausoje būtinai turi psichologas ir Socialinio darbo ir vaikų apsaugos generalinio direktorato atstovas.
Šiuo atveju jūs esate nusikaltimo auka ir jums priklauso visos pirmiau nurodytos paramos ir apsaugos paslaugos, įskaitant informaciją, psichologinį konsultavimą, teisinę pagalbą, nukreipimą sveikatos priežiūros paslaugoms, socialinės įtraukties / reintegracijos paslaugas ir pan.
Dėl nužudymo arba nužudymo sunkinančiomis aplinkybėmis, kaip nustatyta Baudžiamojo kodekso 188 ir 189 straipsniuose, mirusio asmens, taip pat tyčinių nusikaltimų, dėl kurių auka miršta, sutuoktinis (-ė), vaikai ir išlaikomi asmenys turi teisę gauti nemokamą teisinę pagalbą ir finansinę kompensaciją iš valstybės.
Nemokama teisinė pagalba taip pat suteikiama ir kitų nusikaltimų atvejais, jei aukos mėnesinės pajamos, tenkančios vienam šeimos nariui, nėra didesnės nei nacionalinis bazinis minimalus darbo užmokestis neatskaičius mokesčių, nustatytas tais metais, kai buvo pateiktas prašymas dėl nemokamos teisinės pagalbos.
Žr. pirmiau.
Tarpininkavimas galimas pagal baudžiamąją teisę lengvesniais laikomų nusikaltimų atveju. Procedūrą galima prašyti taikyti tik jei joje sutinkate dalyvauti jūs ir nusikaltėlis. Per tarpininkavimo procedūrą būsite kviečiamas į daugybę susitikimų su nusikaltėliu, kad aptartumėte susitaikinimo galimybes. Šių susitikimų rengimą palengvins tarpininkas. Jei pasibaigus šiai procedūrai su nusikaltėliu pasiekėte susitarimą, galite atsiimti savo pareiškimą ir byla bus baigta. Jei procedūra nėra sėkminga, baudžiamoji byla bus nagrinėjama toliau taip, tarsi tarpininkavimo nebuvo.
Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.
Jei tapote nusikaltimo auka, apie jį policijai (arba prokurorui) galite pranešti žodžiu arba raštu. Taip pat galite prašyti, kad apie nusikaltimą už jus praneštų kitas asmuo, tačiau tam asmeniui turite suteikti rašytinį įgaliojimą. Rašytinis ir pasirašytas įgaliojimas bus pridėtas prie bylos medžiagos.
Apie nusikaltimą taip pat gali pranešti sutuoktinis (-ė) arba suaugę vaikai.
Jei nusprendžiate apie nusikaltimą pranešti žodžiu, turite nuvykti į policijos nuovadą. Jūsų pranešimą priėmęs policijos pareigūnas surašys oficialų protokolą ir paprašys jūsų jį pasirašyti. Rašytiniai pranešimai taip pat turi būti pasirašyti.
Jūsų pranešime turi būti nurodytas jūsų vardas ir pavardė, profesija, namų adresas ir pateiktas išsamus įvykių aprašymas. Jei žinote nusikaltimą padariusio asmens tapatybę, turite pateikti visą turimą informaciją apie jį, taip pat visus su incidentu susijusius įrodymus. Nusikaltimo tyrimo metu byloje taip pat galite pateikti papildomą informaciją.
Jei nekalbate rumunų kalba arba jos nesuprantate, galite pateikti pranešimą jums suprantama kalba, o teisminė institucija turės jį išversti. Šiuo atveju galite prašyti, kad bet koks jums siunčiamas šaukimas į teismą būtų surašytas jums suprantama kalba.
Jei nukentėjote nuo smurto šeimoje, galite paprašyti, kad policija išduotų laikinosios apsaugos orderį, arba kompetentingam teismui pateikti prašymą dėl apsaugos orderio. Tai reiškia, kad turite užpildyti standartinę paraiškos formą, kuri pateikiama apygardos teismui (judecătoria), kurio jurisdikcijai priklauso jūsų gyvenamoji vieta. Paraišką galima pateikti asmeniškai arba, jei sutinkate, ją gali pateikti asmuo iš socialinių tarnybų, dirbantis su smurto šeimoje atvejais, prokuroras arba policijos pareigūnas.
