Skoči na glavni sadržaj

Pravo koje države je mjerodavno?

Ako ste uključeni u spor u predmetu u kojem sve činjenice nisu povezane s istom zemljom, potrebno je utvrditi pravo koje sud primjenjuje pri odlučivanju o glavnoj stvari.

S razvojem međunarodne trgovine i povećanjem broja putovanja povećava se i mogućnost uključenosti poduzeća ili pojedinca u spor s međunarodnim elementom. Međunarodni element može biti različito državljanstvo stranaka, prebivalište u različitim zemljama ili sklapanje ugovora o transakciji koja se odvija u inozemstvu.

U slučaju spora nije dovoljno utvrditi koji sud ima međunarodnu nadležnost za vođenje sudskog postupka i donošenje presude; potrebno je utvrditi i mjerodavno pravo za odlučivanje o glavnoj stvari.

Ako se na predmet primjenjuje strano pravo, sadržaj tog stranog prava mora se utvrditi sa što većom pravnom sigurnošću. Kako bi se pomoglo sudu, strankama i njihovim odvjetnicima, međunarodnom konvencijom uspostavljena je suradnja među državama ugovornicama (sve države članice EU-a ratificirale su Konvenciju osim Irske): Europska konvencija o obavijestima o stranom pravu od 7. lipnja 1968. Vidjeti internetsku stranicu Vijeća Europe o Europskoj konvenciji o obavijestima o stranom pravu i njezinu Dodatnom protokolu. 

Europska pravosudna mreža u građanskim i trgovačkim stvarima isto tako može pomoći sudovima i pravosudnim tijelima u pronalaženju sadržaja stranog prava pretraživanjem informacija o nacionalnom pravu u informativnim člancima EJN-a u građanskim stvarima ili posredstvom kontaktnih točaka EJN-a u građanskim stvarima.

Naposljetku, u informativnom članku o nacionalnom zakonodavstvu može se pronaći pregled različitih izvora prava u različitim državama članicama.

Za više informacija odaberite zastavu odgovarajuće države.

Prijavite tehnički problem/problem sa sadržajem ili dajte povratne informacije o ovoj stranici