1 – Moje práva počas vyšetrovania

A. Ak som cudzí štátny príslušník, má to vplyv na vyšetrovanie?

Trestné konanie možno začať proti akejkoľvek osobe, ktorá spáchala trestný čin a nad ktorou majú maltské orgány právomoc. Postupy, ktoré sa uplatňujú počas vyšetrovania, sú rovnaké pre maltských občanov, ako aj pre cudzích štátnych príslušníkov. Zákon však osobám, ktoré nie sú maltskými štátnymi príslušníkmi alebo nemajú na Malte pobyt, zaručuje určité práva, najmä právo na tlmočníka v prípade, že podozrivý nerozumie maltčine a nehovorí ňou, ako aj právo osoby na komunikáciu s konzulárnymi úradmi po pozbavení osobnej slobody.

B. Aké sú fázy vyšetrovania?

i) Fáza zhromažďovania dôkazov/Právomoci vyšetrovateľov

Trestné konanie sa začína vtedy, keď polícia dostane hlásenie, informácie alebo sťažnosť. Po oznámení jedným z týchto spôsobov polícia začne vyšetrovanie zhromažďovaním dôkazov, ktorého cieľom je určiť, či bol spáchaný trestný čin a kto má byť za spáchanie daného trestného činu zodpovedný.

Na tento účel zákon splnomocňuje políciu uložiť každej osobe, ktorá by mohla mať akékoľvek informácie týkajúce sa vyšetrovaného trestného činu, povinnosť poskytnúť takéto informácie. To zahŕňa zhromažďovanie dôkazov a získavanie záznamov svedkov.

ii) Policajné zadržanie

Po zistení, že existuje dôvodné podozrenie, že osoba spáchala trestný čin, polícia môže požiadať sudcu o vydanie zatykača na podozrivú osobu. Okrem toho existujú okolnosti, za ktorých môže polícia zatknúť osobu na účely vyšetrovania bez toho, aby sa od nej vyžadoval zatykač vydaný sudcom.

Pri zatýkaní podozrivej osoby je táto osoba informovaná o svojich právach v jazyku, ktorému rozumie, vrátane dôvodu zatknutia, práva odoprieť výpoveď a práva radiť sa s advokátom, ktorého si vyberie. Takisto dostane aj kópiu listu, v ktorom sa stanovujú jej práva.

Počas tohto obdobia môže polícia vykonať osobnú prehliadku osoby vo väzbe vo vzťahu ku všetkému, čo by mohlo slúžiť ako dôkaz spojený s trestným činom, alebo ak existuje podozrenie, že osoba môže predstavovať nebezpečenstvo pre seba alebo iné osoby, alebo že by mohla mať pri sebe niečo, čo by mohla použiť na útek z väzby.

Polícia môže takisto odoberať telesné vzorky a odtlačky prstov. S príslušným súhlasom možno odobrať a zaevidovať vzorky DNA. Ak osoba odmietne poskytnúť odtlačky prstov, možno jej túto povinnosť nariadiť prostredníctvom príkazu vydaného sudcom. Povinnosť evidencie DNA však nemožno nariadiť.

iii) Vypočúvanie

Podozrivého môže polícia vypočúvať v súvislosti s trestným činom, ktorý sa vyšetruje. Počas vypočúvania môže polícia položiť akúkoľvek otázku, ktorá jej pomôže získať informácie, ktoré môžu byť predložené ako dôkazy v prospech podozrivej osoby, aj v jej neprospech. Podozrivá osoba môže požiadať, aby bol počas vypočúvania prítomný advokát, ktorého si vyberie.

iv) Väzba

V súlade so Zbierkou právnych predpisov Malty nemožno osobu zadržiavať dlhšie, ako je nevyhnutné, a v každom prípade maximálne štyridsaťosem (48) hodín. Počas tohto obdobia zadržania by polícia mala určiť, či má v úmysle okamžite predviesť podozrivú zatknutú osobu pred súd, či túto osobu prepustí z dôvodu, že už neexistuje dôvodné podozrenie, alebo či určí inak s cieľom pokračovať vo vyšetrovaní prípadu pred tým, ako sa rozhodne postúpiť vec súdu.

C. Aké sú moje práva počas vyšetrovania?

i) Mám právo na tlmočníka a preklad dokumentov?

Ak neovládate jazyk, ktorý používa polícia alebo iné príslušné orgány, alebo mu nerozumiete, máte právo na tlmočníka, a to bezplatne.

