Можете за съобщите за извършено престъпление:
Можете да направите Вашето съобщение устно и да подпишете протокола, който полицията или прокурорът ще състави. Можете да съобщите за извършено престъпление и писмено: не се изисква специална форма, но трябва да се подпишете. Съобщението може да е написано на всякакъв език. То трябва да включва необходимите данни за Вас. Анонимните съобщения не са забранени, но не могат да задължат компетентните органи да предприемат действия.
Имате правото да бъдете приет от полицията в специално предназначено помещение и с Вас да се отнасят с уважение като се има предвид Вашия пол, възраст и престъплението, от което сте пострадал. Ще бъдете насочен към институции или организации, които подпомагат пострадалите от престъпления. Можете да ползвате услугите на преводач безплатно, ако не говорите български език или имате увреждания на слуха или речта. Имате право, но не и задължение, да ползвате услугите на адвокат на собствени разноски, за да съобщите за извършено престъпление.
Срок за съобщаване за извършено престъпление няма, с изключение на периода, след който не може да започне наказателен процес. Този период може да варира от три до двадесет години, в зависимост от това колко тежко е извършеното престъпление.
След като получат съобщението Ви, компетентните органи ще преценят наличната информация и ако има основателни съмнения за извършено престъпление, ще започнат разследване. Ако прокурорът откаже да започне разследване, ще бъдете уведомен за това. Можете да обжалвате отказа му пред по-горестоящ прокурор. В уведомлението ще бъде посочено къде можете да подадете жалба.
След като съобщите за извършено престъпление можете да поискате и да получите номера, под който то е регистрирано, както и името на полицейския служител, който ще се занимава с Вашия случай, и информация за контакт с него. Като използвате регистрационния номер можете да се свържете с този полицейски служител, за да получите информация за развитието на разследването.
Ако желаете да участвате в разследването или да получавате информация за неговия ход, трябва да подадете молба до разследващите органи или до прокурора и да посочите адрес за кореспонденция в България дори ако сте чужденец. Това може да бъде Вашият собствен адрес, този на Вашия адвокат или на приятел/роднина. Необходимо е също така незабавно да уведомите компетентните органи в случай на промяна. Имате право, но не сте длъжни, да използвате услугите на адвокат на собствени разноски.
Не сте длъжен да доказвате каквото и да е обстоятелство във връзка с извършеното престъпление.
Ако не говорите български език при общуването Ви с компетентните органи имате право на преводач безплатно. Имате право да бъдете информиран за хода на наказателното производство, както и право (като пострадал или като наследник на пострадал) да поискате от съда налагане на обезпечителна мярка, ако по време на съдебното производство възнамерявате да предявите граждански иск за обезщетение на вредите.
Можете да присъствате при извършването на следствените действия, ако това няма да затрудни разследването и ако имате разрешение от разследващите органи или от прокурора. Ако разследващите органи Ви забранят да присъствате по време на извършването на действията по разследавнето, можете да обжалвате тeхния отказ пред прокурора. Ако прокурорът потвърди отказа, можете да обжалвате неговото постановление пред прокурор от по-горестоящата прокуратура.
По Ваше искане можете да се запознаете лично с всички материали по делото след приключване на разследването с безплатната помощ на преводач, ако има нужда от такъв. Разследващите органи ще Ви предоставят материалите и ще Ви разяснят правата, които имате. Ако не сте в състояние сам да проучите материалите, разследващият орган е длъжен да Ви ги разясни, а при нужда и да Ви ги прочете. След като се запознаете с материалите можете да правите искания, бележки и възражения.
В някои случаи, например, когато извършителят е заловен при или непосредствено след извършване на престъплението, разследващите органи могат да проведат незабавно производство, в което нямате право да участвате.
