Liigu edasi põhisisu juurde

Õigusaktid ja kohtupraktika

ELi kodanike suhtes kohaldatavad õigusaktid ja kohtupraktika

ELi ja liikmesriikide õigusaktidega tagatakse kodanike põhiõigused ja -vabadused. Igal riigil on oma seadused, õigussüsteem ja põhiseadusest tulenevad nõuded. Peale selle on liikmesriikide jaoks siduvad Euroopa Liidu ja rahvusvaheline avalik õigus. Kohtupraktika koosneb kohtute otsustest, mis põhinevad kohtuasjades kohaldatud õiguse tõlgendamisel. Otsused on kättesaadavad otsingut võimaldavates andmebaasides. Enamik neist on tasuta kasutatavad, kuid mõned andmebaasid on tasulised.

ELi õigus

Euroopa Liidul (EL) on oma õigussüsteem ja õigus: peamised õigusnormid ja põhimõtted on sätestatud aluslepingutes. EL võib võtta vastu õigusakte, mida liikmesriigid peavad järgima ja kohaldama.

Liikmesriigi õigus

Igal Euroopa Liidu (ELi) liikmesriigil on oma õigus ja õigussüsteem. Liikmesriigi õigus võib hõlmata riigi tasandi õigust (ehk siseriiklikku õigust, mis kehtib kogu riigis) ja vaid teatavas piirkonnas, linnas või muus haldusüksuses kohaldatavat õigust.

Rahvusvaheline õigus

Rahvusvaheline õigus on eeskirjade kogum, mida riigid või rahvad peavad siduvaks vastastikustes suhetes, sealhulgas suhetes rahvusvaheliste organisatsioonidega. Rahvusvaheline õigus on üldiselt inkorporeeritud iseseisvate riikide vahelistesse lepingutesse ja/või tuletatud sellistest lepingutest.

Tarbijaõiguse andmebaas

Vahend kõigile lihtsa juurdepääsu andmiseks riiklikele eeskirjadele, millega võetakse üle peamised ELi tarbijadirektiivid ELi liikmesriikides.

Sõnastikud ja tõlked

Selles osas antakse lühiülevaade olemasolevatest sõnastikest ja mitmekeelsest tesaurusest Euroopa tasandil.

ELi kohtupraktika

Euroopa Liidu (ELi) õigust peavad kohaldama kõik liikmesriikide kohtud sõltumata astmest, kuid Euroopa Liidu Kohus tagab, et ELi õigust tõlgendataks ja kohaldataks kõikides liikmesriikides ühtmoodi. Seepärast kujundab ELi kohtupraktikat peamiselt Euroopa Liidu Kohus.

Euroopa kohtulahendi tunnus (ECLI)

Euroopa kohtulahendi tunnus (ECLI) loodi selleks, et lihtsustada Euroopa ja liikmesriikide kohtute otsuste õiget ja ühtset tsiteerimist. Ühiste metaandmete kogum aitab parandada kohtulahendite otsinguvõimalusi.

Riikide kohtupraktika

Euroopa Liidu (ELi) liikmesriikide kohtud kohaldavad ja tõlgendavad nii asjaomaste liikmesriikide kui ka ELi õigust. Seepärast peab kodanikel ja õigusvaldkonna töötajatel olema juurdepääs oma riigi kohtupraktika kõrval ka muude ELi liikmesriikide kohtupraktikale.

Rahvusvaheline kohtupraktika

Rahvusvaheliselt on loodud hulk kohtuid rahvusvahelist õigust käsitlevate vaidluste lahendamiseks. Need kohtud on laadilt erinevad ning nende jurisdiktsioon ning kohtupraktika siduvus sõltuvad suuresti asutamismäärusest.

Teatage tehnilisest/sisuga seotud probleemist või andke tagasisidet sellel leheküljel