Tlmočník vám môže pomôcť pri rozhovore s advokátom a musí zachovávať mlčanlivosť o jeho obsahu.

Máte právo na preklad najdôležitejších častí základných dokumentov vrátane príkazu sudcu alebo úradníkov so súdnou právomocou na vaše zatknutie alebo zadržanie, obvinenia alebo obžaloby a rozsudku. Za určitých okolností vám môže byť poskytnutý jeho ústny preklad alebo skrátený preklad.

ii) Aké sú moje práva na informácie a prístup k spisu?

Po zatknutí a zadržaní máte vy, prípadne váš advokát právo na prístup k základným dokumentom, ktoré sú potrebné na napadnutie zákonnosti zatknutia alebo zadržania.

Ak sa váš prípad dostane pred súd, vy alebo váš advokát máte právo na prístup k dôkazom, ktoré svedčia vo váš prospech alebo neprospech.

iii) Aké je moje právo na prístup k advokátovi a na informovanie tretej strany o mojej situácii?

Počas väzby máte právo na prístup k advokátovi. Toto právo nadobúda účinnosť od momentu, keď ste boli zadržaný a pred tým, ako vás vypočujú.

Máte právo na to, aby sa vám poskytol zoznam advokátov a zoznam právnych zástupcov, z ktorých si môžete zvoliť jedného, ktorý vám bude pomáhať, alebo sa rozhodnete pre pomoc advokáta poskytujúceho právnu pomoc. V druhom prípade je právna pomoc bezplatná.

Polícia vám nemôže navrhnúť konkrétneho advokáta, ktorého si môžete najať počas zatknutia alebo zadržania.

Najneskôr hodinu pred začiatkom vypočúvania máte vy a váš advokát právo byť informovaní o údajnom trestnom čine, ktorý je predmetom vášho vypočúvania. Tieto informácie by vám mali byť poskytnuté najneskôr hodinu pred začiatkom vypočúvania.

Po vzatí do väzby máte právo stretávať sa a komunikovať bez prítomnosti tretej osoby s advokátom, ktorý vás zastupuje, a to aj predtým, ako vás polícia vypočuje.

Máte právo na prítomnosť svojho advokáta počas vypočúvania a na to, aby sa váš advokát do vypočúvania účinne zapájal.

Celé vypočutie, všetky poskytnuté odpovede a postupy v súvislosti s vypočúvaním podozrivej alebo obvinenej osoby by sa mali zaznamenať audiovizuálnymi prostriedkami, ak to policajt vykonávajúci vypočúvanie považuje za možné; po ukončení vypočúvania máte právo dostať kópiu záznamu.

Máte právo, aby sa váš advokát zúčastnil na akomkoľvek z týchto úkonov vyšetrovania alebo zhromažďovania dôkazov:

  1. postavenie podozrivých osôb do radu na účely identifikácie,
  2. konfrontácie,
  3. rekonštrukcie miesta činu.

Pri uplatňovaní svojho práva na prístup k advokátovi by sa mala rešpektovať dôvernosť komunikácie so svojím advokátom.

Po zatknutí by ste mali byť informovaný o svojom práve na informovanie aspoň jednej osoby, napríklad príbuznej osoby, učiteľa alebo inej osoby, ktorú si vyberiete, o vašom pozbavení osobnej slobody.

V niektorých prípadoch stanovených zákonom môže byť vaše právo informovať inú osobu o zadržaní dočasne obmedzené.

Polícia vám v takýchto prípadoch poskytne príslušné informácie.

Ak ste cudzinec a želáte si, aby bol o vašom zadržaní informovaný konzulárny úrad alebo veľvyslanectvo, môžete o tom informovať políciu.

Rovnako sa môžete rozhodnúť informovať políciu, ak si želáte skontaktovať sa so zástupcom vášho konzulárneho úradu alebo veľvyslanectva.

iv) Aké je moje právo na právnu pomoc?

Polícia sa vás spýta, ktorého advokáta alebo právneho zástupcu si želáte najať na účely pomoci. Polícia sa vás takisto spýta, či si želáte využiť pomoc advokáta poskytujúceho právnu pomoc. Ak sa rozhodnete pre pomoc advokáta poskytujúceho právnu pomoc, pomoc sa vám poskytne bezplatne.

