Съгласно българският Закон за подпомагане и финансова компенсация на пострадали от престъпления, този закон урежда условията и реда за подпомагане и финансова компенсация от държавата на пострадали от престъпления български граждани или граждани на държави - членки на Европейския съюз. При условията и по реда на този закон подпомагане и финансова компенсация могат да получат и чужди граждани в случаите, предвидени в международен договор, по който Република България е страна. Целта на закона е да бъде призната и гарантирана защитата на правата и законните интереси на пострадали от престъпления.
Органите на Министерството на вътрешните работи, следователите и организациите за подкрепа на пострадали незабавно уведомяват пострадалите за:
При уведомяването за правата на пострадалите компетентните органи се съобразяват със състоянието им, включително с възрастта им. Уведомяването се извършва по ясен и разбираем начин, устно или писмено чрез формуляр по образец, на език, който пострадалите разбират. За уведомяването се изготвя протокол по образец, в два еднообразни екземпляра, които се регистрират по установения в съответния орган или организация за подкрепа на пострадали ред. Единият екземпляр от протокола и формулярът се връчват на пострадалия.
При уведомяването за правата на пострадалите компетентните органи се съобразяват със състоянието им, включително с възрастта им. Уведомяването се извършва по ясен и разбираем начин, устно или писмено чрез формуляр по образец, на език, който пострадалите разбират.
Безплатната психологическа консултация и помощ се предоставят на пострадалите от специалисти - психолози от организациите за подкрепа на пострадали, съобразно нуждите на пострадалия и психологическото му състояние. Организациите за подкрепа на пострадали и всички други юридически лица, които при изпълнение на своята дейност контактуват с пострадали от престъпления, са длъжни да им оказват практическа помощ. Практическата помощ се изразява в разполагането на видно място на съответни информационни табла и други материали за правата на пострадалите от престъпления по този закон, в създаването на спокойна и благоприятна среда при осъществяването на контакта с тях, в предоставянето на информация относно риска от вторично и повторно виктимизиране, от сплашване или отмъщение, както и в предоставяне на съвети относно предотвратяването им. Организациите за подкрепа на пострадали осигуряват подслон или друго подходящо временно настаняване на пострадалите от престъпления, за които е налице непосредствен риск от вторично и повторно виктимизиране, сплашване и отмъщение.
Органите на Министерството на вътрешните работи, следователите и организациите за подкрепа на пострадали незабавно уведомяват пострадалите за възможностите им за достъп до медицинска помощ, за организациите, към които могат да се обърнат за безплатна психологическа помощ и подкрепа, както и за всякакъв вид специализирана помощ, които могат да получат.
Целта на Закона за подпомагане и финансова компенсация на пострадали от престъплени е да бъде призната и гарантирана защитата на правата и законните интереси на пострадалите от престъпления.
Сигнал за извършеното престъпление следва да бъде подаден до органите на Министерство на вътрешните работи, на тел. 112 или в най-близкото Районно управление „Полиция“ или Полицейски участък. Когато сте пострадал от престъпление или сте станал свидетел на такова, следва да подадете сигнал и до прокуратурата. Сигнал може да бъде подаден и до организациите за подкрепа на пострадали от престъпления, които от своя страна предоставят необходимата информация правата, включително в хода на наказателното производство, както и възможностите за достъп до подпомагане.
Организациите за подкрепа на пострадали осигуряват подслон или друго подходящо временно настаняване на пострадалите от престъпления, за които е налице непосредствен риск от вторично и повторно виктимизиране, сплашване и отмъщение. Подслонът или друго подходящо временно настаняване се осигурява за срок до десет дни въз основа на молба на пострадалия от престъпление.
По предложение на прокурора със съгласие на пострадалия или по искане на пострадалия съответният първоинстанционен съд може да забрани на обвиняемия:
Съдът уведомява пострадалия за възможността да бъде издадена Европейска заповед за защита.
Пострадалите от престъпления имат право на индивидуална оценка. Целта на оценката е да определи физическото и психическото състояние на пострадалия в резултат на извършеното престъпление и да установи наличието на специфични нужди от специална защита в хода на наказателното производство.
При нарушаване на правата на пострадалия от компетентния орган, действащ в рамките на наказателното производство, пострадалият може да подаде сигнал, както следва:
Правата и защитата на пострадалите от престъпления е уредена по реда на Закона за подпомагане и финансова компенсация на пострадали от престъпления и специалната защита за особено уязвимите жертви се прилага по реда на Наказателно-процесулния кодекс и специалните закони, действащи на територията на Република България. Задължително се прави индивидуална оценка на пострадалия, когато пострадалият е дете или лице с увреждания. Целта на оценката е да определи физическото и психическото състояние на пострадалия в резултат на извършеното престъпление и да установи наличието на специфични нужди от защита в хода на наказателното производство.
Правата и защитата на пострадалите от престъпления е уредена по реда на Закона за подпомагане и финансова компенсация на пострадали от престъпления и специалната защита за особено уязвимите жертви се прилага по реда на Наказателно-процесулния кодекс и специалните закони, действащи на територията на Република България.