Ако сте призовани да дадете показания като свидетел, е необходимо да се явите пред разследващите органи или пред прокурора. Във връзка със свидетелските Ви показания имате допълнителни права:
да си служите с писмени бележки;
След като бъдете предварително предупреден, че нямате право да откажете да свидетелствате, да давате неистински показания или да премълчите някои обстоятелства, е необходимо да обещаете, че ще изложите добросъвестно и точно всичко, което знаете по делото.
Ако сте под 18-годишна възраст, имате право:
Ако интересите Ви са в противоречие с интересите на Вашия родител, настойник или попечител (например, ако Ви е наранявал или е действал против интересите Ви), прокурорът назначава адвокат, който да Ви представлява безплатно.
Ако сте пострадал или сте наследник/роднина на пострадал от определени престъпления, имате правото да бъдете информиран от разследващите органи или от организациите за подкрепа на пострадалите от престъпления писмено или устно, на език, който разбирате, относно:
Скоро на разположение ще бъде и безплатна, непрекъснато работеща телефонна линия за пострадали от престъпления. Ако сте дете или ако дете около Вас е пострадало от престъпление, може да се обадите на безплатната, работеща 24 часа гореща телефонна линия за деца в нужда на номер 116 111, където консултанти приемат съобщения за извършени престъпления на български и на английски език.
Имате право на безплатна правна помощ само ако сте пострадал (или сте наследник/роднина на пострадал) от определени престъпления. За тази цел е необходимо да подадете молба до прокурора или до разследващия случая компетентен орган. В тези случаи можете да получите безплатна правна помощ, ако представите доказателства, че нямате възможност да заплатите за нея.
Вие или прокурорът с Ваше съгласие може да поиска от съда да забрани на обвиняемия да се доближава непосредствено до Вас. Решението на съда не може да бъде обжалвано. Забраната отпада след приключване на делото, но можете да поискате нейната отмяна по всяко време.
Ако сте свидетел и показанията Ви могат да застрашат Вас или Вашите близки, по Ваша молба или със съгласието Ви прокурорът или съдът вземат мерки за незабавната Ви защита:
Ако сте свидетел по дело за специфично престъпление (престъпление против личността, палеж, взрив, престъпление, свързано с наркотици, организирана престъпност и т.н.) и не можете да бъдете защитени с горепосочените мерки, можете да бъдете включен в специална програма за защита на свидетели.
Ако сте пострадал от домашно насилие, можете да се обърнете към районния съд по местожителството Ви, за да бъде наложена мярка за защита въз основа на законодателството за домашно насилие. Това не е част от наказателния процес.
Може да получите медицинска помощ от здравните заведения, ако сте здравно осигурен. Гражданите на 27-те държави членки на Европейския съюз, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария могат да се възползват и от Европейската здравноосигурителна карта. Може да се обадите на бърза помощ на единния европейския номер за спешни повиквания 112.
Ако сте пострадал (или наследник на пострадал) от определени престъпления, може да получите безплатна психологическа помощ от „Център Надя” или Фондацията за подпомагане жертви на престъпления и борба с корупцията, като подадете писмена молба.
Ако сте пострадал от трафик на хора, имате допълнителни права:
Българското законодателство не предвижда процедура по медиация в наказателния процес. Въпреки това случаят Ви може да приключи със споразумение между прокурора и адвоката на подсъдимия, изготвено след приключване на разследването и одобрено от съда. Споразумение в наказателния процес може да бъде сключено за множество престъпления, с изключение на някои тежки престъпления против личността, като убийство или престъпления против половата неприкосновеност. В споразумението се посочва дали е извършено престъпление и какво наказание трябва да се наложи. Съдът ще Ви уведоми, ако споразумението е одобрено.
Когато с престъплението са Ви причинени имуществени вреди, споразумението се допуска след тяхното възстановяване или обезпечаване. Одобреното от съда споразумение за решаване на делото има последиците на влязла в сила присъда и по този начин може значително да се намали продължителността на наказателния процес.