Počas zatknutia je právne poradenstvo obmedzené na jednu hodinu pred vypočúvaním. Môžete požiadať aj o poradenstvo cez telefón.

v) Čo treba vedieť o:

a) prezumpcii neviny

Bez ohľadu na akékoľvek ochranné opatrenia, ktoré možno prijať v záujme výkonu spravodlivosti, sa každá osoba považuje za nevinnú, až kým súd konajúci vo veci nevydá právoplatný a definitívny rozsudok o tom, či táto osoba trestný čin spáchala.

b) práve odoprieť výpoveď a práve nevypovedať vo vlastný neprospech

Pri vypočúvaní políciou alebo inými príslušnými orgánmi máte právo odoprieť výpoveď a nevypovedať vo vlastný neprospech.

Váš advokát vám môže poradiť pri rozhodovaní.

c) dôkaznom bremene

Dôkazné bremeno na určenie viny podozrivej alebo obvinenej osoby nesie obžaloba okrem tých osobitných prípadov, pri ktorých zákon vyžaduje, aby táto osoba preukázala určité konkrétne skutočnosti.

Akákoľvek odôvodnená pochybnosť o vine by mala byť v prospech podozrivej alebo obvinenej osoby, a to aj v prípadoch, keď súd posudzuje, či by mala byť obvinená osoba oslobodená spod obžaloby.

Podozrivá alebo obvinená osoba môže spochybniť dôkazy, ktoré boli predložené proti nej. Ak sa dôkazy týkajú svedkov, táto osoba ich môže podrobiť krížovému výsluchu alebo predviesť svojich vlastných svedkov, aby spochybnili ich svedectvo.

V prípade listinných dôkazov môže podozrivá alebo obvinená osoba podrobiť krížovému výsluchu svedka alebo súdnych znalcov, ktorí takéto dokumenty predložili, alebo predviesť svojich vlastných svedkov, aby spochybnili tieto dôkazy. Nemôžete však predložiť vlastný znalecký posudok. Znalecký posudok možno spochybniť len krížovým výsluchom súdneho znalca v súvislosti s jeho zisteniami alebo kompetenciou.

Podozrivá alebo obvinená osoba môže takisto na podporu svojej obhajoby predvolať svedkov a predložiť listinné dôkazy.

Ak súdne konanie prebieha na trestnom súde, zákon stanovuje lehotu, ktorá začne plynúť od momentu, keď obvinená osoba dostane obžalobu, v ktorej musí uviesť svedkov a všetky ostatné dôkazy, ktoré má v úmysle predložiť vo svojej obhajobe v rámci súdneho konania. Takéto obmedzenie sa netýka súdnych konaní, ktoré prebiehajú na zmierovacom súde.

vi) Aké sú osobitné ochranné opatrenia v prípade detí?

Ak je svedkom alebo obeťou údajného trestného činu maloletá osoba, polícia, ako aj súdy postupujú tak, že maloleté osoby sa na súd nepredvolávajú, pokiaľ je to možné; nie je to však vždy možné. Pokiaľ ide o výpovede maloletých osôb, súdy zvyčajne používajú videokonferencie. Ak je obeťou maloletá osoba, hovorí s ňou sudca s pomocou detského psychológa vo vyhradenej miestnosti, ktorá sa môže nachádzať v budove súdu, a to cez videokonferenciu, aby sa maloletá osoba nenachádzala v tej istej miestnosti ako obvinená osoba. Z právneho hľadiska majú súdy, najmä súd pre mladistvých, právomoc ustanoviť advokáta pre deti (kapitola 602 článok 25 a sekundárny predpis 12.20) na účely obhajoby práv maloletej osoby, či už je obeťou alebo obvinenou osobou. To jasne vyplýva aj z kapitoly 602 zbierky právnych predpisov Malty a ešte viac zo zákona o deťoch. V tejto kapitole sa stanovuje aj miesto zariadené mimo budovy súdu, ktoré sa nazýva „dom detí“, kde so zraniteľnou maloletou obeťou môže hovoriť sudca, ako aj skupina vyškolených odborníkov, ktorí sa nazývajú „detskí vyšetrovatelia vedúci vypočúvanie“.

vii) Aké sú osobitné ochranné opatrenia v prípade zraniteľných podozrivých?

