Po dopravnej nehode, ktorej sa zúčastnia dve osoby žijúce v Nemecku a vo Francúzsku sa napríklad môže stať, že na seba podajú navzájom žalobu o náhradu škody v členských štátoch svojho bydliska.
Právo Európskej únie určuje, ktoré súdy ktorých členských štátov by mali o veci rozhodovať, aby sa predišlo prijatiu navzájom si odporujúcich rozhodnutí. Platí všeobecné pravidlo, že žaloba sa má podať na osobu v tom štáte, v ktorom má bydlisko. Ďalšou možnosťou je, že v špecifických prípadoch môžu byť uplatnené aj iné pravidlá miestnej príslušnosti, napríklad, ak osoba neplní zmluvu, môže byť na ňu podaná žaloba v mieste výkonu daného záväzku (napr. v mieste, kam mal byť zakúpený tovar doručený). Existujú aj osobitné pravidlá na ochranu skupín, ako sú napríklad spotrebitelia, zamestnanci a poistenci.
V rodinnom práve existujú pravidlá EÚ na určenie, kde sa má rozhodovať o sporoch týkajúcich sa rozvodu, rodičovských povinností alebo výživného.
Podrobnejšie informácie na vnútroštátnej úrovni sa zobrazia, ak si zvolíte príslušnú štátnu vlajku.
Keď ste na základe pravidiel o súdnej právomoci určili správny členských štát, musíte v rámci neho nájsť príslušný súd.
Európsky súdny atlas pre občianske veci obsahuje názvy a adresy všetkých súdov v členských štátoch so súdnou právomocou v občianskych a obchodných veciach (súdy prvého stupňa, odvolacie súdy atď.) a geografické oblasti, v ktorých majú súdnu právomoc.