Remdamosi jūsų pranešimu, policijos įstaigos perduos bylą prokurorui, kuris jai suteiks unikalų numerį.
Pranešę apie nusikaltimą, savo bylos eigą galite patikrinti šiuo tikslu pateikdami rašytinį prašymą, kartu nurodydami adresą Rumunijoje arba e. pašto adresą arba elektroninių žinučių siuntimo adresą, kuriuo valdžios institucijos turėtų siųsti informaciją.
Prokurorui nusprendus bylą perduoti teismui, turite teisę susipažinti su byla teismo patalpose per teismo procesą. Be to, jūsų bus prašoma atvykti į teismą.
Jei esate nukentėjusioji šalis, turite teisę gauti teisinę pagalbą arba turėti atstovą.
a) Baudžiamosios bylos nagrinėjimo metu turite teisę naudotis pasirinkto advokato paslaugomis, už kurias pats sumokate. Jei nusikaltėlis nuteisiamas, iš nusikaltėlio galėsite susigrąžinti savo patirtas su advokato paslaugomis susijusias išlaidas.
b) Jei norite, galite būti atstovaujamas per visą baudžiamosios bylos nagrinėjimą, išskyrus atvejus, kai jūsų dalyvavimas yra privalomas arba kai atitinkamai prokuroras, teisėjas ar teismas mano, kad tai yra būtina (pvz., bylos nagrinėjimo tikslais).
c) Tam tikrais atvejais teisinė pagalba baudžiamojoje byloje gali būti teikiama nemokamai:
Tokiais atvejais nemokama teisinė pagalba yra prieinama tik jei pranešėte apie nusikaltimą policijai arba prokurorui per 60 dienų nuo nusikaltimo padarymo arba, atitinkamais atvejais, per 60 dienų nuo dienos, kai sužinojote apie nusikaltimą. Jei apie nusikaltimą negalėjote pranešti, 60 skaičiuojama nuo dienos, kurią išnyko aplinkybės, dėl kurių negalėjote pranešti apie nusikaltimą.
Jei norite gauti nemokamą teisinę pagalbą, turite pateikti prašymą atitinkamai prokurorui arba teismui, kuris imsis būtinų veiksmų. Nemokamą teisinę pagalbą galite gauti iki baudžiamosios bylos pabaigos.
Galite prašyti atlyginti savo teisines išlaidas. Teismas nuspręs, kuri jūsų išlaidų dalis turi būti atlyginta ir kas tai turės padaryti.
Jei byloje dalyvaujate kaip nukentėjusioji šalis arba civilinis ieškovas (jei jums leidžiama pareikšti civilinį ieškinį) ir kaltinamasis pripažįstamas kaltu (net jei jam dėl tam tikrų priežasčių nepaskiriama bausmė), jam bus liepta apmokėti jūsų teisines išlaidas.
Jei prokuroras nusprendžia užbaigti bylą jos neperduodamas teismui, tokį jo sprendimą galite apskųsti per 20 dienų nuo tokio sprendimo kopijos gavimo dienos. Savo skundą turite paduoti vyriausiajam prokurorui.
Jei vyriausiasis prokuroras atmeta jūsų skundą, jo sprendimą galite apskųsti teismo laikinajai teisėjų kolegijai.
Baudžiamojoje byloje galite dalyvauti kaip:
Jei dėl nusikaltimo patyrėte sužalojimą, byloje galite dalyvauti kaip auka ir šiuo atveju turite teisę pasinaudoti įvairiomis toliau aprašytomis procesinėmis teisėmis;
Jei procedūroje nenorite dalyvauti kaip nukentėjusioji šalis, turėtumėte apie tai informuoti jūsų bylą nagrinėjančią teisminę instituciją, kuri vis tiek jus gali apklausti kaip liudytoją, jei mano, kad tai būtina. Jei esate kviečiamas kaip liudytojas, privalote turėti atstovą ir nurodyti viską, ką žinote apie incidentą;
Jei norite reikalauti kompensacijos už nusikaltimu padarytą žalą, turite pareikšti civilinį ieškinį ir taip tapti civiliniu ieškovu baudžiamojoje byloje.
