Какво представлява Евроюст?
Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие (Евроюст) е единствен по рода си център със седалище в Хага, Нидерландия, където националните съдебни органи работят в тясно сътрудничество за борба с тежката трансгранична престъпност. Ролята на Евроюст е да помогне за превръщането на Европа в по-безопасно място чрез координиране на работата на националните органи — както от държавите от ЕС, така и от трети държави — при разследването и наказателното преследване на транснационалната престъпност.
Какви са задачите и правомощията на Евроюст?
Евроюст подкрепя и засилва координацията и сътрудничеството между националните органи за разследване и съдебно преследване по отношение на тежката престъпност, попадаща в компетентността на Евроюст, когато тази престъпност засяга две или повече държави членки или изисква съдебно преследване върху обща основа, на базата на извършените оперативни действия и на информацията, предоставена от органите на държавите членки, от Европол, от Европейската прокуратура и от OLAF.
За да изпълнява задачите си, Евроюст взема под внимание всяко искане, отправено от компетентен орган на държава членка, всяка информация, предоставена от компетентните власти, институции, органи, служби и агенции на Съюза, както и всяка информация, събрана от самата Евроюст.
Евроюст също така съдейства за изпълнение на исканията за съдебно сътрудничество и решенията в тази област, включително искания и решения, основани на инструменти, които привеждат в действие принципа на взаимно признаване.
Евроюст е компетентна по отношение на видовете тежки престъпления, изброени в Регламента за Евроюст. Считано от датата, на която Европейската прокуратура поема функциите си по разследване и наказателно преследване обаче, Евроюст не упражнява своята компетентност по отношение на престъпления, по които Европейската прокуратура упражнява своята компетентност, с изключение на случаите, в които държави членки, които не участват в засиленото сътрудничество за създаване на Европейската прокуратура също са включени — по искане на тези държави членки или по искане на Европейската прокуратура.
Евроюст упражнява своята компетентност по отношение на престъпления, засягащи финансовите интереси на Съюза, в случаите, които засягат държави членки, участващи в засиленото сътрудничество за създаване на Европейската прокуратура, но по отношение на които Европейската прокуратура няма компетентност или когато тя реши да не упражнява компетентността си.
Как работи Евроюст?
Евроюст подпомага широк кръг от разследвания и наказателни преследвания. Всеки случай е различен и налага прилагането на индивидуален подход. Често следователите и прокурорите трябва да действат незабавно, за да открият и задържат заподозрените лица. В такива случаи националните органи могат да разчитат на дежурните служби на Евроюст, например чрез улесняване на бързото изпълнение на европейска заповед за арест (ЕЗА), заповед за обезпечаване или събиране на доказателства чрез европейска заповед за разследване (ЕЗР). В други случаи разследването се провежда бавно и методично, като са необходими месеци или дори години на внимателно планиране, координация и обсъждане, като Евроюст играе координираща роля. Евроюст предоставя четири основни вида подкрепа: съвместни екипи за разследване, инструменти на ЕС за съдебно сътрудничество, координационни заседания и координационни центрове.
Случаите, отнесени до Евроюст, засягат две или повече държави — членки на ЕС, или държава членка и държава извън ЕС. Понякога случаите са свързани с престъпления, извършени в една държава членка, които имат последици извън нейните граници. Евроюст предлага на държавите членки своя огромен опит и експертни познания в областта на съдебното сътрудничество, включително набор от инструменти за справяне с проблеми като спорове за компетентност, екстрадиция, допустимост на доказателства и замразяване и възстановяване на активи. Тъй като Евроюст обединява органи от всички държави членки и различни трети държави, тя може да отговори бързо на искания, като понякога помага за решаването на случая в рамките на часове.
Каква е организацията на Евроюст?
Колегията на Евроюст се състои от национални членове, по един от всяка държава — членка на ЕС (с изключение на Дания, която по силата на Протокол № 22 не е обвързана от Регламента за Евроюст). Националните членове са съдии, прокурори или други съдебни специалисти с равностойна компетентност. Националните членове на ЕП се подпомагат от заместници и помощници.
Когато изпълнява управленските си функции, колегията включва и представител на Европейската комисия. Дейността на колегията се наблюдава от председателя на Евроюст, който се избира за мандат от четири години с ограничение от два мандата. Двама заместник-председатели подпомагат председателя при изпълнението на неговите функции. Те също се избират за мандат от четири години с ограничение от два мандата.
Изпълнителният съвет на Евроюст подпомага колегията на Евроюст при изпълнението на управленските ѝ функции. Той наблюдава необходимата подготвителна работа на административния директор по административни въпроси, които колегията трябва да приеме, и взема административни решения, които са изрично описани в член 16 от Регламента за Евроюст.
Изпълнителният съвет се председателства от председателя на Евроюст и включва заместник-председателите на Евроюст, както и представител на Европейската комисия. Двама други членове на колегията се назначават в изпълнителния съвет съгласно двугодишна ротационна система.
Административният директор управлява администрацията на Евроюст, която от своя страна подпомага колегията на Евроюст.