При условията и по реда на Закона за подпомагане и финансова компенсация на пострадали от престъпления подпомагане (безплатна психологическа, правна и практическа помощ) могат да получат пострадали и членовете на тяхното семейство, претърпели имуществени и неимуществени вреди от престъпления от общ характер, а финансова компенсация - пострадали, претърпели имуществени вреди от следните престъпления:
Виж предходния въпрос!
В Република България действа Закон за медиацията, според който предмет на медиация могат да бъдат граждански, търговски, трудови, семейни и административни спорове, свързани с права на потребители, и други спорове между физически и/или юридически лица, включително и когато са презгранични.
Законът за подпомагане и финансова компенсация на пострадали от престъпления подпомагане, Наказателно-процесулния кодекс и другите специални закони, уреждащи правата на пострадалите на престъпления могат да бъдат намерени на интернет-страницата на Националния съвет за подпомагане и компоенсация на пострадали от престъпления – http://www.compensation.bg/.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Сигнал за извършеното престъпление може да бъде подаден до органите на Министерство на вътрешните работи, на тел. 112 или в най-близкото Районно управление „Полиция“. Когато сте пострадал от престъпление или сте станал свидетел на такова, Вие можете да подадете сигнал и до прокуратурата.
Когато са налице законен повод и достатъчно данни за извършено престъпление, се образува досъдебно производство. Органът, който образува досъдебното производство, Ви уведомява незабавно, ако сте посочил адрес за призоваване в страната.
В наказатения процес пострадалият има право да бъде информиран за хода на наказателното производство, да обжалва актовете, които водят до прекратяване или спиране на наказателното производство, да получи писмен превод на постановлението за прекратяване или спиране на наказателното производство, както и може да прави искания, бележки, възражения и обжалване на актовете, които водят до прекратяване или спиране на наказателното производство.
В наказателното производство пострадалият, като частен обвинител, частен тъжител, граждански ищец и граждански ответник, може да упълномощи повереник, срещу заплащане, съгласно Закона за адвокатурата, който да защитава неговите интереси.
По силата на Закона за подпомагане и финансова компенсация на пострадали от престъпления, финансовата компенсация от държавата може да бъде получена също и за разходи по плащане на съдебни и деловодни разноски.
В досъдебното производство пострадалият има право да обжалва актовете, които водят до прекратяване или спиране на наказателното производство.
В съдебното производство пострадалият има следните права:
В съдебното производство пострадалият има следните права:
Права на свидетеля:
В съдебното производство пострадалият може да прави искания, бележки и възражения и да обжалва актовете на съда, които накърняват неговите права и законни интереси, като частен обвинител, частен тъжител, граждански ищец или граждански ответник.
В съдебното производство пострадалият може да да прави искания, бележки и възражения и да обжалва актовете на съда, които накърняват неговите права и законни интереси, като частен обвинител, частен тъжител, граждански ищец или граждански ответник.
В съдебното производство пострадалият може да да прави искания, бележки и възражения и да обжалва актовете на съда, които накърняват неговите права и законни интереси, като частен обвинител, частен тъжител, граждански ищец или граждански ответник.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Частният тъжител и частният обвинител могат да обжалват присъдата, ако са накърнени техните права и законни интереси. Те не могат да обжалват присъдата, ако тя е постановена в съгласие с направените от тях искания. Гражданският ищец и гражданският ответник могат да обжалват присъдата само относно гражданския иск, ако са накърнени техните права и законни интереси.
След постановяване на присъдата се издава испълнителен лист на пострадалия за причинените неимуществени и/или имуществни вреди, в случай, че в наказателното производство е предявен и одобрен граждански иск на пострадалия.
На следващо място, съгласно разпоредбите на Закона за подпомагане и финансова компенсация на пострадали от престъпления, подпомагането по закона (безплатна психологическа, правна и практическа помощ) се предоставят при спазване на принципа на поверителност преди образуване на наказателно производство, по време на или в подходящ срок след приключване на наказателното производство съобразно нуждите на пострадалите.
След постановяване на присъдата се издава испълнителен лист на пострадалия за причинените неимуществени и/или имуществни вреди, в случай, че в наказателното производство е предявен и одобрен граждански иск на пострадалия.
На следващо място, съгласно разпоредбите на Закона за подпомагане и финансова компенсация на пострадали от престъпления, подпомагането по закона (безплатна психологическа, правна и практическа помощ) се предоставят при спазване на принципа на поверителност преди образуване на наказателно производство, по време на или в подходящ срок след приключване на наказателното производство съобразно нуждите на пострадалите.
Пострадалите със специфични нужди от защита незабавно биват уведомявани, когато лишеният от свобода
Не, пострадалият не участва във вземането на решение за предсрочно освобождаване на лишения от свобода.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Наказателно-процесуалният кодекс на Република България урежда реда за предявяване на искове за обезщетение на пострадалите от престъпления в наказателното производство. Ако пострадалият не предяви претенция за обезщетение в наказателния процес или счита, че присъдената компенсация не покрива всички претърпени вреди, има право да предяви иск за обезщетение съгласно разпоредбите на Закона за задълженията и договорите пред гражданския съд, като делото се разглежда по реда, предвиден в Гражданския процесуален кодекс.