Apskritai teismo posėdžiai yra vieši ir juose galite dalyvauti nepriklausomai nuo savo vaidmens byloje. Tačiau teismas gali nuspręsti surengti uždarą teismo posėdį, kai tokiam sprendimui priimti yra pakankamai priežasčių. Šiuo atveju teismo posėdyje galėsite dalyvauti tik jei esate nukentėjusioji šalis arba civilinis ieškovas.
Teismo salėje privalote dalyvauti tik jei esate kviečiamas į apklausą (pvz., kaip liudytojas).
Jei tapote nusikaltimo auka, teisingumo sistemoje galite atlikti vieną iš toliau nurodytų vaidmenų:
Jei dėl nusikaltimo patyrėte sužalojimą, byloje galite dalyvauti kaip auka ir šiuo atveju turite teisę pasinaudoti įvairiomis toliau aprašytomis procesinėmis teisėmis;
Jei norite reikalauti kompensacijos už nusikaltimu padarytą žalą, galite pareikšti civilinį ieškinį ir taip tapti civiliniu ieškovu baudžiamojoje byloje;
Jei procedūroje nenorite dalyvauti kaip nukentėjusioji šalis, turėtumėte apie tai informuoti jūsų bylą nagrinėjančią teisminę instituciją, kuri vis tiek jus gali apklausti kaip liudytoją, jei mano, kad tai būtina. Šiuo atveju būsite iškviestas į apklausą ir jūsų bus prašoma pateikti išsamią informaciją apie incidentą. Apklausoje privalote dalyvauti visais atvejais, kai esate į ją kviečiamas.
Jei baudžiamojoje byloje dalyvaujate kaip nukentėjusioji šalis / civilinis ieškovas, jums suteikiamos įvairios procesinės teisės.
Baudžiamojo tyrimo metu turite toliau nurodytas teises.
Teisminio nagrinėjimo metu
Labai svarbu, kad žinotumėte, jog tais atvejais, kai teisminės institucijos mano, kad jums gali grėsti pavojus arba kad jūsų privatumui arba orumui gali būti daromas poveikis dėl informacijos, kurią pateikiate, arba dėl kitų priežasčių, jos, siekdamos užtikrinti jūsų apsaugą, jums paprašius arba savo iniciatyva (ex officio) gali taikyti tam tikras priemones, pavyzdžiui:
Teisėjas, jei mano, kad tai yra būtina siekiant užtikrinti jūsų apsaugą teismo proceso metu, gali nuspręsti apklausą rengti uždarame teismo posėdyje. Galite teisėjo prašyti paskelbti uždarą teismo posėdį.
Be to, teismo proceso metu teismas gali uždrausti skelbti bet kokius tekstus, piešinius, nuotraukas ar atvaizdus, kurie galėtų atskleisti jūsų tapatybę.
Jei esate liudytojas, taip pat turite teisę į kitas specialias liudytojų apsaugos priemones. Jei manote, kad jums kyla pavojus, turėtumėte informuoti apie tai policijos pareigūną, prokurorą arba teisėją ir pateikti kuo daugiau informacijos.
Taip. Jei nusprendėte dalyvauti teisminiame nagrinėjime, prokuroras / policijos pareigūnas ir teisėjas gali jus apklausti kaip nukentėjusiąją šalį / civilinį ieškovą.
Prokuroras arba policijos pareigūnas iškvies jus atvykti į policijos / prokuratūros patalpas, kad jus apklaustų, o teisminio nagrinėjimo metu būsite iškviestas į apklausą proceso metu.
Baudžiamojo tyrimo metu galite gauti informacijos apie bylos eigą ir kopiją, kurioje išsamiai aprašomas prokuroro sprendimas, susijęs su rekomendacijomis dėl bylos perdavimo teismui. Šiuo atveju turėsite pateikti prašymą policijos pareigūnui arba bylą nagrinėjančiam prokurorui ir nurodyti adresą Rumunijoje, e. pašto adresą arba elektroninių žinučių adresą, kuriuo gausite informaciją.