След приключване на разследването, прокурорът може да:
Когато прокурорът спре или прекрати делото въз основа на някое от горепосочените основания, Вие, като пострадал или като наследник на пострадал от престъпление, ще получите копие от това решение и можете да го обжалвате пред съда в 7-дневен срок. Съдебното решение може да бъде обжалвано и пред по-горестоящия съд в 7-дневен срок, но само, ако делото е прекратено, а не е спряно временно. Във всички останали случаи решението на първоинстанционния съд не може да бъде обжалвано. Имате право, но не сте длъжен да имате адвокат на собствени разноски, в процедурата по обжалване.
Ако сте чужденец и сте пострадал от престъпление в България, имате всички права, описани по-горе. Освен това, можете да:
1. Определени престъпления, даващи допълнителни права на пострадалите
Съгласно българското законодателство пострадалите от някои видове престъпления имат допълнителни права. Тези престъпления са: тероризъм, умишлено убийство, умишлена тежка телесна повреда, блудство и изнасилване, от които са настъпили тежки увреждания на здравето, както и трафик на хора, престъпления, поръчани или извършени от организирана престъпна група и други тежки умишлени престъпления, в резултат от които са настъпили смърт или тежка телесна повреда.
2. Програма за защита на застрашени лица
Програмата за защита на застрашени лица (Програма за защита) включва следните мерки:
Може да бъде наложена и временна забрана за разкриване на личните Ви данни, както и да Ви бъде предоставена социална, медицинска, психологическа, правна или финансова помощ.
В тази програма могат да бъдат включени и Вашите родители, баби и дядовци, деца и внуци, братя и сестри, съпруг или лица, с които се намирате в близки отношения.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Националният съвет за подпомагане и компенсация на пострадали от престъпления е държавния орган, отговорен за осигуряване на обезщетение от държавата.
Националният съвет за подпомагане и компенсация на пострадали от престъпления
Контакти:
Уебсайт: https://www.compensation.bg
Министерството на вътрешните работи приема и оказва съдействие на хора, пострадали от престъпление или от друго нарушаване на обществения ред.
Министерството на вътрешните работи
Контакти:
Уебсайт: https://mvr.bg
За контактите на всички полицейски управления вижте тук.
Националното бюро за правна помощ организира заедно с адвокатските съвети оказването на правна помощ на нуждаещи се хора, включително пострадали от престъпление.
Националното бюро за правна помощ
Контакти:
Уебсайт: https://mjs.bg
Асоциацията на организациите, подкрепящи пострадалите от престъпления, дава информация за дейността на съставните й организации в различните региони.
Асоциацията на организациите, подкрепящи пострадалите от престъпления
Контакти:
Телефон: +359 2 980 0262
Фондацията за подпомагане жертви на престъпления и борба с корупцията осигурява правна и техническа информация, както и психологическа подкрепа на пострадалите от престъпление.
Фондацията за подпомагане жертви на престъпления и борба с корупцията
Контакти:
Имейл: stopcrimesbg@yahoo.com;
stopcrimes@abv.bg
Уебсайт: няма
Фондация „Център Надя” оказва съдействие на жени и деца, пострадали от физическо, сексуално и психологическо насилие.
Фондация „Център Надя”
Контакти:
Уебсайт: http://centrenadja.org/
Центърът за подпомагане на хора,преживели изтезание – АСЕТ, предлага медицински и психологически консултации за пострадали от насилие и изтезание.
Центърът за подпомагане на хора, преживели изтезание – АСЕТ
Контакти:
Уебсайт: http://www.acet-bg.org/
Българският център за джендър изследвания работи в областта на защитата на жени от насилие във всичките му форми - домашно насилие, трафик на жени, както и сексуално насилие на работното място.
Българският център за джендър изследвания
Контакти:
Уебсайт: http://www.bgrf.org/
Фондация „ Асоциация Анимус” оказва психологическа и социална подкрепа на пострадалите от насилие.