Po prvé, ak sa vzhľadom na psychický a fyzický stav podozrivej osoby alebo vzhľadom na povahu trestného činu považuje za potrebné zadržať zatknutú osobu počas vyšetrovania a vziať ju do väzby, tejto osobe bude uložený „nepretržitý dohľad“, pričom príslušník polície bude fyzicky strážiť celu 24 hodín denne, 7 dní v týždni, v najlepšom záujme zdravia zadržanej osoby. Rovnako ako v prípade všetkých podozrivých alebo zatknutých osôb, ak osoba požiada o akýkoľvek druh lekárskej pomoci vrátane prepravy na kliniku alebo do nemocnice, v závislosti od okolností, poskytne sa jej okamžite. Ak lekár po vyšetrení tejto podozrivej zraniteľnej osoby vyhlási, že by nemala byť držaná v cele, okamžite sa o tejto skutočnosti informuje vyšetrujúci úradník a prijmú sa príslušné nápravné opatrenia (napríklad sa udelí policajná kaucia).

D. Aké sú zákonné lehoty vyšetrovania?

Zákonné lehoty vyšetrovania závisia predovšetkým od povahy trestného činu. Ku každému trestnému činu sa viaže trest v súlade s Trestným zákonom. Napríklad premlčanie v zmysle kapitoly 9 článku 688 Zbierky právnych predpisov Malty ustanovuje štandardné parametre zákonných lehôt, v rámci ktorých možno trestný čin vyšetrovať. Po uplynutí tejto lehoty sa uplatní premlčanie a vyšetrovanie daného konkrétneho trestného činu políciou je premlčané. Za zmienku stojí aj to, že v súlade s kapitolou 9 článkom 692 Zbierky právnych predpisov Malty, ak v akejkoľvek trestnej veci nie je totožnosť údajného páchateľa známa, a to nie z dôvodu nedostatkov zo strany vyšetrujúceho úradníka, premlčanie plynúť nezačne. Príkladom by mohol byť prípad vraždy, v ktorom existuje obeť, ale nič nenasvedčuje tomu, kto by mohol byť vrahom.

E. Aké sú prípravy pred súdnym konaním vrátane alternatív k väzbe a možnosti odovzdania do domovského štátu (európsky príkaz na dohľad)?

Prípravy, ktoré by polícia mala vykonať pred začatím prejednávania veci na súde, zahŕňajú:

  • predvolanie svedkov vo veci,
  • ak je osoba predvedená na súd predvolaním, úradník prokuratúry by mal zabezpečiť, aby bolo predvolanie obsahujúce obvinenia proti obvinenej osobe doručené v súlade so zákonom,
  • ak nejde o trestný čin, ktorý sa priamo týka generálnej prokuratúry, úradník prokuratúry by mal s touto prokuratúrou prediskutovať prípad a konkrétne obvinenia, najmä ak ide o zložitý prípad,
  • ak je osoba predvedená na súd zatknutá, úradník prokuratúry by mal informovať obhajcu obvinenej osoby a obvinenú osobu na súd eskortuje polícia.

Alternatívy k väzbe zahŕňajú prípady, keď je osoba predvedená na súd predvolaním alebo keď sa osobe udelí policajná kaucia, pokým vyšetrujúci úradník neukončí vyšetrovanie. Táto osoba je následne predvedená na súd, či už je zatknutá, alebo sa predvedie predvolaním.

Možnosť odovzdania do štátu pôvodu zahŕňa ad hoc postupy, ktoré patria do pôsobnosti generálneho prokurátora. Tieto postupy sa uplatňujú len v osobitných prípadoch, napr. ak ide o žiadosť o vydanie alebo žiadosť odsúdenej osoby vo výkone trestu odňatia slobody zaslanú príslušným miestnym orgánom a orgánom krajiny jej pobytu o pokračovaní vo výkone trestu vo svojej krajine pôvodu.

Posledná aktualizácia: 04/05/2021

Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.

2 – Moje práva počas súdneho konania

A. Kde bude súdne konanie prebiehať?

Súdne konanie bude prebiehať na súde vo Vallette. V závislosti od závažnosti obvinení vznesených proti vám bude proti vám začaté konanie pred zmierovacím súdom konajúcim ako trestný súd, ak trestný čin patrí do jeho príslušnosti, alebo pred zmierovacím súdom konajúcim ako vyšetrovací súd, ak trestný čin nepatrí do príslušnosti zmierovacieho súdu konajúceho ako trestný súd.

Po ukončení vyšetrovania na zmierovacom súde konajúcom ako vyšetrovací súd sa rozhodne, či má trestný čin posudzovať zmierovací súd konajúci ako trestný súd alebo trestný súd, t. j. porota. V každom prípade sa vydá rozsudok, ktorým sa osoba uznaná za vinnú buď odsúdi na príslušný trest, alebo sa oslobodí spod obžaloby.