Teisminio nagrinėjimo metu būsite iškviestas į pirmą teismo posėdį ir informuotas, kad byloje galite tapti civiliniu ieškovu. Į kitus bylos nagrinėjimo posėdžius nebūsite kviečiamas. Dalyvaudamas teismo posėdžiuose arba susipažindamas su byla būsite informuotas apie bylos eigą ir kitus bylos nagrinėjimo posėdžius. Tačiau būsite kviečiamas visada, kai jus bus būtina apklausti.
Nuosprendis jums bus įteiktas iš karto, kai tik bus parengtas.
Jei nesuprantate rumunų kalbos, nuosprendžio protokolas (pranešimas apie teismo sprendimą be išsamios motyvuojamosios dalies) bus įteiktas jums suprantama kalba. Motyvai jums bus pateikti rumunų kalba ir jūs galite kreiptis į prieinamas vertimo raštu tarnybas, kad jos pateiktų vertimą.
Taip, su byla galite susipažinti jūs pats arba jūsų advokatas. Kad tai padarytumėte, turite atvykti į prokuratūros arba teismo, kuris saugo jūsų bylą, raštinę ir pateikti prašymą dėl to.
Tačiau susipažinimui su byla taikomos konkrečios taisyklės, apie kurias informuos raštinė.
Turite teisę gauti informaciją apie sąlygas ir procedūrą, taikomą asmenų priėmimui į liudytojų apsaugos programą.
Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.
Teisminis nagrinėjimas baigiasi kartu su teismo sprendimu (nuosprendžiu), kuriuo kaltinamasis gali būti nuteisiamas arba išteisinamas, nuosprendį gali būti atsisakoma priimti arba jis gali būti atidedamas, arba sprendimu gali būti nutraukiama baudžiamoji byla. Apie sprendimą bus paskelbta viešo teisminio nagrinėjimo metu. Jeigu teisminiame nagrinėjime dalyvavote kaip auka ir (arba) civilinis ieškovas, teismo sprendimo kopiją gausite paštu.
Jeigu teismo sprendimas jūsų netenkina, galite jį apskųsti. Skundą galite paduoti tik jeigu teisminiame nagrinėjime dalyvavote kaip auka arba civilinis ieškovas.
Skundą taip pat galite paduoti kaip liudytojas, tačiau tik dėl teisinių išlaidų atlyginimo ir kompensacijos, kurią turite teisę gauti.
Jeigu esate auka arba civilinis ieškovas, terminas skundui paduoti yra 10 dienų nuo sprendimo protokolo kopijos gavimo.
Jeigu veikėte kaip liudytojas, skundą galite paduoti iš karto po to, kai išsprendžiamas teisinių išlaidų ir kompensacijos klausimas, bet ne vėliau kaip po 10 dienų nuo sprendimo, kuriuo byla išsprendžiama, arba, kai taikytina, pranešimo apie sprendimą dėl teisinių išlaidų arba kompensacijos priėmimo.
Paduodamas skundas turi būti rašytinis ir pasirašomas. Skundai paduodami tam pačiam teismui, kurio sprendimą skundžiate.
Gavęs skundą, teismas jį perduos aukštesnės instancijos teismui, kuris turi kompetenciją jį nagrinėti. Teismo sprendimo kopijoje bus pateikiama informacija apie tai, kada ir kur galite paduoti savo skundą.
Nuosprendis įsigalioja po to, kai išnaudojamos visos apskundimo galimybės. Įsiteisėjus nuosprendžiui, jūsų vaidmuo byloje pasibaigia. Jeigu bylos metu buvote įtrauktas į specialią liudytojų apsaugos programą, joje galite dalyvauti iki teismas nuspręs, kad jums pavojus nebegresia.
Kai kurios priemonės skiriamos teisminio nagrinėjimo metu arba nustatytą laikotarpį, kitos priemonės skiriamos atsižvelgiant į konkrečius aukos poreikius.
Nemokama teisinė pagalba nusikaltimų aukoms skiriama visą teisminio nagrinėjimo laikotarpį.
