Przejdź do treści

Rejestry upadłości

Belgia

W tej sekcji znajdują się informacje na temat rejestrów upadłości w Belgii.

Autor treści:
Belgia
Flag of Belgium

Jakie rejestry upadłości są dostępne w Belgii?

W Belgii należy odróżnić przedsiębiorstwa, które mogą być osobami prawnymi lub fizycznymi, od osób fizycznych, które nie są przedsiębiorstwami.

  • Jeżeli chodzi o przedsiębiorstwa, funkcjonuje centralny krajowy rejestr upadłości, znany jako Centralny Rejestr Wypłacalności (Registre Central de la Solvabilité/Centraal Register Solvabiliteit) dotyczący przedsiębiorstw, wobec których toczy się postępowanie w związku z niewypłacalnością, mianowicie sądowe postępowanie restrukturyzacyjne (réorganisation judiciaire/gerechtelijke reorganisatie) lub postępowanie upadłościowe. https://www.regsol.be/.
  • Jeżeli chodzi o osoby fizyczne, w Belgii funkcjonuje centralna baza danych, w której gromadzi się niektóre informacje dotyczące osób nadmiernie zadłużonych, które postanowiły rozpocząć procedurę zbiorowego uregulowania długów. Ta baza danych powstała przy Narodowym Banku Belgijskim (Banque Nationale de Belgique), ale nie jest publicznie dostępna.

Czy dostęp do belgijskiego rejestru upadłości jest płatny?

Nie, nie przewidziano żadnych opłat za korzystanie z rejestru.

Tak, obowiązują opłaty za wypełnienie niektórych dokumentów i zarządzanie aktami.

Zob. poniższa strona internetowa: https://dp-a.be/fr/tarifs-dpa-regsol

W jaki sposób przeszukiwać belgijski rejestr upadłości?

W pierwszej kolejności należy utworzyć konto.

Każdy może wystąpić o wgląd do bieżących akt. Należy kliknąć „Demander l’accès à un dossier ouvert ” („Wniosek o wgląd do akt otwartych”) na stronie głównej. Wniosek o wgląd do akt rozpoznaje:

  • syndyk (curateur/curator) – w przypadku upadłości ogłoszonych przed 1 maja 2018 r.;
  • sędzia-komisarz (juge-commissaire/rechter-commissaris) – w przypadku upadłości ogłoszonych po 1 maja 2018 r.;
  • sędzia oddelegowany (juge délégué/gedelegeerd rechter) – w przypadku sądowego postępowania restrukturyzacyjnego, jeżeli z wnioskiem o wgląd do akt występuje inna strona niż wierzyciel;
  • dłużnik (lub jego doradca) – w przypadku sądowego postępowania restrukturyzacyjnego, jeżeli z wnioskiem o wgląd do akt występuje inna strona niż wierzyciel;
  • dłużnik w przypadku sądowego postępowania restrukturyzacyjnego lub postępowania upadłościowego wyłącznie wówczas, gdy:
    • z wnioskiem o wgląd do akt występuje doradca dłużnika,
    • dłużnik jest faktycznie związany z danymi aktami.

      Jeżeli z przedmiotowymi aktami nie jest związany żaden dłużnik, wnioski o wgląd do akt, z którym wystąpił doradca dłużnika, rozpoznają następujące osoby (zob. również powyżej):
    • sędzia oddelegowany (sądowe postępowanie restrukturyzacyjne),
    • sędzia-komisarz (w przypadku upadłości orzeczonych po 1 maja 2018 r.),
    • syndyk (w przypadku upadłości orzeczonych przed 1 maja 2018 r.).

Niezwłocznie po uwzględnieniu wniosku wnioskodawca otrzymuje wiadomość e-mail oraz powiadomienie. W przypadku oddalenia wniosku powiadomienie i wiadomość e-mail zawierają uzasadnienie tej decyzji.

Jeżeli wnioskodawca uzyskał wgląd do akt, które następnie zostały zarchiwizowane, może on nadal z nich korzystać w archiwum RegSol.

Jeżeli wnioskodawca nie uzyskał jeszcze wglądu do akt, które w międzyczasie zarchiwizowano, wniosek trafia do sekretariatu właściwego sądu ds. działalności gospodarczej (tribunal de l’entreprise/ondernemingsrechtbank), który może zaprosić wnioskodawcę do zapoznania się ze zarchiwizowanymi aktami w archiwum.

Okres objęty rejestrami upadłości w Belgii

Rejestr zawiera wszystkie informacje i dokumenty dotyczące postępowań w związku z niewypłacalnością, tj. toczących się postępowań upadłościowych i sądowych postępowań restrukturyzacyjnych wszczętych od 1 maja 2018 r., o ile nie zostały one zamknięte.

Powiązane strony

RegSol

Zgłoś problem techniczny/problem z treścią lub prześlij opinię o tej stronie.