Фондация „Асоциация Анимус”
Контакти:
Имейл: animus@animusassociation.org
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Когато делото бъде изпратено в съда, ще бъдете уведомен за първото съдебно заседание и трябва да решите по какъв начин ще участвате в съдебното производство. Имате три възможности: да участвате само като пострадал, като граждански ищец (1) и/или като частен обвинител (2).
Ако решите да участвате в съдебното производство само като пострадал:
Ако решите да участвате като частен обвинител (2) и/или като граждански ищец (1) имате редица допълнителни права:
Необходимо е да уведомите съда, ако решите да участвате в съдебното производство като частен обвинител и/или граждански ищец. Може да направите това писмено (няма изискване за специална форма) или устно по време на съдебното заседание. При всички положения е необходимо да уведомите съда преди да е започнало представянето на доказателствата. След този момент вече не можете да станете граждански ищец или частен обвинител.
В някои случаи може да ви бъде отказано да участвате в съдебния процес като частен обвинител (2) или като граждански ищец (1). Законът не позволява участието в такова качество в някои специфични случаи на незабавно производство (например, когато подсъдимият е заловен при извършване на престъплението). Също така съдът може да реши да не Ви допусне да участвате в съдебния процес, дори това да не е забранено от закона. В такъв случай можете да обжалвате решението на съда пред по-горестоящия съд. Дори и да Ви е отказано участието като граждански ищец, можете да предявите иска си пред граждански съд.
Има някои по-леки престъпления (например обида, клевета, лека телесна повреда, причинена от роднина, и т.н.), за които наказателно производство може да започне само по Ваша инициатива в качеството Ви на частен тъжител, а не по инициатива на прокурора. Ако сте пострадал от такова престъпление, трябва да подадете частна тъжба директно в съда. По този начин можете да участвате в наказателния процес като частен тъжител (3). Като частен тъжител имате същия обем права като частния обвинител и гражданския ищец.
Ако сте призовани да дадете показания като свидетел е необходимо да се явите пред съда и да останете на негово разположение, докато е нужно. Имате и допълнителни права, свързани със свидетелските Ви показания:
Ако сте под 18-годишна възраст, имате право:
Ако интересите Ви са в противоречие с интересите на вашия родител, настойник или попечител, съдът ще Ви назначи безплатно адвокат, който да Ви представлява.
Можете да поискате да бъдете представляван от адвокат безплатно, ако участвате в съдебното производство като частен обвинител (2), частен тъжител (3) и/или граждански ищец (1). Необходимо е да представите доказателства пред съда, че нямате възможност да заплатите адвокатското възнаграждение. Съдът ще се запознае с доказателствата и ще Ви назначи адвокат.
Имате право на безплатна правна помощ, ако сте пострадал (или наследник/роднина на пострадал) от определени престъпления (4). Необходимо е да подадете молба до съда и ще Ви бъде назначен безплатно служебен защитник, стига да представите доказателства, че нямате възможност да заплатите адвокатското възнаграждение. Ако е възможно адвокатският съвет ще определи адвоката, посочен от Вас.
Можете да поискате от съда да забрани на обвиняемия да се доближава непосредствено до Вас. Решението на съда не може да бъде обжалвано. Забраната отпада след приключване на делото, но можете да поискате нейната отмяна по всяко време.
Ако сте свидетел и показанията Ви могат да застрашат Вас или вашите близки, по Ваша молба или със съгласието Ви прокурорът или съдът ще постановят временни мерки за защита на свидетел:
Ако сте свидетел, частен обвинител (2) или граждански ищец (1) по дело за престъпление против личността, палеж, взрив, престъпление, свързано с наркотици, организирана престъпност и т.н. и не можете да бъдете защитен с горепосочените мерки, може да бъдете включен в специална програма за защита (5).
Ако сте пострадал от престъпление против половата неприкосновеност, делото може да бъде разгледано в съдебно заседание при закрити врата в присъствието на ограничен кръг хора.
Можете да предявите иск за вреди пред наказателния съд (като част от наказателния процес) или пред гражданския съд (в отделен процес) до пет години от извършване на престъплението или от разкриване на извършителя.