B. Možno obvinenia zmeniť? Ak áno, aké mám v tejto súvislosti právo na informácie?

Áno, obvinenia možno zmeniť. Ak sa tak stane a zmeny sú významné, zvyčajne sa voči osobe vznesú nové obvinenia a na súde sa vykoná nové preskúmanie. Dôkazy sa predkladajú znova, pokiaľ sa toho osoba nevzdá.

C. Aké sú moje práva počas konania pred súdom?

Vaše práva počas konania pred súdom zahŕňajú pomoc advokáta, ktorého si zvolíte, a v prípade, že nemáte dostatočné prostriedky, bude vám ustanovený advokát poskytujúci právnu pomoc. Môžete sa takisto rozhodnúť obhajovať sa sám. Ďalším právom je to, že sa považujete za nevinného, kým súd nevysloví vašu vinu. Máte právo na pomoc tlmočníka a na krížový výsluch svedkov obžaloby a výsluch svojich vlastných svedkov. Máte aj právo rozhodnúť sa nevypovedať v konaní začatom proti vám.

i) Mám byť na súde prítomný? Za akých podmienok je možné nezúčastniť sa na súdnom pojednávaní?

Áno, na súdnych pojednávaniach by ste mali byť prítomný vždy, keďže náš systém neuznáva súdne konania v neprítomnosti. Ak sa nemôžete zúčastniť z dôvodu choroby, vycestovania alebo z akéhokoľvek iného dôvodu, mali by ste podať žiadosť na súd cez svojho advokáta.

ii) Mám právo na tlmočníka a preklad dokumentov?

Ak sudca ovláda jazyk, ktorým hovorí svedok, môže výpoveď preložiť do jazyka, v ktorom sa vedie písomné konanie; v akomkoľvek inom prípade alebo na základe vašej žiadosti sa najme súdny tlmočník.

Mám právo na advokáta?

Jedným z vašich práv počas súdneho pojednávania vo veci je právo na pomoc advokáta, ktorého si vyberiete na vlastné náklady, alebo pomoc advokáta určeného súdom ako právnika poskytujúceho právnu pomoc.

Ak nemáte finančné prostriedky na zaplatenie advokáta, ktorého ste si vybrali, mali by ste predložiť žiadosť buď rozhodcovi, ktorý túto žiadosť zaznamená do spisu o veci, alebo Agentúre pre právnu pomoc Malty, ktorá vo vašom mene podá žiadosť o pomoc advokáta poskytujúceho právnu pomoc.

V skrátených konaniach rozhodca po posúdení vašej žiadosti nariadi, aby vám pomáhal právnik poskytujúci právnu pomoc, ktorý v daný deň pracuje.

V konaní a/alebo v trestnom konaní, v rámci ktorých sa zhromažďujú dôkazy, možno podať žiadosť o advokáta poskytujúceho právnu pomoc rozhodcovi, ktorý žiadosť postúpi Agentúre pre právnu pomoc, ktorá následne vydá oznámenie, v ktorom uvedie meno advokáta, ktorý vám bude pomáhať. V opačnom prípade môžete požiadať Agentúru pre právnu pomoc, aby podala žiadosť vo vašom mene.  Advokáta poskytujúceho právnu pomoc nemožno meniť, pokiaľ neexistuje oprávnená prekážka.

iv) O akých ďalších procesných právach by som mal vedieť? (napr. dostavenie sa podozrivých na súd)

Osoba má právo predvolať svojich svedkov, aby vypovedali. Ako svedka možno predvolať akúkoľvek osobu, ktorá je duševne zdravá, pokiaľ nie je vznesená námietka proti jej kompetencii.

Pokiaľ ide o práva podozrivých alebo obvinených osôb, ďalšie informácie sú k dispozícii v článkoch 534A – 534AG Odkaz sa zobrazí v novom okneTrestného zákona, kapitola 9 Zbierky právnych predpisov Malty. Okrem toho, čo už bolo uvedené v súvislosti so zatknutím alebo zadržaním osoby v ktorejkoľvek fáze trestného konania, každý dokument, ktorý má polícia v súvislosti s konkrétnou vecou a ktorý je potrebný na účinné napadnutie zákonnosti zatknutia alebo zadržania, by sa mal poskytnúť zatknutej osobe alebo jej advokátovi.

D. Možné tresty

Tresty, ktoré možno uložiť, ak ste uznaný vinným), sú tieto:

  1. trest odňatia slobody,
  2. samoväzba,
  3. zákaz,
  4. peňažný trest.

