Skočiť na hlavný obsah

Právo EÚ

Európska únia (EÚ) má svoj vlastný právny systém a svoje vlastné právo. Hlavné pravidlá a zásady sú ustanovené v zakladajúcich zmluvách. EÚ môže prijímať právne a legislatívne akty, ktoré musia členské štáty dodržiavať a uplatňovať.

Právo EÚ je právne záväzné a prístupné verejnosti vo všetkých úradných jazykoch EÚ. Prostredníctvom webovej stránky EUR-Lex máte prístup k úplnému zneniu právnych dokumentov EÚ vo všetkých týchto jazykoch a môžete vyhľadávať konkrétne právne akty alebo právne predpisy.

Pramene práva EÚ

Právo EÚ má dva hlavné pramene: primárne právosekundárne právo.

Primárne právo tvoria zmluvy vytvárajúce právny rámec Európskej únie. Sekundárne právo tvoria právne nástroje založené na týchto zmluvách, ako sú nariadenia, smernice, rozhodnutia a dohody. Okrem toho existujú všeobecné zásady práva EÚ, judikatúra vytvorená Súdnym dvorom Európskej únie a medzinárodné právo.

Právo EÚ sa vyznačuje tým, že je priamo vymáhateľné pred súdmi členských štátov EÚ („priamy účinok“) a že zákony členských štátov EÚ nemusia byť uplatniteľné v prípade, keď sú v rozpore s právom EÚ („nadradenosť“ práva EÚ).

Primárne právo EÚ (zmluvy)

Primárne právo možno považovať za hlavný prameň práva Európskej únie. Má najvyššie postavenie v európskom právnom poriadku a tvoria ho najmä tieto zmluvy:

Tieto zmluvy spoločne ustanovujú rozdelenie právomocí medzi Úniou a členskými štátmi, vymedzujú rozhodovací proces, právomoci inštitúcií EÚ a rozsah ich činností v jednotlivých oblastiach politík.

K poslednej revízii primárneho práva EÚ došlo Lisabonskou zmluvou, ktorá nadobudla platnosť v decembri 2009 (do uvedených zmlúv sú zapracované zmeny prijaté Lisabonskou zmluvou).

Sekundárne právo EÚ (právne predpisy, dohody atď.)

Sekundárne právo tvoria takzvané jednostranné akty a dohody.

Jednostranné akty sú najmä tie akty, ktoré sú uvedené v článku 288 Zmluvy o fungovaní EÚ: nariadenia, smernice, rozhodnutia, stanoviská a odporúčania. Okrem toho existujú osobitné akty založené na predchádzajúcich zmluvách, napríklad v oblasti trestných vecí sa naďalej uplatňujú „rámcové rozhodnutia“ (boli prijaté pred nadobudnutím platnosti Lisabonskej zmluvy, keď mala policajná a justičná spolupráca v trestných veciach osobitné postavenie – viac informácií o tom nájdete cez tento odkaz: zhrnutia – trestné veci do novembra 2009). Právne záväzné akty prijaté legislatívnym postupom (ako sú nariadenia, smernice a rámcové rozhodnutia) sa označujú ako právne akty alebo „právne predpisy“.

Dohody zahŕňajú medzinárodné dohody alebo dohovory podpísané Spoločenstvom alebo Európskou úniou a krajinou alebo organizáciou mimo EÚ, dohody medzi členskými štátmi a medzinštitucionálne dohody uzatvorené rozličnými inštitúciami EÚ.

Zhrnutia právnych predpisov a ďalšie informácie

Na webovej stránke EUR-Lex sa nachádzajú úplné znenia všetkých právnych dokumentov EÚ. Navyše obsahuje „Zhrnutia právnych predpisov EÚ“, ktoré predstavujú hlavné aspekty právnych predpisov EÚ stručným a jednoduchým spôsobom. Obsahuje približne 2000 zhrnutí právnych predpisov EÚ, ktoré sú rozdelené podľa tematických oblastí zodpovedajúcich činnostiam EÚ. Týkajú sa tém od poľnohospodárstva po dopravu a poskytujú komplexné a aktuálne pokrytie právnych predpisov EÚ. Čo však nie je pokryté, sú právne rozhodnutia, ktoré majú len dočasný význam, ako sú napríklad rozhodnutia o grantoch.

Okrem toho sa v databáze EUR-Lex evidujú všetky legislatívne návrhy počas rozhodovacieho procesu inštitúcií EÚ a Europe Direct ju dopĺňa tým, že ponúka zjednodušené zhrnutia niekedy dosť dlhých a odborných právnych predpisov EÚ (odpovedá aj na otázky občanov týkajúce sa EÚ).

Napíšte nám, ak máte technický problém, problém s obsahom stránky alebo chcete poskytnúť spätnú väzbu