Skip to main content

Zakonodaja in sodna praksa

Zakonodaja, ki se uporablja za državljane EU, in sodna praksa sodišč.

Z zakonodajo v EU in njenih državah članicah so državljanom zagotovljene temeljne pravice in svoboščine. Vsaka država ima svoje lastno pravo, pravni sistem in ustavne zahteve. Poleg tega vse države članice zavezujeta pravo Evropske unije in mednarodno pravo. Sodno prakso sestavljajo odločbe sodišč, sprejete pri razlagi prava, ki se uporablja v zadevah. Odločbe so na voljo v podatkovnih zbirkah z možnostjo iskanja. Večina teh zbirk je brezplačnih, za dostop do nekaterih pa je treba plačati.

Pravo EU

Evropska unija (EU) ima svoj lastni pravni sistem in svoje lastno pravo: temeljna pravila in načela so določena v ustanovnih pogodbah. EU lahko sprejme zakonodajne in druge pravne akte, ki jih morajo države članice spoštovati in uporabljati.

Nacionalno pravo

Vsaka država članica Evropske unije (EU) ima svoje lastno pravo in pravni sistem. Pravo posamezne države članice lahko obsega pravo na nacionalni ravni (ali nacionalno pravo, ki velja na celotnem območju posamezne države članice) in predpise, ki veljajo le na določenem območju, v določeni regiji ali mestu.

Mednarodno pravo

Mednarodno pravo je skupek pravil, ki jih države in narodi priznavajo za zavezujoče v medsebojnih razmerjih, tudi v razmerjih z mednarodnimi organizacijami. Mednarodno pravo je ponavadi del mednarodnih pogodb med suverenimi državami in/ali izhaja iz takšnih mednarodnih pogodb.

Zbirka podatkov o potrošniškem pravu

Orodje, ki vsakomur omogoča enostaven dostop do nacionalnih predpisov, ki prenašajo ključne direktive EU o varstvu potrošnikov v državah članicah EU.

Glosarji in prevodi

Ta razdelek vsebuje kratek pregled obstoječih glosarjev in večjezičnega tezavra na evropski ravni.

Sodna praksa EU

Pravo Evropske unije (EU) morajo uporabljati vsa sodišča držav članic (nacionalna, regionalna ali lokalna sodišča), Sodišče Evropske unije pa zagotavlja, da se pravo EU uporablja in razlaga na enak način v vseh državah članicah. Zato sodno prakso EU v glavnem razvija Sodišče Evropske unije.

Evropska identifikacijska oznaka sodne prakse (ECLI)

Evropska identifikacijska oznaka sodne prakse (ECLI) je bila uvedena, da se olajša pravilno in nedvoumno navajanje sodb evropskih in nacionalnih sodišč. Niz enotnih metapodatkov bo pomagal izboljšati pripomočke za iskanje sodne prakse.

Nacionalna sodna praksa

Sodišča držav članic Evropske unije (EU) uporabljajo in razlagajo pravo ustreznih držav članic in pravo EU. Zato je v interesu državljanov in pravnikov, da imajo dostop ne le do sodne prakse njihove države članice, ampak tudi do sodne prakse drugih držav članic EU.

Mednarodna sodna praksa

Mednarodna skupnost je ustanovila več sodišč za reševanje sporov v zvezi z mednarodnim pravom. Njihova pravna narava je raznolika, obseg pristojnosti in zavezujoč učinek sodne prakse pa sta v veliki meri odvisna od ustreznega ustanovitvenega akta.

Prijavi tehnično/vsebinsko težavo ali pošlji povratne informacije o tej strani