Jei nukentėjote nuo prekybos žmonėmis, galite prašyti pasinaudoti iki 90 dienų trukmės atsigavimo ir apmąstymo laikotarpiu, kurio metu turite teisę į psichologinį konsultavimą, medicininę ir socialinę paramą, vaistus, maistą ir, paprašius, į apgyvendinimą saugojamuose centruose ar namuose; jums bus suteikta informacija apie taikytinas teismines ir administracines procedūras.
Jei esate užsienietis, turintis svarių priežasčių manyti, kad tapo prekybos žmonėmis auka, jūs taip pat turite teisę į iki 90 dienų trukmės atsigavimo ir apmąstymo laikotarpį, kurio metu jums, teisminės institucijos prašymu, suteikiamas leidimas pasilikti Rumunijos teritorijoje, ir gali būti suteiktas apgyvendinimas specialiose patalpose. Jums taip pat gali būti suteiktas laikinas leidimas gyventi Rumunijos teritorijoje atsigavimo laikotarpiu ir jam pasibaigus.
Smurto šeimoje aukų atveju apsaugos orderis išduodamas ne ilgesniam kaip 6 mėnesių laikotarpiui.
Liudytojų, įtrauktų į liudytojų apsaugos programą, atveju, apsaugos priemonė taip pat gali būti taikoma ir pasibaigus teisminiam nagrinėjimui; tačiau jam pasibaigus apsaugos priemonė bus peržiūrima, siekiant ją pritaikyti prie naujų aplinkybių. Tokios apsaugos trukmę nustato teismas.
Jei nusikaltėlis nuteisiamas, galite gauti šių kategorijų informaciją: bausmės rūšis ir trukmė (nuosprendis priimamas viešame teismo posėdyje ir bus jums paskui įteiktas), informacija pabėgimo atveju, paleidimas bet kokiomis sąlygomis, jeigu prašėte pateikti tokią informaciją.
Taip, būsite informuotas apie nusikaltėlio paleidimą arba pabėgimą iš kalėjimo, jeigu prašėte tokios informacijos tuo metu, kai dėl tokios informacijos pateikimo gavote užklausą iš teisminių institucijų. Žr. pirmiau pateiktus atsakymus.
Jūsų vaidmuo baudžiamojoje byloje baigsis įsiteisėjus teismo sprendimui (kuriuo kaltinamasis nuteisiamas arba išteisinamas, bausmės vykdymas panaikinamas arba atidedamas, arba baudžiamoji byla nutraukiama).
Nusikaltėlio paleidimo arba lygtinio paleidimo procedūroje nedalyvausite.
Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.
Tapdamas civiliniu ieškovu baudžiamojoje byloje, galite reikalauti, kad nusikaltėlis atlygintų žalą. Šių veiksmų turėtumėte imtis prieš prasidedant parengiamiesiems tyrimo veiksmams. Teisminės institucijos privalo jus informuoti apie šią teisę. Civilinį ieškinį baudžiamojoje byloje galite pareikšti žodžiu arba raštu. Tačiau privalote nurodyti reikalaujamą atlyginti žalą ir savo ieškinį pagrindžiančius argumentus bei įrodymus.
Šį ieškinį galima pareikšti prokuratūroje arba teisme, kuris bylą nagrinės iš esmės.
Teismo nuosprendžiu teismas taip pat priteis iš nusikaltėlio atlyginti žalą.
Jeigu esate civilinis ieškovas baudžiamojoje byloje, vis tiek civiliniame teisme galite pareikšti atskirą ieškinį, kad pareikalautumėte atlyginti žalą.
Jeigu yra priimtas teismo sprendimas, kuriuo nusikaltėlis įpareigojamas atlyginti žalą, jis tai privalo padaryti jums nesiimant jokių papildomų veiksmų. Jeigu nusikaltėlis nesumoka, galite prašyti užtikrinti teismo sprendimo vykdymą.
Kad tai padarytumėte, privalote teismo sprendimą, kuriuo jums priteisiama kompensacija, perduoti antstoliui. Antstolis imsis veiksmų teismo sprendimui užtikrinti ir jums pasakys, ką toliau daryti.
