Predstavte si situáciu, keď sa dostanete do sporu s niekým vo vašej krajine alebo zahraničí a chcete predložiť vec súdu, alebo situáciu, keď sa od vyžaduje, aby ste sa obhájili, keď druhá strana iniciatívne predloží vec proti vám. Predstavte si situáciu, keď ste obvinení z trestných činov vo vašej krajine alebo v zahraničí a nemôžete si dovoliť právne poradenstvo a/alebo zastúpenie pred trestným súdom. Vo všetkých týchto príkladoch môžete požiadať o právnu pomoc.
Právo na právnu pomoc je zakotvené v:
- Európskom dohovore o ochrane ľudských práv (EDĽP) – článok 6 ods. 3 písm. c) EDĽP zaručuje právo na právnu pomoc, ak odporca nemá dostatok prostriedkov na zaplatenie právnej pomoci a na získanie bezplatnej právnej pomoci, ak je to v záujme spravodlivosti.
- Charte základných práv Európskej únie – v článku 47 charty je stanovené, že právna pomoc sa poskytuje osobám, ktoré nemajú dostatočné prostriedky v prípade, ak je táto pomoc potrebná na zabezpečenie efektívneho prístupu k spravodlivosti.
Právna pomoc v občianskoprávnych konaniach
Vnútroštátne spory
Systém právnej pomoci existuje vo všetkých členských štátoch EÚ. Ak ste sa dostali do sporu s podnikom, odborníkom, zamestnávateľom alebo inou osobou v krajine vášho bydliska a nemáte dostatok finančných prostriedkov na trovy súdneho konania, môžete podľa existujúcich vnútroštátnych predpisov požiadať o právnu pomoc.
Z porovnania vnútroštátnych systémov právnej pomoci však vyplýva, že v členských štátoch existujú základné rozdiely vo filozofii, organizácii a riadení systémov právnej pomoci. Pokiaľ ide o filozofiu systémov, všeobecným cieľom v niektorých štátoch je podľa všetkého umožniť všeobecnú dostupnosť právnych služieb a prístup k spravodlivosti, zatiaľ čo v iných štátoch sa právna pomoc môže poskytnúť len tým najchudobnejším.
Podrobnejšie informácie na vnútroštátnej úrovni sa zobrazia, ak si zvolíte príslušnú štátnu vlajku.
ARCHIVOVANÁ webová stránka EJS (pre občianske a obchodné veci)
Cezhraničné spory
Ak ste sa dostali do sporu s podnikom, odborníkom, zamestnávateľom alebo inou osobou v zahraničí a nemáte dostatok finančných prostriedkov na začatie súdneho konania, môžete požiadať o právnu pomoc na cezhraničné spory.
Na umožnenie prístupu k právnej pomoci v občianskych a obchodných veciach bola prijatá smernica o právnej pomoci v cezhraničných sporoch.
Vzťahuje sa na poradenstvo pred súdnym procesom s cieľom dosiahnuť zmier skôr, ako sa začne súdne konanie, na právnu pomoc pri predkladaní veci súdu a na zastupovanie právnym zástupcom na súde, ako aj na pomoc pri oslobodení a na oslobodenie od nákladov konania.
Aby ste mohli získať právnu pomoc v cezhraničných sporoch, musíte vyplniť príslušný formulár žiadostí o právnu pomoc. V smernici sú ustanovené dva formuláre: jeden pre žiadosti o právnu pomoc a jeden pre postúpenie žiadostí o právnu pomoc.
Právna pomoc v trestnoprávnych konaniach
Členské štáty majú svoje vlastné právne predpisy ustanovujúce postupy poskytovania právnej pomoci v trestnoprávnych konaniach v rámci ich príslušnosti. Podrobné informácie v tejto oblasti bude v budúcnosti poskytovať európsky portál elektronickej justície.
Pokiaľ ide o cezhraničné veci, v súčasnosti ich neupravujú žiadne právne predpisy EÚ.