За претърпените вреди можете да предявите граждански иск пред гражданския съд. Няма значение дали вредите са настъпили от престъпление, дали за престъплението е съобщено или дали въобще е имало наказателен процес.
Ако предпочетете наказателния съд, е необходимо да предявите иска си преди да започне представянето на доказателства пред първоинстанционния съд. Не може да предявите граждански иск пред наказателния съд, ако вече сте предявили такъв пред гражданския съд.
Наказателният съд може да реши да не разгледа предявения от Вас граждански иск, ако разглеждането му е твърде сложно и това би забавило наказателния процес. В този случай можете да предявите иска си пред гражданския съд.
Обезщетението, което подсъдимият бъде осъден да Ви заплати, покрива всички вреди, причинени от престъплението, без максимална или минимална граница.
Имате право и на обезщетение от държавата, ако сте пострадал (или наследник/роднина на пострадал) от определени престъпления (4). Моля, прочетете информационната карта относно обезщетение на пострадали от престъпление в България (достъпна на български език) на страницата на Европейската правна мрежа.
Българското законодателство не предвижда провеждането на процедура по медиация в наказателния процес.
Въпреки това, делото може да приключи със споразумение, одобрено от съда, между прокурора и адвоката на подсъдимия. Споразумението трябва да бъде изготвено преди приключване на съдебното следствие. Споразумение в съдебното производство може да бъде сключено за много видове престъпления, с изключение на някои тежки престъпления против личността, като убийство и престъпления против половата неприкосновеност. То съдържа съгласие по въпроса дали е извършено престъпление и какво трябва да е наказанието за него. Съдът ще Ви уведоми, ако одобри споразумението.
Когато с престъплението са Ви причинени имуществени вреди, споразумението се допуска след тяхното възстановяване или обезпечаване. Одобреното от съда споразумение за решаване на делото има последиците на влязла в сила присъда и по този начин може значително да се намали продължителността на наказателния процес.
Ако сте чужденец и сте пострадал от престъпление в България, имате всички права, описани по-горе. Освен това, можете да:
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Съдебният процес завършва с осъждането на подсъдимия или признаването му за невинен. Ако подсъдимият е признат за виновен, му се налага наказание. То може да бъде лишаване от свобода, глоба или друго наказание. Може да обжалвате присъдата или посоченото в нея наказание само ако сте участвали в наказателния процес като граждански ищец (1), частен обвинител (2) и/или като частен тъжител (3). Ако сте участвал в качеството на граждански ищец (1), може да обжалвате присъдата само относно гражданския иск, ако са накърнени Ваши права и законни интереси.
Необходимо е да
подадете жалба в рамките на петнадесет дни
от обявяване на присъдата. Второинстанционният съд проверява изцяло правилността на присъдата без значение на какво основание сте я обжалвали. Второинстанционният съд може да установява нови фактически положения, като се допускат всички доказателства, които могат да бъдат събрани по реда на българския Наказателно-процесуален кодекс.
Жалбата трябва да бъде писмена, подписана и да посочва:
Съдът, пред който обжалвате може:
Ако сте участвали в наказателния процес като граждански ищец (1), частен обвинител (2) и/или като частен тъжител (3), може да обжалвате решението на второинстанционния съд пред Върховния касационен съд в рамките на петнадесет дена от обявяването на решението на съда.
Жалбата трябва да бъде писмена, подписана и да посочва:
Върховният касационен съд може да:
Ако присъдата не е обжалвана или след като процедурата по обжалване е приключила, присъдата влиза в сила и обикновено ролята Ви в наказателния процес приключва. В някои случаи може да продължите да се възползвате от специалната програма за защита (4), ако вече сте включен в такава по време на наказателния процес.
Законодателството не Ви дава право да получавате информация за освобождаването на извършителя на престъплението или да вземете участие в работата на компетентните органи при предсрочното му освобождаване или процедурите по амнистия.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.