Tam tikromis sąlygomis kompensaciją jums gali sumokėti valstybė.
Jeigu nusikaltėlis yra nemokus arba jo nėra, valstybė jums gali sumokėti kompensaciją, jeigu pateikiate prašymą dėl piniginės kompensacijos. Prašymą turėtumėte pateikti per vienus metus. Diena, kurią pradedamas skaičiuoti terminas, priklauso nuo teisminių institucijų pasiūlyto sprendimo būdo.
Jeigu nusikaltėlis nežinomas, prašymą dėl piniginės kompensacijos turėtumėte pateikti per 3 metus nuo nusikaltimo padarymo, išskyrus atvejus, kai iš draudimo bendrovės gavote visišką kompensaciją.
Galite pateikti prašymą iš anksto sumokėti piniginę kompensaciją. Kad tai padarytumėte, pirmiausia turite pateikti prašymą dėl piniginės kompensacijos, kaip minėta pirmiau. Prašyme dėl piniginės kompensacijos arba vėliau per 30 dienų galima prašyti išankstinio mokėjimo. Išankstinį mokėjimą turite teisę gauti, jeigu jūsų finansinė padėtis yra sudėtinga.
Jei jūsų prašymas dėl žalos atlyginimo / kompensacijos atmetamas, privalote grąžinti iš anksto gautus pinigus. Prašymas dėl piniginės kompensacijos turėtų būti pateiktas specializuotam teismui, kurio jurisdikcijoje gyvenate.
Taip. Žr. pirmiau pateiktus atsakymus.
Jeigu baudžiamųjų bylų teismas nepriteisia išmokos dėl civilinio ieškinio, civiliniame teisme galite pareikšti atskirą ieškinį, kad pareikalautumėte atlyginti žalą.
Jeigu baudžiamųjų bylų teismas nusprendžia, kad nėra nusikalstamos veikos sudėties arba kad asmuo, kurio atžvilgiu padavėte pareiškimą, jos nepadarė, neturėsite teisės gauti žalos atlyginimą / kompensaciją baudžiamojoje byloje arba iškeldami atskirą civilinę bylą, nes baudžiamųjų bylų teismo sprendimas civiliniame teisme įgyja res judicata galią.
Jeigu nesate civilinis ieškovas baudžiamojoje byloje, baudžiamosios bylos teisminio nagrinėjimo metu arba net jai pasibaigus civilinių bylų teisme galite iškelti atskirą bylą, jeigu laikotės bendrųjų senaties terminų.
Taip, tam tikromis sąlygomis galite pateikti prašymą iš anksto sumokėti piniginę kompensaciją. Žr. atsakymą į klausimą apie išankstinius mokėjimus.
Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.
Galite kreiptis į Socialinio darbo ir vaikų apsaugos generalinį direktoratą (DGASPC – Direcţia generale de asistență socială și protecția copilului), kurio jurisdikcijoje yra jūsų nuolatinė arba įprastinė gyvenamoji vieta (t. y. ten, kur jūs šiuo metu gyvenate), ir tiesiogiai privatųjį ar viešąjį socialinių paslaugų teikėją; šiuo atveju reikalaujama, kad paslaugų teikėjas raštu informuotų atitinkamą generalinį direktoratą.
Priklausomai nuo jūsų bylos pobūdžio, galite susisiekti su įvairiomis institucijomis, tarp kurių:
Ji siūlo įvairių rūšių paslaugas; tai, pavyzdžiui:
Duomenys ryšiams:
Adresas: 5 Intrarea Camil Petrescu, 1-a apygarda, Bukareštas
Telefonas: +40 21 313 0059
E. paštas: secretariat@anes.gov.ro
Interneto svetainė:
https://anes.gov.ro/informatii-utile-pentru-victime/
Apeliacinių teismų tinklui priklauso 15 regioninių centrų. Kiekvienas centras yra pavaldus apeliaciniam teismui.
