Премини към основното съдържание

Видеоконферентна връзка

Трансграничните видеоконферентни връзки са бърз и ефикасен начин за комуникации между съдебните органи. Те се използват за изслушването в безопасна среда на свидетели, страни по делото, жертви и експерти. Видеоконферентните връзки носят много ползи, тъй като намаляват разходите, пътуванията и въздействието върху околната среда, времето, необходимо за съдебното производство, като в същото време повишават сигурността.

Обща информация

По отношение на използването на видеоконферентни връзки при трансгранични дела проучванията сочат, че от техническа гледна точка системите за видеоконферентни връзки, използвани в отделните държави-членки, са оперативно съвместими. В няколко държави-членки съдебните зали са много добре оборудвани за осъществяването на видеоконферентни връзки. При липса на технически пречки следва да се отдели повече внимание на повишаването на осведомеността за потенциалното използване на видеоконферентни връзки и на създаването на практични инструменти за улесняване на видеоконферентните връзки.

Общо описание на политиката

Новите технологии отправят предизвикателство към традиционните начини за провеждане на съдебни производства. Те също предоставят инструменти за подобряване на ефективността, гъвкавостта и удобството за всички участници — съдилищата, страните по производствата и свидетелите.

Събиране на доказателства чрез видеоконферентна връзка

Европейската съдебна мрежа по граждански и търговски дела (ЕСМ — гражданско право) изготви редица информационни документи, които предоставят практическа информация относно правилата, процедурите и наличните технически съоръжения за видеоконферентна връзка между съдилищата в различните държави от ЕС.

Наръчник

Настоящият наръчник се занимава с използването на видеоконферентно оборудване в трансгранични съдебни производства в Европейския съюз. В него са застъпени организационните, техническите и правните аспекти на използването на видеоконферентна технология. Освен това се прави анализ на използването на оборудване в съдебни зали и зали за свидетели, както и на използването на преносимо оборудване. Насоките се отнасят за случаи, в които видеоконферентните връзки се използват за която и да е част от съдопроизводството, по-конкретно за снемане на показания на отдалечено място в друга държава-членка на ЕС.

Оборудване в държавите от ЕС

Съдилищата на държавите-членки във все по-голяма степен са оборудвани с устройства за видеоконферентна връзка, било то в съдебните зали, или в специални помещения за изслушване на свидетели или вещи лица.

Съобщете за технически проблем/проблем със съдържанието или дайте мнение за тази страница