Skip to main content

Obdolženci v kazenskem postopku

Španija

V teh informativnih listih je pojasnjeno, kaj se dogaja, če je posameznik osumljen ali obtožen kaznivega dejanja, ki se obravnava v sodnem postopku.

Vsebino zagotavlja
Španija
Flag of Spain

Španska ustava priznava dostojanstvo ljudi, njihove nedotakljive pravice, svoboden razvoj osebnosti ter spoštovanje zakona in pravic drugih.

V ustavi so določene temeljne pravice in svoboščine ljudi, ki so skladne s Splošno deklaracijo o človekovih pravicah ter mednarodnimi pogodbami in sporazumi o človekovih pravicah, ki jih je ratificirala Španija.

Splošne temeljne pravice v španski ustavi so podrobneje določene v nacionalni zakonodaji.

Pravice stranke v preiskavi/obtoženca v kazenskem postopku so posebej določene v španskem zakoniku o kazenskem postopku (Ley de Enjuiciamiento Criminal), ki:

  1. uporablja izraz „stranka v preiskavi“ (investigado) za osebo, ki je predmet preiskave zaradi svoje povezave s kaznivim dejanjem;
  2. uporablja izraz „obtoženec“ (encausado) na splošno za osebo, ki jo pravosodni organ po končani preiskavi uradno obtoži sodelovanja pri storitvi določenega kaznivega dejanja;
  3. še naprej uporablja španska izraza „acusado“ (običajno oseba, proti kateri je bila vložena obtožnica v ustnem postopku) in „procesado“ (običajno oseba, proti kateri je bila vložena obtožnica v določeni vrsti kazenskega postopka), ki ju je mogoče prevesti v slovenščino kot „obtoženec“ in v ustreznih fazah postopka zamenjati s španskim izrazom „encausado“.

Če ste žrtev kaznivega dejanja, lahko podrobne informacije o svojih pravicah najdete tukaj.

Kratek opis kazenskega postopka

Začetek

Postopek se lahko začne:

  • z vložitvijo prijave pri pristojnem organu (policiji, državnem tožilstvu ali dežurnem sodišču);
  • s prijavo, ki jo vloži katera koli oseba, ne glede na to, ali je žrtev kaznivega dejanja;
  • s policijskim zapisnikom;
  • začne ga lahko preiskovalni sodnik po uradni dolžnosti.

Faza preiskave

Po začetku kazenskega postopka se začne faza sodne preiskave, ki poteka pred sojenjem. V tej fazi se izvedejo dejanja za pripravo sojenja, preiskovanje in zbiranje dokazov o storitvi katerega koli kaznivega dejanja, ki je bilo morda storjeno z vsemi okoliščinami, ki lahko vplivajo na njegovo klasifikacijo, ter krivdi storilcev, pri čemer se zavarujejo osebe in njihove denarne obveznosti.

Konec preiskave

Zaključek preiskave, ki poteka pred sojenjem, lahko privede do:

  • opustitve postopka, če ni dokazov o kaznivem dejanju ali če storilec ni znan;
  • nadaljevanja postopka s tako imenovano „vmesno fazo“, katere namen je ugotoviti, ali je preiskava končana in ali je primerno vložiti obtožnico;
  • poziva strankam na obravnavo po vložitvi, kjer je ustrezno, obtožnice in izjave za obrambo pred obtožbo.

Sojenje

Sojenje, ki je javno (z nekaterimi izjemami), poteka pred sodnikom ali sodiščem, ki ni sodišče, ki je opravilo preiskavo, in se konča s sodbo, ki je lahko:

  • obsodilna;
  • oprostilna.

V obeh primerih lahko katera koli stranka vloži pritožbo zoper sodbo pri višjem sodišču.

Informativni pregledi

Podrobnosti o teh fazah kazenskega postopka in vaših pravicah so na voljo v informativnih pregledih. Te informacije ne nadomeščajo pravnega svetovanja, temveč so zgolj napotki.

Vloga Evropske komisije

Upoštevati je treba, da Evropska komisija nima nobene vloge v kazenskih postopkih držav članic, zato vam v primeru pritožbe ne more pomagati. V teh informativnih pregledih je navedeno, kako in pri kom se lahko pritožite.

Za informacije, ki jih potrebujete, kliknite na spodnje povezave

1- Moje pravice med preiskavo

2 - Moje pravice med sojenjem

3 - Moje pravice po sojenju

Prijavi tehnično/vsebinsko težavo ali pošlji povratne informacije o tej strani