Prawo UE
Unia Europejska (UE) ma własny system prawny i własne prawo, którego główne zasady ustanowiono w traktatach założycielskich. UE może przyjmować akty ustawodawcze i inne akty prawne, których państwa członkowskie muszą przestrzegać i które muszą stosować.
Ustawodawstwo krajowe
Każde państwo członkowskie Unii Europejskiej (UE) posiada własne prawo i system prawny. Poprzez prawo państwa członkowskiego należy rozumieć zarówno prawo na szczeblu krajowym (lub prawo krajowe, obowiązujące na całym terytorium danego państwo członkowskiego), jak i unormowania obowiązujące tylko na określonym obszarze, w regionie lub mieście.
Prawo międzynarodowe
Prawo międzynarodowe to zbiór norm uznawanych przez państwa lub narody za wiążące na podstawie ich wzajemnych stosunków, w tym stosunków z organizacjami międzynarodowymi. Prawo międzynarodowe zwykle zawiera się w treści umów między suwerennymi państwami lub wywodzi się z tych umów.
Publikacja oficjalnych ogłoszeń
Informacje dotyczące internetowej publikacji oficjalnych ogłoszeń przez państwa Unii Europejskiej
Baza danych prawa konsumenckiego
Narzędzie umożliwiające wszystkim łatwy dostęp do krajowych przepisów transponujących najważniejsze unijne dyrektywy w dziedzinie ochrony konsumentów w państwach członkowskich UE.
Glosariusze i tłumaczenia
W tej sekcji opisano w skrócie glosariusze oraz wielojęzyczny tezaurus istniejące na szczeblu europejskim.
Orzecznictwo UE
Wszystkie sądy państw członkowskich (krajowe, regionalne i lokalne) są zobowiązane stosować prawo Unii Europejskiej (UE), natomiast Trybunał Sprawiedliwości UE zapewnia jednolitą wykładnię i jednolite stosowanie prawa UE we wszystkich państwach członkowskich. Tym samym Europejski Trybunał Sprawiedliwości jest głównym źródłem orzecznictwa UE.
Europejska sygnatura orzecznictwa (ECLI)
Europejska sygnatura orzecznictwa (European Case Law Identifier – ECLI) została opracowana, by ułatwiać prawidłowe i jednoznaczne przywoływanie orzeczeń wydanych przez sądy unijne i krajowe. Jednocześnie narzędzia służące do wyszukiwania orzecznictwa zostaną usprawnione dzięki zestawowi ujednoliconych metadanych.
Narzędzie wyszukiwania europejskiej sygnatury orzecznictwa (ECLI)
Wyszukiwarka ECLI pozwala na wyszukiwanie w państwach członkowskich wyroków sądowych opatrzonych europejską sygnaturą orzecznictwa (ECLI).
Swoboda przemieszczania się i inne prawa obywateli Unii
Wyszukiwanie orzecznictwa dotyczącego swobody przemieszczania się i innych praw przysługujących obywatelom UE
Orzecznictwo krajowe
Sądy państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) stosują i interpretują normy prawa danego państwa członkowskiego oraz normy prawa UE. Dlatego w interesie obywateli i przedstawicieli zawodów prawniczych leży dostęp nie tylko do orzecznictwa własnego kraju, ale również do orzecznictwa innych państw członkowskich UE.
Orzecznictwo międzynarodowe
Społeczność międzynarodowa powołała wiele sądów do rozstrzygania sporów z zakresu prawa międzynarodowego. Ich status prawny jest różny, a zakres ich właściwości i moc wiążąca wydawanego orzecznictwa zależy zasadniczo od aktu założycielskiego, na podstawie którego dany sąd został utworzony.