Skočiť na hlavný obsah

Medzinárodná judikatúra

Medzinárodné spoločenstvo zriadilo niekoľko súdov na riešenie sporov týkajúcich sa medzinárodného práva. Ich právna povaha sa líši a rozmach ich súdnych právomoci a záväzný účinok ich judikatúry do veľkej miery závisia od príslušného zakladajúceho aktu.

Väčšina medzinárodných súdov má webovú stránku, ktorá umožňuje prístup k ich rozhodnutiam a stanoviskám. Nasleduje neúplný zoznam týchto webových stránok:

  • ECHR - Európsky súd pre ľudské práva: súd zriadený Radou Európy na zabezpečenie dodržiavania práv zakotvených v Európskom dohovore o ľudských právach. Databáza ECHR obsahuje aj informačné poznámky k judikatúre.
  • ICJ - Medzinárodný súdny dvor: hlavný súdny orgán Organizácie Spojených národov (OSN) zriadený Chartou Organizácie Spojených národov. Úlohou súdu je riešiť právne spory podané na súd štátmi v súlade s medzinárodným právom a vydávať poradné stanoviská o právnych otázkach postúpených súdu oprávnenými orgánmi Organizácie Spojených národov a špecializovanými agentúrami.
  • ICJ - Medzinárodný trestný súd: nezávislý stály súd, ktorý vedie súdne procesy proti osobám obvineným z najzávažnejších trestných činov medzinárodného záujmu, konkrétne z genocídy, trestných činov proti ľudskosti a vojnových trestných činov.
  • ITLOS - Medzinárodný tribunál pre morské právo: súd zriadený Dohovorom Organizácie Spojených národov o morskom práve.
  • Súd EZVO: tento súd zriadený Európskym združením voľného obchodu (EZVO) plní funkciu súdu v rámci systému EZVO tým, že vykladá Dohodu o Európskom hospodárskom priestore (EHP), pokiaľ ide o štáty EZVO, ktoré sú zmluvnými stranami dohody. V súčasnosti sú štátmi EZVO Island, Lichtenštajnsko a Nórsko.

Okrem toho existujú rozličné databázy a zdroje informácií o medzinárodnej judikatúre. Uvádzame len niekoľko prípadov (tento zoznam nie je výberom podľa kvality alebo obsahu):

  • JURE, databáza vytvorená Európskou komisiou, obsahuje judikatúru o súdnej právomoci v občianskych a obchodných veciach a o uznávaní a výkone rozsudkov v inom štáte, ako je štát, v ktorom bol rozsudok vydaný. Obsahuje judikatúru o príslušných medzinárodných dohovoroch (t. j. Bruselský dohovor z roku 1968, Lugánsky dohovor z roku 1988), ako aj judikatúru EÚ a členských štátov.
  • World Legal Information Institute (Svetový inštitút právnych informácií – výskumné zariadenie právnického výskumu vytvorené spoločne niekoľkými inštitútmi právnych informácií a ostatnými organizáciami): databáza a odkazy na súdy a judikatúru
  • Lauterpacht Centre for International Law (Lauterpachtovo stredisko medzinárodného práva) pri Univerzite Cambridge.

Aj vnútroštátne súdy uplatňujú a vykladajú medzinárodné právo, takže aj ich rozhodnutia a stanoviská sú relevantné. Niektoré z uvedených databáz judikatúry obsahujú aj judikatúru zriadenú vnútroštátnymi súdmi. Príslušné informácie môžete nájsť prostredníctvom stránok o judikatúre členských štátov a o judikatúre EÚ.

Napíšte nám, ak máte technický problém, problém s obsahom stránky alebo chcete poskytnúť spätnú väzbu