Jie siūlo įvairių rūšių paslaugas; tai, pavyzdžiui:
Duomenys ryšiams:
Adresas: 20 Ion Câmpineanu St., 5-as aukštas, 1-a apygarda, Bukareštas
Tel.: +40 21 311 89 82 / 021 313 31 00
Faksas: +40 21 319 01 83
E. paštas: anitp@mai.gov.ro
Interneto svetainė: https://anitp.mai.gov.ro/english/
ANOFM per savo teritorinius padalinius gali suteikti registruotiems darbo ieškantiems asmenims, įskaitant nusikaltimų, visų pirma prekybos žmonėmis nusikaltimų, aukas, profesionalias įdarbinimo ir mokymo paslaugas.
Duomenys ryšiams:
Str. Avalanșei 20-22, 4-a apygarda, Bukareštas, pašto kodas: 040305
Tel.: +40 21 303 98 31
Faksas: +40 21 303 98 38
E. paštas: anofm@anofm.ro
Interneto svetainė: https://www.anofm.ro
Jo teritoriniai padaliniai veikia tik pasienio apylinkėse ir gali suteikti paramą ANITP prašymu, kad padėtų aukai dalyvauti konkrečiuose baudžiamosios bylos etapuose.
Policija gali jus informuoti apie jūsų kaip aukos teises.
Specializuoti IGPR padaliniai bylos nagrinėjimo metu taip pat gali suteikti fizinę apsaugą.
ANPDCA yra institucija, atsakinga už teisės aktų, skirtų vaikų ir įvaikių teisėms apsaugoti, taikymo ir vykdymo stebėseną, ji taip pat koordinuoja viešųjų ar privačiųjų šios srities paslaugų teikėjų vykdomą veiklą.
Vaikų apsaugos sistema yra decentralizuota, nes DGASPC, socialinio darbo ir vaikų apsaugos generaliniai direktoratai (Direcțiile Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului) yra atskaitingi apylinkių taryboms arba Bukarešto savivaldybės apygardos vietos taryboms.
DGASPC teikia įvairias paslaugas, pavyzdžiui: smurto prieš vaikus atvejų vertinimas ir paslaugų teikimas / palengvinimas pagal parengtą planą, išsamus negalią turinčių vaikų vertinimas, išsamus kitų negalią turinčių asmenų vertinimas, socialinės neskubiosios pagalbos paslaugos, socialinė pagalbos linija, socialinės paslaugos, susijusios su smurto šeimoje ir prekybos žmonėmis prevencija, specializuotos socialinės paslaugos įvairiose institucijose.
Duomenys ryšiams: http://www.copii.ro
Prekybos žmonėmis srityje, informacija prieinama spustelėjus šias nuorodas:
Smurto šeimoje prevencijos ir kovos su juo srityje; informacija prieinama spustelėjus šias nuorodas:
Vaiko teisių apsaugos srityje:
Gelbėkit vaikus (Salvați copiii)
Adresas: Intr. Ștefan Furtună 3, 1-a apygarda, Bukareštas, pašto kodas: 010899, Romania
Tel.: +40 21 316 61 76
https://www.salvaticopiii.ro/;
Socialinės alternatyvos (Alternative Sociale)
Șoseaua Nicolina 24, Bl. 949, parter, pašto kodas 700722, Iași
Tel.: +40 332 407 178
https://www.alternativesociale.ro/
Asmenys, kurie dėl nusikaltimų patyrė sužalojimų, taip pat gali kreiptis į policiją skambindami bendruoju nacionaliniu pagalbos numeriu 112.
Nemokama anoniminė telefono linija, skirta smurto šeimoje aukoms, visą parą septynias dienas per savaitę veikiantis skambučių centras 0800 500 333
Nacionalinės kovos su prekyba žmonėmis agentūros tarnyba „Telverde“: 0800 800 678 (nacionalinis nemokamas numeris) ir 0040213133100 (skambinant iš užsienio). Darbo laikas: pirmadienis–penktadienis, 8.00–16.00 val.;
Vaikų pagalbos linijos numeris: 116111 (nemokamas telefono numeris). Darbo laikas: pirmadienis–sekmadienis: 08.00 – 00.00.
Pagal galiojančią Rumunijos teisę nusikaltimų aukos turi teisę į nemokamą apsaugą ir pagalbą.
Žr. pirmiau pateiktus atsakymus.
Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.