Ak ste uznaný vinným z porušenia predpisov, možno uložiť tieto tresty:

  1. väzba,
  2. peňažný trest,
  3. pokarhanie alebo napomenutie.

Možno uložiť aj alternatívne tresty, ako napríklad: podmienečný trest, trest s podmienečným odkladom výkonu trestu a verejnoprospešné práce.

Posledná aktualizácia: 04/05/2021

Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.

3 – Moje práva po skončení súdneho konania

Mám právo odvolať sa proti rozhodnutiu súdu?

Osoba, ktorá je uznaná za vinnú z obvinenia, môže podať opravný prostriedok v každom prípade proti odsúdeniu alebo proti trestu uloženému v súvislosti s jej odsúdením, pokiaľ tento trest nie je stanovený zákonom. Opravný prostriedok nemôže nikdy viesť k prísnejšiemu trestu. Obvinená osoba môže podať opravný prostriedok aj proti rozsudku vinného z dôvodu nepríčetnosti. V určitých prípadoch môže súd nariadiť aj obnovu konania.

B. Aké iné možnosti nápravy mám?

Po odsúdení môžete požiadať o prezidentskú milosť. Ide o veľmi silný diskrečný nástroj, ktorý sa upravuje článkom 93 Ústavy Malty a ktorý je zverený výkonnej moci štátu, konkrétne prezidentovi Malty. Prezidentská milosť oprávňuje prezidenta, aby prostredníctvom vlády prevzal právomoc, ktorá sa bežne udeľuje súdnemu orgánu štátu.

Zvyčajne môže milosť zastaviť účinky odsúdenia, napríklad nariadením okamžitého prepustenia väzňa vo výkone trestu odňatia slobody. Prezident môže v súlade s článkom 93 ústavy takisto nahradiť trest menej prísnym trestom alebo inak konať v súlade so zmenou v zákone, ktorou sa relatívny trest znížil.

C. Aké sú dôsledky odsúdenia?

Dôsledky odsúdenia zahŕňajú pokutu alebo trest odňatia slobody, stratu bezúhonnosti v registri trestov a poškodenie dobrého mena osoby.

i) Záznam v registri trestov

Každé odsúdenie vydané súdmi s trestnou právomocou je zapísané v registri trestov osoby uznanej vinnou okrem týchto prípadov:

  1. odsúdenie je vydané za porušenie,
  2. odsúdená osoba uznaná vinnou z trestného činu bola v čase, kedy došlo k trestnému činu, mladšia ako 18 rokov,
  3. prezident Malty udelí odsúdenej osobe milosť v súvislosti s týmto odsúdením,
  4. príkaz je vydaný podľa zákona o podmienečnom treste,
  5. osoba je uznaná vinnou z trestného činu, za ktorý možno uložiť pokutu vo výške najviac 200 EUR a ktorá bola zaplatená, ak táto osoba nebola nikdy predtým odsúdená.

Po uplynutí lehoty stanovenej v druhej prílohe k Odkaz sa zobrazí v novom oknenariadeniu o osvedčeniach bezúhonnosti (kapitola 77) sa od vydania odsúdenia nezaznamená žiadne odsúdenie.

Výhoda nevykonania záznamu o odsúdení, ako už bolo uvedené, sa neposkytuje opakovaným páchateľom trestného činu krádeže, podvodu alebo predaja alebo nezákonného obchodovania s liekmi porušujúceho ustanovenia nariadenia o nebezpečných liečivách alebo nariadenia o lekárskych a príbuzných povolaniach, ani osobám odsúdeným za trestné činy uvedené v tretej prílohe k nariadeniu (ako sú trestné činy proti vládnej bezpečnosti), krivú výpoveď a krivú prísahu alebo akýkoľvek iný trestný čin porušujúci dôveru verejnosti.

v) Výkon trestu, odovzdanie väzňov, probácia a alternatívne tresty

Okrem odsúdení na trest odňatia slobody a/alebo pokút existujú aj iné alternatívne tresty. Ide o podmienečný trest, trest s podmienečným odkladom výkonu trestu a verejnoprospešné práce.

Cudzinec, ktorému bol udelený trest odňatia slobody na Malte, môže za určitých okolností vykonať svoj trest v krajine svojho pobytu podľa Odkaz sa zobrazí v novom okneEurópskeho dohovoru o odovzdávaní odsúdených osôb (CETS č. 112), ako aj podľa Odkaz sa zobrazí v novom oknerámcového rozhodnutia Rady 2008/909/SVV, v závislosti od prípadu.

Posledná aktualizácia: 04/05/2021

Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.