Граждански иск за обезщетение на вредите и за установяване на пострадалия, като граждански ищец се предявява в съдебното производство най-късно до започването на разпоредителното заседание пред първоинстанционния съд. Съдът изпраща съобщение за насрочване на разпоредителното заседание, като в 7-дневен срок от връчването на съобщението пострадалият или неговите наследници могат да направят искания за конституиране като частен обвинител и граждански ищец, а ощетеното юридическо лице – като граждански ищец.
Гражданският иск може да бъде подаден от пострадалия или от неговия повереник. Молбата може да бъде устна или писмена. Гражданският иск трябва да съдържа: трите имена на подателя и на лицето, срещу което се предявява искът; наказателното дело, по което се подава; престъплението, от което са причинени вредите, и характерът и размерът на вредите, за които се иска обезщетение. Гражданският иск в съдебното производство може да бъде предявен както срещу подсъдимия, така и срещу други лица, които носят гражданска отговорност за вредите, причинени от престъплението.
Доказателствата трябва да бъдат представени в съдебното производство. Гражданският ищец има право да участва в съдебното производство; да иска обезпечаване на гражданския иск; да се запознава с делото и да прави необходимите извлечения; да представя доказателства; да прави искания, бележки и възражения и да обжалва актовете на съда, които накърняват неговите права и законни интереси.
Такси за съдебни разноски или други разходи, свързани с гражданския иск, не се дължат от пострадалия.
Пострадалият/гражданският ищец могат да упълномощават повереник. Когато пострадалият/гражданският ищец представи доказателства, че не е в състояние да заплати адвокатско възнаграждение, желае да има повереник и интересите на правосъдието изискват това, съдът, който разглежда делото като първа инстанция, му назначава повереник.
Първоинстанционният съд се произнася по гражданския иск с определение, което се обявява в разпоредителното заседание. Отказът на съда трябва да бъде мотивиран. Отказът не може да бъде обжалван.
Отказът на наказателния съд по граждански иск не може да бъде обжалван. Пострадалият има право да предяви иск за обезщетение пред гражданския съд и делото се разглежда в съответствие с процедурата, установена в Гражданския процесуален кодекс. Ако наказателното дело не е приключило, гражданският иск пред гражданския съд ще бъде спрян до приключване на наказателното дело.
След като извършителят на престъплението е осъден, пострадалият може да подаде молба до съда за издаване на изпълнителен лист. Изпълнителният лист дава право на пострадалия да образува изпълнително дело пред съдебен изпълнител, за удовлетворяване на присъденото му от съда обезщетение.
Виж предходния въпрос!
Не!
В Република България по силата на Закона за подпомагане и финансова компенсация на пострадали от престъпления, финансова компенсация могат да получат български граждани или граждани на държави - членки на Европейския съюз и чужди граждани в случаите, когато са пострадали от престъплението тероризъм или, предвидени в международен договор, по който Република България е страна. Финансовaта компенсаця от държавата се предоставя за претърпени имуществени вреди, пряка последица от следните престъпления:
Пострадалите от престъпления получават правото си да потърсят финансова компенсация от държавата след приключване на наказателното производство, с влязъл в сила акт на органите на съдебната власт:
Не!
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОСЪДИЕТО
Национален съвет за подпомагане и компенсация на пострадали от престъпления
Контакти:
Уебсайт: https://www.compensation.bg
МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ
извършва разследване на престъпления под ръководството и надзора на прокуратурата
Контакти:
Уебсайт: https://mvr.bg
За контактите на всички полицейски управления: https://www.mvr.bg/gdnp
НАЦИОНАЛНО БЮРО ЗА ПРАВНА ПОМОЩ
Контакти:
Уебсайт: https://mjs.bg/home/index/1201f1c6-798b-41b6-a874-052e228ac8a1
АСОЦИАЦИЯ НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ, ПОДКРЕПЯЩИ ПОСТРАДАЛИТЕ ОТ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ
За съдебните райони на Апелативен съд/Прокуратура – София, Пловдив, Бургас, Варна и Велико Търново, се обърнете към:
ФОНДАЦИЯ „ЦЕНТЪР НАДЯ“
Тел./факс: 02 981 93 00; 0888 626 085
Е-мейл: centrenadja@abv.bg
Гореща линия за оказване на подкрепа на жертвите на престъпления
В процес на изграждане!
Да!
По силата на Закона за подпомагане и финансова компенсация на пострадали от престъпления, пострадалите от престъпления и членовете на техните семейства имат право на следните форми на подпомагане:
Формите на подпомагане се предоставят при спазване на принципа на поверителност преди образуване на наказателно производство, по време на или в подходящ срок след приключване на наказателното производство съобразно нуждите на пострадалите.
Безплатна психологическа консултация и помощ, както и практическа помощ, включително подслон или друго подходящо временно настаняване на пострадалите от престъпления, за които е налице непосредствен риск от вторично и повторно виктимизиране, сплашване и отмъщение.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.