Jaka, co do zasady, grozi kara za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji?
W przypadku oskarżenia o popełnienie wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji typową karą jest kara grzywny. Jeżeli policja zatrzyma cię w miejscu popełnienia wykroczenia i przyznasz się do jego popełnienia, możesz zostać ukarany mandatem karnym.
Co się stanie, jeżeli nie przyznam się do popełnienia wykroczenia?
Jeżeli nie przyznasz się do popełnienia wykroczenia, policja przeprowadzi dochodzenie w sprawie karnej, po którym sprawa zostanie przekazana prokuratorowi w celu postanowienia o ewentualnym wniesieniu oskarżenia. W przypadku wszczęcia postępowania karnego zostanie przeprowadzona rozprawa przed sądem rejonowym. W tego rodzaju sprawach nie przysługuje ci co do zasady prawo do obrońcy z urzędu. Masz jednak prawo wynająć adwokata na koszt własny oraz – w przypadku gdy nie posługujesz się językiem szwedzkim – skorzystać z pomocy tłumacza.
Co się dzieje w przypadku popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji?
Jeżeli jesteś podejrzany o popełnienie przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, na przykład prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (stężenie alkoholu we krwi przekraczające 100 miligramów na mililitr), typową karą jest pozbawienie wolności w wysokości co najmniej jednego miesiąca. Jeżeli prokurator stwierdzi, że jest w stanie udowodnić twoją winę, sprawa zostanie skierowana do sądu. Będzie ci wówczas przysługiwać prawo do obrońcy z urzędu.